نگاهی به گزارش فصل بهار وتجارت / عوامل موثر در سودسازی بانک تجارت کدامند؟

نگاهی به گزارش فصل بهار وتجارت / عوامل موثر در سودسازی بانک تجارت کدامند؟

«وتجارت» گزارش سه ماهه مربوط به بهار امسال را منتشر کرد. در این گزارش بانک تجارت در اولین فصل سال 1401 توانست 7 ریال...

به گزارش اقتصادآنلاین؛ نگاهی به روند سود سازی بانک تجارت از سال 1397 دو نکته قابل توجه دارد؛ اولا این بانک از نیمه اول سال 1398 در تمام فصول توانسته سود شناسایی کند. در حالی که پیش از آن، این بانک با زیان همراه بود. ثانیا روند سودسازی بانک تجارت روند نوسانی را ثبت کرده است و در برخی فصول شاهد جهش چشم گیر در سودسازی آن بودیم.

نگاهی به اجزای درآمدی بانک تجارت نشان می‌دهد که هر چند مثبت شدن خالص درآمد تسهیلات یکی از عوامل مهم در سودساز شدن بانک تجارت است اما دو منبع درآمدی مبادلات ارزی و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری نقش اصلی را در سود سازی این بانک ایفا می‌کند. در فصولی که بانک تجارت با جهش سودسازی همراه شده که یکی از دو منبع درآمدی مبادلات ارزی یا سود حاصل از سرمایه‌گذاری با افزایش قابل توجهی روبرو شده است. نمودار زیر روند سود فصلی به ازای هر سهم و منابع درآمدی بانک تجارت را از سال 1397 نشان می‌دهد:

همانگونه که مشخص است از ابتدای سال 1397 تا پاییز سال 1398 به جز در یک فصل، بانک تجارت همواره زیان ساخته بود. اتفاقا زمستان سال 1397 یعنی همان فصلی که این بانک موفق به شناسایی سود شده بود، شاهد افزایش قابل توجه درآمد حاصل از مبادلات ارزی بودیم. پس از پاییز سال 1398 هر چند این بانک توانست در تمام فصول سود به ازای هر سهم شناسایی کند اما در فصولی شاهد جهش سودسازی بودیم که یکی از دو جز درآمدی مبادلات ارزی و سود سرمایه‌گذاری با افزایش همراه بود.

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟