پیروزی قضايی برای خانواده خدمه سانچی / آنها زنده‌اند؟

پیروزی قضايی برای خانواده خدمه سانچی / آنها زنده‌اند؟

پس از غرق‌شدن نفتکش سانچی در دی‌ماه سال 1396، سند وفات 30 خدمه سانچی که 27 نفر آنها مفقود شدند، بنا بر درخواست شرکت ملی نفتکش، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صادر شد که طبق نظر وکیل پرونده، بدون رعایت تشریفات و ضوابط قانونی کشور صورت پذیرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بهمن سال 98 از سوی تعدادی از خانواده‌های خدمه سانچی دعوایی در مجتمع قضايی شهید باهنر تهران طرح شد؛ بررسی پرونده یک سال طول کشید و در نهایت قاضی در بهمن سال 99 رای به ابطال سند فوت 9 خدمه داد. اسفند 99 شرکت ملی نفتکش مستقل از وزارت کار و به‌عنوان معترض ثالث به این رای اعتراض کرد. 30 مهر 1400 این رای دوباره در دادگاه تایید و دعوای شرکت ملی نفتکش رد شد.

احمد ذاکری، وکیل خانواده خدمه مفقود سانچی، درباره آخرین وضعیت این پرونده می‌‌گوید: اقدام شرکت ملی نفتکش برای صدور سند وفات خدمه سانچی در اوایل سال 1397 باعث شد امکان جست‌وجوی خدمه از طریق سازمان هلال‌احمر و صلیب سرخ جهانی برای خانواده‌ها از بین برود. بعد از آن، از تمام خانواده‌ها درخواست کردند مرگ عزیزان خود را پذیرفته و گواهی انحصار‌وراثت آنان را امضا کنند تا حقوق مستمری به خانواده‌ها پرداخت شود. از طرف دیگر، حقوق خانواده‌هایی که حاضر به پذیرش موضوع مشکوک فوت‌شدن فرزندان و همسران خود نشدند، قطع شده است. خانواده 9 نفر از خدمه مفقود سانچی از طریق وکیل خودشان به دادگاه شکایت کردند و در نهایت حکم ابطال سند وفات این 9 خدمه از سوی قاضی شعبه 115 دادگاه عمومی- حقوقی مجتمع قضايی شهید باهنر تهران صادر شد.

ذاکری ادامه می‌دهد: رای صادرشده از دادگاه به دلیل عدم اعتراض وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان ثبت‌احوال قطعیت پیدا کرد و ما بر اساس همین رای، از طریق سازمان ثبت‌احوال کشور، سند وفات این 9 خدمه را باطل و وضعیت آنان را از فوت‌شده به زنده تغییر دادیم. کارت ملی، حساب‌های بانکی، پرداخت یارانه و سهام عدالت را برای آنان فعال کرده و برای مادران دو نفر از خدمه از دادگاه استان‌های لرستان و بوشهر حکم امین اموال گرفتیم.

او ادامه می‌دهد: شرکت ملی نفتکش ایران، مسيولیت‌های قانونی و شرعی ناشی از روابط استخدامی پرسنل شرکت خود را ضرر به حقوق خود تلقی کرده و در اسفند 1399 به‌عنوان معترض ثالث به رای صادره از شعبه 115 اعتراض کردند. طبق ماده 153 قانون امور حسبی، فقط ورثه و وصی فرد غایب که ذی‌نفع محسوب می‌شوند، امکان درخواست صدور حکم فوت فرضی را دارند و اشخاص ثالث نمی‌توانند این درخواست را مطرح کنند؛ از طرف دیگر اینکه فوت حقیقی خدمه نیز به‌هیچ‌‌وجه اثبات نشده بود؛ بنا بر دلایل فوق، شرکت ملی نفتکش که نه ورثه خدمه است و نه وصی آنها، به صورت قانونی نفعی در دعوا ندارند و به دنبال آن حق اعتراض هم برای آنها وجود نداشت.
ذاکری با اشاره به اعتراض مسيولان شرکت ملی نفتکش به رای قطعی دادگاه اضافه می‌کند: آنها فوت خدمه را به نفع خود و باطل‌شدن سند وفات خدمه را به ضررشان می‌دانند و به‌عنوان معترض ثالث به رای قاضی احمدی فیروزجانی اعتراض کردند. دادگستری تهران هم با کمال تعجب اعتراض آنها را پذیرفت. هنوز این پرسش باقی است که حیات و مرگ پرسنل سانچی چه ضرری به حقوق شرکت ملی نفتکش وارد می‌کند و نفع شرکت ملی نفتکش ایران در این دعوی چیست که خود را مستحق به اعتراض و ایجاد خلل به حقوق خدمه و خانواده آنها می‌داند؟

به گفته او اعتراض شرکت ملی نفتکش نسبت به خانواده خدمه سانچی مورد رسیدگی قضايی قرار گرفت و در نهایت دادگاه مجددا به نفع خانواده خدمه سانچی رای صادر کرد.

در رای صادرشده در تاریخ 30 مهر امسال از سوی آقای احمدی فیروزجانی، قاضی شعبه 115 دادگاه مجتمع قضايی شهید باهنر تهران که طبق آن دعوای شرکت ملی نفتکش مردود اعلام شد، آمده است: نظر به اینکه شرکت ملی نفتکش از حیات و ممات اشخاص موضوع دادنامه صدرالذکر متضرر نمی‌شود و دلیلی برای نفع قانونی شرکت مذکور ارايه و اقامه نگردید، بنابراین دادگاه قرار رد دعوای خواهان را صادر و اعلام می‌کند.

ذاکری اضافه می‌کند: مسيولان شرکت ملی نفتکش که وارث، وصی و موصی‌له خدمه محسوب نمی‌شوند، خودشان را در فوت خدمه سانچی ذی‌نفع و متضرر از زنده‌بودن خدمه می‌دانند، اما با کمال تعجب خانواده‌های خدمه را بیگانه تصور می‌کنند. آنان در لایحه تقدیمی خودشان اعلام کردند که به فرض اثبات زنده‌بودن خدمه و باطل‌شدن گواهی فوت، هیچ نفع مادی و حتی معنوی به خانواده خدمه سانچی نمی‌رسد؛ یعنی از نظر شرکت ملی نفتکش، زندگی و مرگ خدمه و جست‌وجو برای یافتن آنان که در حال حاضر مفقودالاثر هستند، هیچ ارزشی برای خانواده‌ها ندارد و باید به هر طریق که شده مرگ آنها را بپذیرند.

ذاکری بیان می‌کند: پرسش اصلی این است که چرا شرکت ملی نفتکش نه‌تنها هیچ تمایلی برای جست‌وجوی خدمه و احیانا زنده پیدا‌شدن آنان ندارد، بلکه اصرار زیادی به اثبات مرگ خدمه نفتکش سانچی و صدور سند وفات آنان را دارد؟

علیرضا نوذری‌امینی، ريیس امور بیمه و دعاوی شرکت ملی نفتکش پیش از این درخصوص زنده‌بودن سرنشینان سانچی و به گروگان گرفته‌شدن آنها از سوی گروهی ناشناس گفته بود: هدف گروگان‌گیری چه چیزی می‌تواند باشد؟ چرا بعد از گذشت یک‌سال از سانحه هیچ خبر، نشانه و علايمی از گروگان‌گیران وجود ندارد و هیچ درخواستی عنوان نشده است؟ مطابق بررسی‌های دقیق اطلاعات جعبه سیاه سانچی، جعبه سیاه کشتی کریستال و حتی جعبه‌های سیاه کشتی‌های اطراف سانحه و جست‌‌وجوی وسیع محل سانحه تا ابعاد وسیع هیچ نشانه‌ای از خروج خدمه کشتی وجود ندارد، پس چگونه ممکن است این خدمه به گروگان گرفته شده باشند؟ نکته چهارم این است که چرا اکثر خانواده‌هایی که با موضوع شهادت عزیزانشان کنار آمده‌اند، این ادعاها را مطرح نمی‌کنند و هیچ تماسی با آنها گرفته نمی‌شود و این موضوع فقط از سوی چند خانواده مطرح می‌شود؟

منبع: شرق

آخرین اخبار حوزه انرژی و کالا را در صفحه انرژی و کالا تجارت‌نیوز بخوانید.

انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت