هدیه هفت میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه

هدیه هفت میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه

اخبار از خروج هفت میلیارد دلار از کشور برای خرید ملک در ترکیه حکایت دارند، اما این میزان سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه چقدر با آمارهای منتشر شده همخوانی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، چندی پیش یک نماینده مجلس شورای اسلامی مدعی شده ایرانیان در فاصله سال های 1397 تا 1399 (2018- 2021) بیش از 7 میلیارد دلار ارز برای خرید خانه به ترکیه برده اند. اما این ادعا چقدر با آمارهای رسمی کشور ترکیه مطابقت دارد؟

مجتبی یوسفی، نماینده اهواز و عضو هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی، در توییتی نوشت: پس از نقش ایران در عدم سقوط دولت اردوغان در کودتا، این بار ایرانیان با خرید ملک، ترکیه را از ورشکستگی نجات دادند. از 97 تا 99 معادل 7 میلیارد دلار ارز برای خرید ملک در ترکیه از کشور خارج شده است. هزینه گستاخی‌های اخیر را برخی از ایرانیان پرداخت کرده‌اند.

بررسی دو پارامتر

برای رسیدن به یک تخمین درست از اینکه طی سال‌های اخیر واقعا چه مبلغی توسط ایرانی‌ها در ترکیه صرف خرید ملک شده است نیاز به بررسی دو پارامتر داریم.

یکی اینکه قیمت هر ملک خریداری شده توسط اتباع خارجی در ترکیه چقدر بوده است و دیگر اینکه چه تعداد ملک توسط آن‌ها خریداری شده است.

کردن تعداد ملک خریداری شده در ترکیه توسط ایرانیان، آماری است که به صورت ماهانه و سالانه به طور منظم توسط آمارهای رسمی ترکیه منتشر می‌شود اما قیمت هر ملک خریداری شده توسط ایرانیان، آماری است که به طور رسمی منتشر نمی‌‌شود. با این حال می‌دانیم از سال 2018 به بعد رجب طیب اردوغان ريیس‌جمهور کشور ترکیه با تصویب قانونی جدید، مبلغ سرمایه‌گذاری برای دریافت حق شهروندی در ترکیه 250 هزار دلار اعلام کرده است.

بنابراین در این مقاله سعی شده است با اطلاعات فوق حداقل پولی که طی این سال‌ها برای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها وارد این کشور شده است؛ محاسبه شود. همچنین نکته حايز اهمیت این آمارها این است که شهروندان ایرانی و عراقی بیشترین تمایل را برای خرید ملک در ترکیه از خود نشان داده‌اند و به طرز معناداری رقابت بین شهروندان این دو کشور در سال‌های اخیر وجود داشته است.

در سال 2018 برد با شهروندان عراقی بود

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلکه کشور ترکیه، شهروندان عراقی در سال 2018با خرید 8 هزار و 205 خانه صدرنشین خرید مسکن در میان شهروندان خارجی بودند. پس از آن، ایران با 3 هزار و 652 خانه فروشی ، عربستان سعودی با دو هزار و 718 فروش خانه ، روسیه با 2 هزار و 297 فروش خانه و کویت با 2 هزار و 199 فروش خانه در رتبه های بعدی قرار داشتند.

فروش خانه های ترکیه در سال 2019 بر اساس ملیت

سال بعد نیز شهروندان عراقی با 7 هزار و 596 معامله در بخش مسکن، صدر نشین باقی ماندند و پس از آن شهروندان ایران با 5 هزار و 423 خرید و فروش خانه در رتبه دوم قرار گرفتند.

اشتیاق روسیه برای املاک ترکیه باعث ثبت دو هزار و 893 معامله ملک شد. شهروندان عربستان سعودی در این سال 2 هزار و 208 ملک خریداری کردند و اتباع افغان 2 هزار و 191 معامله خانه را ثبت کردند.

آمار 2020؛ ایرانی‌ها اول شدند

بنا به گزارش دیتا ترک گاورمنت، بیشترین فروش خانه بر اساس ملیت کشور در سال 2020 به شهروندان ایرانی تعلق گرفت.

شهروندان ایرانی در این سال 7 هزار و 189 خانه در ترکیه خریداری کردند. عراق با 6 هزار و 674 فروش خانه ، روسیه با 3 هزار و 78 خانه ، افغانستان با هزار و 929 خانه و آذربایجان با هزار و 279 خانه در رتبه های بعدی قرار دارند.

نیمه اول سال 2021، باز هم ایرانی‌ها

وقتی آمار فروش خانه برای ژوين 2021 مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزایش فروش خانه به خارجی‌ها مشاهده می‌شود. وقتی داده‌های فروش خانه به خارجی‌ها در ماه های ژانویه تا ژوين تجزیه و تحلیل می‌شود، 20488 خانه به سرمایه‌گذاران املاک خارجی در شش ماه اول فروخته شد. د

ر نیمه اول سال 2021 ، کشوری که بیشترین فروش خانه را داشت ایران بود. با خرید 3 هزار و 70 خانه و پس از آن شهروندان عراقی بیشترین خانه را در ترکیه خریداری کردند.پ

مجموع آمار خرید ملک توسط ایرانی‌ها

بر اساس آمار‌های فوق در فاصله سال‌های 2018 تا 2020، تعداد 16 هزار و 264 خانه در ترکیه توسط ایرانی‌ها خریداری شده است.

اگر مبنای مهاجرت ایرانی‌ها را سرمایه‌گذاری 250 هزار دلاری در نظر بگیریم یعنی در فاصله سال‌های 97 تا 99 معادل 4 میلیارد و 66 میلیون دلار ارز توسط ایرانی‌ها برای خرید ملک در ترکیه صرف شده است. که این برآورد با ادعای نماینده مجلس حدود 3 میلیارد دلار اختلاف دارد. شایسته است چنانچه مستنداتی در این خصوص وجود دارد منتشر شود.

مجموع آمار تا نیمه دوم سال 2021

تا اینجا به عدد 16 هزار و264 ملک خریداری شده توسط ایرانی‌ها تا انتهای سال 2020 رسیدیم اگر امار شش ماه نخست سال 2021 را هم به آن اضافه کنیم به عدد 19 هزار و 334 خواهیم رسید که معادل 4 میلیارد و 833 میلیون و 500 هزار دلار خروج ارز از کشور خواهد بود.

خرید ملک 10 برابری ایرانی‌ها نسبت به 2017

سایت دیتا ترک گاورمنت در گزارش جدید خود از خرید 911 واحد مسکونی توسط ایرانی‌ها در این کشور طی ماه آگوست خبر داد. شهروندان ایرانی در هشت ماه ابتدایی سال جاری، 4600 واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به دوره مشابه پارسال 21 درصد و نسبت به دور مشابه سال 2019 حدود 47 درصد رشد نشان می‌دهد.

شهروندان ایرانی در هشت ماه ابتدایی سال 2017 تنها 424 واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده بود؛ به عبارتی خرید مسکن ایرانی‌ها در ترکیه طی چهار سال گذشته بیش از 10 برابر شده است. همچنین در ماه آگوست دوباره ایرانی‌ها صدرنشین خرید مسکن در ترکیه در میان شهروندان خارجی شدند. یعنی تا اینجای کار 5 میلیارد و 216 میلیون دلار ارز از کشور بابت خرید ملک در ترکیه خارج شده است.

چرا ایرانی‌ها به خرید ملک در ترکیه مشتاقند؟

طبق اعلام مقامات رسمی کشور ترکیه، در سال 2017 اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق خرید ملک حداقل با یک میلیون دلار امکان‌پذیر بوده است.

این رقم در سال 2018 به 250 هزار دلار کاهش پیدا کرد. افزایش قیمت ملک طی سال‌های 97 تا 99 در ایران در کنار این آفر اردغان به ایرانی ها این سیگنال را می‌داد که اگر ملک متری 30 میلیون تومان خود را در تهران (و یا سایر شهر‌ها) بفروشی می‌توانی علاوه بر اینکه در ترکیه صاحب‌خانه شوی، اقامت این کشور را هم دریافت کنی و از مزایای آن بهره‌مند شوی.

به نظر‌ می‌رسد بحران ارزی در طی سال‌های 97 به بعد و در‌باغ سبز نشان دادن اردغان به ایرانی‌ها، ترکیه را از ورشکستگی نجات داده است و ایران را با بحران خروج ارز از کشور مواجه کرده است. این قضیه خروج ارز زمانی متوقف خواهد شد که یا نرخ دلار در ایران ثابت بماند و در نتیجه آن قیمت مسکن بیش از این گران نشود و یا اینکه قوانین کشور ترکیه برای اخذ اقامت و شهروندی آن سخت‌گیرانه شود.

با 250 هزار دلار چه مسکنی می‌توان خرید؟

حال اگر بر اساس آمارهای بانک مرکزی ترکیه، متوسط قیمت مسکن و جستجو در سایت‌های فروش ملک در ترکیه، خانه هایی که با حداقل مبلغ 250 هزار دلار را بررسی کنیم به نتایج زیر خواهیم رسید.

بانک مرکزی ترکیه قیمت هر متر مربع مسکن در استانبول در سال 2019 را 6942 لیر معادل 782 دلار اعلام کرده است یعنی با حدود 80 هزار دلار می توان یک آپارتمان صد متری در استانبول خریداری کرد.

بر اساس جستجوی گوگل نیز متوسط قیمت مسکن ترکیه 892 دلار براورد شده است.

حال اگر به سایت های خرید مسکن در ترکیه سری بزنیم با 250 هزار دلار گزینه های متفاوتی از 95 متر مربع گرفته تا 222 متر مربع خواهیم داشت.

س نتیجه می‌گیریم 250 هزار دلار برای خرید یک آپارتمان در استانبول معقول به نظر می‌رسد.

خروج ارز 4 میلیارد و 803 میلیون و 500 هزار دلاری طی سال‌های 2018 تا نیمه دوم سال 2021 می‌تواند تخمین نسبتا معقولی از میزان خروج ارز از کشور برای خرید ملک در ترکیه باشد.

این در حالی است که نماینده مجلس اهواز 7 میلیارد دلار را برای سال‌ های 97 تا 99 ادعا کرده است که اگر نیمه اول سال 2021 (1400) را از این آمار کسر کنیم به رقم 4 میلیارد و 66 میلیون دلار خواهیم رسید.

منبع: آخرین خبر

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد

جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد

معاون وزیر راه و شهرسازی سقف تسهیلات مسکن براساس مناطق مختلف شهری و روستایی را اعلام کرد.

TejaratNews.com/
طرح جهش مسکن در تهران اجرا نمی‌شود/ تهرانی‌ها در کدام شهرها ثبت‌نام کنند؟

طرح جهش مسکن در تهران اجرا نمی‌شود/ تهرانی‌ها در کدام شهرها ثبت‌نا...

همه‌ی کسانی که در تهران زندگی می‌کنند نمی‌توانند در این شهر صاحبخانه شوند و وزارت راه و شهرسازی در طرح جدید مسکن شهرهای جایگزین را معرفی کرده است.

TejaratNews.com/

مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟

برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟

برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟

تامین مسکن برای اقشار کم در آمد، مشکل فراگیر همه دولت‌ها است.در ایران قبل از انقلاب هم این مشکل گریبانگیر دولت‌های وقت بود و عوارض اجتماعی کپرنشینی در اطراف شهرها از اشتغالات فکری حکومت به شمار می‌رفت...

Bartarinha.ir/
سهمیه تهران از طرح جهش مسکن

سهمیه تهران از طرح جهش مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح ملی مسکن 14 هزار و 488 اعلام کرد.

TejaratNews.com/

چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟

امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟

امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس از آغاز فرآیند تحویل 4030 واحد مسکن مهر در این شهر خبر داد و گفت: قرار است در روز‌های آینده مراسم افتتاح این واحد‌ها با حضور وزیر راه شهرسازی برگزار شود.

Bartarinha.ir/
آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس

آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس از آغاز افتتاح و تحویل 4 هزار و 30 واحد مسکونی مهر در پردیس از امروز خبر داد و گفت: تحویل واحدهای مسکن مهر در پردیس به ایستگاه 70 هزار واحدی رسید.

TejaratNews.com/
بازارها در یک سال گذشته/ خریداران طلا و دلار ضرر کردند/ بیشترین سود در بازار مسکن

بازارها در یک سال گذشته/ خریداران طلا و دلار ضرر کردند/ بیشترین سو...

بررسی روند بازارها در یک سال گذشته نشان می‌دهد که کسانی که در مهر پارسال دارایی خود را به بازار مسکن بردند بیشتر از دیگر بازارها سود کردند.

TejaratNews.com/
سقوط لیر ترکیه

سقوط لیر ترکیه

لیر ترکیه باز هم سقوط و رکورد تاریخی جدیدی را ثبت کرد.

Irinn.ir/
با ثبت‌نام برای خانه، بازار مسکن آرام‌تر شد

با ثبت‌نام برای خانه، بازار مسکن آرام‌تر شد

بنا به گفته واسطه‌های ملکی، مقدمات اجرای طرح نهضت ملی مسکن و فراخوان برای ثبت نام از متقاضیان منجر به ایجاد آرامش و انتظارات کاهشی در بازار مسکن شده است.

Bartarinha.ir/
70درصد ساکنان تهران، زیر خط فقر مسکن

70درصد ساکنان تهران، زیر خط فقر مسکن

فرید قدیری کارشناس حوزه مسکن با اشاره به اینکه نزدیک به 40 درصد خانوار‌های ایرانی زیر خط فقر مسکن هستند افزود: فقر مسکن تعریف جهانی دارد . خانوار‌هایی که بیش از 30 درصد از هزینه ماهانه یا سالیانه خود ...

Bartarinha.ir/
وزارت راه: فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

وزارت راه: فعلا برای ساخت یک میلیون مسکن زمین داریم

مشاور وزیر راه با اعلام این‌که وزارت راه در زمان حاضر برای تولید یک‌ میلیون مسکن در سال اول زمین دارد، گفت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی شمال تهران، قیمت مسکن در کشور را کاهش می‌دهد.

TejaratNews.com/
پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای

پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای

ريیس بنیاد مسکن کشور اعلام کرد با ضمانت سفته‌های زنجیره‌ای، تسهیلات در طرح جهش مسکن به میزان 200 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

TejaratNews.com/
رونمایی از قیمت مسکن ريیسی / خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر است؟

رونمایی از قیمت مسکن ريیسی / خانه‌های طرح جهش مسکن چقدر است؟

هنوز مشخص نیست قیمت هر متر مربع مسکن در طرح جهش مسکن ريیسی چقدر است. اما اعداد متفاوتی درباره قیمت تمام شده مسکن عنوان شده‌است. از متری دو میلیون و 750 هزار تومان تا متری 10 میلیون تومان.

TejaratNews.com/
آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص رستمی مدیرعامل شستا شد