مصوبه‌ای با ظاهری گمراه کننده

مصوبه‌ای با ظاهری گمراه کننده

سطح تحلیل گری در بازار سرمایه ما پایین است و عده‌ای دنبال غیر حرفه‌ای کردن و به نادانی کشاندن بازار سرمایه هستند.

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران امروز هم سبز است و شاخص کل در کمتر از 2 ساعت، رشد 12 هزار و 500 واحدی داشته است. به نظر می رسد الزام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به تخصیص 3 درصد از منابع شان در بازار سهام، در بهبود وضعیت این بازار بی تاثیر نبوده است.

عباسعلی حقانی نسب ريیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف در گفت‌و‌گو با بورس نیوز در خصوص تاثیر مصوبه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد تخصیص بخشی از منابع صندوق‌های درآمد ثابت به خرید سهام بر روند بازار بیان کرد: مصوبه اخیر و تخصیص 3درصد از منابع صندوق‌های درآمد ثابت به خرید سهام، برخلاف منافع بازار سرمایه و بیشتر در جهت منافع بانک‌ها است. اولین مشکل این است که صندوق‌های با درآمد ثابت، همان‌طور که از نامشان هم پیداست، مختص سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت هستند و وقتی صندوقی با این رویکرد تشکیل‌شده و با مصوبه‌ای، برخلاف ماهیت این صندوق‌ها عمل می‌کنیم؛ موجب بی‌اعتمادی به اصول و اساسنامه و رویه این صندوق‌ها می‌شویم.

وی افزود: این ذهنیت در بین مردم شکل‌گرفته که صندوق‌های با درآمد ثابت، بدون ریسک هستند و سود ثابت دارند و همیشه در مقایسه با بانک‌ها سود مشخصی سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود. این صندوق‌ها معمولا سود روزشمار به سرمایه‌گذاران پرداخت کرده و نزدیک به سود بانکی یا یکی _ دو درصد بالاتر، سود به سرمایه‌گذاران تعلق می‌گیرد اما؛ وقتی با چنین مصوبه‌ای ریسک این صندوق‌ها را افزایش می‌دهیم؛ موجب خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت و سلب اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت به این صندوق‌ها می‌شویم. کما اینکه در هفته‌های اخیر هم شاهد خروج منابع از صندوق‌های با درآمد ثابت هستیم و قطعا ماه بعد خروج نقدینگی از این صندوق‌ها شدت پیدا خواهد کرد.

این فعال بازارسرمایه ادامه داد: پولی که از صندوق‌های با درآمد ثابت خارج‌شده تبدیل به سهام نمی‌شود و مجددا در بانک‌ها سپرده‌گذاری خواهد شد؛ در نظر داشته باشید که بانک‌ها خود مالکان اصلی صندوق‌های با درآمد ثابت هستند و وقتی سرمایه‌های مردم از صندوق‌های با درآمد ثابت، روانه سپرده‌های بانکی می‌شود، بانک دیگر سود روزشمار پرداخت نمی‌کند. ضمنا سود بانکی معمولا یکی _ دو درصدی پایین‌تر از سود صندوق‌های با درآمد ثابت است و این موضوع هم به نفع بانک‌ها است.

حقانی نسب ضمن تاکید بر نادرست بودن این مصوبه و تبعات آن اظهار کرد: ابلاغ این مصوبه بیشتر با نگاه پوپولیستی صورت گرفته و سیاست‌گذاران این تصور را داشته‌اند که صندوق‌های با درآمد ثابت اوراق را فروخته و سهام می‌خرند؛ حال‌آنکه این مصوبه بیش از آنکه به نفع بازار سرمایه باشد، برای این بازار تبعات خواهد داشت. نکته اینجاست که صندوق‌های با درآمد ثابت برای تامین 3 درصد منابعی که ملزم به خرید سهام شده‌اند، سپرده‌های بلندمدت خود را از بانک خارج نمی‌کنند، چراکه برداشت از این سپرده‌ها، نرخ شکست به همراه دارد. این صندوق‌ها، اوراق می‌فروشند تا سهام بخرند و ازآنجاکه علاوه بر آنکه این صندوق‌ها فروشنده اوراق هستند، این روزها دولت نیز فروشنده اوراق است. بنابراین برای افزایش جذابیت اوراق برای خریداران، نرخ بهره موثر اوراق در بازار بدهی افزایش یافت و احتمالا به 21 الی 22 درصد خواهد رسید. با این شرایط، بازده مورد انتظار بازار سرمایه هم افزایش پیدا می‌کند یا آن‌که نسبت P بر E بازار سرمایه کاهش خواهد یافت.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: در دنیا مرسوم است که وقتی قرار می‌شود تصمیمی اتخاذشده و مصوبه‌ای در بورس‌ها اجرا شود، حداقل 10 مورد از تبعات مثبت و منفی شبیه‌سازی‌شده و نتیجه برآورد می‌شود. ولی در بازار ما فقط این مصوبه با این رویکرد ابلاغ شد که قرار است صندوق‌ها سهام بخرند! قطعا تحت تاثیر این اتفاق، بازار چند روزی مثبت است و بعدازآن تبعات این سیاست مشاهده می‌شود.

حقانی نسب تصریح کرد: این مصوبه، بازار بدهی را به نابودی خواهد کشاند. دولت در 3 سال اخیر از بازار بدهی تامین مالی کرده و بازار بدهی بازار سرمایه نقش موثری در تامین مالی دولت داشته است. اما با زیر سوال بردن این بازار و سلب اعتماد خریداران اوراق، دولت مجددا برای تامین مالی ناچار به استقراض از بانک‌ها خواهد شد. اگرچه ظاهر این مصوبه، مثبت و به نفع بازار سرمایه است؛ اما چون سطح تحلیل گری در بازار سرمایه ما پایین است و عده‌ای دنبال غیرحرفه‌ای کردن و به نادانی کشاندن بازار سرمایه هستند، حتما تبعات این مصوبه در باطن خیلی بدتر از ظاهر گمراه‌کننده آن خواهد بود.


بیشتر بخوانید:

2 فرصت پیش روی زغال سنگی‌ها
تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

با شروع معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل برخلاف روزهای گذشته از محدوده منفی خود گذر کرد و روندی مثبت را در پیش گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته به محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی وارد شو...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

بازار امروز با فشار عرضه شروع به کار کرد و در ابتدای معاملات فشار عرضه باعث افت شاخص کل شد اما در ادامه تقاضا برای خرید و همچنین ارزندگی سهم‌ها باعث از سرگیری روند صعودی بازار شد.

TejaratNews.com/
کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پیشنهاد رجیستری 3 کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟ احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (25فروردین) / معاملات فولاد مبارکه به سرخی کشیده شد تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین

در حال بارگیری...