رونمایی از زنجیره ابزارهای مالی و مشتقه بر پایه شمش طلا

رونمایی از زنجیره ابزارهای مالی و مشتقه بر پایه شمش طلا

رحمان آراسته گفت: معاملات زنجیره‌ای از ابزارهای مالی و مشتقه بر پایه شمش طلا در شرایطی ظرف روزهای آینده با معامله گواهی سپرده شمش آغاز می شود که در فاصله زمانی بسیار نزدیک نام شمش طلا بر تابلوی بازار مشتقه بورس کالا نیز نقش می بندد تا یک دارایی جذاب جدید به سبد سرمایه‌گذاران و البته صندوق های کالایی پشتوانه طلا اضافه شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از کالا خبر، رحمان آراسته، مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران درباره راه‌اندازی گواهی سپرده شمش طلا اظهار کرد: طلا یکی از دارایی‌های پرطرفدار در بین سرمایه‌گذاران در تمام دنیا به شمار می‌رود و بورس کالای ایران در راستای تسهیل سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در دارایی طلا برای عموم به زودی معاملات گواهی سپرده شمش طلای خام را راه‌اندازی خواهد کرد. او افزود: ارزش بازار طلا در جهان در سال 2021 بیش از 216 میلیارد دلار بوده و در ایران نیز معاملات طلای خام، مسکوکات و مصنوعات طلا بازاری بزرگ و پرطرفدار دارد. فعالان بازارهای مالی در دنیا به ویژه در شرایط نااطمینانی نسبت به آینده بازارها بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به طلا اختصاص می‌دهند و ریسک سبد دارایی‌های خود را با نگهداری اوراق بهادار مبتنی بر طلا کاهش می‌دهند.

مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران گفت: با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا نیز فعالان بازار سرمایه و عموم مردم به راحتی امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری در بازار طلا به صورت مستقیم و بدون واسطه خواهند داشت.

امکان تحویل فیزیکی شمش طلا وجود دارد

به گفته آراسته، در این معاملات، شمش طلای خام مورد معامله به صورت استاندارد توسط تولیدکننده نزد انبار پذیرش شده در بورس کالا سپرده شده و اوراق بهادار به پشتوانه آن نیز به صورت مستقیم توسط تولیدکننده در بازار به متقاضیان عرضه خواهد شد. امکان تحویل فیزیکی طلای خریداری شده نیز فراهم است با این حال نگهداری طلا به صورت اوراق بهادار نزد انبار با هزینه اندک و امکان فروش آن در بازار ثانویه بدون درگیر شدن در فرآیند تحویل فیزیکی نیز مزیت قابل توجهی خواهد بود.

نقش مهم صندوق‌های طلا

وی تصریح کرد: علاوه بر این صندوق‌های کالایی پشتوانه طلا با جمع آوری سرمایه عموم، اقدام به خرید گواهی سپرده شمش طلای خام خواهند کرد و با توجه به نقدشوندگی بالای معاملات صندوق‌های پشتوانه طلا در بازار ثانویه، دامنه نوسان 10 درصدی و وجود بازارگردان، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار گواهی سپرده شمش طلای خام به معنی خرید واحدهای صندوق‌های پشتوانه طلا به جای خرید مستقیم گواهی سپرده شمش طلا نیز جذابیت بالایی خواهد داشت.

آراسته اظهار کرد: به صورت کلی صندوق‌های پشتوانه طلا دارای مدیریت فعال بوده و با توجه به تعدد صندوق‌های پشتوانه طلا، سرمایه‌گذاران می‌توانند صندوق‌های با بهترین عملکرد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران ادامه داد: در بازارهای جهانی نیز طلا عمدتا به صورت شمش طلای خام مورد معامله قرار می‌گیرد و صندوق‌های طلا بین فعالان بازارهای مالی طرفداران زیادی دارد.

خرید شمش طلا با اندک سرمایه

به گفته آراسته، هر ورقه گواهی سپرده شمش طلای خام در بورس کالای ایران معادل 100 سوت طلا (یک دهم گرم) با عیار 995 خواهد بود که در خزانه بانک ملت نگهداری می‌گردد؛ با توجه به کوچک بودن اندازه هر ورقه پیش‌بینی می‌شود معاملات این اوراق با استقبال بی‌نظیری روبرو گردد.

وی عنوان کرد: یکی از مزیت‌های اصلی بازار گواهی سپرده شمش طلای خام در بورس کالا شفافیت در عرضه و تقاضا و وجود تابلوی معاملاتی و همچنین کشف قیمت در سطح مطلوبی از عرضه و تقاضا است.

وی افزود: علاوه بر این با توجه به سهولت انجام معاملات بدون نیاز به مراجعه حضوری و قبول ریسک حمل و نگهداری طلا و پیش‌بینی ورود گسترده صندوق‌های پشتوانه طلا و همچنین تاسیس صندوق‌های طلای جدید به منظور سرمایه‌گذاری در اوراق مذکور و نیاز فعالان بازار سرمایه به متنوع‌سازی دارایی‌ها، برآوردها حاکی از ظرفیت بالای این ابزار در جذب نقدینگی و سوق نقدینگی سرگردان از بازارهای غیرشفاف به سمت بازار رسمی است.

آراسته گفت: به صورت کلی نیز می‌توان اطمینان از استاندارد بودن و عیارسنجی معتبر طلا، سهولت تحویل فیزیکی، کارمزد پایین معاملات و امکان توثیق را به عنوان سایر مزایای گواهی سپرده شمش طلای خام نام برد.

وی در پایان تصریح کرد: با راه‌اندازی موفق گواهی سپرده شمش طلای خام و توسعه و تعمیق بازارهای مبتنی بر طلا، در آینده بسیار نزدیک با معرفی ابزارهای مشتقه جدید از جمله قراردادهای آتی و اختیار معامله و گسترش زنجیره ابزارهای دارایی شمش طلا، بازار سرمایه بهترین بستر برای سرمایه‌گذاران طرفدار بازار طلا خواهد بود.

local_offerبرچسب‌ها:
یکی از خلاءهای مهم کشور، مسيله سرمایه‌گذاری است اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده بر کالاهای اساسی عکس | فرمان فوق العاده این بنز ! عکس | هیولاهای دنیای ماشین با این دستگاه ها ساخته شدند! اعلام آمادگی دیوان محاسبات برای گره گشایی و رفع اشکالات در پرداخت حقوق معلمان پشت پرده کمبود بلیت هواپیما چیست؟ روسیه جای عربستان را به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت به چین گرفت اعمال مجدد مالیات ارزش افزوده 9 درصدی کالاهای اساسی در سال 1402 + سند سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم 3 میلیارد دلار صادرات فراورده‌های نفتی با کمک بورس انرژی خبر تازه درباره ثبت‌نام خودروهای داخلی یک چهارم پروژه مسکن ملی به پیشرفت 70 درصد رسید عرضه آجیل‌های تقلبی در میادین تره‌بار/ خشکسالی دلیل جدید گرانی ها حتی پسته! وزیر کار: نرخ بیکاری در سال جاری به 8.2 درصد کاهش یافت تولید یک میلیون و 348 هزار خودرو در سال 1401/ ایران رکورددار رشد تولید خودرو در جهان شد خاندوزی: سال 1401 را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی به پایان بردیم سامانه ثبت‌نام خودروها 24 امشب بسته می‌شود/ بازگشایی مجدد 7 و 8 فروردین رای شورای رقابت به لغو عضویت شرکت‌های کروز در هیات مدیره ایران خودرو درج قیمت روی بلیت هواپیما الزامی شد/ برخورد با شرکت های متخلف پیش‌بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در 1402 پیش بینی فرزین درباره وضعیت بازار ارز در سال 1402 عرضه 257 میلیون دلار حواله، دو برابر بیشتر از معاملات بیت‌کوین تخت گاز می‌رود! عکس| ستایش سایت معتبر از ماشین شگفت انگیزی که طالبان با موتور کرولا ساخت! مردم 30 درصد کمتر به خشکشویی‌ها مراجعه می کنند سخنگوی وزارت صمت: مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه فروش خودرو 2 روز دیگر تمدید شد / جاماندگان 7 و 8 فرورد... واکنش ایران خودرو درپی انتشار تصاویری از پارکینگ این شرکت در شبکه های اجتماعی دفتر رسانه وزارت صمت: از تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز تا فروش خودرو 3 تا 5 برابر قیمت واقعی به مردم تمدید مهلت ثبت نام در طرح یکپارچه عرضه خودرو در 7 و 8 فروردین اولویت‌ها و برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال 1402 اعلام شد تحویل حضوری خودروها در ایران‌خودرو مازندران مصرف بنزین کشور باز هم رکورد زد آخرین قیمت دلار و یورو 29 اسفند 1401 مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود آخرین قیمت سکه و طلا در آخرین روز اسفند 1401 خاندوزی: 2 برابر سال گذشته بودجه عمرانی پرداخت کردیم/ 12 ماه بودجه عمومی بدون استقراض طومار تخلفات شرکت‌های بهمن و کروز؛ از قاچاق 33 هزار میلیارد تومانی تا جریمه 13800 میلیاردی شمار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت آب و برق از 1000 شرکت فراتر رفت دریافت شماره شبا بانک رفاه مزیت‌های «مرغ سایز» برای مصرف‌کنندگان مصرف بنزین رکورد زد/ هشدار افزایش مصرف بنزین همزمان با افزایش مسافرت ها صندوق توسعه ملی 33 درصد از بانک سینا را تملک کرد خودرویی که فقط رنگ‌آمیزی آن به 600ساعت زمان نیاز دارد! کاهش دما در برخی شهرها/ آسمان کشور 2 روز آینده بارانی است کارگران مزد سال 1402 را چگونه محاسبه کنند؟ بازار پوشاک یخ زد پیش‌بینی ريیس کل بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز در سال جدید ‌خودپردازهای خالی از اسکناس در روزهای پایانی سال/ گلایه مردم از نبود پول نو در آستانه سال نو‌ فرزین: مردم به زودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز خواهند بود مرکز فروش ماهی بعثت ؛ از فروش ماهی لوکس تا گارانتی تعویض!