بورسی ها چشم انتظار رفع ابهامات

بورسی ها چشم انتظار رفع ابهامات

صحبت‌های نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری وارد فضای جدی و رقابتی شده است. اگر در یکی، دو هفته گذشته خیلی به صحبت‌های نامزدهای انتخابات از سوی کاربران شبکه‌های...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ آنها از بین صحبت‌های مطرح شده موضوعات مدنظر خود را موردتوجه قرار می‌دهند و در صفحه‌های خود درباره مسايل مطرح شده از سوی نامزد‌ها می‌نویسند. در توییتر بورسی‌ها، بیشتر مسايل حول محور موضوعات اقتصادی، بازار سرمایه و بورس است که توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

نکته سنجی کاربران شبکه‌های اجتماعی را گاهی می‌توان از این جهت متوجه شد که آنها با دقت و ریزبینی پای صحبت‌های نامزدهای انتخابات می‌نشینند. برای مثال دیروز در توییتر فارسی و در گعده فعالان بورس بحثی درباره اظهارنظرهای یکی از نامزدهای انتخابات درخصوص بورس شکل گرفته بود. کاربری در پاسخ به یکی از فعالان حوزه بورس که از برنامه‌های یکی از نامزدهای انتخابات در حوزه بورس دفاع کرده بود، نوشته بود که ایشان فرق بین بازار سهام و بدهی را نمی‌داند.

او در توجیه این ادعایش نوشت که این نامزد انتخابات بیان کرده است که «بورس برای تامین مالی تولید بیاید و سود معقولی دهد. مجری گفت یعنی اوراق مشارکت بفروشید؟ گفت بله.» و سپس خطاب به فعال حوزه بورسی که از این نامزد حمایت کرده بود این سوال را پرسیده بود که «از کی تا حالا فروش اوراق به رونق سهام کمک کرده است؟» این فعال حوزه بورس هم در پاسخ به این کاربر نوشت: «خیلی‌ها رونق بازار سرمایه را بزرگ شدن آن می‌پندارند که درست هم است و رونق بازار بدهی به توسعه بازار کمک می‌کند، فعالان بورس تهران فکر می‌کنند رونق بازار یعنی قیمت سهام مثل خط صاف بره بالا.» و این بحث ادامه داشت و کاربری که مخالف صحبت‌های نامزد مورد دفاع این فعال حوزه بورس بود، برایش نوشت: «از بهمن تا امروز کلی اوراق فروخته شده و بازار سهام قفل صف فروش بوده، دیگه همه ما می‌دانیم فروش اوراق و رونق بازار بدهی کمکی به رونق بازار سهام نمی‌کند.»

البته که صحبت‌های این نامزد انتخابات طرفدارانی هم داشت. برخی از افراد وارد این بحث شده بودند و به این مساله می‌پرداختند که آنچه در 10 ماه گذشته بر بورس گذشت، دستکاری در روندها، قیمت‌گذاری دستوری و وضع قوانین خلق‌الساعه و آزمون و خطا بود وگرنه فروش اوراق بدهی می‌توانست راهکار مناسبی برای رونق بورس باشد. در میان این صحبت‌ها و بحث‌ها،نوشته‌های چهره‌ها و فعالان اقتصادی هم اکثرا درباره انتخابات ریاست‌جمهوری است.

دیروز سیامک قاسمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «هر کسی که در انتخابات1400 رییس‌جمهور شود، در چهار سال آینده خواهیم داشت: میانگین رشد نقدینگی: بیشتر از 25 درصد.

میانگین نرخ تورم: بیشتر از 20 درصد. میانگین رشد اقتصادی: کمتر از 5 درصد.» او بعد از برشمردن این موضوعات نوشت: «اقتصاد ایران نیازمند تغییر بنیادین در اولویت‌های کشور و نگرش‌هاست، نه بازی‌های انتخاباتی.»

در آخرین روز کاری هفته، شاخص بورس مثبت شد و همین هم شد که بار دیگر بحث نوسان شاخص بورس از موضوع‌های نوشته‌ها و بحث‌های کاربران توییتر بورس باشد.

از جمله نگاه‌هایی که در این بحث‌ها و نوشته‌ها بیشتر به چشم می‌خورد و جلب توجه می‌کند، تاکید کاربران فعال در حوزه بورس به موضوع انتخابات و تاثیر آن روی شاخص بورس است. به اعتقاد این دسته از کاربران انتخابات و ترکیب نامزدهای آن باعث شده است که فضای حدس و گمان درباره نتیجه انتخابات مانند گذشته پیش نیاید.

برای همین یک نگاه کلی به نامزد مشخصی وجود دارد و همین هم باعث شده است که فضای دولت بعدی تا حدودی از ابهام خارج شود. در کنار این موضوع یک مساله حاشیه‌ای هم وجود دارد که توجه کاربران فعال در حوزه بورس را به خود جلب کرده است.

آنها معتقدند که برخی ابهامات درباره اعضای کابینه آینده و اینکه چه افرادی عهده‌دار سمت‌های وزارت اقتصاد، صنعت و نفت می‌شوند مطرح است و بنابراین مجموع این ابهامات باعث می‌شود که بازار واکنش‌هایی به این مساله نشان بدهد.

همچنین یکی دیگر از مسايلی که به آن پرداخته می‌شد و کاربران معتقد بودند که روی اوضاع و احوال بورس تاثیرگذار است، مذاکرات بین‌المللی برجام است که در حال حاضر در هاله‌ای از ابهام رفته است و برای همین بورس هم هر از گاهی نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. اما در کنار تمام این اما و اگرها و پیش‌‌بینی‌ها، هستند افرادی که معتقدند در رشد یا افت شاخص دخالت‌های دستوری نقش مستقیمی دارند.

آنها برای این ادعای خود دلایلی را هم ذکر می‌کنند ولی در کل حرف از این موضوع می‌زنند که تا وقتی دخالت و دستور، در افت یا رشد شاخص بورس نقش مستقیم دارد نمی‌توان تحلیل و پیش‌بینی درستی ارايه کرد. از طرفی این دسته از کاربران به این مساله هم کم و بیش در نوشته‌هایشان می‌پرداختند و البته سعی می‌کردند توجه سهامداران خرد فعال در فضای توییتر را به این موضوع جلب کنند که نباید چشم انتظار رشد یک شبه بورس بعد از حل و فصل موضوع مذاکرات یا انتخابات باشند.

برای همین به کاربران توصیه می‌کردند از حالا دلخوش به تغییرات آنی نباشند، چرا که گره گشایی از مشکلات بورس زمان‌بر است و باید دید چه افرادی در آینده سکان‌دار هدایت اقتصاد کشور و در زیرمجموعه آن حوزه بازار سرمایه می‌شوند.

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: اولین عرضه اولیه بورس تهران با پشتوانه اوراق اختیار فروش تبعی و تضمین حداقل سود 25 درصد در دوره یکساله چهارشنبه انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

متغیرهای بسیاری در بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بوده‌اند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده‌اند

چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده...

یک کارشناس بازار سرمایه نظرات خود را در ارتباط نوسانات اخیر بازار و همینطور آینده بازار سرمایه به شرح زیر بیان کرد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت

کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4759 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/

مرز جدید ترس در بورس تهران

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

شرکت بورس تهران در مورد تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

روند روبه رشد و صعودی بورس تهران از نخستین روز هفته جاری تاکنون ادامه داشته و در روز شنبه شاخص کل بورس تهران 2/3 درصد رشد و در روز یکشنبه یک رشد داشت اما؛ شاخص هم...

EghtesadOnline.com/
تورم زمین تک‌رقمی شد نیمه مربیان زیر تابلوی بورس انتشار صورت‌های مالی 12 ماهه "وساپا" مهم‌ترین اخبار بورسی 25 اردیبهشت قبل از شروع بازار سبد معیشت حداقلی؛ 9میلیون و 120هزار تومان تا 10روز آینده برق خانگی محدودیت ندارد بیشتر بدهکاران، محصول دوره احمدی‌نژاد هستند پیش‌بینی بورس امروز 25 خرداد اگر روحانی نبود| کاهش 50 درصدی تقاضای عرضه اولیه در بورس/ از سود 300 درصدی تا صف فروش پس از یک هفته صاحبان املاک چقدر ضرر می‌کنند؟ / قطع یارانه فشار بیشتر روی مستاجران منابع ارزی سال‌های تحریم کجا خرج شد؟/ واردات مرغ شاخدار و سنگ‌پا! افزایش 15 تا 20درصدی کنسرو ماهی از تیرماه پاسخ وزیر اقتصاد به برخی اظهار نظرهای بورسی در مناظرات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری قیمت خودرو افزایش یافت ارزش سبد سهام عدالت امروز 24 خرداد چقدر شد؟ قیمت نیم سکه به 5800000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/24 تاکید نماینده مجلس بر نقش موثر سایپا در رونق تولید کشور ماجرای آزادسازی قیمت خودرو چه شد؟ تورم سويیس بالاخره مثبت شد! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 25 خرداد / احتمال کاهش قیمت طلا وجود دارد؟ یک اسباب کشی لاکچری/تاس گمشده شطرنج اقتصاد ایران رشد سنگین رمزارزها در معاملات امروز/ بیت کوین 12 درصد بالا رفت پیش‌بینی بورس 25 خرداد / نقدینگی جدید به بازار باید تزریق شود اعلام نتایج فروش فوق‌العاده محصولات سایپا + لیست برندگان سود 271 ریالی هر سهم "وتوس" چرا امروز بیت کوین و ارزهای مجازی مثبت شدند؟ "وسفارس" از محل واگذاری سهام درآمد نداشت قیمت هر متر آپارتمان در شیراز چقدر است؟ / قصرالدشت 33 میلیون تومان لوفت‌هانزا پرواز‌هایش به ایران را افزایش می‌دهد جلوگیری از رانت با عرضه کالاها در بورس دستگیری بیش از هزار نفر در چین به اتهام پولشویی با ارز دیجیتال قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | افزایش قیمت دلار در نیمه دوم بازار/ نگاه معامله... بازدید ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشور از پالایشگاه ایرانول افزایش قیمت بنزین تصمیم حاکمیتی بود پیش‌فروش بندر جاسک تکذیب شد هکر‌ها سراغ رمزارز مونورو رفتند احتمال کمبود برنج خارجی در کشور صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد خدمتی نوین از بانک اقتصادنوین/ سامانه «نما چک» راه‌اندازی شد صندوق پیشتاز کارگزاری مفید در رتبه اول صندوق‌های سهامی بازار سرمایه "خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود واکنش زنگنه به صحبت‌های کاندیدا‌ درباره قرارداد کرسنت بورس امروز 24 خرداد چگونه تمام شد؟ رشد پنج درصدی شستا در سومین روز معاملاتی هفته / شستا به صف خرید نشست سهامداران پارس خودرو بخوانند (24خرداد) / خپارس برای دومین روز متوالی صعودی شد شاخص بورس با رشد حدود 9 هزار واحدی مثبت شد سهامداران شپنا توجه کنند (24خرداد) / ادامه رشد شپنا با صف خرید 40میلیونی قراردادهای اجاره تمدید می‌شوند؟ ارزش سهام عدالت من (24خردادماه)

در حال بارگیری...