اطلاعیه مخابرات از خبر درآمد ماهانه 700 میلیاردی

اطلاعیه مخابرات از خبر درآمد ماهانه 700 میلیاردی

گزارش مالی مخابرات در کدال نشان می‌دهد درآمد این شرکت از مصوبه جدید شورای رقابت، به 700 میلیارد تومان نزدیک هم نیست

دیجیاتو نوشت: گزارش مالی مخابرات در کدال نشان می‌دهد درآمد این شرکت از مصوبه جدید شورای رقابت، به 700 میلیارد تومان نزدیک هم نیست.

مدیر کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات، خبرهای منتشرشده در مورد درآمد ماهانه حدود 700 میلیارد تومانی مخابرات از آبونمان تلفن ثابت را رد کرد.

پس از یک سال از مصوبه شورای رقابت، شهریور ماه امسال افزایش هزینه ماهانه تلفن ثابت با امضای وزیر صمت تصویب شد. طبق تعرفه‌های جدید مخابرات، مشترکین تلفن ثابت ساکن تهران ماهیانه حداقل 20 هزار تومان، سایر مراکز استان‌ها 15 هزار تومان و سایر شهرها بایستی 10 هزار تومان برای حفظ خط خود پرداخت کنند.

این موضوع اگرچه با انتقادات بسیاری از سوی مردم روبه‌رو شده اما روی قبض‌های جدید اعمال شده است. در همین راستا طی روزهای اخیر خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که می‌گفت مخابرات در اقدامی هزینه آبونمان تلفن ثابت را تا 20 هزار تومان افزایش داده و هر خانواده ایرانی، چه از خطوط ثابت استفاده کند و چه نکند، ملزم به پرداخت ماهانه این مبلغ به مخابرات است. در این خبر اعلام شده بود با توجه به اینکه تعداد اشتراک تلفن ثابت شرکت مخابرات ایران حدود 37 میلیون خط است، درآمد حاصل از این افزایش ماهانه حدود 700 میلیارد تومان خواهد بود.

اما «محمدرضا بیدخام»، مدیر کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات این خبر و آمار اعلام‌شده در این زمینه را تکذیب کرد: «اصلا چیزی به‌عنوان آبونمان در صورت‌حساب تلفن وجود ندارد که حالا از این میزان ماهانه 700 میلیارد تومان به مخابرات برسد. از سوی دیگر تعداد خطوط فعال تلفن ثابت در کل کشور 29 میلیون خط است و این میزان در شهر تهران به 7 میلیون و 200هزار مشترک می‌رسد.»

به گفته وی، مخابرات از ابتدای شهریورماه 20 هزار تومان هزینه ماهانه خدمات مکالمات صوتی را طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار در صورت‌حساب مشترکان اعمال می‌کند؛ اگرچه این هزینه هم تنها از مشترکان تهران دریافت می‌شود.

بیدخام در پاسخ به این سوال که این هزینه بابت چه خدمتی از مشترکان تهرانی گرفته می‌شود، توضیح داد: «این هزینه نگهداری است. در حال‌ حاضر مخابرات برای هر خط تلفن ثابت، چه مشترک با آن مکالمه داشته باشد و چه نداشته باشد به‌صورت میانگین 30 هزار تومان هزینه می‌کند.»

درآمد مخابرات چقدر افزایش داشت؟

با این حساب اگر شرکت مخابرات از ابتدای شهریور ماه از هفت میلیون و 200 هزار مشترک تهرانی خود 20 هزار تومان هزینه نگهداری دریافت کرده باشد، درآمد این شرکت از این محل به حدود 144 میلیارد تومان رسیده است.

البته با توجه به عرضه سهام شرکت مخابرات ایران در بورس، این سازمان هر ماهه گزارش درآمدی خود را در سامانه کدال منتشر می‌کند. از شهریور ماه امسال، ردیف جدیدی به گزارش‌های مالی این شرکت اضافه شده که درآمد عملیاتی این شرکت از حداقل هزینه ماهانه تلفن ثابت را اعلام می‌کند.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد