صادرات آب سدهای تهران به کشورهای همسایه

صادرات آب سدهای تهران به کشورهای همسایه

مجموع آب مصرف شده برای هندوانه و سیب صادراتی در حدود 670 میلیون متر مکعب آب می‌باشد در حالیکه موجودی سد‌های پنج‌گانه تهران در تیرماه امسال حدود 717 میلیون متر مکعب بوده است. یعنی در 5 ماهه نخست امسال بابت صادرات هندوانه و سیب در حدود موجودی سد‌های پنج‌گانه تهران را به ارزش 230 میلیون دلار صادر کردیم؟! آیا این را چیزی به جز تاراج سرمایه ملی نام نهاد.

روزنامه اینترنتی فراز: مجموع آب مصرف شده برای هندوانه و سیب صادراتی در حدود 670 میلیون متر مکعب آب می‌باشد در حالیکه موجودی سدهای پنج‌گانه تهران در تیرماه امسال حدود 717 میلیون متر مکعب بوده است. یعنی در 5 ماهه نخست امسال بابت صادرات هندوانه و سیب در حدود موجودی سدهای پنج‌گانه تهران را به ارزش 230 میلیون دلار صادر کردیم!! آیا این را چیزی به جز تاراج سرمایه ملی نام نهاد.

آب یکی از مشکلاتی است که ایران یا بهتر بگوییم کل فلات ایران با آن مواجه است. کشور ما جز کشورهایی است که به عنوان کشور نیمه خشک و خشک در نظر گرفته می‌شود. این مسيله سبب شده از گذشته‌های دور مصرف آب در کشور بسیار مهم باشد و نیاکان ما برای استفاده از آب برنامه خاص و مدونی داشته باشند. احداث قنات در نواحی خشک کشور یکی از این برنامه‌ها برای مقابله با کم آبی بوده است.

اما به نظر می‌رسد هر چه قدر ما در گذشته در مصرف آب نهایت تدبیر و دقت را به خرج می‌دادیم در دوره کنونی چندان دغدغه آب نداریم و درنتیجه برنامه و هدف خاصی را هم برای آن دنبال نمی‌کنیم. صنایع آب‌بر را در دل کویر احداث می‌کنیم، مطالعات درست زمین شناسی برای احداث سدها نداریم و علاقه خاصی داریم که آب را از این سوی کشور به آن‌سو انتقال دهیم. از خوزستان به اصفهان،‌از دریای مازندران به سمنان، از خلیج فارس به کرمان و ...

البته وقتی امسال صدای هم‌وطنانمان در خوزستان به دلیل کمبود آب بلند شد تازه متوجه شدیم که چه مسیر پر اشتباهی را طی کردیم و به چه میزان بی‌برنامه و باری به هر جهت پیش رفتیم.

نمونه عینی این بی‌برنامه‌گی در تولید محصولات کشاورزی است که هنوز نتوانستیم نقشه جامعی برای تولید این محصولات داشته باشیم.در واقع عمده مصرف آب کشوردر بخش کشاورزی است و گفته می‌شود تا حدود 90 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد اما هنوز کشاورزی ما در استفاده از آب به سنتی‌ترین روشهای آبیاری متکی است که سبب شده راندمان استفاده از آب در کشور ما بسیار پایین باشد. همچنین از سویی می‌بینیم گیاهان و محصولاتی با مصرف بالای آب در نقاط خشک کشور کاشت می‌شود مانند کشت برنج در اصفهان و هرمزگان و از طرف دیگر محصولات کشاورزی ما بدون در نظر گرفتن هزینه و فایده آن صادر می‌شود.

با این حال و با آغاز سال آبی جدید که از مهرماه هر سال شروع می‌شود خبرهای چندان خوبی از وضعیت بار‌ش‌ها به گوش نمی‌رسد و متاسفانه خبر از پاییز کم بارش در کشور به گوش می‌رسد. در این زمینه لزوم استفاده درست از منابع آبی موجود بسیار حايز اهمیت است. با این حال نکته‌ای که باید به آن توجه داشت میزان کشت و صادرات برخی محصولات کشاورزی است که مصرف آب بالایی دارند.

سالانه هزاران تن محصولات کشاورزی از کشور صادر می‌شود بدون اینکه بفهمیم در حقیقت برای تولید این محصولات و کسب درآمد ناچیز صادراتی آن دشت‌ها و رودهای کشور را خشکاندیم. در این بین یکی از محصولات کشاورزی که بیشترین انگشت اتهام به سوی آن نشانه رفته است هندوانه است. کالایی که مصرف آب بالایی دارد و بازار صادراتی خوبی در کشورهای همسایه دارد و جز میوه‌های صادراتی است که در بالای جدول صادرات محصولات کشاورزی قرار دارد و ما سومین صادر کننده آن در دنیا به حساب می‌آییم.

گفته می‌شود برای تولید هر کیلوگرم هندوانه 500 لیتر آب مصرف می‌شود . همچنین دیگر محصول عمده صادراتی کشور سیب است که باز ما ششمین کشور صادر کننده آن در دنیا هستیم و رقم بالایی از صادرات کشور را این محصول به خود اختصاص داده است .باید گفت این محصول حتی بیشتر از هندوانه آب مصرف می کند و برای تولید هر کیلوگرم سیب در حدود 700 لیتر آب مصرف می‌شود.

حال اگر به آخرین آمار گمرک ایران که مربوط به 5 ماه ابتدای سال 1400 است نگاهی بیندازیم مشاهده می‌کنیم که هندوانه در 5 ماهه نخست امسال در حدود 684 هزار تن و به ارزش 158 میلیون دلار صادرات داشته است که با یک ضرب تقسیم ساده می‌توان فهمید هر کیلو هندوانه به قیمت 23 سنت فروش رفته که با دلار 28 هزار تومانی در حدود کیلویی 6 هزار و 500 تومان می‌شود. از طرف دیگر اگر بگوییم برای هندوانه در حدود 500 لیتر به ازای هر کیلو آب مصرف شده آن وقت مجموعه آب مصرفی برای هندوانه‌های صادراتی چیزی در حدود 506 میلیارد لیتر آب برای آنها صرف شده یا به عبارت دیگر 506 میلیون مترمکعب آب.

به همین صورت در 5 ماهه اول امسال نیز 235 هزار تن سیب تازه به ارزش 72 میلیون دلار صادرات داشتیم که قیمت هرکیلو تقریبا معادل 31 سنت است که با دلار 28 هزار تومانی می‌شود 8600 تومان . مصرف آب نیز برای این محصول را اگر 700 لیتر در نظر بگیریم چیزی حدود 164 میلیارد لیتر آب برای این سیب‌های صادراتی مصرف شده یا به عبارت بهتر 164 میلیون لیتر.

مجموع آب مصرف شده برای هندوانه و سیب صادراتی در حدود 670 میلیون متر مکعب آب می‌باشد در حالیکه موجودی سدهای پنج‌گانه تهران در تیرماه امسال حدود 717 میلیون متر مکعب بوده است. یعنی در 5 ماهه نخست امسال بابت صادرات هندوانه و سیب در حدود موجودی سدهای پنج‌گانه تهران را به ارزش 230 میلیون دلار صادر کردیم!! آیا این را چیزی به جز تاراج سرمایه ملی نام نهاد.

شاید برایتان جالب اگر این حجم آب را به صورت بطری آب معدنی صادر می‌کردیم سود بیشتری داشت یعنی در 5 ماهه نخست ما 1652 تن آب معدنی را به ارزش 367 هزار دلار صادر کردیم یعنی هرکیلوگرم آب معدنی 22 سنت برای ما درآمد داشته است یعنی تقریبا معادل یک کیلو هندوانه با مصرف 500 لیتر آب!!

امیدواریم در سال جدید برنامه مدونی برای صادرات و همچنین تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.

local_offerبرچسب‌ها:
دعوا بر سر هندوانه و گوجه ایرانی در منطقه!

دعوا بر سر هندوانه و گوجه ایرانی در منطقه!

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت صادرات کشاورزی ایران در سه ماهه نخست سال جاری و پنج مقصد اصلی این کالاها پرداخته است.

Bartarinha.ir/
گرانی عجیب؛هندوانه به قیمت امارات!

گرانی عجیب؛هندوانه به قیمت امارات!

میوه های فصل مثل هندوانه از ابتدا چقدر صادر شده اند و در کشورهای حاشیه خلیج فارس با چه قیمتی به فروش می رسند؟

TejaratNews.com/
گرانی عجیب؛ هندوانه به قیمت امارات!

گرانی عجیب؛ هندوانه به قیمت امارات!

میوه های فصل مثل هندوانه از ابتدا چقدر صادر شده اند و در کشورهای حاشیه خلیج فارس با چه قیمتی به فروش می رسند؟

Bartarinha.ir/
فاصله 10هزار تومانی قیمت هندوانه در بازار

فاصله 10هزار تومانی قیمت هندوانه در بازار

درحالی که قیمت هندوانه در مغازه‌های میوه فروشی سطح شهر به 14هزار تومان در هر کیلو رسیده، میادین میوه و تره بار تهران این میوه را 10هزار تومان ارزان‌تر عرضه می‌کنند.

Bartarinha.ir/
20‌هزار تن پیاز و 7هزار تن هندوانه، معدوم شد

20‌هزار تن پیاز و 7هزار تن هندوانه، معدوم شد

بنا بر اخبار منتشر شده کشاورزان مجبور شده‌اند به دلیل قیمت پایین و نبود مشتری 20 هزار تن پیاز و 7 هزار تن هندوانه را معدوم کنند.

Bartarinha.ir/
مزارع هندوانه چراگاه دام شد/ کرایه حمل بیشتر از قیمت هندوانه!

مزارع هندوانه چراگاه دام شد/ کرایه حمل بیشتر از قیمت هندوانه!

نایب ريیس اتحادیه بارفروشان می‌گوید: بهای هندوانه از کرایه حمل آن ارزان‌تر شده است و در حالی که قیمت هر کیلو هندوانه یک هزار تومان است،بهای حمل هر کیلوگرم هندوانه به یک هزار و 300 تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
میوه‌فروشان شب یلدا به مردم تخفیف می‌دهند / قیمت هندوانه شب یلدا چقدر است؟

میوه‌فروشان شب یلدا به مردم تخفیف می‌دهند / قیمت هندوانه شب یلدا چ...

ريیس اتحادیه فروشندگان میوه می‌گوید: برای داشتن شب یلدایی پر رونق میوه‌فروشان قول داده‌اند که میوه‌ها را با سود کمتری به مردم بفروشند.قیمت هندوانه در میادین اصلی میوه و تره‌بار سه هزار و 500 تومان است...

TejaratNews.com/
گزارش| ضربه سنگین ترکیه به صادرات هندوانه ایران/ وقتی ترک‌ها یک شبه قانون تجارت جهانی را زیرپا گذاشتند

گزارش| ضربه سنگین ترکیه به صادرات هندوانه ایران/ وقتی ترک‌ها یک شب...

گروه استان‌ها ـ متاسفانه در مسيله صادرات هندوانه به کشور ترکیه و ضرر و زیان شدید صادرکنندگان و تاجران مشخص شد که مسيولان استانی و کشوری از صادرکننده حمایت واقعی انجام نمی‌دهد.

TasnimNews.com/
هندوانه های ایرانی مانده در ترکیه امحا شد

هندوانه های ایرانی مانده در ترکیه امحا شد

هندوانه های صادراتی ایران که به دلیل بسته شدن مرزها به دلیل شیوع کرونا تا زمان برداشت محصول کشاورزان ترکیه و افزایش 4 برابری تعرفه در مرزهای ترکیه باقی ماندند، حال با انصراف صاحب محموله از صادرات، توس...

TasnimNews.com/
بازگشت هفت هزار تن هندوانه صادراتی ایران از ترکیه

بازگشت هفت هزار تن هندوانه صادراتی ایران از ترکیه

سخنگوی گمرک ایران گفت: بیش از 7هزار تن هندوانه صادراتی ایران به ترکیه با افزایش ناگهانی تعرفه واردات، به کشور بازگشت.

TejaratNews.com/
چرا هندوانه گران شد؟ / قیمت گوجه در بازار چقدر است؟

چرا هندوانه گران شد؟ / قیمت گوجه در بازار چقدر است؟

ريیس اتحادیه میوه و سبزی از افزایش قیمت هندوانه به دلیل صادرات این محصول به عراق و افزایش میزان تقاضا در ماه رمضان خبر داد و گفت: در حال حاضر هندوانه به قیمت بین چهار هزار تا چهار هزار و 200 تومان فرو...

TejaratNews.com/
نرخ تورم نقطه‌ای ماهانه 4.5 درصد کاهش یافت تخم مرغ ارزان شد؟ زیان 1٫9 هزار میلیارد تومانی دارا یکم در 6 ماه / بازدهی دارا یکم در نیمه اول امسال چقدر بود؟ حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو پیگیری می‌شود نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت تصمیمی جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ ها اعلام نشده است نمای پایانی بورس(1 آبان1400) / شاخص کل با افت 28هزار واحدی معاملات را به پایان برد جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی خبری برای پر مصرف‌های تهرانی چینی‌ها در ایران خانه می‌سازند؟