استقبال بورس‌بازان از اخبار بانک مرکزی

استقبال بورس‌بازان از اخبار بانک مرکزی

انتخاب ريیس بانک مرکزی دولت سیزدهم، سوژه آخر هفته جمع توییتری اقتصادی‌‌‌‌ها و بورسی‌‌‌ها را مهیا کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ خیلی از چهره‌‌‌ها و فعالان حوزه اقتصاد و بورس در صفحه‌‌‌های شخصی خود و بعد از اعلام این خبر، نسبت به این انتخاب، سابقه رییس جدید و اقداماتی که در گذشته داشته است، مطالبی را منتشر کردند. بیشترین نوشته‌‌‌ها اما درباره ابراز امیدواری افراد در رابطه با بهبود وضعیت بانکی، ارزی و بورس بعد از سکانداری رییس جدید در بانک مرکزی بود؛ توییت‌‌‌هایی که البته با توجه به سابقه ریاست او در بازار سهام، بعضا جای تعجب داشت.

در همین رابطه عباسعلی حقانی‌‌‌نسب، تحلیلگر اقتصادی در صفحه توییتر خود با مطلوب خواندن انتخاب علی صالح‌آبادی برای ریاست بانک مرکزی نوشت: «مشروط بر اینکه کنترل پایه پولی و نقدینگی مازاد بر رشد تولید ناخالص داخلی اولویت اولش باشد. پایه پولی از دو طریق اضافه‌برداشت بانک‌ها و کسری بودجه افزایش می‌‌‌یابد. اضافه‌برداشت بانک‌ها مهم‌تر است چرا که هم حجمش بیشتره و هم قبلش، نقدینگی خلق شده است.»

پیمان حدادی، کارشناس حوزه بورس هم انتخاب علی صالح‌آبادی به ریاست بانک مرکزی را یکی دیگر از حمایت‌‌‌های احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم از بازار سرمایه خواند و نوشت: «خاندوزی به دنبال هماهنگی در بازارهای مالی است تا هم از نوسانات جلوگیری شود و هم از تصمیمات هیجانی.» شاهین چراغی از فعالان حوزه بورس یکی از اولین افرادی بود که بعد از انتشار خبر این انتصاب در توییتر خود مطلبی را در همین خصوص منتشر کرد.

او در توییت خود نوشت: «انتصاب برادر ارزشمند دکتر علی صالح‌آبادی، انتخابی عالی برای بانک مرکزی بود، تحولات زیرساختی در بازار سرمایه کشور مرهون تلاش، زحمات، خلاقیت‌‌‌ و جدیت ایشان است. امیدوارم به‌‌‌ زودی شاهد همین خلاقیت و تلاش برای دگرگونی ساختار پولی و ارزی در کشور باشیم. انتخاب ایشان فرصتی بی‌بدیل برای بازار سرمایه است.»

رضا امامی، فعال حوزه بورس هم در توییتر خود نوشت: «با توجه به نهادسازی‌های صورت گرفته در دو سال اخیر، بانک مرکزی صالح‌آبادی برای پیشبرد اهداف خود دو گام اساسی را برخواهد داشت؛ تصویب لایحه بانک مرکزی با هدف تقویت استقلال این نهاد و لایحه بانکداری با هدف نظارت عملیاتی در ساختارهای بانکی کشور از طریق مجلس.» در همان ساعات اولیه انتشار خبر انتصاب علی صالح‌‌‌آبادی به ریاست بانک مرکزی و با وجود فضای تقریبا سوت و کور جمع توییتری‌‌‌ بورسی‌‌‌ها و اقتصادی‌ها در تعطیلات اما خیلی از چهره‌‌‌ها و افراد اقدام به انتشار توییت‌‌‌هایی درباره رییس جدید بانک مرکزی کردند.

توییت‌‌‌هایی که همان‌طور که خواندید اکثرشان پر از تمجید و قدردانی از این انتصاب بود. اما در کنار نوشته‌‌‌هایی که جنبه حمایتی از رییس جدید بانک مرکزی داشت، برخی افراد هم با کنایه و جملات آموزنده در رابطه با نحوه عملکرد رییس جدید بانک مرکزی مطالبی را در صفحه‌‌‌هایشان منتشر می‌‌‌کردند.  علی سعدوندی، اقتصاددان اما در توییت خود به مساله دیگری در کنار تعریف و تمجیدها اشاره کرد با طرح این پرسش که «می‌دانید اعطای مجوزهای در اختیار بانک مرکزی سال‌هاست فریز شده است؟» نوشت: «آیا آقای صالح‌آبادی به مانع‌زدایی در حیطه وظایف خود خواهند پرداخت؟» از دیگر نکاتی که در انتخاب علی صالح‌‌‌آبادی به عنوان رییس جدید بانک مرکزی در توییتر به چشم می‌‌‌آمد، سابقه مدیریتی او و محل تحصیلش بود.

خیلی از افراد او را منتسب به دولت‌های هشتم و نهم و دهم می‌‌‌خواندند یا می‌‌‌گفتند که ابراهیم رییسی، نگاه ویژه‌‌‌ای به دانشگاه امام صادق(ع) دارد. این بحث‌ها اما در فضای توییتر بورسی‌‌‌ها و اقتصادی‌ها خیلی کم مطرح می‌شد و همان‌طور که خواندید در آن جمع بیشتر توییت‌‌‌ها یا قدردانی بود یا توصیه برای بهبود عملکرد اما در فضای کلی توییتر فارسی، کاربرانی به مساله انتخاب مدیران از دانشگاه امام صادق(ع) می‌‌‌پرداختند. آنها به این موضوع اشاره می‌‌‌کردند که دولت ابراهیم رییسی بعد از چند سال از شروع به کار این دانشگاه که فعالیت اصلی‌‌‌اش کادر‌سازی بوده است، در حال برداشت از میوه‌‌‌های آن است.

با این حال برخی کاربران هم به این مساله اشاره می‌‌‌کردند که صالح‌آبادی در گذشته عملکرد مثبتی داشته و می‌توان امید داشت که اتفاق‌‌‌های خوبی در هفته‌‌‌های آینده در بازار سرمایه بیفتد. این موضوع در جمع توییتری بورسی‌‌‌ها هم خیلی به چشم می‌‌‌آمد. افراد زیادی به این مساله اشاره می‌‌‌کردند که انتخاب صالح‌آبادی و عملکرد او اگر با وزارت اقتصاد همسو باشد و مشکلی این وسط به وجود نیاید، می‌تواند نویدبخش فضایی آرام و باثبات برای بازارهای سرمایه باشد. با این حال کاربران گوشه‌چشمی هم به تحریم و مساله برجام داشتند و این دو عامل را در پیشبرد عملکرد و اهداف رییس جدید بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، موثر می‌‌‌دانستند.

مساله دیگری که توجه برخی از کاربران را به خود جلب کرد، راه‌‌‌اندازی صفحه‌‌‌ای توییتری برای علی صالح‌آبادی بود. او که تا پیش از این در توییتر صفحه‌‌‌ای شخصی نداشت، حالا و بعد از انتشار خبر سکانداری‌اش بر بانک مرکزی به توییتر آمده و صفحه‌‌‌ای شخصی برای خود راه‌اندازی کرده بود. و کاربران به این موضوع می‌پرداختند که امروز تمام مسوولان کشور چه آنهایی که موافق فیلترینگ هستند و چه مخالفان می‌‌‌دانند که بخشی از هویت و عملکرد آنها در فضای اینترنت دیده می‌شود و جز این راه ارتباطی با مردم نیست.

local_offerبرچسب‌ها:
ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اظهارات امروز ريیس بانک مرکزی، کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است و کمبودی در این زمینه نداریم.

JameJamOnline.ir/
دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

ريیس‌جمهور با اشاره به نقش دلالان در فضای مجازی برای بی‌ثبات کردن بازار ارز، به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داد از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند.

TejaratNews.com/
معقول نگه داشتن نرخ سود، بزرگترین کمک بانک مرکزی به بورس

معقول نگه داشتن نرخ سود، بزرگترین کمک بانک مرکزی به بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا نقش و تاثیر تصمیمات بانک مرکزی بر بازار سرمایه و دیگر بازار‌ها، نقشی پر رنگ و مهمی است.

YJC.news/
انتخاب رییس بانک مرکزی، معاملات بورس را به کدام سمت می‌کشاند؟

انتخاب رییس بانک مرکزی، معاملات بورس را به کدام سمت می‌کشاند؟

بورس تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شناخت رییس بانک مرکزی از بازار سرمایه و روش‌های تامین مالی می‌تواند زمینه‌ساز کمک در بهبود روند معاملات بورس باشد، گفت: سکانداری صالح آبادی در ...

Irna.ir/
آخرین تحولات بازار ارز / واکنش دلار به انتخاب ريیس‌کل بانک مرکزی

آخرین تحولات بازار ارز / واکنش دلار به انتخاب ريیس‌کل بانک مرکزی

این روزها حوالی میدان فردوسی اوضاع بازار ارز چطور است؟ معامله‌گران بازار می‌گویند که این روزها تمایل مردم برای خرید لیر ترکیه بیشتر از قبل شده است. از سوی دیگر، برخی معامله‌گران در هفته‌های گذشته عنوا...

TejaratNews.com/
ريیس جدید بانک مرکزی، بورس و بانک را آشتی می‌دهد؟

ريیس جدید بانک مرکزی، بورس و بانک را آشتی می‌دهد؟

کارشناسان امیدوارند انتخاب علی صالح‌آبادی به ریاست بانک مرکزی که سابقه سکانداری سازمان بورس را دارد باعث ایجاد تعادل بین بازار پول و سرمایه شود.

YJC.news/
اولین وعده ارزی ريیس کل جدید بانک مرکزی

اولین وعده ارزی ريیس کل جدید بانک مرکزی

ريیس کل جدید بانک مرکزی در اولین مصاحبه خود گفت: سازوکار لازم را اندیشیده‌ایم تا آرامش بازار ارز در روزها و ماه‌های آینده برقرار شود.

Bartarinha.ir/
کنترل تورم و ثبات بازار، اولویت اصلی بانک مرکزی است

کنترل تورم و ثبات بازار، اولویت اصلی بانک مرکزی است

ريیس کل جدید بانک مرکزی گفت: کنترل تورم، ثبات بازار ارز و نظارت بر شبکه بانکی از اولویت‌های مهم بانک مرکزی در دوره جدید است.

JameJamOnline.ir/

مهمترین اولویت امروز بانک مرکزی، کنترل تورم است

اولین واکنش دلار به انتصاب ريیس جدید بانک مرکزی

علی صالح آبادی ريیس کل بانک مرکزی شد

صالح آبادی؛ بهترین گزینه برای ریاست بانک مرکزی

صالح آبادی؛ بهترین گزینه برای ریاست بانک مرکزی

تجربه گرانقدر آقای صالح آبادی در بازار سرمایه و بازار پول و همچنین جوان بودن و دانش و تخصص ایشان، به کارایی بیشتر بازار پول و بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

BourseNews.ir/
با اظهارنظر بانک مرکزی واردات خودرو منتفی به نظر می رسد

با اظهارنظر بانک مرکزی واردات خودرو منتفی به نظر می رسد

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ضمن اشاره به اعلام موضع قاطع بانک مرکزی برای عدم امکان تامین ارز مورد نیاز واردات خودرو و همچنین مخالفت استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات خودرو، با توج...

TejaratNews.com/
برنامه بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز

برنامه بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی گفت: بازار ارز و نیاز ارزی کشور باید ابتدا از نظر واقعی بودن شناسایی شود، اگر برگشت ارز حاصل از صادرات تقویت شود، عملا برای تامین نیاز واقعی ارز کشور نگرانی وجو...

TejaratNews.com/
وعده ارزانی تخم‌ مرغ محقق شد؟ رییسی که پاشنه آشیل بازار سرمایه را می شناخت... نرخ تورم نقطه‌ای ماهانه 4.5 درصد کاهش یافت تخم مرغ ارزان شد؟ زیان 1٫9 هزار میلیارد تومانی دارا یکم در 6 ماه / بازدهی دارا یکم در نیمه اول امسال چقدر بود؟ حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو پیگیری می‌شود نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت تصمیمی جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ ها اعلام نشده است نمای پایانی بورس(1 آبان1400) / شاخص کل با افت 28هزار واحدی معاملات را به پایان برد جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی