آخرین جزيیات درباره حقوق این بازنشستگان

آخرین جزيیات درباره حقوق این بازنشستگان

نرخ حق بیمه و نحوه ثبت‌نام بیمه زنان خانه‌دار تامین‌ اجتماعی اعلام شد.

آذین شفیعی؛ سرپرست معاونت تعهدات بیمه‌ای اداره‌کل تامین‌ اجتماعی غرب تهران اظهار کرد: زنان خانه‌دار می‌توانند با انتخاب یکی از سه نرخ 12 درصد با حق بیمه ماهیانه 636 هزار تومان، 14 درصد با حق بیمه ماهیانه 743 هزار تومان و یا 18 درصد با حق بیمه ماهیانه 955 هزار تومان به عنوان بیمه شده اصلی، تحت‌پوشش خدمات سازمان تامین‌ اجتماعی قرار گیرند.

شرایط پرداخت حق بیمه 12 درصدی: اگر فرد بیمه شده قبل از بازنشستگی فوت کند، مستمری به خانواده فرد مذکور داده نمی‌شود اما اگر بعد از بازنشستگی فوت کند، مستمری آن فرد به خانواده‌اش داده می‌شود.

شرایط پرداخت حق بیمه 14 درصدی: در این مورد چه فرد قبل از بازنشستگی فوت کند چه بعد از آن در هر صورت مستمری به خانواده‌اش داده می‌شود.

شرایط پرداخت حق بیمه 18 درصدی: در این مورد علاوه بر اینکه چه فرد قبل از بازنشستگی فوت کند چه بعد از آن در هر صورت مستمری به خانواده‌اش داده می‌شود، تحت پوشش ازکارافتادگی و خدمات درمانی نیز قرار می‌گیرد.

سرپرست معاونت تعهدات بیمه‌ای اداره‌کل تامین‌ اجتماعی غرب تهران گفت: زنان خانه‌داری که کمتر از 50 و بیشتر از 18 سال سن دارند می‌توانند از بیمه اشاره شده بهره‌مند شوند همچنین اگر سن فرد هنگام بستن قرارداد بیش از 50 سال باشد، در صورتی درخواست آن پذیرفته می‌شود که به معادل هر سال سن مازاد بر 50 سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد.

وی تصریح کرد: بیمه زنان خانه‌دار از خدمات و تعهدات سازمان تامین‌ اجتماعی است که در راستای ماموریت این سازمان برای توسعه پوشش بیمه‌ای برای اقشار مختلف جامعه اجرا می‌شود. زنان خانه‌دار غیرشاغل که امکان استفاده از بیمه اجباری سازمان تامین‌ اجتماعی را ندارند، می‌توانند از بیمه زنان خانه‌دار استفاده کنند.

آذین افزود: حداقل سن برای بیمه زنان خانه‌دار 18 سال و حداکثر سن 50 سال است و در صورتی که سن متقاضی بیش از 50 سال باشد، باید معادل سنوات بیش از 50 سال، سابقه قبلی پرداخت حق بیمه داشته باشد. همچنین اشخاص دارای 10 سال سابقه بیمه پردازی از شرط سنی معاف هستند.

سرپرست معاونت تعهدات بیمه‌ای اداره‌کل تامین‌ اجتماعی غرب تهران ادامه داد: حق بیمه زنان خانه‌دار با نرخ 12 درصد ماهیانه 636 هزار تومان شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، 14 درصد ماهیانه 743 هزار تومان شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و 18 درصد ماهیانه 955 هزار تومان شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی است و برای استفاده از خدمات درمانی تامین‌ اجتماعی نیز سرانه درمان به ازای هر نفر 119 هزار و 600 تومان به صورت ماهیانه دریافت می‌شود.

البته یکی از ویژگی‌های مهم بیمه زنان خانه‌دار این است که این افراد در صورتی که به عنوان بیمه شده تبعی همسر یا والدین، تحت پوشش سازمان تامین‌ اجتماعی باشند؛ می‌توانند از خدمات درمانی سازمان تامین‌ اجتماعی به عنوان بیمه شده تبعی استفاده کنند و همزمان به عنوان بیمه شده اصلی در بیمه زنان خانه‌دار ثبت‌نام کنند.

زنان خانه‌دار می‌توانند فرزندان خود را نیز به عنوان بیمه شده تبعی تحت پوشش تامین‌ اجتماعی قرار دهند و شوهر، پدر و مادر بیمه شده اصلی نیز در صورت دارا بودن شرایط قانونی و تحت تکفل بودن، امکان استفاده از خدمات تامین‌ اجتماعی به عنوان بیمه شده تبعی را خواهند داشت.

شفیعی با بیان اینکه زنان خانه‌دار امکان استفاده از تمامی خدمات سازمان تامین‌ اجتماعی بجز بیمه بیکاری و غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری را دارند، گفت: درصورت قطع بیمه‌پردازی در قالب بیمه زنان خانه‌دار، سوابق بیمه‌ای نزد سازمان تامین‌ اجتماعی باقی می‌ماند و در زمان رسیدن به شرایط بازنشستگی مورد استفاده خواهد بود. همچنین در صورت اشتغال زنان خانه‌دار و استفاده از پوشش بیمه اجباری تامین‌ اجتماعی، سوابق بیمه زنان خانه‌دار به سوابق بیمه اجباری اضافه می‌شود.

وی افزود: زنان خانه‌دار با داشتن 30 سال سابقه بیمه‌پردازی و 45 سال سن و یا 20 سال سابقه بیمه پردازی و 55 سال سن به شرایط بازنشستگی می‌رسند.

لینک ورود و راهنمای ثبت نام

سرپرست معاونت تعهدات بیمه‌ای اداره کل تامین‌ اجتماعی غرب تهران گفت: انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار بصورت کاملا غیرحضوری و بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب امکان‌پذیر است و بانوان می‌توانند از طریق سامانه خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir از منوی بیمه‌شدگان ـ بیمه‌شدگان خاص ـ بیمه فراگیر خانواده ایرانی ـ انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار و دختران؛ نسبت به انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند.

مدارک لازم برای بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار عبارتند از: شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن ،کارت ملی و کپی از آن، یک قطعه عکس سه در چهار و پر کردن فرم مربوط به بیمه زنان خانه‌دار.

خانم‌های خانه‌دار می‌توانند به دو صورت حضوری و مراجعه به کارگزاری‌های تامین اجتماعی اقدام به ثبت‌نام کنید.

بعد از ورود به سایت، از طریق منوی بالا، روی «بیمه‌شدگان» وارد بخش بیمه‌شدگان خاص شوید و بعد روی انعقاد قرارداد زنان خانه‌دار و دختران کلیک کنید. بعد از آن می‌توانید ثبت‌نام کنید.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد