«مالکیت، پاداشی برای مدیریت بهره‌ور»، رویکرد جدید سازمان خصوصی‌سازی

«مالکیت، پاداشی برای مدیریت بهره‌ور»، رویکرد جدید سازمان خصوصی‌سازی

ريیس کل سازمان خصوصی‌سازی به ایده مالکیت، پاداشی برای مدیریت بهره‌ور اشاره کرد، و از لزوم پیاده‌سازی فرمولی برای تحقق این ایده در روند خصوصی‌سازی سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا)، ريیس کل سازمان خصوصی‌سازی با حضور در جمع فعالان اقتصادی به آسیب‌شناسی و بررسی وضعیت امروز ناشی از واگذاری‌هایی که در گذشته انجام شده اشاره و تاکید کرد: بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نقطه رسیدیم که برای موفقیت در خصوصی‌سازی باید مالکیت را پاداشی برای مدیریت بهره‌ور قرار دهیم.

حسین قربان‌زاده درباره این دو روایتی که از حجم واگذاری‌ها در آینده مطرح است، گفت: مبلغی که تخمین زده می‌شود مربوط به املاک و مستغلات دولت است. علاوه بر این، شرکت‌های بزرگی هستند که حسابرسی نشده‌اند و حجم بالایی زیان انباشته دارند. درباره این بخش هیچ اطلاع مالی نداریم و این یکی از ضعف‌های جدی کار است که باید در اسرع وقت برطرف شود.

طبق گفته وی، 90 هزار میلیارد تومان تکلیف بودجه‌ای برای سازمان دیده شده که باید از طریق فروش سهام انجام شود و تاکنون اتفاقی نیفتاده و 130 هزار میلیارد تومان رد دیون داریم که در سال 1400 باید انجام شود و در این حوزه هم اقدامی صورت نگرفته است.

این مقام مسيول از اقداماتی که در یک ماه گذشته که وارد این عرصه شده سخن گفت و به شناسایی و بررسی وضعیت کنونی اشاره کرد.

قربان‌زاده تاکید کرد: در این چارچوب به این نتیجه رسیدیم که اگر حمایتی از سوی سران قوا نباشد به سختی واگذاری‌ها محقق می‌شود و باید بازنگری جامعی در این وادی اتفاق افتد. از طرفی لازم است ایده مالکیت، پاداشی برای مدیریت بهره‌ور را پیگیری کینم و راهکاری جز این نداریم.

ريیس کل سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: در این مدت سعی کردیم پرونده‌های چالشی و مجموعه‌های فعال در حوزه قیمت‌گذاری، تجربیات وزرای اقتصاد دولت‌های قبل، پژوهشکده‌ها و هر شخص حقیقی و حقوقی که با این حوزه در ارتباط بودند را مورد توجه قرار دهیم.

به اعتقاد او برای رسیدن به چشم‌انداز روشن باید کالبدشکافی دقیق و عمیقی اتفاق ‌افتد، باید معیارهای انتخاب بنگاه‌ها، استثناهای موردنظر هیات وزیران، شیوه قیمت‌گذاری، واگذاری، نظارت بر این مراحل و شیوه های حل اختلاف و غیره، همگی بررسی شود.

قربان‌زاده یادآور شد: التبه قبل از هر چیز باید تعیین تکلیف کنیم که آیا به خصوصی‌سازی اعتقاد داریم؟ یا نه. اگر اعتقاد داریم باید ابزار و امکانات اجرای آن را تعیین کنیم.

او از تشکیل کارگروه‌هایی برای به روز کردن نظام ارزش‌گذاری در روند واگذاری‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: بنگاه‌هایی که واگذار می‌شوند باید به رشد و بهره‌وری برسند و برای این منظور به دیدگاه‌های بلندنظرانه در اقتصاد ملی نیاز داریم.

ريیس کل سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: از زمانی که مزه منفعت بی‌زحمت زیر دندان دولت رفت، این فرهنگ نهادینه شد و به کل اجزای کشور آسیب زد. این موضوع برای اقتصاد خود به خود تورم به دنبال دارد. خصوصی‌سازی هم در همین چارچوب نمی‌تواند نتیجه کامل و مورد انتظاری داشته باشد. هر چند در این بین ناامید نمی‌شویم و سعی می‌کنیم قدمی برداریم. آشتی ملی بین دولت و بخش خصوصی باید شکل بگیرد و در این راستا به مدلی نیاز داریم.

وی در پایان از اتاق ایران خواست تا در شناسایی افرادی که می‌توانند طرف معاملات قرار گیرند به سازمان کمک کند.

local_offerبرچسب‌ها:
بازار سهام فردا مثبت می‌شود؟ / بورس در انتظار نوید خودرویی‌ها

بازار سهام فردا مثبت می‌شود؟ / بورس در انتظار نوید خودرویی‌ها

بازار سهام هفته گذشته را با افت بیش از سه درصدی شاخص کل به پایان رساند. فردا بورس برای مثبت شدن منتظر خبری خوش از آزادسازی قیمت خودرو است.

TejaratNews.com/
ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟

ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می...

روزهای سرخ بورس پایان ندارد. در هفته‌ای که گذشت شاخص کل تنها دو روز در کانال 1٫4 میلیون واحدی دوام آورد.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بورس به مذاکرات برجام/ استقبال سبز بازار سهام از مذاکرات

اولین واکنش بورس به مذاکرات برجام/ استقبال سبز بازار سهام از مذاکر...

بورس در اولین واکنش خود به برگزاری مذاکرات برجام رشد کرد. شاخص کل با بیش از 1000 واحد مثبت در کانال یک میلیون و 369 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/

بهبود ارزش معاملات بازار سهام / اعتماد به بازار سهام بازگشته است؟

رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

بازار سهام شنبه را بدون فشار فروش و با رشد شستا و فولاد آغاز کرد. شاخص کل در آغاز بازار امروز 0٫18 درصد مثبت است.

TejaratNews.com/

بازیگر اصلی بازار سهام کیست؟ / روند صعودی بازار سهام پایدار است؟

ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

ثبات بازار سهام با برجام؟/ بورس ضرر سهامداران را جبران می‌کند؟

یک کارشناس بازار سهام گفت: شاخص کل می‌تواند کانال 1٫4 میلیون واحد را در هفته آینده پس بگیرد. فرای نتیجه مذاکرات احتمال می‌دهم هفته آینده برای بازار سرمایه پربار باشد.

TejaratNews.com/

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس است

رشد بانک‌ها در روز افت بازار سهام/ اکنون زمان مناسب ورود به بورس ا...

امروز شاخص کل بورس وارد کانال یک میلیون و 357 هزار واحد شد. افت اکثر نمادهای بورسی در حالی رقم خورد که گروه بانک سبز بود.

TejaratNews.com/

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

رویکرد غلط وزارت اقتصاد در قبال بازار سهام/ چه کسی پاسخگوی بی‌تدبیری در بازار سهام است؟

رویکرد غلط وزارت اقتصاد در قبال بازار سهام/ چه کسی پاسخگوی بی‌تدبی...

یک کارشناس اقتصادی در توییتر نوشت: هشدار داده بودم که رویکرد وزارت اقتصاد در قبال بازار سهام غلط است.

EghtesadOnline.com/
بازار سهام ایران سی و ششمین بازار سهام بزرگ دنیا شد

بازار سهام ایران سی و ششمین بازار سهام بزرگ دنیا شد

با عبور ارزش کل فرابورس از 100 هزار میلیارد تومان، ارزش کل بازار سهام ایران از مرز 125 میلیارد دلار فراتر رفت و ایران به سی و ششمین بازار سهام بزرگ دنیا تبدیل شد.

Sena.ir/
اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است