دخالت دولت در بورس تمامی ندارد / آزادسازی قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است

دخالت دولت در بورس تمامی ندارد / آزادسازی قیمت خودرو اجتناب ناپذیر است

بازار سرمایه هفته آخر آبان1400 را در شرایطی آغاز کرد که شاخص کل در پایان روز معاملاتی، تحت تاثیر حواشی صنعت خودرو با افت بیش از 17هزار واحدی همراه شد. و بسیاری از...

اقتصادآنلاین - هانا پاکمند؛ مهدی سماواتی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، چشم‌اندازی با توجه به روند بازار ارايه داده و گفت: معاملات امروز تحت تاثیر حواشی صنعت خودرو بود و روند منفی آن کاملا قابل پیش‌بینی بود. علیرغم جو غالب در بازار، ارزش معاملات رقم خوبی را ثبت کرد.

این کارشناس ادامه داد: به دلیل افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت‌های جهانی، بازار از لحظ بنیادی در شرایط خوبی به سر می‌برد و ظرفیت رشد را دارد اما دخالت‌های دولت، اطمینان و امنیت سرمایه‌گذاران را از بین برده و بازار و معامله‌گران را در تنگنا قرار داده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به بی‎انگیزگی سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس، تصریح کرد: در چنین شرایطی اغلب سهامداران آماده فروش هستند و انگیزه‌ای برای وارد کردن پول به بازار را ندارند. همچنین با وجود تمام وعده‌های داده شده، صحبت‌های مسيولین در چند روز اخیر، نشان می‌دهد بازار سرمایه و مشکلاتش همچنان برای مسيولین اهمیتی ندارد و این روند نوسانی ادامه خواهد داشت.

سماواتی افزود: با وجود اینکه بازار از نظر متغیرهای بنیادی، وضعیت خوبی را دارد، به دلیل دخالت‌ها و تصمیمات خلق الساعه‌ای که گرفته می‌شود‌، روند بازار همچنان پرنوسان ادامه خواهد داشت و شاخص در همین محدوده درگیر می‌ماند.

مافیای خودرو؛ قدرتمندتر از مافیای سیمان

رضا شیرازی‎‌پور کارشناس و فعال بازار سرمایه با اشاره به خبر آزادسازی نرخ خودرو گفت: وقتی خبر آزادسازی قیمت خودرو منتشر شد، مافیای خودرو (همانند مافیای سیمان) سعی در التهاب و افزایش نرخ‌ها در بازار آزاد داشت، تا فشار روانی به تصمیم گیرندگان، تیم اقتصادی دولت و افکار عمومی را افزایش داده و از همین ابتدا عواقبی نمایشی را به فعالان بازار جلوه کند.

این فعال بازار سهام افزود: با رجوع به بورس‌کالا و زمان پذیرش سیمان، متوجه می‌شویم، همین مافیا برای فشار به افکار عمومی، با نادیده گرفتن قطعی برق و مقصر جلوه دادن عرضه‌ها در بورس کالا، نرخ سیمان را تا 100 درصد افزایش داد ولی پافشاری تیم اقتصادی دولت و مدیران بورس‌کالا، جهت استمرار عرضه‌ها در بورس موجب شد، مافیا شکست بخورد.

شیرازی‌پور در ادامه با یادآوری موفقیت آمیز عرضه سیمان در بورس کالا به اقتصاد آنلاین گفت: با استمرار عرضه‌ها بلافاصله قیمت سیمان در بورس کالا افت کرده و به قیمت واقعی خود رسید. در واقع با حذف دلالان و‌ واسطه‌ها، قیمت تعادلی جدیدی پایین‌تر از قیمت بازار و بالاتر از درب کارخانه در بورس شکل گرفت که موجبات رضایت مصرف کننده و تولید کننده و نارضایتی دلالان را فراهم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: حالا هم، بازی همان است، مافیای خودرو نهایت تلاش خود را برای حفظ منافع خود انجام می‌دهد، از تیم اقتصادی دولت انتظار می‌رود به تصمیم درست خود احترام بگذارند و همانند عرضه سیمان در بورس کالا، آزادسازی قیمت خودرو را به سرانجام برسانند، قطعا تجربه مثبت عرضه سیمان در بورس کالا الگوی مناسبی برای لغو قیمت گذاری دستوری خودرو خواهد بود.

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار ...

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

FarsNews.ir/
راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

ارزش دارایی‌های دولت بیش از 10 میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است.

BourseNews.ir/
پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

گرچه تاکنون زمان دقیق واریز منابع مالی جدید به صندوق تثبیت بازار سرمایه مشخص نشده، اما شرایط و زمینه‌های واریز این مبلغ برای حمایت از بازار سرمایه در حال...

EghtesadOnline.com/
لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 480 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 386 هزار و 972 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
آیا زمان خوبی برای ورود به بورس است؟/ ارزندگی بیش از 100 سهم در بازار سرمایه

آیا زمان خوبی برای ورود به بورس است؟/ ارزندگی بیش از 100 سهم در با...

شاخص کل در میانه بازار امروز با 0٫03 درصد افت در محدوده یک میلیون 383 واحد قرار دارد.

TejaratNews.com/
بازدهی بلند مدت بازار سرمایه مشکلی ندارد / از تحقیق و تفحص مجلس استقبال می کنیم

بازدهی بلند مدت بازار سرمایه مشکلی ندارد / از تحقیق و تفحص مجلس اس...

مجید عشقی گفت: بحث تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در مجلس مصوب شده که می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

EghtesadOnline.com/
سهام ارزنده بازار سرمایه را دریابید

سهام ارزنده بازار سرمایه را دریابید

کارشناس بازار سرمایه گفت: شرکت‌های بسیاری در بورس هستند که سودآوری مطلوبی دارند.

YJC.news/
بورس فعلا ارزنده است / سودآوری بازار سرمایه، محتمل تر خواهد بود / صندوق تثبیت به تنهایی مصداق دستکاری در قیمت است

بورس فعلا ارزنده است / سودآوری بازار سرمایه، محتمل تر خواهد بود / ...

با بررسی روند بازار و عوامل تاثیرگذار بر آن، دو سناریو برای بورس ایران می توان متصور بود؛ با در نظر گرفتن تولید و فروش شرکت‌ها، چشم‌اندازی مثبت به بازار وجود دارد...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

شاخص کل بورس در هفته چهارم آبان ماه نسبت به هفته قبل سه درصد ریزش داشت.

TejaratNews.com/
تامین مالی جمعی چیست؟ / شیوه های ایجاد کسب و کار در بازار سرمایه

تامین مالی جمعی چیست؟ / شیوه های ایجاد کسب و کار در بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: طی یک سالی که از شکل گیری سکو‌های تامین مالی جمعی در ایران می گذرد 9 طرح بر روی سکو‌های تامین مالی جمعی منتشر شده است.

EghtesadOnline.com/
مدیران سازمان بورس در زمین دولت‌ بازی می کنند / شفاف‌سازی در بازار سرمایه ضروری است

مدیران سازمان بورس در زمین دولت‌ بازی می کنند / شفاف‌سازی در بازار...

یکی از بحث های داغی که این روزها در محافل اقتصادی مطرح می شود، سخنان ضد و نقیضی است که وزیر اقتصاد در زمینه فروش اوراق می‌گوید. این در حالیست که برخی کارشناسان و...

EghtesadOnline.com/
تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا "والبر" در مسیر افزایش سرمایه است بورس قرمز ماند| افت 27 هزار و 441 واحدی شاخص کل "شلعاب" زمینش را در رهن "تاصیکو" گذاشت