فروش سهام عدالت در نوسانات به ضرر مردم است / شورای عالی بورس سیاست گذاری می کند

فروش سهام عدالت در نوسانات به ضرر مردم است / شورای عالی بورس سیاست گذاری می کند

رییس سازمان بورس با بیان اینکه فروش سهام عدالت در نوسانات به ضرر مردم است، گفت: بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت در روش...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  وزارت امور اقتصادی و دارایی، «مجید عشقی» به اقدامات انجام شده از سوی سازمان بورس در 100 روز استقرار دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: هرچند حدود 100 روز از استقرار دولت سیزدهم می‌گذرد اما بنده حدود 40 روز است که در سازمان مستقر شده‌ام، با این حال باید گفت یکی از مهم‌ترین متغیرهای مورد تاکید در بازار سرمایه، بحث ثبات بازار است.

وی با بیان اینکه همه تلاش سازمان بورس در مدت اعلام شده این بود که از طریق رایزنی با ذینفعان بازار از جمله سرمایه گذاران، سیاست‌گذاران و دستگاه‌های نظارتی، ثبات را در بازار برقرار و از نوسانات مقطعی و بی دلیل جلوگیری شود، اظهار داشت: به نظر می رسد تا حدی در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم اما نکته مهم این است که عوامل متعددی در نوسانات بازار دخیل هستند، برای مثال در خصوص کسری بودجه و تامین مالی دولت حرف و حدیث‌های زیادی مطرح بود که در این راستا با توجه به سیاست وزارت اقتصاد، سازمان بورس نهایت تلاش خود را به کار گرفت اما به نظر می‌رسد برداشت سرمایه گذاران از این تامین مالی، صحیح نیست و البته سازمان بورس سعی کرده است تا شفاف سازی‌های لازم در این راستا صورت بگیرد.

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به چه دلیل برخی سهامداران، فروش اوراق از سوی دولت را دلیل ریزش این روزهای بازار سرمایه می‌دانند، گفت: در ابتدا قرار شد کسری بودجه از طریق انتشار اوراق برطرف شود، تلاش این بود که همزمان با انتشار اوراق، بحث بازخرید اوراق قبلی هم انجام شود تا بین منابع تزریق شده به بازار و منابعی که از بازار خارج می‌شود، تعادل برقرار شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: تلاش بر این است تا به بزرگ شدن نهادهای مالی مانند صندوق‌ها کمک شود تا جذب منابع برای آن‌ها راحت‌تر شوند، از سوی دیگر در این مدت در فرایند افزایش سرمایه شرکت‌ها هم تسهیلات لازم صورت گرفت. هرچند به دلیل اتفاقات رخ داده در بازار پول و افزایش سود بین بانکی، تامین مالی برای شرکت‌ها دشوار شده و فشار بر روی بانک‌ها زیاد است اما امیدواریم در آینده با تعدیل بخشی این سیاست‌ها فشارها کاهش یابد.

به گفته عشقی، مشتری صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا اوراق با درآمد ثابت افرادی ریسک گریز هستند؛ بنابراین می‌توان دو جامعه سرمایه‌گذاری متفاوت از هم را در نظر گرفت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تاکنون حدود 130 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شده که عمده آن از نوع اخزا بوده (مطالبات پیمانکاران) و به عنوان تامین مالی دولت محسوب نمی شود، افزود: از این 130 هزار میلیارد تومان حدود 51 هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی اسلامی دولت بوده و طی همین مدت که 51 هزار میلیارد تومان اوراق جدید منتشر و فروخته شده 58 هزار میلیارد تومان اوراق سر رسید شده قبلی تسویه شده است؛ بنابراین به صورت خالص بیش از آنکه دولت جذب منابع داشته باشد، پرداخت پول داشته و به طور عملی صندوق‌ها جذب منابع داشته‌ است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه کشش پذیرش این اوراق را دارد، گفت: باید روی این نکته تاکید کنم که این اوراق براساس کشش بازار عرضه می‌شود. برای مثال هفته قبل قرار بود 10 هزار میلیارد تومان اوراق منتشر شود اما حدود هفت هزار و 500 میلیارد تومان منتشر شد که بر اساس درخواست صندوق‌ها، بانک‌ها و سایر نهادهای مالی بود.

عشقی گفت: از سوی دیگر کل این مبلغ دوباره به سیستم بانکی، بیمه‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری برگشته است؛ بنابراین این عدد به صورت خالص روی بازار تاثیری نداشت، همچنین بخشی از اوراق منتشره، اوراق نقدی نیست بلکه نزد پیمانکاران است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بسیاری از این افراد نیز اوراق خود را عرضه نمی‌کنند و تا زمان سررسید نزد خود نگه می‌دارند، گفت: این اوراق با اینکه پذیرش شده است و در آمار نیز محاسبه می‌شود، روی بازار تاثیری ندارد چرا که برای تامین مالی دولت نبوده است و طبق آخرین آمار بیش از  80 درصد پیمان‌کاران، اوراق را تا زمان سررسید نزد خود نگه داشته‌اند.

برنامه سازمان بورس برای بازگشت اعتماد به بازار سهام

وی به برنامه های سازمان بورس و اوراق بهادار برای بازگشت دوباره اعتماد به این بازار تاکید کرد و گفت: ثبات در بازار باعث بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران عمده و خرد می‌شود، شفافیت اطلاعات مالی و اطلاعات منتشره شرکت‌ها توسط سازمان پیگیری می‌شود. اگر اطلاعاتی که روی کدال منتشر می‌شود و اطلاعاتی که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، شفاف باشد، سرمایه‌گذار می‌تواند اعتماد کند.

عشقی با اشاره به اینکه منظور از اطلاعات شفاف این است که صورت‌های مالی منتشر شده شرکت‌ها در کدال مبهم و متناقض نباشد، اظهار داشت: اکنون در چند صنعت از جمله صنعت بانک‌داری، تناقض وجود دارد، اگر این مشکل حل شود، اطلاعات مالی شفاف شده و در نتیجه اعتماد سرمایه گذاران به بازار برمی‌گردد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بی اعتمادی به بازار سرمایه فقط ناشی از منشا درونی نیست، افزود: موضوع قراردادهای بلندمدت، تامین خوراک صنایع، بسیار مهم است. تاکید سازمان بورس این است که روابط مالی به صورت بلند مدت مشخص شود تا یک شرکت پتروشیمی یا پالایشگاهی بداند نحوه محاسبه خوراک تا 10 سال آینده به چه صورت خواهد بود؟ اگر تکلیف این موضوعات به صورت بلند مدت مشخص باشد، سرمایه‌گذار نیز تکلیف خود را می‌داند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا سیاستی که سازمان بورس دنبال کرد و خوشبختانه سیاست‌گذاران دولتی از جمله وزیر اقتصاد، معاون اول ريیس جمهور و ريیس جمهور روی آن تاکید دارند این است که بتوانیم ثبات را در سیاست‌ها به نحوی اعلام کنیم که سهامداران و شرکت‌ها تکلیف خود را بدانند و قادر باشند در بلند مدت برنامه‌ریزی کنند، رویکرد کلی دولت حذف قیمت گذاری دستوری است.

عشقی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در بورس یک سرمایه گذاری بلند مدت است و نگاه کوتاه مدت برای سرمایه‌گذاری در بورس توصیه نمی‌شود، گفت: بازار در کوتاه مدت با نوساناتی مواجه است که سهام‌داران را اسیر خواهد کرد و باعث ضرر آن‌ها می‌شود، بازار بورس در مقایسه با سایر بازارها در بلند مدت همیشه صعودی بوده اما در کوتاه مدت نوسانات غیرمنطقی داشته است.

فروش سهام عدالت به ضرر مردم است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آخرین وضعیت سهام عدالت اشاره کرد و گفت: درمورد سهام عدالت باید به مرور تصمیم‌گیری شود اما به نظر بنده با توجه به ارزندگی این سهام و وضعیت کنونی بازار، مشمولان برای فروش عجله نداشته باشند و به سهام عدالت به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنند.

وی با اعتقاد بر اینکه فروش سهام عدالت در این نوسانات به ضرر مردم است، افزود: بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت در روش مستقیم و غیرمستقیم در حال برنامه ریزی است،به طور کلی  قرار شده است، بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.

عشقی تزریق منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار را از دیگر ابهامات بازار سرمایه دانست و افزود: مصوبه واریز  یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه درحال پیگیری است، بخشی از آن تزریق شده است و تلاش می‌کنیم این منابع به صورت مستمر و هر ساله به صندوق تثبیت تزریق شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: دولت سیاستی دارد که ارز صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل نشود و منابع از محل ریال‌هایی که قبلا تبدیل شده است به صندوق تثبیت تزریق شود. اما به نظر من با بازگشت اعتماد و ثبات به بازار سرمایه نیازی به منابع صندوق نخواهیم داشت. هرچند صندوق تثبیت و توسعه بازار در جایی که لازم باشد ورود پیدا می کند اما تلاش این است که کمترین حضور را داشته باشد تا بازار به حالت عادی برگردد.

سهم بازار سرمایه در تامین مالی

وی به سهم بازار سرمایه در تامین مالی اشاره کرد و گفت: بیش از 20 تا 25 درصد تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود، برنامه این است که این عدد با شیب نسبتا خوبی افزایش پیدا کند و تا سال آینده به نزدیک 40 درصد برسد.

عشقی با بیان اینکه به محض بازگشت اعتماد به بازار سرمایه، پذیرش شرکت‌های پروژه محور آغاز می‌شود، گفت: در ماه آینده اولین شرکت سهام خود را به مبلغ اسمی عرضه می‌کند، همچنین به زودی شرکت‌های مبتنی بر دانش و اینترنت وارد بازار خواهند شد و با مشارکت مردمی از بازار هم تامین مالی می‌کنند و کسب و کار خود را  گسترش می‌دهند. شرکت‌های دیگر که عمدتا تولیدی هستند نیز در صف عرضه قرار دارند و کارهای پذیرش آن‌ها انجام شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به راهکار سازمان بورس برای حمایت از سهامداران خرد اشاره کرد و افزود: سازمان بورس در ادامه  حمایت از سهامداران خرد از طریق انتشار اوراق اختیار تبعی از دیگر شرکت‌ها، مخصوصا شرکت‌های بزرگ که تاکنون اوراق اختیار تبعی را منتشر نکرده اند، خواسته است در سررسیدها و قیمت های متنوع تر این اوراق را منتشر کنند.

وی اظهار داشت: به زبان ساده این اوراق، بیمه سهام شده و به سهامدار این اطمینان را می دهد که قیمت سهم در یک بازه زمانی مشخص به قیمت خاصی خواهد رسید، بدین معنا که سهم ارزنده است و رشد متعادل خواهد داشت.

عشقی با بیان اینکه سازمان درحال انجام و پذیرش این فرایند است و سعی می‌کند روند مستمری باشد، افزود: از طرف دیگر سعی می‌شود زیرساخت‌های فنی لازم برای پرداخت سود از طریق سجام فراهم شود که سهامداران ناچار نباشند برای دریافت سود به شرکت‌ها و بانک‌ها مراجعه کنند. البته این اراده باید از سمت شرکت‌ها نیز وجود داشته باشد.

توصیه به سهامداران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به سهامداران خرد توصیه کرد و گفت: باید به این موضوع اشاره کنم که بازارهای متعددی در بورس و فرابورس وجود دارد، بهتر است سهامداران در بحث انتخاب سهم ریسک بازارها را مد نظر قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از زیان‌های سنگینی که سرمایه‌گذاران، مخصوصا سهامداران خرد متحمل شده‌اند مربوط به بازار پایه بوده چرا که بازار پایه بسیار پرریسک است، سرمایه‌گذاری که اطلاعات کافی ندارد نباید وارد این بازارها شود.

ارزش سهام عدالت من (8 آذرماه)

ارزش سهام عدالت من (8 آذرماه)

ارزش سهام عدالت، 0.6درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/
وضعیت سبد سهام عدالت در هشتم آذر ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در هشتم آذر ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.2درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
«تپسی» در تابلوی فرابورس درج شد / پای اولین شرکت استارتاپی به بازار سرمایه باز شد

«تپسی» در تابلوی فرابورس درج شد / پای اولین شرکت استارتاپی به بازا...

نماد «تپسی» به عنوان نخستین شرکت استارتاپی در بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

EghtesadOnline.com/

درج نماد تپسی در بازار دوم فرابورس ایران

مخابرات چرا سود سهام عدالت را واریز نمی کند؟ / شروط پرداخت؛ وصول مطالبات و افزایش تعرفه

مخابرات چرا سود سهام عدالت را واریز نمی کند؟ / شروط پرداخت؛ وصول م...

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، به تشریح دلایل تاخیر در پرداخت سود سهام عدالت توسط این شرکت پرداخت.

EghtesadOnline.com/

وضعیت سبد سهام عدالت در هفتم آذر ماه

بهانه‌تراشی جدید ريیس سازمان بورس/ عدم احراز هویت سهامداران علت غیرسجامی بودن شرکت‌ها

بهانه‌تراشی جدید ريیس سازمان بورس/ عدم احراز هویت سهامداران علت غی...

بهانه‌تراشی‌های ريیس سازمان بورس برای غیرسجامی ماندن شرکت‌های بورسی، پایان ندارد.

FarsNews.ir/
انتقال سهام متوفیان؛ بخش فراموش شده آزادسازی سهام عدالت / تکلیف وراث چیست؟

انتقال سهام متوفیان؛ بخش فراموش شده آزادسازی سهام عدالت / تکلیف ور...

49 میلیون و 148هزار سهامدار عدالت وجود دارد که از این تعداد، 3 میلیون و 278هزار نفر در قید حیات نیستند و سهام عدالت آنها، به وراث تعلق می‌گیرد. این در حالی است که...

EghtesadOnline.com/
ارزش سهام عدالت من (7 آذرماه)

ارزش سهام عدالت من (7 آذرماه)

ارزش سهام عدالت، 0.1درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/
تپسی آماده عرضه اولیه / درج تپسی در فرابورس

تپسی آماده عرضه اولیه / درج تپسی در فرابورس

طبق اطلاعیه رسمی فرابورس ایران شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس در نرخ‌های فرابورس ایران درج شد.

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.01درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند

کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپن...

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گفت: صندوق توسعه و تثبیت بازار با وجود دریافت 2 هزار میلیارد تومان از سود شرکت‌های سهام عدالت بازارگردانی سهام عدالت را انجام نداد و سهام عدالت همانند طفل یتی...

FarsNews.ir/
سود سهامداران کجاست؟ / سهام عدالت قربانی بوروکراسی اداری

سود سهامداران کجاست؟ / سهام عدالت قربانی بوروکراسی اداری

براساس اطلاعات ارايه‌ شده توسط روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار، علاوه بر شرکت مخابرات که تاکنون سود سهام عدالت را پرداخت نکرده، چهار شرکت دیگر، سود مشمولان...

EghtesadOnline.com/
ارزش سهام عدالت من (6 آذرماه)

ارزش سهام عدالت من (6 آذرماه)

ارزش سهام عدالت، 2.5درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/
«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد