با رقم دستمزد جدید چه چیزی می‌توان خرید؟

با رقم دستمزد جدید چه چیزی می‌توان خرید؟

حداقل دستمزد کارگران با افزایشی 39درصدی در حالی به تصویب 3 گروه کارگری، کارفرمایی و دولت رسیده که رقم 745 هزار تومان افزایش حداقل دستمزد در شرایط کرونا و رکود شدید اقتصادی، نگرانی‌هایی را درخصوص تعدیل نیروی کار و همچنین بالا رفتن قیمت کالاها و خدمات به بهانه پوشش هزینه‌های دستمزد ایجاد کرده است. هر چند به باور نماینده کارگران در شورای عالی کار، سهم دستمزد در تورم کمتر از 4درصد است.

روزنامه اعتماد: حداقل دستمزد کارگران با افزایشی 39درصدی در حالی به تصویب 3 گروه کارگری، کارفرمایی و دولت رسیده که رقم 745 هزار تومان افزایش حداقل دستمزد در شرایط کرونا و رکود شدید اقتصادی، نگرانی‌هایی را درخصوص تعدیل نیروی کار و همچنین بالا رفتن قیمت کالاها و خدمات به بهانه پوشش هزینه‌های دستمزد ایجاد کرده است. هر چند به باور نماینده کارگران در شورای عالی کار، سهم دستمزد در تورم کمتر از 4درصد است.

فعالان کارگری می‌گویند که برای تامین حداقل نیازهای یک خانواده کارگری که بیش از یک فرزند دارند، به دو برابر رقم فعلی حداقل دستمزد نیاز است. البته در مصوبات شامگاه شنبه، کمک هزینه مسکن برای کارگران که امسال 300 هزار تومان بود به 450 هزار تومان رسیده؛ هر چند این تصمیم باید به تصویب هیات وزیران نیز برسد.

در سوی دیگر ماجرا بخش کارفرمایی کشور نیز، افزایش دستمزدها در سال جدید را نوعی «بار اضافه» در شرایط سخت کسب و کار می‌داند و در این باره حرف‌های زیادی برای گفتن دارد اما به‌ طور کلی در جریان تعیین رقم دستمزد برای سال جدید، همواره تورم سال قبل «مبنا» قرار می‌گیرد و حتی اشاره به برآوردهای تورمی برای سال جدید نمی‌شود.

در شرایطی که نرخ ارز از فروردین تا 23 اسفند سال جاری و پیش از به نتیجه رسیدن جلسه شورای عالی دستمزد، جهشی 53.2درصدی داشته (از 15 هزار و 500 تومان به 23 هزار و 750 تومان رسیده) و تورم سالانه در بهمن نیز 34.2درصد گزارش شده، دستمزدها همچنان فاصله معناداری با خط سبد معیشتی کارگران برای سال آینده دارد. 745 هزار تومان افزایش در حداقل حقوق هزینه خرید 6 کیلوگرم گوشت گوسفندی، 21 کیلو برنج درجه یک ایرانی و 6 سانتی‌متر واحد مسکونی در منطقه 18 تهران است. با مجموع مبلغ سالانه افزوده شده به حداقل حقوق با فرض ثبات قیمت‌ها در سایر بازارها تا پایان 1400، می‌توان 75 سانتی‌متر خانه در ارزان‌ترین منطقه تهران، یا وسایل خانه مانند جاروبرقی بوش، یخچال فریزر امرسان یا ماشین لباسشویی ایکس ویژن خریداری کرد.

چرا افزایش دستمزد؟

تعیین حداقل دستمزد فقط در ایران یک «معضل» نیست و در تمام دنیا با مشکلاتی مواجه است. وقتی دستمزدها افزایش پیدا می‌کند؛ بخش کارفرمایی برای استخدام افراد جدید دچار مشکل می‌شود و نوعی «دست انداز» برای رشد و توسعه یک بنگاه به عنوان هزینه نیروی انسانی ایجاد می‌شود. در واقع مخالفان افزایش دستمزد این‌گونه استدلال می‌کنند که این کار موجب می‌شود تا بخش بزرگی از بیکاران شانس «شاغل شدن» را از دست بدهند، ضمن اینکه با افزایش هزینه‌ها، ممکن است کارفرمایان به دنبال تعدیل نیرو هم باشند. روی هم رفته، افزایش دستمزدها در شرایط کنونی اقتصاد ایران که هم با تورم و هم با رکود مواجه است ممکن است از یک طرف به خطر تعدیل و بیکاری کارگران بینجامد و از سوی دیگر، شاغلان جدید را پشت خط نگه دارد. ضمن اینکه هزینه‌های تولید را نیز افزایش خواهد داد و به افزایش قیمت نهایی مصرف‌کننده نیز می‌انجامد. در این باره به نظر می‌رسد که تناقض بزرگی وجود دارد و شاید زمان آن رسیده که نظام تصمیم‌گیری راه‌حل دیگری برای آن پیدا کند.

با تورم چه باید کرد؟

این را هم نباید فراموش کرد که شرایط تورمی به واسطه شوک‌های پی در پی ارزی و بالا رفتن میزان نقدینگی، حالا معیشت کارگران را به خطر انداخته است. تعیین حداقل دریافتی برای خانواده 3 نفری به حدود 4 میلیون و 190 هزار تومان در حالی است که سبد معیشت کارگران 6 میلیون و 895 هزار تومان درنظر گرفته شده بود. حمیدرضا امام‌قلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در میانه سال جاری خط فقر برای یک خانواده 4 نفری در کشور را 10 میلیون تومان اعلام کرده و گفته بود: «بیش از نیمی از مردم ایران در فقر مطلق به‌سر می‌برند. کارگران برای ادامه تحصیل فرزندان‌شان حتی توان خرید قسطی گوشی موبایل را هم ندارند.»

مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی که بهار سال جاری منتشر کرد، نشان می‌دهد که خط فقر برای یک خانواده 4 نفری در شهر تهران طی 2 سال 97 و 98 حدود 80درصد افزایش داشته و از 2.5 میلیون تومان به 4.5 میلیون تومان رسیده است. در سال 97 حدود 18.4درصد از جمعیت کشور یا 15 میلیون نفر از جمعیت آن زمان کشور (81 میلیون نفر) در فقر مطلق زندگی می‌کردند که با توجه به نوسانات قیمتی در ارز، بنزین و تاثیر آن بر تورم همچنین شیوع کرونا در کشور، انتظار می‌رود جمعیتی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند در سال 98 و البته سال جاری افزایش قابل توجهی داشته باشد.

افزایش فاصله میان تورم و میزان افزایش حقوق

بررسی رابطه بین تورم و دستمزد از سال 91 نشان می‌دهد که تنها در سال‌های 93 تا 96 نرخ تورم کمتر از میزان افزایش دستمزدها بوده است. در این سال‌ها و براساس اعلام مرکز آمار تورم به ترتیب 14.6، 11.1، 6.9 و 8.2درصد بوده و میزان افزایش دستمزد نیز به ترتیب 25، 17، 14 و 14.5درصد گزارش شده است. اما از سال 97 و با شدت گرفتن نرخ رشد قیمت‌های ارزی تورم نیز افزایش یافت. با مقایسه آمار و ارقام مشخص شده که از همان سال فاصله میان تورم و حداقل دستمزد افزایش یافته و با روند فعلی قیمت‌ها، تورم نقطه‌ای حدود 70درصد خوراکی در بهمن همچنین تورم سالانه 34.2درصدی و فاصله 12درصدی آن با تورم هدفگذاری شده در اردیبهشت بانک مرکزی، به نظر می‌رسد قدرت خرید خانوارها با فرض قیمت‌های فعلی تا 2 سال آینده نیز جبران نشود. حداقل حقوق 2 میلیون و 655 هزار تومانی در سال آینده با نرخ ارز 23 هزار و 750 تومانی در اسفند، 115 دلار می‌ارزد.

چقدر از هزینه‌ها با دستمزد فعلی پوشش داده می‌شود؟

دریافتی حداقل‌بگیران دارای یک فرزند 4 میلیون و 190 هزار تومان است. قیمت سبد «10 کیلو برنج ایرانی، یک کیلو گوشت گاو، یک کیلو گوشت گوسفند، یک کیلو مرغ، ‌تخم‌مرغ، کره، شیر، پنیر، ماست، ماکارونی، روغن مایع، رب گوجه‌فرنگی، قند، شکر و چای» بدون در‌نظر گرفتن حبوبات و بر‌اساس گزارش بهمن ماه مرکز آمار 963 هزار تومان اعلام شده بود. اگر به این هزینه‌ها، سبد میوه و سبزیجات شامل « یک کیلو سیب، پرتقال، خیار، گوجه‌فرنگی و 2 کیلو سیب‌زمینی، هویج و پیاز» نیز اضافه شود، هزینه خوراکی یک خانواده به یک میلیون و 100 هزار تومان می‌رسد.

از آنجایی که دریافتی یک کارگر با دو فرزند پس از کسر بیمه 4 میلیون و 59 هزار تومان است، با فرض عدم تغییرات قیمت مواد خوراکی در سال آینده و مبنا درنظر گرفتن تورم بهمن ماه برای ماه‌های آتی، هزینه خورد و خوراک حداقلی برای یک خانواده 30درصد حقوق سال بعد خواهد بود. این در حالی است که افزایش هزینه‌های تحصیل، بهداشت و درمان، اجاره یا خرید مسکن و اینترنت می‌تواند خانواده‌های با 2 فرزند را بیش از پیش تحت فشار هزینه‌ای قرار دهد. از این رو تمایل افراد به داشتن‌ شغل‌های دو و سوم نیز افزایش می‌یابد. بالا رفتن ساعات اشتغال افراد در کنار شیب قیمتی کالا و خدمات مصرفی خانواده‌ها، سلامت روانی افراد را تهدید می‌کند.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده

پیش‌بینی میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده

یک کارشناس حوزه کار با پیش بینی افزایش حقوق کارگران در سال 1400، بهترین راهکار جبران عقب ماندگی مزدی کارگران را افزایش پلکانی دستمزد عنوان کرد.

Bartarinha.ir/
افزایش 32درصدی حقوق کارگران قطعی است

افزایش 32درصدی حقوق کارگران قطعی است

نماینده ساری و ريیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم گفت: با توجه به افزایش حقوق پیشنهادی برای کارکنان دولت، عدد 32 درصد افزایش برای کارگران قطعی به‌نظر می‌رسد.

Bartarinha.ir/
نصف حقوق کارگران بابت اجاره خانه می‌رود!

نصف حقوق کارگران بابت اجاره خانه می‌رود!

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به فاصله بین حداقل دستمزد و معیشت کارگران گفت: در شرایطی که قیمت بسیاری از ادبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به فاصله بین حداقل دستمز...

Bartarinha.ir/
پیشنهاد افزایش حقوق کارگران دو بار در سال

پیشنهاد افزایش حقوق کارگران دو بار در سال

نایب ريیس کمیسیون اجتماعی مجلس از پیشنهاد نمایندگان به دولت درباره افزایش حقوق کارگران در سال بر اساس افزایش تورم خبر داد.

Bartarinha.ir/
خیز مجلس برای افزایش 40درصدی حقوق کارگران

خیز مجلس برای افزایش 40درصدی حقوق کارگران

ريیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی از رایزنی مجلس با دولت در راستای افزایش حقوق بیش از 40 درصدی حقوق کارگران در سال آینده خبر داد و گفت: پیشنهاد ما برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده نیز، 40 در...

Bartarinha.ir/
پیشنهاد جدید مجلس برای حقوق کارگران

پیشنهاد جدید مجلس برای حقوق کارگران

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد نمایندگان برای افزایش 25 تا 30 درصدی حقوق کارگران در سال آینده خبر داد.

Bartarinha.ir/
نسبت حقوق کارگران و قیمت سکه!

نسبت حقوق کارگران و قیمت سکه!

در ادامه روند صعودی قیمت سکه و ارز در گزارش‌ها آمده که قیمت یک سکه حداقل چهار برابر حقوق یک کارگر است. موضوعی که سوژه کارتونی از مهدی عزیزی در شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
پایه حقوق کارگران تغییر کرد

پایه حقوق کارگران تغییر کرد

اعضای شورای عالی کار در نشست تعیین حق مسکن کارگران پس از گذشت ساعت‌ها مذاکره با تصویب افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران موافقت کردند.

Bartarinha.ir/
افزایش حقوق کارگران تاثیری در قیمت مسکن ندارد

افزایش حقوق کارگران تاثیری در قیمت مسکن ندارد

ريیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: افزایش قیمت در حقوق کارگران به اندازه‌ای نیست که بتواند در قیمت مسکن تاثیرگذار باشد.

TejaratNews.com/
عرضه 920 تن اسیداستیک "شفن" افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار» کرونا کدام پرواز‌های خارجی را ممنوع می‌کند؟ افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟ قیمت روز خودرو را اینجا دنبال کنید رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها

در حال بارگیری...