تعاملات تجاری با کشورهای همسایه راهبرد دولت سیزدهم/ جزيیات مثبت‌ شدن ‌‌تراز تجاری کشور‌ در سال 1402

تعاملات تجاری با کشورهای همسایه راهبرد دولت سیزدهم/ جزيیات مثبت‌ شدن ‌‌تراز تجاری کشور‌ در سال 1402

از اقدامات مهم دولت سیزدهم برای توسعه تجارت خارجی حضور در بازارهای بکر و نوظهور، رفع موانع پولی، بانکی و لجستیکی و توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه و همسو است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از راه‌های اساسی برون رفت از وابستگی به نفت، توسعه تجارت خارجی کشور است در این راستا دولت سیزدهم نیز از زمان آغاز به کار با تاکید بر توسعه تجارت خارجی با کشورهای همسو و همسایه اقداماتی را انجام داده است و تلاش می‌کند تا با برقراری ارتباط با این کشورها تجارت خارجی کشور توسعه یابد.

اساس مبادلات تجاری کشور در 7 ماه اول سال جاری با 81 میلیون و 30 هزار تن به ارزش 60 میلیارد و 133 میلیون دلار رسید که این میزان تجارت خارجی به لحاظ ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 10 درصد افزایش افزایش یافته است.

* وزیر : تراز تجاری کشور در پایان سال 1402 مثبت می‌شود

در این‌باره فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در بیست و ششمین سالروز صادرات اعلام کرد با روند فعلی تجارت خارجی، تراز تجاری کشور در پایان سال آینده مثبت می‌شود، بنابراین با اعلام این موضوع این سوال مطرح است که این مهم چگونه و براساس چه زیرساخت‌ها و ظرفیت‌هایی حاصل خواهد شد؟

* ريیس سازمان توسعه تجارت: 300 اقدام زیرساختی برای توسعه تجارت خارجی

علیرضا پیمان پاک ريیس سازمان توسعه تجارت ایران درباره وضعیت توسعه تجارت کشور و اقدامات و راه‌کارهای قابل پیگیری در دولت سیزدهم برای جهش و تحول در حوزه صادراتی، می‌گوید: این اقدامات در دو بخش انجام می‌شود که یکی از مهمترین بخش‌ها، مانع‌زدایی بوده است‌، بنابراین در رابطه با مانع‌زدایی، تصمیمات و سیاست‌هایی که مانع جدی بر سر راه توسعه تجارت و صادرات بود را برطرف کردیم و درباره مشکلاتی که بازگشت ارز ایجاد کرده بود با روش‌های مختلف از جمله واردات در مقابل صادرات در همه گروه‌های کالایی به چند گروه محدود، تسریع در اعاده و کاهش قوانین توانستیم راه را برای تجار باز کنیم.

* برنامه‌ریزی برای حضور در بازارهای بکر و نوظهور

وی با اشاره به برنامه برای حضور در بازارهای بکر و نوظهور مانند آفریقا، اوراسیا و جنوب شرق آسیا، افزود: از ابتدای سال 40 هیات تجاری از آفریقا به ایران آمده‌اند که این قبیل اقدامات و گفت‌ بین طرف‌های تجاری می‌تواند زمینه توسعه همکاری‌ها را فراهم کند.‌

ريیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اقداماتی که در حوزه رفع موانع پولی و بانکی و لجستیکی انجام شده، بیان داشت: با توافقنامه‌های تجاری مانند اوراسیا که مغفول مانده بود و در دولت سیزدهم پیگیری و به نتیجه رسیده است، می‌توان بازارهای جدید را با قابلیت رقابت برای کالای ایرانی ایجاد کرد. توافقات تجاری با اندونزی، پاکستان، ترکیه و سایر کشورهای دیگر نیز در حال انجام و احیا است.

پیمان‌پاک با بیان اینکه 300 اقدام زیرساختی توسط سازمان توسعه تجارت، وزارت و وزارت خارجه انجام و پیگیری شده است، گفت: این اقدامات موجب شده تا صادرات کشور در سال 1400 نسبت به 1399 میزان 40 درصد رشد داشته باشد.

سخنگوی وزارت : رشد 200 درصدی صادرات به آفریقا

امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در رابطه با اقدامات دولت برای توسعه خارجی کشور گفت: سیاست دولت سیزدهم تجارت با کشورهای منطقه، همسایه و کشورهای عضو پیمان‌های همکاری و اتحادیه اقتصادی اروپا بوده است و براساس همین برنامه‌ نیز در حال حرکت هستیم. با توجه به رشدی که در تجارت خارجی کشور داشته ایم می‌توان گفت که از سیاست دولت سیزدهم در خصوص تجارت خارجی جواب گرفته‌ایم.

وی افزود: البته درخصوص تجارت خارجی فقط به همین حوزه‌های تجاری اکتفا نکرده‌ایم و در حال ارتباط با کشورهای آفریقایی و سایر بازارها هستیم به‌طوری صادرات ما به آفریقا 200 درصد رشد داشته است و در همین راستا 5 رایزن بازرگانی به کشورهای آفریقایی فرستاده شده و دو مرکز تجاری و دو نمایشگاه بین‌المللی نیز تا پایان سال در دو کشور آفریقایی خواهیم داشت.

قالیباف بیان داشت: عضویت کامل ایران در پیمان همکاری‌های فرصت استفاده از بازارهای عضو این پیمان را به ما می‌دهد ضمن اینکه در تعاملات تجاری ما بازارمان را نیز در اختیار این کشورها قرار می‌دهیم؛ در مجموع نگاه ما توسعه بازارهای تجاری است.

* مهمترین اقدامات دولت سیزدهم برای توسعه تجارت خارجی کشور

به گزارش فارس از مهمترین اقداماتی که در دولت سیزدهم در راستای توسعه تجارت کشور انجام شده است می توان به توسعه روابط تجاری با کشورهای همسو و همسایه در منطقه اشاره کرد به طوری که از بهار امسال به طور میانگین هر هفته یک هیات تجاری اقتصادی به کشورهای هدف اعزام و یا از دیگر کشورها به جمهوی اسلامی ایران سفر کرده اند.

همچنین نهایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد با کشورهای اوراسیا دستاورد مهم دولت سیزدهم است.

یکی دیگر از اقدامات بسیاری مهم در دولت سیزدهم نهایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد با کشورهای اوراسیا و انعقاد 8 موافقتنامه و تفاهم نامه با کشورهایی همسایه و منطقه بوده است.

پایان پیام/

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد