تولید گوشت قرمز در مهر 2 درصد کاهش یافت

تولید گوشت قرمز در مهر 2 درصد کاهش یافت

آمارها نشان می‌دهد مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر امسال نسبت به ماه قبل (شهریور) حدود 2 درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها گوشت قرمز کالایی لاکچری شده و نرخ بالای 550 هزار تومان آن سبب شده تا از سفره خانوار زیادی حذف شود. افزایش قیمت گوشت گوسفند و گوساله در نیمه نخست سال مصادف با اعیاد قربان و غدیر خم تا امروز کاهش نیافته است. بنا بر تصمیم مدیران قرار شد دام پایه پروار وارد شده و تا حدود 4 ماه آینده گوشت آن وارد بازار شود. این تصمیم‌ها مربوط به تابستان بوده و به نظر نمی‌رسد گوشتی در این حوزه تامین شده باشد.

حال باید منتظر بود و دید آیا حجم عرضه گوشت دام در 3 ماه پایانی سال به بازار روند افزایشی خواهد داشت یا تصمیم مدیران دولتی ثابت نگه داشتن قیمت فعلی گوشت گوسفند و گوساله است.

آمار کاهشی تولید گوشت قرمز

بر اساس نتایج طرح آمارگیری کشتار دام کشتارگاه‌های رسمی کشور در ماه مهر امسال نشان می‌دهد، وزن گوشت قرمز عرضه شده انواع دام‌های ذبح شده 38.760 تن گزارش شده که سهم گوشت گاو و گوساله بیش از سایر انواع دام بوده است.

بر اساس نتایج این آمارگیری، گوشت گاو و گوساله با 19.656 تن 50.7 درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده است. گوشت گوسفند و بره با 14.731 تن، بز و بزغاله با 3.321 تن و سایر انواع دام با 1.052 تن به‌ترتیب 38، 8.6 و 2.7 درصد از وزن کل گوشت قرمز عرضه شده را به خود اختصاص داده‌اند.

مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر 1402، با ماه مشابه سال قبل نشان‌دهنده کاهش 29 درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است. مقدار تولید گوشت در مهر 1402 نسبت به ماه مشابه سال 1401 برای گوسفند و بره 40 درصد، برای بز و بزغاله 14 درصد، برای گاو و گوساله 22 درصد و برای گاومیش و بچه‌گاومیش 27 درصد کاهش و برای شتر و بچه‌شتر 54 درصد افزایش داشته است.

همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان می‌دهد که مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر امسال نسبت به ماه قبل (شهریور) حدود 2 درصد کاهش داشته است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد