بنزین و دلار 4200، بورس را به حاشیه برد

بنزین و دلار 4200، بورس را به حاشیه برد

صحبت‌‌های محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس دولت مبنی بر اینکه برای صعود شاخص بورس به یک‌میلیون و 700 هزار واحد برنامه‌ریزی صورت گرفته است،افزایش یارانه‌‌ها، دستگیری...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد ؛ گمانه‌‌ها و البته درک اشتباه از خبر تغییر سیاست بنزینی، از سوژه‌‌های داغ دو روز گذشته در فضای توییتر و اینستاگرام بود. سوژه‌‌ای که از همان لحظه‌‌ای که خبر افزایش قیمت در دو جزیره قشم و کیش منتشر شد، در فضای شبکه‌‌های اجتماعی به آن پرداخته شد. طرحی که مطرح شد و بر مبنای آن سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها اختصاص پیدا می‌‌کند و حالا بار دیگر در دستور کار مسوولان قرار گرفته است.

در این راستا پیشنهاد اجرای آزمایشی طرح اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها در دو منطقه آزاد قشم و کیش در دولت مطرح شده است تا در صورت اجرای موفق در خصوص گسترش این طرح تصمیم‌گیری شود.

این طرح اما با عنوان «افزایش قیمت بنزین» مطرح و به سوء برداشت‌‌هایی منجر شد. در فضای توییتر فارسی، اقتصادی‌‌ها در صفحه‌‌هایشان این اقدام را یک اقدام مثبت در جهت اجرای عدالت دانستند.

این دسته از کاربران با انتشار عکس‌‌هایی از عبور و مرور خودروها در برخی از خیابان‌‌های شهر که آنها آن را دور دور می‌‌خواندند، ساماندهی قیمت بنزین را پایانی برای آنچه آن را خوشگذرانی قشر مرفه جامعه می‌‌خواندند، اعلام می‌کردند. این کاربران همچنین ادعا می‌کردند با این اقدام قشر ضعیف جامعه از آن بهره‌‌مند می‌‌شوند و بخشی از بی‌‌عدالتی و تبعیضی که سال‌‌هاست در جامعه حاکم شده، حذف خواهد شد.

ماجرای بنزینی چه بود؟

در همین رابطه فربد زاوه، در صفحه توییتر خود نوشت که «یکبار برای همیشه؛ اینها که اندرزگو دوردور می‌‌کنند؛ روزی 10 بار هم اونجا را بالا و پایین کنند؛ نهایتا 3-4 لیتر بنزین می‌سوزونند که یارانه‌اش می‌شود 30‌هزار تومان! کل حجم ماشینی هم که در اندرزگو جا می‌شود؛ 4000 ماشین است! اما یک‌میلیون خودرو مسافرکش روزی 30 لیتر مصرف دارند!» در نهایت با بالا گرفتن انتقادها و گلایه‌‌ها در فضای مجازی درباره این طرح بنزینی، دیروز حساب کاربری پایگاه اطلاع‌‌رسانی دولت در توییتر، از قول سخنگوی دولت سیزدهم افزایش قیمت بنزین را خبرسازی‌‌ خواند و آن را تکذیب کرد و نوشت: «آنچه امروز در رسانه‌‌ها با عنوان گرانی بنزین منتشر شده صحیح نیست و سوء برداشت از نامه معاون اقتصادی رییس‌جمهور است.» و حتی رییس کمیسیون انرژی مجلس هم اعلام کرد که «تاکنون در دولت و مجلس بحثی درباره افزایش قیمت بنزین برای سال آینده مطرح نشده است و موضوعات مطرح شده در رسانه‌‌ها گمانه‌‌زنی است.»

دو نگاه به حذف دلار4200 تومانی

حذف ارز 4200 تومانی هم از دیگر سوژه‌‌هایی بود که دیروز در فضای کلی توییتر فارسی درباره آن صحبت می‌‌شد. اگرچه تا چند وقت پیش، بیشتر درباره این سوژه در جمع توییتری اقتصادی‌‌ها و چهره‌‌ها صحبت می‌شد اما حالا با بالا گرفتن زمزمه‌‌های حذف این ارز، سوژه به میان فضای کلی توییتر فارسی آمده است. دیروز در همین رابطه عباس عبدی در صفحه توییتر خود نوشت که «زمزمه‌‌های حذف ارز 4200 جدی شده است. اگر این کار انجام شود گام مهمی است و نتیجه مثبت از یک دست شدن کامل قدرت است. کاری که در دولت روحانی و امثال آن به دلیل شکاف درونی حکومت، امکان نداشت انجام دهند. نمونه محدودتر آن افزایش قیمت بنزین بود که تبعاتش را دیدیم.» او در توییت دیگری و در تکمیل نوشته قبلی خود در صفحه خود سه نکته را درباره حذف این ارز مطرح کرد: «محل مصرف آن. اگر برای تامین افزایش هزینه‌‌های دولت باشد نتیجه علیه مردم است. اگر دوباره قیمت جدید تثبیت شود به معنای تداوم فساد است .اگر با افزایش نقدینگی و تورم همراه باشد به معنای اخذ پول زور و جیب‌‌بری از مردم است.» اما در فضای توییتر فارسی و در میان کاربران عادی این شبکه اجتماعی و همچنین اینستاگرام، در برابر حذف این ارز نگاهی منفی دیده می‌‌شد. با این حال برخی کاربران شاید به دلیل درک نادرست از ماجرا و ناآگاه بودن به آن، حذف این ارز را برابر با افزایش گرانی‌‌ و کمبود کالاها معرفی می‌کردند.

نگاه توییتری به محبوسان بانک مرکزی

سوژه دیگری که در فضای توییتر فارسی به آن پرداخته شد و بیشتر طرفداران دولت سیزدهم درباره آن اظهارنظر کردند، مربوط به رییس کل اسبق بانک مرکزی و معاون او بود. ماجرا از این قرار بود که دیروز دیوان عالی کشور حکم 10 سال حبس سیف رییس کل اسبق بانک‌‌مرکزی و 8 سال حبس عراقچی معاونش و سایر متهمان این پرونده را نقض کرد. این دیوان اعلام کرده متهمان، مجریان سیاست‌های کلان ارزی بوده‌‌اند و مجرمانه تلقی کردن عملکرد آنان و انتساب بزه اخلال در نظام اقتصادی توجیه قانونی ندارد. در واکنش به این خبر، حسن شجاعی، نماینده مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود با مخاطب قرار دادن رییس قوه قضاییه، نوشت: «این استدلال به آن معناست که بزه اخلال در نظام اقتصادی ثابت است اما به دلیل اقوی بودن سبب از مباشر، ابتدا باید سبب یعنی مقام مافوق و سیاستگذار کلان ارزی محاکمه گردد، آنگاه در مورد مشارکت یا معاونت مباشران قضاوت شود.»

از بورس چه خبر؟

جمع‌‌توییتری بورسی‌‌ها اما تحت‌تاثیر خبرهای بنزینی و ارزی بود و خیلی صحبت از بورس در این فضا نبود. اما از توییت‌‌هایی که در این جمع مورد توجه قرار گرفت، توییت میثم فدایی، سرپرست فرابورس ایران بود که بعد از مدت‌‌ها در توییتر خود مطلبی نوشت و خیلی سریع سر از کانال‌‌های تلگرام و جمع توییتری بورسی‌‌ها درآورد. او در صفحه خود اعلام کرده بود: «امروز 118 همت اوراق بدهی در عملیات بازار باز بین بانک مرکزی و بانک‌‌های کشور معامله شد و 1/ 6 همت هم اوراق بدهی در بازار بدهی بین صندوق‌ها و سایر دارندگان اوراق معامله شد. امروز هیچ عرضه اوراقی در فرابورس انجام نشده است.»

منبع:دنیای اقتصاد
اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود قیمت مدل‌های پیکان، خودروی نوستالژیک بازار شهرام جزایری چگونه سر وکیلش را کلاه گذاشت! نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی) پرداخت یارانه جدید از امسال اجرایی می شود؟ ایجاد آرامش برای واحدهای صنفی با درج قیمت تولید کننده معاملات مشکوک دو پتروشیمی در بورس عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار مذاکرات ایران و چین برای اجرای توافق 25ساله صادرات از مرز 40 میلیارد دلار عبور کرد