کسب بازدهی معقول از بورس در میان سایر بازارهای سرمایه گذاری

کسب بازدهی معقول از بورس در میان سایر بازارهای سرمایه گذاری

بازار سرمایه می تواند بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها تا پایان سال داشته باشد و به شرط مداخله نکردن دولت، نبود قیمت گذاری دستوری و احترام گذاشتن به مکانیزم بازار و عرضه و تقاضا شاهد روندی معقول در معاملات بازار خواهیم بود.

نایب رییس هیات مدیره سبدگردان اعتبار، به دلایل بازگشت رشد به معاملات بورس اشاره کرد و به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: در یک سال گذشته با چند ریسک اساسی در بازار مواجه بودیم، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نخستین ریسک تهدید کننده معاملات بازار بود که منجر به افت حجم معاملات و انتظار فعالان بازار شده بود تا موضع این کشور در خصوص برجام و تحریم ها مشخص شود.

محمد جمالی، دومین ریسک بازار را ناشی از قیمت ارز اعلام کرد و گفت: نوسان در قیمت دلار به واسطه مذاکراتی ایجاد شد که در روزهای پایانی سکانداری دولت دوازدهم رخ داد و چشم انداز توافق وجود داشت، به دنبال چنین اتفاقی پیش بینی کاهش نرخ دلار به قیمت کمتر از 20 هزار تومان صورت گرفته بود که این اتفاق به تبع خود اثر منفی  بر روند بازار گذاشت.

وی انتخابات ریاست جمهوری ایران و ابهام در ترکیب کابینه دولت جدید را دیگر ریسک تهدیدکننده معاملات این بازار دانست که روند معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار داد.

ریسک قیمت گذاری دستوری در بورس

وی اظهار کرد: در کنار این سه ریسک اساسی تاثیرگذار بر معاملات بازار، شاهد وجود ریسک قیمت گذاری دستوری در بازار بودیم و در مقاطعی از زمان دو وزارت صمت و نفت به سمت قیمت گذاری دستوری در محصولات صنعتی، معدنی و پتروشیمی پیش می رفتند  که خوشبختانه این اتفاق با تعامل مناسب فعالان و مدیران بازار با ارکان دولت و مجلس مهار شد.

جمالی سپس گفت: ریسک‌های اعلام شده طی سال گذشته، مشکلاتی را در بازار سرمایه ایجاد کردند، اما  پس از برگزاری انتخابات و رفع ریسک این اتفاق، چشم انداز فعالان بازار برای قیمت دلار، برگشت آن به کانال 24 هزار تومان و حرکت دوباره آن به نرخ 28 هزار تومان باعث برگشت رونق نسبی به معاملات بازار سهام شد.

نایب رییس هیات مدیره سبدگردان اعتبار افزود: در کنار ریسک هایی که از آنها عبور کردیم، موضوع تغییر دامنه نوسان و اجرای دامنه نوسان نامتقارن از بهمن ماه به عنوان ریسک دیگری به معاملات این بازار تحمیل شد اما بعد از مدتی دامنه نوسان نامتقارن متوقف و بازار با دامنه نوسان مثبت و منفی پنج به معاملات ادامه داد.

به گفته وی، برطرف شدن همه این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا بازار بتواند به مدار صعودی بازگردد.

جمالی با بیان اینکه بازارهای مالی و همچنین بورس در معرض ریسک های مختلفی قرار دارند، افزود: به طور معمول نمی توان منتظر زمانی بود که هیچ گونه ریسکی معاملات بازار را تهدید نکند؛ زیرا عوامل مختلف در سطح جهانی و داخلی و مسایل سیاسی و اقتصادی می توانند همواره بر معاملات بازار، تاثیرگذار باشد.

بودجه، ریسک آتی معاملات بازار

نایب رییس هیات مدیره سبدگردان اعتبار مساله بودجه دولت را ریسک آتی بازار عنوان کرد و گفت: با توجه به استقرار دولت جدید، بودجه باید در آذر ماه بودجه 1401 ارايه شود و در آنجا باید دید که دولت بحث حامل های انرژی را به چه صورت تعیین می کند و قیمت ارز در محاسبات بودجه چگونه در نظر گرفته می شود، همچنین در این میان ارز 4200 تومانی از یکسری صنایع مانند دارویی و غذایی حذف می شود یا خیر.

وی با بیان اینکه همواره با ریسک های مختلفی در بازار مواجه هستیم و این ریسک ها تمامی ندارند، افزود: برخی از ریسک های بزرگ مانند انتخابات و افت قابل توجه نرخ ارز منتفی شده است و در ادامه هم به نظر می رسد بازار نسبت به همه ریسک هایی که معاملات را تهدید کند واکنش مقتضی را نشان خواهد داد.

بازدهی معقول بورس در میان سایر بازارهای سرمایه گذاری

جمالی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه می تواند بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها تا پایان سال داشته باشد، گفت: به شرط مداخله نکردن دولت، نبود قیمت گذاری دستوری و احترام گذاشتن به مکانیزم بازار و عرضه و تقاضا شاهد روندی معقول در معاملات بازار خواهیم بود.

نایب رییس هیات مدیره سبدگردان اعتبار ادامه داد: در این صورت متناسب با اتفاقی که رخ می دهد بازار می تواند واکنش مناسب نشان دهد و بازدهی مناسبی داشته باشد.
 

*خبرنگار: دنیا زنوزی

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارايه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.
قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 F...

قیمت انواع گوشی‌های موبایل سامسونگ، اپل، هوآوی و شیايومی در بازار امروز دوشنبه پنجم مهر 1400 را مشاهده می‌کنید. سامسونگ ظاهرا مشکلات تولید گلکسی S21 FE را برطرف کرده است.

TejaratNews.com/
کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد

کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد

مدیر توسعه بازارهای فیزیکی بورس کالا گفت: گواهی سپرده کالا این امکان را به کشاورز می‌دهد که محصول خود را در زمان مناسب و با قیمت‌ بهتری بفروشد.

YJC.news/
نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود»

نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شو...

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه قیمت جوجه یک روزه مجددا افزایش یافته و به بیش از 8000 تومان رسیده است، گفت: بایستی برای جلوگیری از سودجویی و حمایت از مصرف کننده وتولیدکننده برا...

TejaratNews.com/
نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟

نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟

روند رو به رشد واکسیناسیون جهانی و رشد اقتصادی کشورها، احتمالا تقاضا برای خرید نفت را بالا می‌برد و می‌تواند بر قیمت جهانی نفت تاثیر بگذارد. شرکت بزرگ تجارت کالای ترافیگورا پیش‌بینی کرده قیمت نفت به 1...

TejaratNews.com/
حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟

برخی از اعضای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، معتقد هستند دولت از طریق فروش برخی از سهام و دارایی‌های خود در بورس می‌تواند سهام عدالت جاماندگان را تامین کند.

TejaratNews.com/
چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی که عرضه اولیه به تعادل می‌رسد، سهامداران کم تجربه سهام خودشان را می‌فروشند که روش منطقی نیست.

YJC.news/
آمار فروش نفت ایران محرمانه است

آمار فروش نفت ایران محرمانه است

مجیدرضا حریری در مورد آمار منتشره از اتاق بازرگانی تهران مبنی بر کاهش صادرات نفت ایران به چین تا رقم 11 میلیون دلار گفت: یک سایت خبری در این مورد گفت‌وگویی با من داشت اما آن را به طور کامل منتقل نکردن...

Bartarinha.ir/
دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟

دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟

ایران بین 50 تا 100 میلیارد دلار ارز بلوکه شده در کشورهای دیگر دارد. سال‌هاست ایران در تلاش است بخشی از این منابع ارزی را به کشور برگرداند و نتوانسته. حالا ابراهیم ريیسی به بانک مرکزی دستور داده ارزها...

TejaratNews.com/

شایعه عجیب در بازار ارز!

پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری

پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گ...

با‌توجه به تشدید حساسیت دلار نسبت به اخبار برجام، نوسان‌گیران سعی می‌کنند با بزرگنمایی اخبار به ظاهر منفی، انتظارات تورمی را بالا برده و از این وضعیت نوسان‌گیری کنند؛ حالا این دسته از معامله‌گران امرو...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟

سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟

فعالان بازار ارز همچنان در فاز احتیاط قرار دارند. اما برخی از مسايل و فاکتورهای مهم اثرگذار سیاسی و اقتصادی موجب ایجاد هیجاناتی در بازار ارز شده است. آیا بازار از فاز احتیاط خارج می‌شود؟

TejaratNews.com/
بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد

بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد

تقاضای خرید مسکن در کل کشور و شهر تهران در شهریورماه امسال رشد 2.5 برابری نسبت به ماه گذشته داشت؛ آمارهای غیررسمی هم از افزایش 2 درصدی قیمت حکایت دارد.

Bartarinha.ir/
سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟

سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟

هرچند با توجه به اخبار اخیر درباره احتمال آزادسازی واردات خودرو، فعالان این بازار در انتظار کاهش قیمت بودند اما روز گذشته روند قیمت‌ها برگشت و انواع خودروها گران شدند.

TejaratNews.com/
امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد

امروز 4 مهر ماه 1400، در سامانه نیما 171 میلیون دلار و با میانگین موزون نرخ دلاری معاملات 230,743 ریال معامله شد.

TejaratNews.com/
عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟

عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟

خبرهایی در مورد توقف عرضه میعانات گازی در بورس منتشر شده است و این در حالی است که سعید داستان، کارشناس بورس انرژی در همین باره می‌گوید: تمام عملکرد بورس بستگی به سیاست‌های از پیش تعیین‌شده دارد.

TejaratNews.com/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...