افت شاخص ادامه‌دار است؟ / پیش‌بینی بورس امروز 26 آبان

افت شاخص ادامه‌دار است؟ / پیش‌بینی بورس امروز 26 آبان

شاخص کل بازار سهام دیروز بیش از هفت هزار و 700 واحد ریخت و وارد کانال یک میلیون 408هزار واحدی شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بازار سهام دیروز بیش از هفت هزار و 700 واحد ریخت و وارد کانال یک میلیون 408هزار واحدی شد.. شاخص کل و هم‌وزن به ترتیب 0٫54 و 0٫24 درصد افت داشتند.

بورس در حالی سه‌شنبه را نیز منفی به پایان رساند که دولت علی‌رغم وعده‌های حمایتی باز هم اقدام به عرضه اوراق خود کرد. تصمیمات شبانه دولت این روزها بیش از هر چیزی بازار سهام را تحت تاثیر قرار داده است.

مطالعه بیشتر: بازار سهام در سرازیری/ افت 7 هزار واحدی شاخص کل در روز فروش اوراق دولتی
بورس تحت تاثیر تصمیمات شبانه

پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازار سهام گفت: در آغاز بازار امروز با فشار عرضه مواجه بودیم که به افت شدیدی منجر شد. در ادامه و با تخلیه این فشار اوضاع متعادل‌تر شد اما در نهایت بازار مجدد منفی شد. این روزها به طور کلی ارزش معاملات چنگی به دل نمی‌زند.

وی ادامه داد: بازار سهام تحت تاثیر تصمیمات شبانه دولت است. ابهامات موجود در عوامل تاثیرگذار بر بورس نیز بر این وضعیت دامن زده است.

اصطلاح دستکاری شاخص کل موضوعی است که فعالان بورسی از آن گلایه‌مندند. اما آیا شاخص کل واقعا دستکاری می‌شود یا داستان چیز دیگری است؟

پیام الیاس‌کردی، کارشناس بازار سهام گفت: ‌‎در یک مثال ساده، بازار سهام اتاق سردی است که مسيولان زیر دماسنج آن (شاخص کل) فندک گرفتند و برای اثبات دمای مطلوب، به آن استناد می‌کنند!

وی ادامه داد: شاخص کل ما متشکل از شاخص قیمت به علاوه بازه نقدی است. فرمول محاسبه شاخص کل مربوط به شاخص وزنی است. هر سهمی که بزرگ‌تر است در تعیین شاخص کل سهم بیشتری دارد. به این ترتیب زمانی که بازار منفی است دولت با استفاده از سهم‌های بزرگ شاخص کل را مثبت نگه می‌دارد یا معاملات بلوکی انجام می‌دهد. به این ترتیب شاخص کل مثبت است اما بازار منفی است.

مطالعه بیشتر: ردپای دولت در دستکاری شاخص کل بورس/ رشد بازار سهام روی کاغذ

دنیای اقتصاد نوشت:

تاکتیک شکست ترس بورسی

با وجود تاکید بدنه کارشناسانی بر ارزنده بودن قیمت سهام، روند نزولی بورس روز سه‌شنبه نیز ادامه یافت. در چنین شرایطی اما شاهد حرکت خلاف مسیر سهمی بودیم که به واسطه بیمه کردن نماد خود با انتشار اوراق فروش تبعی مورد توجه بورس‌بازان قرار گرفت و در صف خرید نشست. موضوعی که نشان داد ناشران بورسی می‌توانند با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، نه تنها بر ارزندگی سهم خود تاکید کنند، بلکه با غلبه بر فضای ترس ایجادشده، مجددا سرمایه‌های گریزان را وارد بازار سهام کنند.

ورس تهران یک روز دیگر را در مسیر کاهش قیمت‌ها پیمود و شاخص آن در نهایت با پایان یافتن معاملات این روز به محدود یک‌میلیون و 408‌هزار واحد رسید.

با وجود این جو کاهشی اما معامله‌‌‌گران شاهد افزایش تقاضا در یک تک سهم بودند. سهمی از گروه شوینده‌‌‌ها که نه‌تنها با اختلاف بیشترین ورود پول حقیقی را از آن خود کرد بلکه با مازاد تقاضا و صف خرید پرمقدار در سقف مجاز روزانه معامله شد. ماجرا از این قرار بود که این شرکت خبر از عرضه اوراق فروش تبعی 1000 تومانی برای هر سهم و همچنین عرضه اولیه یکی از زیرمجموعه‌‌‌هایش خبر داده بود تا با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری ارزندگی خود را به رخ بازار بکشد. آن هم در شرایطی که با وجود ایجاد اجماعی میان بدنه کارشناسی بازار در خصوص ارزنده بودن قیمت سهام اغلب شرکت‌ها، اما نااطمینانی و ترس مانع از ورود سرمایه‌‌‌های سرگردان به گردونه معاملات سهام شده است.

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد ناشران بورسی می‌توانند با کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، نه‌تنها بر ارزنده بودن سهم خود تاکید کنند بلکه با غلبه بر فضای هراس ایجاد شده، مجددا سرمایه‌‌‌های گریزان را وارد بازاری کنند که می‌تواند نقشی سازنده در اقتصاد کشور داشته باشد. به عبارتی ناشر لازم است با استفاده از ابزاری مانند اختیار فروش‌‌‌ تبعی و سایر ابزارهای پوشش ریسک نظیر فروش استقراضی، راه سهامی را که به عقیده ناشر ارزنده است از سایر نمادهای بازار جدا کند.

تداوم افت شاخص

آنچه که تاکنون شرح داده شد وضعیتی است مختصر از شرایط فعلی اقتصاد ایران که آخرین رد‌پای خود در بورس را با افت روزانه میانگین قیمت سهام نشان می‌دهد.

دقیقا در چنین چارچوبی است که روز گذشته نیز شاهد افت شاخص کل بورس و عقبگرد آن به محدوده یک‌میلیون و 408‌هزار واحد بودیم؛ عقبگردی که به سبب افت 54 /0 درصدی نماگر یاد شده روی داد و بر احتمال سقوط مجدد شاخص کل به ابرکانال یک‌میلیون و 300‌هزار واحدی افزود. ثبت چنین اعداد و ارقامی در روز سه‌شنبه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هموزن مانند روز قبل به مسیر نزولی ادامه داد.

سایر شاخص‌‌‌ها نیز همچنان به کاهش خود ادامه دادند. در شرایط کنونی آنچه ذهن بسیاری از مخاطبان و فعالان بازار سهام را به خود مشغول کرده این است که اگر واقعا نمادهای این بازار ارزنده هستند، پس چرا افت قیمت‌ها پایان نمی‌‌‌یابد تا دست‌کم اگر قرار نیست شاهد صعود بازار باشیم افت آن را نیز به نظاره ننشینیم؟

مساله اینجاست که در زمان تداوم روند نزولی به‌خصوص در نزول‌‌‌هایی که افت قیمت بسیار زمان‌بر می‌شود، همبستگی نمادها در کلیت بازار و خستگی فعالان، مانع از آن می‌شود تا قیمت سهام به پیروی از متغیرهای بنیادی نوسان کند.

به‌خصوص آنکه سرمایه‌گذار در فضایی قرار گرفته باشد که بالا بودن ریسک‌ها یا به عبارت بهتر افزایش نااطمینانی افت پیش‌رو را محدود و تصمیم‌گیری را سخت کند.

دقیقا در چنین شرایطی ممکن است تحلیلگران خیل بزرگی از سهام را سراغ داشته باشند که ارزنده است اما بر روی تابلوی معاملات هر روز بخشی از بهای خود را از دست می‌دهد. دقیقا به همین دلیل است که طی روزهای گذشته خروج پول سرمایه‌گذاران حقیقی از بازار تداوم داشته است.

روز گذشته نیز بیشتر صنایع بازار در حالی خروج پول حقیقی را از گردونه معاملات سهام خود به نظاره نشستند که در این میان گروه محصولات شیمیایی با اختلافی معنادار نسبت به سایر صنایع در جذب سرمایه حقیقی‌‌‌ها موفق بود و توانست رقمی بیش از 44‌میلیارد تومان را به جریان معاملات خود اضافه کند. با این حال چنین موفقیتی مرهون جذابیت تمامی نمادهای گروه یاد شده نبود. معاملات گروه محصولات شیمیایی در بورس تهران طی روز 25 آبان ماه در حالی خاتمه یافت که یک نماد در این روز عملکردی غیر‌منتظره داشت.

ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس

ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس تا پنج سال آینده پر سودترین بازار در میان بازارهای سرمایه‌گذاری خواهد بود، گفت: نکته مثبتی که در معاملات اخیر بورس، کمتر مورد توجه فعالان ب...

Irna.ir/
ارزندگی بازار سهام به روایت آمار/ فروش صنایع بورسی 59 درصد رشد کرد

ارزندگی بازار سهام به روایت آمار/ فروش صنایع بورسی 59 درصد رشد کرد

بر اساس آمار منتشر شده میانگین فروش صنایع بورسی در آبان امسال نسبت به آبان سال گذشته 59 درصد رشد داشته است.

TejaratNews.com/
رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید

رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد با افزایش 8486 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد سه هزار واحدی شاخص کل بورس

عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا

عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا

به دنبال نامه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به وزیر اقتصاد در خصوص آمادگی بورس کالای ایران جهت عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در دستوری به سرپرست سازمان ...

Sena.ir/
تورم به سود بورس است؟

تورم به سود بورس است؟

شاید خاطرات خوش بورس‌‌‌بازی در نیمه نخست سال 99 هیچ‌گاه فراموش نشود. جایی که در کمتر از 5 ماه میانگین وزنی قیمت سهام بیش از 300‌درصد رشد کرد و برخی از سهم‌‌‌ها در این بازه 92 روزه حتی سودی 700‌درصدی ا...

TejaratNews.com/
تورم به نفع بورس است؟

تورم به نفع بورس است؟

روزهای خوش بورس‌ بازان در نیمه نخست سال 99 ادامه نیافت و سهامدارانی که در کمتر از 5 ماه شاهد رشد 300 درصدی شاخص کل بودند، حالا 16 ماه است که گرفتار کاهشی فرسایشی...

EghtesadOnline.com/
عرضه محصول شرکت شیمی بافت در بورس انرژی

عرضه محصول شرکت شیمی بافت در بورس انرژی

امروز یکشنبه 14 آذر ماه هزار تن رافینت 2 شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
زیرساخت عرضه خودرو در بورس کالا فراهم است / خودروسازان پای کار بیایند

زیرساخت عرضه خودرو در بورس کالا فراهم است / خودروسازان پای کار بیا...

جواد جهرمی معاون عملیات بورس کالای ایران در برنامه گفت و گوی خبری 18:30 شبکه خبر که با موضوع «عرضه خودرو در بورس کالا» برگزار شد، گفت: زیرساخت های عرضه خودرو در...

EghtesadOnline.com/
خودرو‌های لاکچری وارد بورس می شوند

خودرو‌های لاکچری وارد بورس می شوند

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیگیری‌ها از طریق بورس کالا ادامه دارد تا یک‌سری از خودرو‌ها که لاکچری محسوب می‌شوند به‌تدریج وارد بورس شوند.

EghtesadOnline.com/
"ولیز" 9 واحد آپارتمان را به مزایده گذاشت حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "پیزد" نظر داد "نوری" تعمیرات اضطراری دارد/ تعطیلی فعالیت "نوری" به مدت 40 روز چراغ آیفکس سبز شد رشد دسته‌جمعی شاخص‌های منتخب بورس تهران بورس بالاخره سبز شد | افزایش 8 هزار و 486 واحدی شاخص کل بازار خودرو همچنان بلاتکلیف است ریزش صف‌های فروش، نشانه کاهش هیجانات منفی در بورس قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد بورس بالاخره روی سبز را دید/ کورسوی امید در بازار سهام ایجاد شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 14 آذر ماه کاهش قیمت مرغ رشد 8486 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 3.8 هزار میلیارد تومان رسید نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی در سال 1401 پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی گام فولاد مبارکه در راستای شفافیت،افزایش کیفیت و حمایت از بنگاه‌ داخلی رقم احتمالی افزایش حقوق کارمندان در سال آینده اعمال اوراق اختیار فروش تبعی "شپاس" به بهمن ماه موکول شد پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نماد "اراد 94" در فرابورس صکوک 10 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور عرضه می‌شود شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت، سهام سهامداران خود را سه برابر می‌کند راه اندازی سیستم مدیریت کیفیت در مدیریت پشتیبانی بانک ایران زمین مصلحت سهامداران؛ اولویت دولتمردان در تنظیم بودجه 1401 آقای ريیسی! قیمت سکه و دلار باز هم بالا رفت سهامداران کگهر بخوانند / سود کگهر چقدر افزایش یافت؟ موعد تقدیم لایحه بودجه 1401 به مجلس قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "وشهر" از فردا حداقل حقوق کارمندان سال آینده 4.5 میلیون تومان می‌شود/سقف معافیت مالیاتی حقوق 5 میلیون تومان قیمت طلا و سکه امروز 14 آذر 1400 50 هزار تن سنگ آهن دانه بندی مهمان امروز بورس کالا فقط یک عرضه برای معامله در بورس انرژی تالار سیمان بورس کالا میزبان 832 هزارتن سیمان بود شاخص کل با رشد 8 هزار واحدی همراه است متوسط قیمت خرید ویلا در گیلان / ویلاهای ارزان قیمت گیلان کجاست؟ اصلاح شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن انتصاب جدید در شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران نرخ صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 قیمت لیر ترکیه امروز 14 آذر‌ماه / افت ارزش درهم امارات الان زمان مناسبی برای عرضه اولیه نیست / دولت فرصت‌سوزی نکند اقدام فوری برای عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در بورس کالا اوپک به تنظیم عرضه نفت به بازار ادامه می دهد بهای 13 ارز کاهش یافت/ثبات در نرخ 12 ارز جزيیات عملکرد قوای سه‌گانه در ثبت حقوق و مزایا + سند این گروه از مدیران حقوق نمی‌گیرند از وعده‌های بورسی مسيولان چه خبر؟ "سامان" انبار صنعتی خود را نتوانست بفروشد ترکیب هیات مدیره "اردستان" اعلام شد