رسوب سود سهام مردم در حساب شرکتها/پرداخت غیر متمرکز سود ادامه دارد

رسوب سود سهام مردم در حساب شرکتها/پرداخت غیر متمرکز سود ادامه دارد

ريیس کمیسیون اصل نود گفت: در حالی که وعده 2 ماهه ريیس سازمان بورس برای واریز سود همه شرکت‌های بورسی به صورت متمرکز و از طریق سامانه سجام به پایان رسیده است، اما برخی شرکت‌های بورسی سود تقسیمی را از روش‌های غیرسجامی واریز می کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با ورود سهامداران عدالت و استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بورس طی سال گذشته، این بازار از بازار حاشیه‌ای و کوچک به بازار بزرگ و مردمی تبدیل شده و اکنون 58 میلیون ایرانی معادل 70 درصد مردم در بورس حضور دارند.

از آنجا که عمده مردم با سرمایه‌های اندک وارد بورس شده‌اند،‌برای ماندگاری در این بازار باید سود سهام آنها به صورت متمرکز و از طریق شماره شبا بانکی که در سجام اعلام شده واریز شود تا حقی از کسی ضایع نشود.

به گفته ريیس کمیسیون اصل نود،‌ در حالی که وعده 2 ماهه ريیس سازمان بورس برای واریز سود همه شرکت‌های بورسی از سامانه سجام به پایان رسیده است، همچنان برخی شرکت‌های بورسی سود تقسیمی را از روش‌های غیرسجامی واریز می‌کنند. موضوعی که برخورد سازمان بورس با شرکت‌های متخلف را ناگزیر کرده است.

واریز سود تقسیمی سالانه شرکت ها از سامانه سجام به صورت متمرکز یکی از مطالبات سهامداران بورسی است. تا قبل از ایجاد سامانه سجام، شرکت‌ها سود تقسیمی را از روش‌هایی همچون ارجاع سهامداران به شعب بانکی توزیع می‌کردند که در نتیجه آن بسیاری از سهامداران به دلیل پرهزینه و مشکل بودن مراجعه به بانک از دستیابی به سود تقسیمی باز می‌مانند. در حال حاضر ناشران بورسی و شرکتها طبق دستورالعمل انضباطی ناشران بورس، موظف‌اند توزیع سود تقسیمی را با همکاری شرکت سپرده گذاری مرکزی (متولی سامانه سجام) انجام دهند.

به گفته حسن شجاعی، طبق بررسی‌ها بیش از نیمی از شرکت‌های بورسی در بازه زمانی شهریور 1399 تا شهریور 1400 سود را از روش‌های غیرسجامی توزیع کرده‌اند. لذا کمیسیون اصل نود به دلیل رعایت نشدن مقررات به این موضوع ورود کرد.

ريیس کمیسیون اصل 90 در آبان ماه 1400 پس از جلسه با ريیس سازمان بورس از حل کامل مشکل توزیع سود تا دو ماه آینده خبر داد. شجاعی ريیس کمیسیون در این باره مطرح کرد: «یکی از توافقات صورت گرفته این بود که ظرف دو ماه آینده پرداخت سود سهام همه شرکت‌های بورسی از طریق سامانه سجام انجام شود.»

با توجه به اینکه این روزها موعد دو ماهه ريیس سازمان بورس برای پرداخت سجامی کلیه سودها فرا رسیده است، حجت الاسلام حسن شجاعی، ريیس کمیسیون اصل نود در توییتی خواستار پاسخگویی سازمان بورس در مورد تخلفات احتمالی شرکت های بورسی در مورد شد.


تويیت شجاعی

وی بیان کرد: «وعده 2 ماه ريیس سازمان بورس برای پرداخت سود تقسیمی از مسیر سجام تا چند روز آینده به پایان می رسد. از آن پس همه شرکت های بورسی موظف اند مطابق مقررات، سود را از سامانه سجام واریز کنند و سازمان بورس باید پاسخگوی تخلفات احتمالی باشد.» ريیس کمیسیون اصل نود همچنین از مردم خواست تا هرگونه تخلف به ابن کمیسیون گزارش کنند.

در حال حاضر مجامع شرکت‌هایی که سال مالی آن ها در شهریور ماه بوده است، در حال برگزاری است و این شرکت ها روش واریز سود تقسیمی را از سامانه کدال اعلام می کنند. مطابق بررسی اطلاعیه های زمان بندی تقسیم سود این شرکت ها تا به حال از بین شرکت هایی که سال مالی آن ها در شهریور است، 4 شرکت ثپردیس، وثخوز، ثشرق و قشکر سود تقسیمی را از سامانه سجام واریز نمی‌کنند. این شرکت‌ها از سهامداران خود خواسته‌اند تا اطلاعات خود را به همراه مدارک هویتی به امور سهامداران ارسال کنند.


شرکتها

بی توجهی شرکت‌های بورسی به پرداخت سجامی سود در شرایطی صورت می گیرد که روش های غیر سجامی سهامدار وقت و هزینه بیشتری برای ارسال اطلاعات به شرکت صرف می کند و هم شرکت ها هیچ گونه پاسخگویی نسبت به دریافت اطلاعات ندارند و ممکن است به بهانه عدم دریافت اطلاعات، سود تقسیمی را واریز نکنند. در مقابل روش واریز از سامانه سجام هیچ از این مشکلات را ندارد.

به گفته شجاعی، بر این اساس سازمان بورس باید در مورد عدم واریز سود این شرکت ها از سامانه سجام پاسخگو باشد. چرا که در صورت عدم پیگیری سازمان بورس، شرکت های دیگری نیز به این تخلف ادامه خواهند داد و همانند سال گذشته، تعداد زیادی از شرکت‌ها غیر سجامی خواهند ماند.

برخی کاربران فارس من نیز خواستار واریز سود تقسیمی شرکتهای بورسی از طریق متمرکز و شماره شبا اعلامی در سجام شده بودند.

انتهای پیام/ب

قیمت جدید گوشت اعلام شد محور هراز از فردا مسدود می‌شود | جزيیات مسیرهای جایگزین کويیک چند شد؟ | جدول جدیدترین قیمت‌ها قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول نرخ تورم دی‌ماه اعلام شد تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت کارشناسان انتظار تبدیل روند نزولی به نوسانی را دارند این خودرو آلمانی 600 میلیون تومان گران شد/ جدول قیمت‌ها کاهش نرخ تورم در دی‌ماه 1400 پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو تورم 42.4 درصد شد زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ضریب نفوذ تلفن همراه به 161 درصد رسید عکس | برف در مرز کامیون‌ها را هم زمین گیر کرد | جزيیات تحصن کامیون‌داران هدف گذاری جدید ایران در بازار عراق بازنشستگان بخوانند/ آخرین جزییات طرح همسان‌سازی حقوق... سیگنال منفی به بازار رمزارزها / منتظر فاجعه باشیم؟ انسداد 53 جاده به دلیل نبود ایمنی در مسیر/ مردم از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند حداقل دستمزد کارگر ترکیه‌ای چقدر است؟ واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ضرر 700 میلیون دلاری کاربران ارز دیجیتال تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس استمرار خروج پول از بازار سهام/ بررسی صف های خرید و فروش در بورس پشت پرده اظهارات شافعی درباره نمایندگان مجلس افزایش سرسام آور قیمت گوشت در بازار تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت یخبندان در 28 مرکز استان/ اختلاف دمای 42 درجه‌ای بین دو منطقه کشور افزایش حقوق پلکانی تورم را کنترل می کند جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدند سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟/ سهمیه جدید بنزین چه زمانی توزیع می‌شود؟ هشدار افزایش مصرف گاز در کشور تزریق 4 میلیون بشکه نفت‌خام ایران در مخازن نفت چین/ اعتراف آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها مشکلاتی در بورس که مسوولان زیر بار آن نمی‌روند! عزم وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکلات جاده‌ای رونمایی از نقشه مصرف گاز خانگی در استان‌ها/ معرفی مناطق پرمصرف و کم‌مصرف گاز سرمایه گذاری نجومی نیمار در بازار ارزهای دیجیتال قیمت جدید گوشت اعلام شد/ جزییات گرانی گوشت به نقل از رییس اتحادیه گوشت گوسفندی زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد شافعی حرف هایش درباره نماینده ها را پس گرفت جریان برفگیر شدن کامیون‌ها در گمرک/ اختلال در تجارت قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت صنعت خودروسازی کشور عملکرد خوبی در کیفیت و قیمت نداشته است جریان صادرات گاز به ترکیه از طرف ایران قطع نشده است تزریق 4 میلیون بشکه نفت خام ایران در مخازن نفت چین/ اذعان آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها سرمای هوا مانع از تعمیر به موقع خط لوله گاز ایران شد / ارسال گاز به ترکیه ادامه دارد گلایه وزیر صمت از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی صادرات گاز ایران به ترکیه قطع شد؟! بزرگترین پروژه زهکشی اراضی دیم خاورمیانه اجرا می‌شود