تورم در فرانسه اوج گرفت

تورم در فرانسه اوج گرفت

داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار فرانسه نشان می‌دهد که تورم در این کشور طی ماه آوریل به دلیل افزایش قیمت انرژی شتاب گرفته است.

به گزارش بورس نیوز، داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار فرانسه موسوم به "اینسی" Insee نشان می‌دهد که تورم در این کشور طی ماه آوریل به دلیل افزایش قیمت انرژی شتاب گرفته است.

ارقام جدید نشان می‌دهد که قیمت‌های مصرف کننده در ماه گذشته نسبت به مدت مشابه در سال قبل 5.9 درصد افزایش یافته است که نسبت به رقم 5.7 درصد در ماه مارس افزایش نشان می‌دهد.

رشد قیمت انرژی پس از افزایش 4.9 درصدی در ماه مارس به 6.8 درصد در آوریل رسید که عمدتا دلیل آن افزایش هزینه سوخت بوده است.

در عین حال، قیمت گاز نسبت به ماه مارس که شاهد افزایش سالانه 35.6 درصد بود در ماه آوریل کاهش یافت و به 22.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت مواد غذایی 15 درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان داد که کمی کمتر از نرخ 15.9 درصدی در ماه مارس بود.

این کاهش به دلیل کاهش فصلی قیمت کالا‌های تازه بود. با این حال، علیرغم سرعت پایین‌تر رشد قیمت، اقتصاددانان اینسی می‌گویند که افزایش هزینه مواد غذایی تاثیر بیشتری بر تورم کلی داشته است تا افزایش هزینه‌های انرژی.

یک نظرسنجی اخیر توسط شرکت تحقیقات بازار "ایلیبل" نشان می‌دهد که 43 درصد از مصرف کنندگان فرانسوی به دلیل تورم از خرید برخی مواد غذایی خودداری کرده‌اند.

در میان افراد شرکت کننده در این نظرسنجی، 43 درصد گزارش دادند که خرید گوشت را کاهش داده‌اند، 34 درصد ماهی کمتری می‌خرند و 27 درصد از کیک و بیسکویت صرف نظر کرده‌اند.

بر اساس این نظرسنجی، اکثر مصرف کنندگان فرانسوی مجبور شده‌اند عادات خرید خود را تنظیم کنند، به طوری که 44 درصد مواد غذایی ارزان‌تر و 30 درصد اکنون مقادیر کمتری از کالا‌های مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند.

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه در ماه مارس گفت که انتظار دارد تورم در تابستان امسال به اوج خود برسد و سپس کاهش یابد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد