جزيیات زمان‌بندی الزام مودیان به صدور صورتحساب الکترونیک

جزيیات زمان‌بندی الزام مودیان به صدور صورتحساب الکترونیک

زمان‌بندی الزام مودیان به صدور صورتحساب الکترونیک در لایحه الحاق 5 تبصره به ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تعیین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، دولت لایحه الحاق 5 تبصره به ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را با قید دو فوریت تقدیم مجلس کرد که در صورت تصویب نهایی ارايه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مودیان بزرگ و سپس مودیان کوچک‌تر به صورت تدریجی و با برنامه زمان بندی مشخص انجام خواهد شد.

در مقدمه این لایحه بیان شده است: با توجه به اینکه اجرای تکلیف مقرر در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مصوب 1398 مبنی بر راه‌اندازی سامانه مودیان برای ثبت‌نام و عضویت مشمولان و همچنین ارايه کارپوشه اختصاصی منجر به افزایش 20 برابری تعداد مودیان می‌شود، لذا به منظور تدریجی کردن ارايه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مودیان بزرگ و سپس مودیان کوچک‌تر، لایحه‌ای را برای انجام تشریفات قانونی تقدیم کرد. در ماده واحده این لایحه آمده است: متون زیر به عنوان تبصره‌های 2 تا 6 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان –مصوب 1398- الحاق و تبصره قبلی به عنوان تبصره (1) تلقی می‌شود.

در تبصره 2 عنوان شده است: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است ظرف یک هفته از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به ثبت نام و عضویت کلیه اشخاص مشمول در سامانه مودیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به آن‌ها اقدام کند.

در تبصره 2 نیز عنوان شده است: الزام مودیان به صدور صورتحساب الکترونیک مطابق زمان‌بندی زیر انجام می‌شود:

1- شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از 1401/8/0.

2- شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری از 1401/10/1،

3- اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی مووع ماده (16) قانون مالیات بر ارزش افزوده از 1402/1/1،

4- صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های هشت‌گانه مالیات بر ارزش افزوده قبلی از تاریخ 1402/4/1،

5- صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم موضوع آيین‌نامه اجرایی ماده (95) قانون مالیات‌های مستقیم از تاریخ 1402/7/1،

6- کلیه اشخاص باقیمانده از تاریخ 1402/10/1

همچنین در تبصره 4 عنوان شده است: تاریخ‌های مذکور در تبصره 3 این ماده قطعی و غیرقابل تغییر است و در صورت هرگونه تخطی از رعایت آنها، مطابق قوانین مربوط با متخلفان برخورد خواهد شد.

در تبصره 5 این لایحه تاکید شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره 3 این ماده، حکم قسمت اخیر ماده (13) قانون مالیات بر ارزش افزوده جاری است و مالیات بر ارزش افزوده درج‌شده در صورتحساب‌های صادره خارج از سامانه مودیان تا پایان دوره‌های مذکور پس از تسلیم اظهارنامه و رسیدگی در مراجع مالیاتی با رعایت ماده (97) قانون مالیات‌های مستقیم قابل پذیرش است.

در نهایت در تبصره 6 خاطرنشان شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره 3 این ماده، مفاد ماده (191) قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص بخشودگی جرایم موضوع قانون مذکور جاری است.

آيین‌نامه نحوه اعمال بخشودگی موضوع این ماده به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد