قفل "ماشین پول" جنب تابلوی بورس

قفل "ماشین پول" جنب تابلوی بورس

ضعف نقدینگی موجب شده بازار روزانه شاهد صف های طویل فروش باشد و متولیان نیز علی رغم علم به این موضوع حرکتی در جهت حمایت از بازار نمی کنند.

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه روز‌های خوبی را نمی‌گذراند و طراوات و شادابی که در ابتدای سال شاهد بود نه در بازار قابل مشاهده است و نه در دیدگان سهامداران.

سهامدارانی که با تشویق از سوی مسيولان پا به این عرصه گذاشتند هر روز شاهد سوخت شدن سرمایه‌های خود در این بازار هستند کاری جز نظاره کردن از دشتشان بر نمی‌آید.

دولت نیز در این وادی که از سوی سهامداران به عنوان متهم اول حال ناخوش این روز‌های بورس قلمداد می‌شود تحرک خاصی برای بهبود شرایط ندارد و وعده‌های مقامات دولتی در حد حرف باقی مانده است.

از طرفی ريیس سازمان بورس که شاهد افت بازار بود با تغییر در قوانین سعی کرد کمی به وضعیت بازار سرو سامان بدهد، اما تنها شرایط بهبود نیافت بلکه به همان روند نزولی خود ادامه داد.

متولیان بورس که با تغییر دامنه نوسان و اجرای دامنه نامتقارن سعی در مدیریت بازار و کم کردن ریزش‌ها بودند عملا بازار را به ورطه رکود کشاندند به نوعی که بازار هر روز با صف‌های طویل فروش روبه رو است.

هر چند با تغییر دامنه نوسان در ظاهر ریزش شاخص محدود شد، اما عملا نقد شوندگی بازار از بین رفت و در حالی که بازار یکپارچه قرمز است شاخص با ریزش کمی همراه است که به گفته فعالان بازار، دستکاری بازار محسوب می‌شود.

بسیاری از کارشناسان دلیل وجود صف‌های طولانی فروش در بازار را به کمبود نقدینگی مرتبط می‌دانند و معتقدند باید با تزریق نقدینگی از بازار حمایت کرد در حالی که مسيولان این اصل را نادیده گرفته اند.

ضعف در طرف خرید

علیرضا کدیور کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: مشکلی که از چند ماه گذشته بورس با آن مواجه شده آن بوده که به صورت خالص بخشی از نقدینگی فعال از بازار خارج شده است.

وی گفت: این روند موجب شده در بسیاری از سهامی که فشار فروش قابل توجهی وجود نداشت بیشترین مشکل به دلیل ضعف در طرف خرید بوده است.

بازار با کمبود نقدینگی مواجه است

محمد گودرزی دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: به نظر می‌رسید با اجرای دامنه نامتقارن کمی از ریسک بازار کاسته و در مقابل نقدینگی به بازار وارد شود، اما در شرایط فعلی موضوع برعکس شده است.

گودرزی با بیان اینکه بازار با کمبود نقدینگی مواجه است، بیان کرد: در شرایطی فعلی، سپرده بانکی با توجه به سود آن نسبت به بازار توجیه بیشتری پیدا کرده است.

کوچ نقدینگی از بورس ناشی از سیاست‌های پولی

امیر سیدی مدیرعامل کارگزاری امین سهم نیز در گفت‌وگو با بورس نیوز با بیان اینکه بازار از کمبود نقدینگی در حال رنج بردن است که ناشی از سیاست‌های پولی است، خاطرنشان کرد: سیاست پولی در ابتدای سال به گونه‌ای بود که نقدینگی را به سمت بازار سرمایه هدایت کرد، اما در حال حاضر موضوع سپرده‌های بانکی و ریزش نرخ دلار مطرح است.

بانک ها منابع وارد بازار کنند

علیرضا مستقل کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: به رغم ارزندگی بسیاری از سهم ها، نقدشوندگی سهام پایین است و لازم است که نهاد‌هایی همچون بانک ها، بخش کمی از منابع خود را وارد بازار سرمایه کنند.

وی گفت: در شرایط بحرانی همواره دولت‌ها و نهاد‌های قانون‌گذار با تغییر مقررات و همچنین تزریق نقدینگی، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از بازار‌های مالی حمایت می‌کنند و الان هم وقت آن است که بانک‌هایی که نقدینگی کافی در اختیاردارند، وارد این بازار شوند. کما اینکه در این سال‌ها هم، بانک‌هایی که سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در بازار سرمایه انجام داده‌اند، بازدهی مناسبی کسب کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

کباب "بزرگان" از نوسان‌گیری ...

آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟

آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟

بورستهران- ایرنا- ریزش‌های اخیر بورس باعث شده که طرح تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در دستور کار مجلس قرار بگیرد. با وجود لزوم بهبود وضعیت بورس و جبران زیان سهامداران، به نظر کارشناسان ورود مجلس به این ...

Irna.ir/
توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

کارگزاری مفید در جوابیه‌ای درباره خبر تجارت‌نیوز در رابطه با اختلال در ثبت سفارش عرضه‌اولیه اپال اعلام کرد: عرضه اولیه امروز بدون هیچ مشکلی برگزار شد؛ هرگونه اختلال یا سفارش‌گذاری اشتباه تکذیب می‌شود.

TejaratNews.com/
سرمایه گذاران حداقل نگاهی یک‌ساله داشته باشند/ در بازار سرمایه کسی برنده است که صبر پیشه کند

سرمایه گذاران حداقل نگاهی یک‌ساله داشته باشند/ در بازار سرمایه کسی برنده است که صبر پیشه کند

مدیرعامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان گفت:بورس مثل یک باغ میوه است که وقتی باغ را می‌خریم باید یکسال به آن برسیم و سرسال میوه می‌دهد.

BourseNews.ir/
جزيیات مصوبه امروز مجلس درباره بازار سرمایه

جزيیات مصوبه امروز مجلس درباره بازار سرمایه

نمایندگان مجلس، به دولت اجازه دادند تا از ظرفیت بازار سرمایه به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کند.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / تاثیر لغو پروتکل‌های الحاقی بر بازار سرمایه

تحلیل بورس امروز / تاثیر لغو پروتکل‌های الحاقی بر بازار سرمایه

در ادامه روند نزولی بازار سهام امروز نیز شاخص کل به دلیل فشار عرضه روند نزولی گرفت و به یک میلیون و 209 هزار واحد رسید.

TejaratNews.com/
بی حسی بازار سرمایه به اخبار مثبت/ هیچ تقاضایی در بورس وجود ندارد

بی حسی بازار سرمایه به اخبار مثبت/ هیچ تقاضایی در بورس وجود ندارد

روند معاملات در روزهای گذشته نشان می دهد بازار سرمایه به اخبار مثبت شرکت ها در زمینه عملکردشان در بهمن ماه و ماه های گذشته واکنش خوبی نشان نداده و همچنان ترس و بی اعتمادی بر روی بورس سایه انداخته است.

FarsNews.ir/
بلای جدید بازار سرمایه؛ دامنه نوسان نامتقارن

بلای جدید بازار سرمایه؛ دامنه نوسان نامتقارن

در اواسط بهمن ماه سال جاری بود که رییس جدید سازمان بورس دامنه نوسان را به صورت نامتقارن از 2- تا 6+ تغییر داد. با گذشت 8روز کاری از تاریخ اجرای این مصوبه، بازار...

EghtesadOnline.com/
حقانیت بازار سرمایه قابل اثبات است

حقانیت بازار سرمایه قابل اثبات است

جعفر قادری گفت: دخالت های غیر ضروری در بورس مفید نیست. من مخالف این طرح بودم، هر چند تحقیق و تفحص هم مشکلی در عملکرد بازار سرمایه ایجاد نمی‌کند. بلکه حتی معتقدم به...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی سود به بازار سرمایه بازمی‌گردد؟/ افزایش شفافیت با اعلام پیش‌بینی سود در بورس

پیش‌بینی سود به بازار سرمایه بازمی‌گردد؟/ افزایش شفافیت با اعلام پیش‌بینی سود در بورس

در صورتی که شرکت‌ها به درستی سود آینده خود را تخمین بزنند و در قالب پیش‌بینی سود به بازار ارايه کنند، می‌توان گفت یکی از مولفه‌های افزایش شفافیت در بازار سرمایه به درستی اجرا شده است.

FarsNews.ir/
بررسی واکنش بازار سرمایه به اخبار سیاسی/ چه سناریو‌هایی در بورس مطرح است؟

بررسی واکنش بازار سرمایه به اخبار سیاسی/ چه سناریو‌هایی در بورس مطرح است؟

در حالی که سیگنال‌های مثبتی در رابطه با کاهش تحریم‌ها به گوش می‌رسد. سیگنال‌هایی که می تواند قیمت دلار و روند بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد. در مجموع چه سناریوهایی برای بازار سهام مطرح است؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی ثبات در چشم‌انداز معاملات بازار سرمایه

پیش‌بینی ثبات در چشم‌انداز معاملات بازار سرمایه

بورستهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه چشم انداز بازار سرمایه وجود ثبات در معاملات است گفت:اکنون مسوولان حاضر در بازار دامنه نوسان نامتقارن را برای بهبود وضعیت بازار به کار گرفتند ا...

Irna.ir/
واکنش مثبت نمادهای کوچک به تغییرات در بازار سرمایه

واکنش مثبت نمادهای کوچک به تغییرات در بازار سرمایه

بررسی روند معاملات هفته گذشته در بازار سرمایه نشان می‌دهد، همچنان نمادهای شاخص‌ساز مورد توجه سهامداران نیستند و سهام کوچک بازار در حال رشد در بورس هستند.

FarsNews.ir/

روند بازار سرمایه این هفته مثبت است؟

بازار سرمایه برای کمک به رشد اقتصادی کشور پیشگام است

بازار سرمایه برای کمک به رشد اقتصادی کشور پیشگام است

مدیرعامل تامین سرمایه امین با بیان اینکه بازار سرمایه برای کمک به رشد اقتصادی کشور پیشگام است، گفت: تامین مالی‌های بزرگ در سال‌های اخیر بجای سیستم بانکی، بیشتر از طریق انتشار اوراق و مکانیسم بازار سرم...

BourseNews.ir/
برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر

برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر

امروز حفظ آرامش و برقراری ثبات در بازار سرمایه اولویت نهاد ناظر بازار سرمایه است. تلاطم ها و نوسانات متغیرهای اقتصادی می تواند فرصت تصمیم گیری و فرصت تحلیل...

EghtesadOnline.com/
سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط پیش‌بینی بازار خودرو پس از اخبار جدید / شوک ارزانی چقدر محتمل است؟ معامله 4.000 تن کاتد مس در هفته گذشته فروش تجمعی "دابور" افزایشی شد نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 99/11/8 پیش‌بینی بورس پس از اخبار جدید / واکنش احتمالی بورس چیست؟ مروری بر عملکرد بهمن ماه "فنورد" قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ قیمت طلا شنبه چه می‌شود؟ / احتمال ریزش قیمت طلا و سکه چرا تن ماهی در فروشگاه‌های آنلاین موجود نیست؟ روال غیرطبیعی فعلی بازار ... جرا بازار روغن متلاطم است؟ بازدهی 34.3 درصدی صندوق " آرمان کارآفرین" افزایش 35درصدی حقوق کارکنان دولت جدی شد افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد" قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ «تخم مرغ» گران نمی‌شود وضعیت بازار مسکن در پایان سال جاری دلار شنبه چقدر می‌شود؟ / ترس معامله‌گران از خبر دیشب آمریکا وضعیت بازار ارز در اولین هفته ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه اهداف قیمتی پترول کجاست؟ + جدول

در حال بارگیری...