کاهش مهلت پرداخت سود شرکت ها منتظر لایحه یا طرح؛ قانونی که برای سال 47 است!

کاهش مهلت پرداخت سود شرکت ها منتظر لایحه یا طرح؛ قانونی که برای سال 47 است!

در اصلاح بخشی از مواد قانونی بازار اوراق بهادر موضوع کاهش 8 ماهه فرصت پرداخت سود را آورده ایم تا این مدت زمان پرداخت سود به حداقل زمان ممکن رسد.

بر اساس قانون تجارت، شرکت‌ها پس از برگزاری مجامع عمومی و شناسایی سود،  8 ماه مهلت برای پرداخت سود به سهامداران خود دارند.

آقای غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیته فقهی سازمان بورس در تاریخ 21 تیر 1400 گفته بود مهلت 8 ماهه‌ای که در قانون تجارت برای پرداخت سود سهامداران بعد از برگزاری مجامع وجود دارد قطعا به ضرر سهامداران است، به همین دلیل باید به طور حتم این قانون اصلاح و تغییراتی در قانون پرداخت سود سهامداران اعمال شود. نکته‌ای که بعد از گذشت یک سال تاکنون خبر جدیدی از آن اعلام نشده است.

اصلاح قانون تجارت برای کاهش زمان پرداخت سود فعلا در دستور کار نیست!

آقای محسن علیزاده عضو ناظر شورای عالی بورس گفت: این که در قانون تجارت این مهلت 8 ماهه اصلاح شود نیاز به این دارد که دولت لایحه اصلاح این قانون را یا ما طرح اصلاح قانون تجارت را داشته باشیم که  فعلا در دستور کار نیست.

به گفته او، اما در اصلاح بخشی از مواد قانونی بازار اوراق بهادر ما این موضوع کاهش 8 ماه فرصت پرداخت سود را آورده ایم تا این مدت زمان پرداخت سود به حداقل زمان ممکن برسد و این موضوع را به عنوان یک حکم دايمی بیاوریم تا این مشکل پرداخت سود شرکت‌ها مرتفع شود.

خانم مریم ابراهیمی مدیر حقوقی سابق بورس تهران گفت: کمتر شدن زمان قانونی 8 ماه برای پرداخت سود مجامع شرکت‌ها حتما نیاز به تصویب قانون دارد و این موضوع را می‌توان در لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه پیش‌بینی کرد.

مدت هشت ماه با توجه به شرایط حاکم سال 47 بوده است

به گفته او در خصوص اصلاح ماده 240 قانون تجارت و کوتاه‌تر شدن زمان پرداخت سود مجامع توسط شرکت‌ها که در حال حاضر 8 ماه است باید گفت مدت 8 ماه قطعا مدت زمان طولانی است و این مدت زمانی با توجه به شرایط حاکم بر کشور در زمان تصویب قانون تجارت یعنی سال 1347 در نظر گرفته شده است.

ابراهیمی می‌گوید هم اکنون کوتاه شدن زمان پرداخت سود برای سرمایه‌گذاران با اهمیت است؛ چرا که هم سهامدار سریع‌تر به نقدینگی دست پیدا می‌کند و هم تاثیر تقسیم سود در قیمت سهام در کوتاه مدت ملاحظه خواهد شد.کمتر شدن زمان قانونی 8 ماه پرداخت سود، حتما نیاز به تصویب قانون دارد و این موضوع را می‌توان در لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه مصوب سال 84 پیش‌بینی کرد.

آقای محمد مهدی منتظری ريیس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقاء سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تقلیل زمان پرداخت سود به سهامداران از هشت ماه مذکور در ماده 240 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347، به سه ماه از نکات مهم این پیش‌نویس است.

در کشور‌های مختلف برای کوتاه‌تر شدن زمان پرداخت سود راهکار‌هایی، چون پرداخت سود فصلی و حتی ماهانه پیش بینی شده است و جا دارد که این موضوع در کشور ما نیز در اصلاح قانون مدنظر قرار بگیرد.

گزارش از کیمیا قلی پور

باشگاه خبرنگاران جوان اقتصادی بورس
local_offerبرچسب‌ها:
رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! فارس من| مطالبه مردمی برای جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها ؟ / معمای رشد خرید بانک ها از دولت فارس من| مطالبه حذف تاریخ انقضاء از کارت‌های بانکی تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار