بیت کوین 50 هزار دلاری چقدر نزدیک است؟

بیت کوین 50 هزار دلاری چقدر نزدیک است؟

مایکل ون دی پوپ (Michael van de Poppe)، تحلیلگر برجسته ارز دیجیتال اظهار داشت که بیت کوین در محدوده 48 تا 50 هزار دلار...

پس از صعود قیمت بیت کوین به 48500 دلار در آخر هفته گذشته، این ارز دیجیتال در حال حاضر با کاهشی جزيی، در محدوده 48 هزار دلار معامله می‌شود.

قیمت در مسیر رسیدن به 50 هزار دلار قرار داشت، با این حال به دلیل انتظار معامله‌گران برای انتشار داده‌های CPI (شاخص قیمت مصرف‌کننده) ایالات متحده و بررسی تاثیر آن، این رالی متوقف شد.

علاوه بر انتشار داده‌های اقتصادی نظیر CPI و PPI (شاخص قیمت تولید‌کننده)، چندین عضو کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) طی سخنرانی‌های خود، بینش‌هایی را در مورد چشم‌انداز سیاست پولی بانک مرکزی ارايه خواهند داد. احساسات بازار همچنان حاکی از احتمال ثابت ماندن نرخ بهره در جلسه آتی در 20 مارس است.

در همین حال، مایکل ون دی پوپ (Michael van de Poppe)، تحلیلگر برجسته ارز دیجیتال اظهار داشت که بیت کوین در محدوده 48 تا 50 هزار دلار باقی خواهد ماند.

وی معتقد است به دلیل افزایش علاقه‌ سازمان‌ها به این ارز دیجیتال، بیت کوین توانایی مقاومت در برابر چالش‌ها را دارد. او معتقد است که بیت‌کوین در ادامه سطوح قیمتی بالاتری را هدف قرار خواهد داد و پیش‌بینی می‌کند که قیمت این ارز دیجیتال قبل از رویداد هاوینگ بین محدوده 53 تا 57 هزار دلار قرار بگیرد.

از سوی دیگر، جریان ورود سرمایه به صندوق‌های ETF بیت کوین همچنان رو به رشد است. این صندوق‌ها از زمان عرضه در 11 ژانویه تاکنون بیش از 9 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده‌اند. همچنین پیش‌بینی می‌شود در آینده سازمان‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها اقدام کنند.

علی مارتینز، تحلیلگر محبوب ارز دیجیتال خاطرنشان کرد که نهنگ‌های بیت‌کوین در حال خرید گسترده هستند و تنها در سه هفته گذشته، 140 هزار بیت‌کوین به ارزش بیش از 6.16 میلیارد دلار جمع‌آوری کرده‌اند.

به گفته مارتینز، امکان ایجاد یک اصلاح قیمت کوتاه‌مدت برای بیت کوین وجود دارد اما پس از آن بیت کوین سطح 57 هزار دلار و سطوح بالاتر از آن را هدف قرار خواهد داد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماما دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سوال «بیت کوین چیست» ارايه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال 2008 برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملا مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد