وزیر صمت: امسال 9 خودروی جدید به بازار عرضه می‌شود / تولید ساندرو ایرانی در دستور کار قرار دارد

وزیر صمت: امسال 9 خودروی جدید به بازار عرضه می‌شود / تولید ساندرو ایرانی در دستور کار قرار دارد

­وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عرضه 9 محصول جدید خودرویی در سال جاری، گفت: تولید ساندرو ایرانی نیز در دستور کار...

به گزارش برنا، سید رضا فاطمی‌امین در مراسم افتتاح خط تولید موتور ME16 و رونمایی محصولات مرتبط با اشاره به تولید محصولات جدید خودرویی، گفت: بر افزایش تولید تاکید داریم اگرچه از اهداف عقب هستیم.

وی با اشاره به عرضه 9 محصول جدید، افزود: ساندرو ایرانی یکی از این تولیدات خواهد بود که در مرحله سفارش قطعات و تایید استاندارد قرار دارد و علاوه بر تولید کاملا ایرانی، مذاکراتی برای تولید در روسیه نیز انجام شده است. طبق اعلام سایپا، نام این خودرو در بازار روسیه کادیلا است، اما نام‌گذاری برای بازار ایران تا یک ماه دیگر انجام می‌شود.

فاطمی‌امین با بیان اینکه دولت در موضوع خودرو یک برنامه چهارساله تدوین کرده است، گفت: در سال نخست تمرکز بر افزایش و ثبات تولید بود که به این هدف دست یافتیم و بر همین اساس سال گذشته در مقایسه با سال 1400 شاهد رشد 39 درصدی تولید بودیم.

وی افزود: بعد از چهار سال که تولید کمتر از یک میلیون دستگاه با تولید 150 تا 200 هزار ناقصی هم داشتیم، سال 1401 بدون تولید خودروی ناقص، به تولید یک میلیون و 350 هزار دستگاه خودرو رسیدیم.

وزیر صمت با بیان اینکه خودروسازان امسال برنامه تولید را برای 2 میلیون دستگاه ارايه داده اند، تاکید کرد: شرکت سایپا تولید 800 هزار خودرو را در برنامه تولید خود دارد و امیدواریم یک میلیون و 700 هزار خودرو تولید شود که کاملا نیازهای کشور را پوشش می‌دهد.

فاطمی امین اضافه کرد: امیدواریم نخستین مرحله برنامه چهار ساله اصلاح و به نوعی بازیابی شود که به موفقیت‌های خوبی نیز دست یافته ایم و تمرکز برای امسال بر روی دو محور اساسی کیفیت و بهره‌وری است که در این بخش باید خودروساز در حوزه ایمنی کارهای بیشتری انجام دهد.

وزیر صمت گفت: خودروساز باید در کاهش مصرف سوخت اتفاق بزرگی را رقم بزند که این هدف به تولیدکنندگان ابلاغ شده است و از سوی دیگر رضایت مشتری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد که در این بخش ضعف بسیار و نگاه منفی از سوی مردم وجود دارد، زیرا در سال‌های گذشته تعامل مناسبی میان خودروسازان و مردم وجود نداشته است.

وی افزود: باید به مساله کاهش هزینه‌ها توجه کرد که یکی از اقدامات در این راستا می‌تواند استفاده از بن‌سازهای (پلتفرم) مشترک باشد که تولید خودروی اطلس در ماه‌های آینده در این راستا خواهد بود که پلتفرمی از سایر محصولات سایپا است و می‌تواند در کاهش هزینه موثر باشد.

وزیر صمت با بیان اینکه مردم نسبت به صنعت خودرو حساسیت بسیاری دارند، تاکید کرد: التهاب فعلی در بازار این محصول کاملا کاذب است زیرا از سال 1397 تا 1400، همزمان با توقف واردات، تولید به زیر یک میلیون دستگاه رسیده بود، به همین دلیل تقاضای انباشته در این بخش وجود دارد.

وی افزود: همچنین در ماه‌های اخیر شاهد افزایش غیرمتعارف قیمت ارز بودیم و بنابراین بخشی از مردم به سمت خرید خودرو برای حفظ ارزش پول خود رفتند که تقاضای کاذبی در این بازار ایجاد کرد.

فاطمی‌امین گفت: از سوی دیگر واسطه گران و دلالان با سوءاستفاده از وضعیت موجود در بازار به التهابات دامن می‌زنند که امیدواریم با افزایش تولید و واردات، التهاب بازار از بین برود.

وی افزود: من بیش از اینکه نگران تولید باشم، نگران کیفیت و بهره‌وری هستم.

وزیر صمت در خصوص افزایش قیمت موتورسیکلت نیز گفت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای تایید نرخ‌ها در حال دریافت داده‌ها از شرکت‌های موتورسازی است.

فاطمی امین همچنین درباره جایگزینی موتور سیکلت های برقی با موتورسیکلت‌های فرسوده برای کاهش آلودگی هوا افزود: به زودی جایگزینی موتورسیکلت‌های فرسوده با برقی آغاز خواهد شد که می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

وی ادام داد: موتورسیکلت‌های فرسوده بین سه تا هشت برابر بیش از یک خودرو هوا را آلوده می‌کنند. البته تعداد جایگزینی موتورسیکلت‌ها بستگی به برنامه تولید دارد، اما در طرح اولیه تولید 200 هزار موتور برقی پیش بینی شده است

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد