چانه زنی بر سر قیمت خرید تضمینی گندم امروز هم ادامه دارد

چانه زنی بر سر قیمت خرید تضمینی گندم امروز هم ادامه دارد

عصر روز گذشته جلسه‌ای متشکل از اعضای شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی و برخی مدیران دولتی در کمیسیون کشاورزی مجلس به منظور چانه زنی برای تعیین قیمت گندم برگزار شد که بی نتیجه ماند.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر روز گذشته جلسه‌ای متشکل از اعضای شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی و برخی مدیران دولتی در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این نشست که با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان ريیس شورا انجام شد برای تعیین تکلیف قیمت خرید تضمینی گندم بود که بدون نتیجه پایان یافت. ادامه جلسه با حضور معاون اول ريیس جمهوری به امروز موکول شد.

هزار و یک شب ماجرای نرخ این محصول استراتژیک ادامه دارد. قیمت جدید خرید تضمینی گندم چند هفته‌ای است که مساله ساز شده به طوری که گندم کاران برای رسیدگی به موضوع طی نامه‌هایی خدمت رهبر معظم انقلاب و ريیس جمهوری خواستار رسیدگی به موضوع شدند.

نوسان قیمتی بازار دلار تمام بخش‌ها از تولید تا خدمات را تحت تاثیر قرار داده از این رو بنیاد ملی گندم کاران کشور، بهمن 1401 با موج تغییرات قیمتی، درخواست تجدید قیمت شهریور را به شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی اعلام کرد.

تحلیل شرایط بازار و قیمت محصولات و خدمات، نرخ تمام شده تولید گندم را 17 هزار تومان در هر کیلو اعلام کرد اما این قیمت مورد پذیرش واقع نشد و مبلغ 15 هزار تومان پیشنهاد شد و در نهایت از سوی ريیس شورا و سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

اعتراض گندم کاران منجر به این شد تا ريیس جمهوری طی نامه‌ای خواستار پیگیری آنی مساله قیمت خرید تضمینی گندم شد. جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی انجام شد اما بدون نتیجه پایان یافت.

گفتنی است ريیس سازمان برنامه و بودجه نیز اعلام کرده قیمت 15 هزار تومان برای خرید تضمینی گندم قیمت مناسبی است.

در ادامه مناقشه، جلسه اعضای شورا و نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس به همراه مدیران اقتصادی دولت از جمله معاون اول ریاست جمهوری در حال انجام است. حال باید دید نتیجه این مذاکره و چانه زنی به نفع جامعه کشاورزان و گندم کاران خواهد بود؟

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد