زیان خریداران طلا سنگین شد

زیان خریداران طلا سنگین شد

317 هزار و 200 تومان، عددی است که ریزش قیمت هر گرم طلای 18عیار در طول 6 ماه گذشته را نشان می‌دهد.

خبرآنلاین: 317هزار و 200 تومان، عددی است که ریزش قیمت هر گرم طلای 18عیار در طول 6 ماه گذشته را نشان می‌دهد.

آخرین نرخی که در بازار طلا در روز پایانی نیمه اول سال 1402 ثبت شد، قیمت 2 میلیون و 323 هزار و 400 تومان برای هر گرم طلای 18عیار است. این یعنی طلا در نیمه اول سال 12 درصد کاهش قیمت داشته است.

بررسی نمودار قیمتی بازار طلا نشان می‌دهد که در طول 6 ماه گذشته، بیشترین عددی که در این بازار ثبت شده، 2 میلیون و 748 هزار تومان در روز دهم اردیبهشت‌ماه است. پایین‌ترین نرخ 6 ماه گذشته هر گرم طلای 18عیار نیز بیستم خردادماه ثبت شد که نرخ 2 میلیون و 247 هزار تومان بود.

اما بازار طلا در نیمه دوم 1402 چه شرایطی را خواهد گذراند؟ نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر در همین رابطه می‌گوید: باید ببینیم نوسان اونس جهانی طلا، بازار ارز و عرضه و تقاضا چگونه خواهد بود. در واقع ما باید ببینیم در نیمه دوم سال و ماه ربیع‌الاول، آیا رونق به صنعت بازمی‌گردد یا شرایط تغییر می‌کند یا خیر.

رییس اتحادیه طلا و جواهر عنوان می‌کند: پیش‌بینی تحلیلگران تا سال میلادی جدید و ژانویه این است که اونس جهانی طلا به 2 هزار و 500 دلار می‌رسد. اگر این اتفاق بیفتد، به طور قطع بازارهای داخلی دنیا نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش قیمت داریم.

بذرافشان تصریح می‌کند: ما باید ببینیم براساس این تحلیل‌ها، آیا این اتفاق تا ژانویه می‌افتد یا خیر. ولی در بازار داخلی فعلا شرایط نوسانی نیست.

وی متذکر می‌شود: کاهش تقاضا در بازار، مردم را دچار شبهه و شک و گمان کرده که امکان دارد کاهش قیمت‌ها بیشتر از این باشد، اما با کاهشی نسبی از ابتدای سال، ما دیگر کاهش قیمت یا افزایش فعلا نداریم.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد