حمایت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از دوره‌های کارورزی و اعطای بورس به دانشجویان دانشگاه تهران

حمایت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از دوره‌های کارورزی و اعطای بورس به دانشجویان دانشگاه تهران

تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با هدف اعطای بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف به دانشجویان...

به گزارش خبرگزاری برنا، سید محمد مقیمی در نشست انعقاد تفاهم‌نامه فیمابین دانشگاه تهران و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، با اشاره به برنامه عملیاتی دانشگاه تهران در زمینه گسترش واحدهای کارآموزی و کارورزی دانشجویان، یکی از زمینه‌های همکاری با شرکت سنگ آهن بافق را بهره‌مندی از فرصت‌های این مجموعه به منظور کارورزی دانشجویان عنوان کرد و گفت: در همین راستا از نیمسال تحصیلی پیش رو، درس 3 واحدی با عنوان «یادگیری تجربی» به منظور مرتبط نمودن دانشجویان با محیط واقعی کار ارايه می‌شود و همچنین مجموعه‌هایی با عنوان پردیس‌های علم و فناوری در حال ایجاد هستند که به زودی پردیس علم و فناوری شهید چمران در اشتهارد به بهره‌برداری خواهد رسید.

مقیمی در ادامه با ارايه پیشنهاد در اختیار قرار گرفتن فضای مناسب برای ایجاد پردیس علم و فناوری دانشگاه تهران در بافق به منظور استقرار دانشجویان جهت پیگیری فعالیت‌هایی در زمینه مهارت‌ورزی، افزود: در کنار گسترش فعالیت‌های مهارت‌ورزی در پردیس علم و فناوری، دانشگاه تهران آمادگی دارد نسبت به راه‌اندازی ایستگاه‌های تحقیقاتی معدنی و محیط زیستی اقدام نماید. ضمن اینکه عرصه‌های تخصصی مورد نیاز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران فراتر از حوزه معدن می‌باشد، بنابراین دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه جامع آمادگی دارد ظرفیت‌های استادی، تحقیقاتی و عملیاتی خود در زمینه همه علوم و رشته‌ها از جمله علوم انسانی، اجتماعی و رفتاری را در خدمت صنعت آورد.

ريیس دانشگاه تهران با یادآوری اینکه حوزه معدن یک مزیت مهم برای کشورمان محسوب می‌شود، تصریح کرد: وقتی از این مزیت مطلق برخوردار هستیم، انتظار می‌رود که دانشجویان رشته معدن چشم‌اندازی وسیع‌تر در زمینه آینده شغلی پیش روی خود ببینند اما بازخوردهایی که از وضعیت اشتغال دانشجویان این رشته می‌گیریم، نشان می‌دهد که با وضعیت مورد انتظار فاصله داریم. البته آشنایی دانشجویان با ابزارها و محیط صنعت می‌تواند در بهبود وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان تاثیر بالایی داشته باشد، که در این صورت هم کیفیت آموزش ارتقا پیدا می‌کند و هم تحول در صنعت با اتکا به سرمایه‌های انسانی، شتاب خواهد گرفت.

مشارکت در پروژه‌های محرومیت‌زدایی در چارچوب مسيولیت اجتماعی دانشگاه و صنعت، راه‌اندازی واحدهای فناور و دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران متناسب با ماموریت‌ها و نیازهای شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، برگزاری دوره‌های آموزشی حرفه‌ای برای سطوح مختلف مدیران و کارکنان این شرکت و ایجاد زمینه مشارکت دانشکده‌های مختلف اعم از کارآفرینی، حکمرانی، مدیریت، علوم ورزشی و تندرستی، روانشناسی و علوم تربیتی و ... برای احصای زمینه‌های تحقیقاتی مورد نیاز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از جمله محورهای مورد موافقت ريیس دانشگاه تهران در این نشست بود.

همچنین، مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران نیز ارتباط با شبکه دانشگاهی و نخبگان را از مزیت‌های دوره جدید مدیریت این شرکت برشمرد و بر آموزش دانشجویان دانشگاه‌ها در محیط واقعی کار تاکید کرد و موافقت خود را در زمینه اختصاص یک فضای آماده بهره‌برداری به دانشگاه تهران به منظور اجرای ماموریت‌ها و فعالیت‌های پردیس علم و فناوری دانشگاه در بافق اعلام نمود و مقرر شد این پردیس تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید با حضور ريیس دانشگاه و اعضای هیات ريیسه دانشگاه تهران به بهره‌برداری برسد.

حمیدیان همچنین از ارايه آموزش‌های حرفه‌ای به مدیران و کارشناسان شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با رویکرد مدیریت تغییر نگرش، به عنوان یک محور مهم همکاری دانشگاه و این صنعت نام برد؛ که در پاسخ به این درخواست، دکتر احمد نوحه‌گر معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه تهران به آمادگی مرکز آموزش‌های آزاد دانشگاه برای برگزاری این دوره‌ها با صدور مدارک مورد تایید دانشگاه تهران اشاره کرد.

محمود کمره‌ای، معاون آموزشی دانشگاه تهران نیز در این نشست با تاکید بر اینکه آموزش و پژوهش دو رکن تفکیک‌ناپذیر هستند، خاطرنشان کرد: در دوره کارشناسی این امکان وجود دارد که تا 40 واحد درسی عملی به منظور کار در محیط واقعی دیده شود. آموزش مهارت‌محور و تدریس مشترک دروس مهارتی توسط اساتید دانشگاه و صنعت، ارايه آموزش‌های کاربردی مورد نیاز صنعت و جهت‌دهی موضوعات رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها بر اساس نیازهای صنعت از جمله محورهایی است که در همکاری مشترک دانشگاه تهران و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران قابل پیگیری است.

علی یقطین، ريیس هیات مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) نیز در این نشست، با ابراز امیدواری نسبت به برطرف شدن چالش‌ها با ورود و نقش‌آفرینی دانشگاهیان در حوزه اجرا، گفت: در صورتی که توانمندی‌های دانشگاه تهران در کنار شرکت سنگ آهن مرکزی ایران قرار گیرند، کمک‌های نوآورانه و فناورانه شرکت‌های پارک علم و فناوری و همچنین واحدهای فناور مراکز رشد می‌تواند کاهش هزینه قابل توجهی برای شرکت رقم زند.

مهدی قربانی، سرپرست موسسه کسب‌وکار اجتماعی دانشگاه تهران و طراح الگوی کسب‌وکار اجتماعی مبتنی بر مسيولیت اجتماعی شرکت‌های صنعتی و معدنی نیز ضمن تشریح دستاوردهای اجرای الگوی کسب‌وکار اجتماعی مبتنی بر مسيولیت اجتماعی شرکت‌های صنعتی و معدنی در خواف، اظهار کرد: به زودی دانشگاه تهران در سایر مناطق کشور نیز این الگو را که حاصل 8 سال تجربه میدانی در مناطق کم‌برخوردار کشور است، در سایر نقاط کشور از جمله بافق یزد عملیاتی خواهد کرد.

قربانی از «حکمرانی اقتصاد مردمی» به عنوان ریشه این الگوی کسب‌وکار اجتماعی نام برد و از آغاز اجرای الگوی کسب‌وکار اجتماعی مبتنی بر مسيولیت اجتماعی شرکت‌های صنعتی و معدنی در بافق یزد از پاییز 1402 خبر داد و گفت: مشابه این الگو با عنوان طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان خواف با محوریت توانمندسازی جوامع محلی و معیشت پایدار در قالب مسيولیت اجتماعی شرکت‌ها اجرا شد.

ريیس دانشگاه تهران در این نشست، دکتر مهدی قربانی استاد دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران را به عنوان مسيول راه‌اندازی و سرپرست پردیس علم و فناوری دانشگاه تهران در بافق معرفی کرد و مقرر شد نام این پردیس مزین به نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شود.

در پایان نیز تفاهم‌نامه همکاری فیمابین دانشگاه تهران و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) توسط دکتر سید محمد مقیمی ريیس دانشگاه تهران و مهندس مجتبی حمیدیان مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران امضا شد. دکتر مهدی شهبازی مشاور ريیس دانشگاه و ريیس مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی، دکتر مهدی فکور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، سید علیرضا میرطاهری بافقی معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (بافق) و سینا علیمحمدی مشاور و مدیر دفتر تهران شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در ضمن انعقاد این تفاهم‌نامه حضور داشتند.

تعریف، تدوین و اجرای کلان پروژه‌ها در راستای اولویت‌های تحقیقاتی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و با تکیه بر توانمندی‌های دانشگاه تهران، استفاده از توانمندی و ظرفیت تحقیقات پایان‌نامه‌ها و رساله‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی و فراهم نمودن شرایط مناسب برای انجام دوره‌های کارآموزی و کارورزی دانشجویان، همکاری در توسعه فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان از جمله مهمترین زمینه‌های همکاری در این تفاهم‌نامه است.

ایجاد رشته‌های کاربردی و نوین مورد نیاز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در دانشگاه تهران، برگزاری دوره‌های تخصصی و مهارت‌محور در قالب آموزش‌های کوتاه مدت جهت ارتقای توانمندی‌های علمی کارکنان شرکت، تعریف و اجرای پروژه‌های پژوهشی در دوره‌های پسادکتری، پیشنهاد و اجرای پروژه‌ها، طرح‌های پژوهشی و پروژه‌های فن‌آوری‌های نوین، طرح‌های محیط‌زیستی و کاربرد انرژی‌های پاک در زمینه‌های مورد نیاز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و با همکاری کلیه واحدهای تابعه دانشگاه، تعریف و هدایت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان دانشگاه بر اساس اولویت‌های شرکت و ایجاد شرایط مناسب برای همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان وابسته به دانشگاه با شرکت سنگ آهن بافق از تعهدات دانشگاه تهران در این تفاهم‌نامه همکاری می‌باشد.

اعطای بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف به دانشجویان مستعد و علاقمند، حمایت و پشتیبانی‌های مادی و معنوی از طرح‌های تحقیقاتی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان دانشگاه تهران مطابق با نیازهای شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و حمایت از دوره‌های کارورزی دانشجویان دانشگاه تهران و حمایت از برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و نشست‌های علمی از اهم تعهدات شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در تفاهم‌نامه با دانشگاه تهران محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد