اتفاق عجیب در بازار طلا / علت اختلاف در قیمت خرید سکه چیست؟

اتفاق عجیب در بازار طلا / علت اختلاف در قیمت خرید سکه چیست؟

اختلاف قیمت خرید سکه در صرافی‌ها، به 150 تا 300 هزار تومان هم می‌رسد. اما چرا؟ این اختلاف قیمت قانونی است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی از صرافی‌ها برای خرید سکه و ربع سکه از مراجعان، اختلاف قیمت زیادی با یکدیگر دارند. با پیگیری‌های خبرنگار تجارت‌نیوز مشخص شد که برای فروش ربع سکه به صرافی‌ها اختلاف قیمت 300 هزار تومانی هم بین آنها دیده می‌شود.

گاهی نیز این اختلاف کمتر است. برای مثال، در حالتی که یک صرافی قیمت خرید سکه را 12 میلیون و 150 هزار تومان اعلام می‌کند و چند قدم آن طرف‌تر یک صرافی دیگر برای خرید سکه، قیمت 12 میلیون و 320 هزار تومان را تعیین کرده است.

اختلاف قیمت قانونی است؟

محمدکشتی‌آرای، نایب ريیس اتحادیه طلا تهران با اشاره به قانونی بودن اختلاف قیمت خرید سکه توضیح داد: خرید سکه توسط صرافی‌ها با قیمت‌های مختلف مساله‌ای طبیعی است. دلیل اصلی آن ایجاد رقابت برای جذب مشتری بیش‌تر است.

کشتی‌آرای به تجارت‌نیوز گفت: در روزهایی که نوسان قیمت‌ها در بازار طلا و ارز زیاد است، معاملات در بازار افزایشی است و همین موضوع باعث ایجاد اختلاف قیمت خرید سکه در صرافی‌ها می‌شود.

او به وجود رقابت منطقه‌ای برای خرید و فروش سکه بین صرافی‌ها اشاره کرد و گفت: اگر در بازار قیمت‌ها ثبات داشته باشد هم، رقابتی در بین صرافی‌ها وجود دارد اما کم‌تر از زمانی است که بازار نوسانی است.

نایب ريیس اتحادیه طلا به موثر بودن میزان واحدهای صنفی در یک محله اشاره کرد و توضیح داد که اگر در یک محله میزان صرافی‌ها بیش‌تر باشد، برای ایجاد رقابت، احتمال ایجاد اختلاف قیمت خرید و فروش بین آن‌ها وجود دارد.

در تابلوی این صرافی در محدوده امیرآباد می‌توان اختلاف قیمت خرید و فروش 300 هزار تومانی ربع سکه را مشاهده کرد. همچنین برخی از صرافی‌ها هستند که تابلوی اعلام قیمت ندارند و باید به صورت شفاهی از قیمت‌ها مطلع شد.

نوسان در قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا پس از روند نزولی در ساعاتی از روز گذشته، دوباره تا حدودی صعودی شد. با توجه به نوسان قیمت اونس، طلا در آینده چه روندی را طی می‌کند؟ اونس سقف قبلی خود را پس می‌گیرد؟

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی، در این مورد می‌گوید: اونس تا جولای 2020 در فاز انگیزشی قرار داشت و در حال صعود بود اما پس از آن وارد فاز اصلاحی شد.

به گفته این کارشناس، برای یک سال آینده میلادی حرکت خوبی برای بازار جهانی طلا قابل تصور است.

او می‌افزاید: احتمالا اونس تا پایان سال 2022 یا ابتدای سال 2023، بتواند سقف قبلی خود را بگیرد. اما اکنون در فاز اصلاحی قرار دارد.

حق‌شناس می‌گوید: در ماه‌های آینده طلا بین قیمت‌های 1730 تا 1920 دلار در نوسان خواهد بود.

تاثیر سیاست‌های اقتصادی بر اونس

روز گذشته نیز مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفته بود: اونس واکنش خود را به خبر مربوط فدرال رزرو نشان داد و ریزشی شد.

به گفته او، زمانی که سیاست‌های اقتصادی آمریکا مثبت تلقی شود، می‌تواند برای اونس خبر بدی باشد.

محبی افزود: اونس احتمالا روندی با ثباتی را تا پایان سال میلادی طی کند و کاهش یا افزایش شدید در این بازار بعید است.

مطالعه متن کامل دو گزارش واکنش طلای داخلی به اخبار آمریکا و نوسان در قیمت جهانی طلا پیشنهاد می‌شود.

مطالعه بیشتر: هشدارها در مورد سرمایه‌گذاری در اونس جهانی / عوامل تاثیرگذار بر بازار

آخرین اخبار حوزه ارز، طلا و سکه را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

 

قیمت طلا و سکه امروز 15 آذر 1400

قیمت طلا و سکه امروز 15 آذر 1400

اونس جهانی طلا در بازار امروز 1787 دلار اعلام شد. قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد دوشنبه 15 آذر یک میلیون و 306 هزار تومان معامله شد.

TejaratNews.com/
کاهش 20 درصدی قیمت طلا در راه است؟ / ماجرا چیست؟

کاهش 20 درصدی قیمت طلا در راه است؟ / ماجرا چیست؟

ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران وعده کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت طلا را داده و گفته با تغییر شیوه دریافت مالیات بر ارزش‌ افزوده طلا، مردم منتظر کاهش قیمت طلا باشند.

TejaratNews.com/
مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود

مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود

سخنگوی هیيت ريیسه مجلس شورای اسلامی گفت که از 13 دی ماه و بر اساس قانون مصوب مجلس، مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین حذف می شود.

Bartarinha.ir/

مالیات بر ارزش افزوده جدید طلا و جواهر

خبر خوب برای خریداران طلا / حذف مالیات از اصل طلا

خبر خوب برای خریداران طلا / حذف مالیات از اصل طلا

قرار است قانون دايمی مالیات بر ارزش افزوده طلا از 13 دی ماه 1400 اجرا شود. تا پیش از این خریداران باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده روی کل فاکتور پرداخت می‌کردند اما حالا قرار است این 9 درصد فقط از اج...

TejaratNews.com/
قیمت طلا و سکه امروز 14 آذر 1400

قیمت طلا و سکه امروز 14 آذر 1400

اونس جهانی طلا امروز به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی ثابت ماند و 1785 دلار اعلام شد. قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد یکشنبه 14 آذر یک میلیون و 310 هزار تومان معامله شد.

TejaratNews.com/
قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماه

هر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی امروز (یکشنبه 14 آذر‌ماه) به قیمت 13 میلیون و 30 هزار تومان به فروش رسید.

Borna.news/

سکه در کانال 13‌میلیون تومان / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 14 آذر

سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/13

سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 14...

در پی معاملات بازارهای داخلی قیمت دلار و یورو با افزایش قیمت همراه بود و قیمت سکه امامی نیز حدود 400 هزار تومان نوسان داشت.

TejaratNews.com/

قیمت طلا و سکه بعد از مذاکرات / افزایش قیمت سکه ادامه دارد؟

فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید آذر ماه اعلام شد

فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید آذر ماه اعلام شد

مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای زمان انجام فرآیند تحویل قراردادهای آتی واحدهای سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس سررسید آذر ماه 1400 را اعلام کرد.

Sena.ir/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت این 4 خبر را جدی بگیرید / اوضاع اقتصادی سال 1401 چه می‌شود؟ ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد