بورس امروز همه را ناامید کرد / پالایشی‌ها منجی نبودند!

بورس امروز همه را ناامید کرد / پالایشی‌ها منجی نبودند!

در حالی که این امید وجود داشت که با بازگشایی بزرگان بازار،‌ شاخص کل حداقل در کوتاه مدت به روند نزولی چند ماه گذشته خود...

به گزارش اقتصادآنلاین؛ بازار امروز در حالی به کار خود پایان داد که شاخص کل با کاهش 9٬701 واحدی معادل 0.66 درصد تا ارتفاع یک میلیون و 463 هزار واحد کاهش یافت. شاخص هم‌وزن هم امروز افت بیش از 4٬454 واحدی را ثبت کرد و تا مرز 400 هزار واحدی عقب نشینی کرد.

پالایشی‌ها منجی نبودند، فقط سرعت گیر بودند

پیش از این یکی از امیدوارهایی که برای برگشت شاخص بیان می‌شد، بازگشایی بزرگان بازار پس از برگزاری مجامع سالیانه و به ویژه پالایشی‌ها بود؛ پالایشی‌هایی که گزارش‌های سه ماهه قابل توجهی را منتشر کرده بودند. امیدی که ناامید شد و این بازگشایی‌ها تنها توانست از افت بیش‌تر شاخص جلوگیری کند. شاید با توجه به معاملات امروز حتی پالایشی‌ها به یکی از عوامل منفی بازار فردا بدل شوند.

شپنا امروز تاثیر مثبت یک هزار و 76 واحدی را بر روی شاخص کل داشت. با این وجود تغییرات قیمت آخرین معامله 2.5 درصدی آن کم‌تر از تغییرات قیمت پایانی 3.44 درصدی بود.

شبندر نیز تاثیر 968 واحدی بر شاخص کل داشت اما قیمت آخرین معامله آن با ثبت افزایش 1.6 درصدی کم‌تر از تغییر 3.4 درصدی قیمت پایانی بود.

شتران یکی دیگر از پالایشی‌هایی بود که هر چند تاثیر مثبت 700 واحدی را بر روی شاخص کل داشت اما قیمت آخرین معامله آن به کم‌تر از قیمت پایانی رسید.

با توجه به روند معاملات امروز پالایشی‌ ها شاید معاملات منفی فردا برای آن‌ها دور از انتظار نباشد؛ موضوعی که در صورت تحقق، افت شدیدتر شاخص را برای فردا رقم خواهد زد.

در نقطه مقابل همچنان فلزات اساسی و به ویژه سنگ آهنی‌ها نقش اول سقوط شاخص را بازی کردند؛ به گونه ای که کگل با بیش از دو هزار واحد،‌میدکو با 1٬478 واحد و ومعادل با 1٬189 واحد بیش‌ترین نقش را در کاهش شاخص کل داشتند.

شاخص فرابورس هم امروز با افت بیش از 233 واحدی به مرز کانال 19 هزار واحدی نزدیک تر شد تا در صورت ادامه روند امروز، از دست دادن این کانال در معاملات فردا دور از انتظار نباشد.

شدت خروج پول حقیقی باز هم شدت گرفت

یکی از نکات امیدوار کننده بازار دیروز،‌کاهش خروج پول حقیقی بود؛ به گونه‌ای که دیروز شاهد خروج حدود 81 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم. با این وجود امروز بر شدت خروج پول حقیقی دوباره افزوده شد و برآیند جریان پول حقیقی منفی 361 میلیارد تومان بود؛ به بیان دیگر حقیقی‌ها خروج 361 میلیارد تومانی پول را در جریان معاملات امروز رقم زدند.

شبندر با حدود 59 میلیارد تومان ورود پول حقیقی رکورددار بازار امروز بود؛ حق تقدم شدوص با 13 و وبملت با 9 میلیارد تومان در رتبه های بعدی ورود پول حقیقی بازار امروز بودند.

در نقطه مقابل شاوان با حدود 29 میلیارد تومان بیش‌ترین خروج پول حقیقی بازار را رقم زد؛ نوری با 18 و حق تقدم ومعادن با 15 میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی بیش‌ترین خروج پول حقیقی قرار داشتند.

به طور کلی 71 درصد نمادهای معامله شده بازار امروز شاهد خروج پول حقیقی بود و تنها 17 درصد نمادها، ورود پول حقیقی را ثبت کرد.

ارزش معاملات خرد؛ همان همیشگی

با وجود بازگشایی برخی از نمادهای اثرگذار در بازار امروز، همچنان ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) زیر سه هزار میلیارد تومان است. در جریان معاملات امروز ارزش معاملات خرد حدود 2هزار و 555 میلیارد تومان بود.

پیش‌بینی بورس فردا (سوم مرداد ماه)

شاید بازار فردا یکی از بازارهای نگران کننده طی حداقل چند هفته گذشته باشد؛ پیش از این بازگشایی نمادهای بزرگ و به ویژه پالایشی‌ها،‌تنها نقطه امیدوارکننده‌ای بود تا بلکه بازار از رکودی که حالا تقریبا به دو ماه رسیده، فاصله بگیرد. اما این سناریو فعلا محقق نشده و حتی روند معاملاتی برخی از سهام این گروه نشان می‌دهد که شاید معاملات منفی فردای این گروه با وجود گزارش های جذاب سه ماهه نخست سال،‌دور از انتظار نباشد. به ویژه آنکه همچنان شاهد ارزش پایین معاملات خرد و خروج پول حقیقی هستیم. تمامی عوامل نشان می‌دهد که شاید محتمل ترین سناریو برای بازار فردا،‌ ادامه روند بازار امروز باشد. شاید در حال حاضر مقاومت یک میلیون و 450 هزار واحدی تنها دلگرمی بازار باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
جاری شدن سیل در کره جنوبی سورپرایز اپل لو رفت / زمان رونمایی و قیمت آیفون 14 مشخص شد قیمت خودروهای فردا مشخص شد + جدول قیمت خودرو در بازار آزاد در 17 مرداد 1401 خریداران ملک بخوانند | قیمت آپارتمان در تهران 17 مرداد 1401 زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1401 اعلام شد آخرین قیمت خودروهای اقتصادی بازار + جدول رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!