تاثیر تحرکات اقتصاد چین بر مس جهانی

تاثیر تحرکات اقتصاد چین بر مس جهانی

تصمیمات اقتصادی دولت چین مجدد مس را وارد رالی افزایش نرخ کرد؛ این در حالی بود که بازار جهانی کامودیتی‌ها با سیگنال منفی افزایش ارزش دلار آمریکا روبه‌رو بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ با این وجود میزان اثرگذاری سیگنال‌های مثبت در این بازار قوی‌تر از سیگنال‌های منفی بود و در آخرین روز از هفته قبل مس در بورس فلزات لندن به مرز 9 هزار و 400 دلاری شدن بازگشت.

همچنین معامله‌گران این بازار این فلز سرخ را برای تحویل 3 ماه بعد حدود 40 دلار گران‌تر خریداری کردند که این موضوع به معنای پیش‌بینی افزایش بیشتر قیمت در هفته‌‌های آینده خواهد بود. کاهش تولید مس تصفیه شده در چین به دلیل انجام تعمیرات اساسی در واحدهای اصلی ذوب در این کشور و تصمیم بانک مرکزی چین برای افزایش وام به بخش خصوصی این کشور به منظور تحرک بیشتر اقتصادی مهم‌ترین دلایل تقویت نرخ مس در بازار داخلی چین و در ادامه بازارهای جهانی بود.

اگرچه سیگنال‌های اقتصادی چین از رشد قیمتی کامودیتی‌ها در کوتاه و میان‌مدت حمایت می‌کند اما همچنان دولت این کشور بر سیاست کنترل قیمت در این کشور تاکید دارد، هرچند که توضیحی درخصوص چگونگی این کنترل نرخ نمی‌دهد.

  بازگشت اقبال به بازار، فلز سرخ را به فاز کونتانگو برد

مس در بورس فلزات لندن ظرف یک هفته اخیر روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سرگذاشت، ظرف دو روز ابتدایی هفته قبل این فلز در مسیر کاهش قیمت نوسان می‌کرد اما از اواسط هفته روند نوسان قیمتی آن تغییر کرد و در نهایت بهای هر تن کاتد مس در این بازار به 9 هزار و 396 دلار به ازای هر تن رسید. این رشد نرخ در حالی در این بازار رقم خورد که ظرف روزهای پایانی این هفته (منتهی به 16 جولای) شاخص دلار آمریکا در مسیر رشد قرار گرفته بود و این موضوع سیگنال منفی برای بازارهای کالایی دنیا به شمار می‌رفت. با این وجود سیگنال‌های مثبت اثرگذار بر این بازار که اغلب نیز از چین مخابره می‌شد قوی‌تر از این سیگنال منفی جهانی عمل کرد و رشد بهای این فلز را رقم زد. البته باید بر این موضوع نیز تاکید کرد که مس همچنان در ابتدای رالی صعود خود بوده و باید دید برآیند سیگنال‌های اثرگذار، این فلز را به کدام سمت‌وسو سوق می‌دهد.

اگرچه مس از اواسط هفته قبل به رالی صعود پا گذاشته بود اما در آخرین روز از معاملات هفته قبل نتوانست به کانال 9 هزار و 400 دلاری بازگردد؛ با این وجود این فلز برای فروش 3 ماهه با قیمت 9 هزار و 433 دلار به ازای هر تن دادوستد شد. به این ترتیب این بازار در وضعیت کونانتگو قرار گرفت که این موضوع بیانگر برآورد رشد بیشتر قیمت این محصول میان فعالان بازار است. این رشد قیمت در حالی در معاملات کاتد مس رقم خورد که بر میزان موجودی مس در انبار بورس فلزات لندن افزوده شده است. به این ترتیب می‌توان گفت سیگنال‌های مثبت اثرگذار در این بازار به اندازه‌ای قوی بوده‌اند که اجازه کاهش قیمت را به این فلز سرخ با وجود افزایش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن نداده‌اند.

  اثرگذاری داده‌های اقتصادی چین بر بازار فلز سرخ

بهای مس در بازارهای جهانی از اواسط هفته قبل (منتهی به روز جمعه 16 جولای) رو به افزایش گذاشت، این در حالی بود که این فلز سرخ‌رنگ ظرف هفته‌های اخیر داده‌های مثبتی را ثبت نکرده بود. اما اطلاعات اقتصادی منتشر شده از چین مجدد این فلز را وارد رالی صعود نرخ کرد. داده‌های اقتصادی منتشر شده از چین ضعیف‌تر از حد انتظار بود. تولید ناخالص ملی چین در ماه ژوين رشدی 9/ 7درصدی داشت، این در حالی بود که انتظار می‌رفت تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش 1/ 8 درصدی داشته باشد. کاهش سرعت فعالیت‌های تولیدی، شیوع مجدد کرونا و افزایش هزینه تامین مواد اولیه در چین جزو مهم‌ترین دلایل عدم تحقق رشد اقتصادی این کشور مطابق با برآوردهای قبلی بوده است.

بانک چین ظرف هفته گذشته در تصمیمی میزان نرخ ذخیره قانونی را برای غالب بانک‌های این کشور 5/ 0 درصد کاهش داد. این موضوع به این مفهوم است که بانک‌های این کشور می‌توانند یک تریلیون یوآن برابر 154 میلیارد دلار را به اقتصاد این کشور تزریق کنند. این موضوع می‌تواند به معنی حمایت از بخش واقعی اقتصاد و به‌خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط چینی باشد. بانک مرکزی چین این تصمیم را سیاستی برای افزایش فعالیت‌های اقتصادی و ساخت‌وساز در این کشور پس از آسیب وارده ناشی از شیوع کرونا بر اقتصاد دانست. تحلیلگران چینی بر این باورند که این آخرین تصمیم برای آزادسازی نقدینگی در چین ظرف سال جاری میلادی بوده و دیگر در نیمه دوم سال این رشد تزریق نقدینگی رخ نخواهد داد.

افزایش تزریق نقدینگی در چین اگرچه با هدف رشد تولید ناخالص داخلی این کشور اجرایی می‌شود اما می‌تواند به تقویت بهای کامودیتی‌ها منجر شود. اثرگذاری این موضوع به حدی بالاست که بسیاری بازگشت مس به رالی صعود را به این سیگنال مربوط می‌دانند.

البته همچنان مقامات دولت چین بر حفظ ثبات بازارها تاکید دارند. نخست وزیر چین روز دوشنبه در نشستی با کارشناسان اقتصادی و فعالان اقتصادی این کشور بر استمرار سیاست ثبات قیمتی در نیمه دوم سال 2021 و حتی سال 2022 تاکید کرد. وی در این نشست توضیحی درخصوص چگونگی اعمال کنترل و ثبات قیمتی در این کشور نداد. اما تاکید کرد با توجه به آنکه رشد قیمت‌ها، هزینه‌های بنگاه‌های تولیدی را افزایش داده و به‌خصوص بر فعالیت واحدهای کوچک و متوسط این کشور تاثیر منفی داشته، دولت چین از تمام قوای خود برای کنترل قیمت کمک خواهد گرفت.

  رشد قیمت در گیر و دار افت تولید

میزان تولید کاتد مس در چین ظرف ماه ژوين نسبت به ماه قبل کاهشی 6/ 3درصدی داشت. این افت تولید از این رو رقم خورد که بخش زیادی از واحدهای بزرگ ذوب و پالایش مس در حال انجام فعالیت‌های تعمیراتی خود بوده‌اند. البته این فعالیت‌های تولیدی در برخی دیگر از واحدهای ذوب مس در چین در ماه جولای نیز ادامه دارد که این موضوع می‌تواند سیگنالی برای رشد بهای این فلز در این کشور باشد.

به گزارش Antaike میزان تولید کاتد مس در 22 کارخانه بزرگ و اصلی ذوب در چین از ژانویه تا ژوين امسال به 61/ 4 میلیون تن رسیده که این رقم4/ 12 درصد بیش از میزان تولید مس تصفیه شده در این کشور ظرف نیمه ابتدایی سال 2020 بوده است. البته این افزایش تولید با توجه به کاهش تولید در چین در نیمه ابتدایی سال 2020 به دلیل محدودیت‌های قرنطینه‌ای به منظور کنترل کرونا به وجود آمده بود.

میزان موجودی انبارهای مس بورس شانگهای نیز برای هشتمین هفته متوالی کاهشی شد. اختلاف قیمت مس در بورس لندن و شانگهای به حدود 40 دلار به ازای هر تن رسیده، این در حالی است که این رقم حدود 2 ماه قبل برابر 200 دلار به ازای هر تن بود. این موضوع باعث تقویت تقاضا برای واردات کاتد مس در چین خواهد شد که محرکی برای رشد بهای جهانی فلز مس خواهد بود.

  بازارهای کالایی در انتظار ابرچرخه‌ای با رویکردی جدید

وود مکنزی در آخرین گزارش خود به احتمال وقوع ابرچرخه جدید در بازار کامودیتی‌ها ظرف سال‌های پیش رو اشاره کرده که می‌تواند به تقویت بهای برخی فلزات پایه منجر شود. در این گزارش وود مکنزی تاکید شده که این ابرچرخه با ابرچرخه‌های قبلی متفاوت است، چرا که در آن دیگر خبری از رشد بهای حامل‌های معمول انرژی‌ها نخواهد بود و در عوض مواد اولیه مصرفی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش قیمت پیدا می‌کنند. این موضوع می‌تواند سیگنالی مهم برای پویایی بخش معدن در دنیا باشد. فلزاتی همچون نیکل، مس، لیتیوم، آلومینیوم و جایگاهی ویژه در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دارند بنابراین این فلزات با بیشترین رشد نرخ در این ابرچرخه جدید روبه‌رو خواهند شد. در عین حال ورود چین به حوزه تجدیدپذیرها و ایجاد تقاضای جدید در کالاهای مصرفی در این بخش از ایجاد این ابرچرخه کالایی جدید حمایت می‌کند.

سایمون موریس، رییس بخش فلزات وود مکنزی در این رابطه می‌گوید: درحال حاضر 75 درصد باتری‌های لیتیوم یونی دنیا در چین تولید می‌شود، همچنین 70 درصد صفحات خورشیدی و 60 درصد خودروهای الکتریکی در این کشور تولید می‌شود. اما این کشور برنامه‌های بسیار فراتری برای این بخش دارد و این موضوع می‌تواند آینده تقاضا برای کامودیتی‌ها را در دنیا تغییر دهد. این کشور ظرف این سال‌ها در حال افزایش توانایی تکنولوژیک خود در زمینه توسعه این صنایع بوده و با تسلط کامل چین بر کل زنجیره ارزش انرژی‌های تجدیدپذیر احتمال در خطر قرار گرفتن مجموعه‌های فعلی فعال در این زمینه در دنیا وجود دارد.

وودمکنزی در این گزارش خود سناریوی AET-2 را برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی به منظور کنترل گرمایش زمین مطرح می‌کند و البته برآورد می‌کند با اجرای آن میزان تقاضا برای فلزات مصرفی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. به‌گونه‌ای که تا سال 2030 برابر 360 میلیون تن به تقاضای جهانی آلومینیوم، 90 میلیون تن به تقاضای مس و 30 میلیون تن بر تقاضای نیکل افزوده خواهد شد.

این میزان افزایش مصرف می‌تواند بازار این فلزات را در سال‌های آینده با چالش تامین روبه‌رو کند. وودمکنزی در گزارش خود تصریح می‌کند شاید این اولین مرتبه باشد که در طول تاریخ تغییر الگوی مصرف قبل از تحقق آن با این قطعیت قابل پیش‌بینی باشد. به این ترتیب باید گفت، شرایط کنونی زمانی برای برنامه‌ریزی است تا در این بحران غرق نشد.

local_offerبرچسب‌ها:
نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

نخستین عرضه اولیه بورس تهران به همراه اوراق اختیار فروش تبعی

معاون بازار بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: اولین عرضه اولیه بورس تهران با پشتوانه اوراق اختیار فروش تبعی و تضمین حداقل سود 25 درصد در دوره یکساله چهارشنبه انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

چرا خارجی‌ها به بورس تهران نمی‌آیند؟

متغیرهای بسیاری در بورس تهران طی ماه‌های اخیر تاثیرگذار بوده‌اند تا حرکت دماسنج بازار بر مدار منفی ادامه داشته باشد.

EghtesadOnline.com/
یک رکوردشکنی در بورس تهران

یک رکوردشکنی در بورس تهران

جذاب ترین نماد بازار هم

BourseNews.ir/
صعود اصطکاکی بورس تهران

صعود اصطکاکی بورس تهران

9 روز متوالی است که میانگین وزنی قیمت سهام در تالار شیشه‌ای رو به افزایش بوده و در این مدت بیش از 8درصد بر ارتفاع شاخص کل افزوده شده است.

EghtesadOnline.com/
چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده‌اند

چرا بورس تهران دوباره منفی شد؟/ خریداران اصلی هنوز وارد بازار نشده...

یک کارشناس بازار سرمایه نظرات خود را در ارتباط نوسانات اخیر بازار و همینطور آینده بازار سرمایه به شرح زیر بیان کرد.

EghtesadOnline.com/
اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

اطلاعیه بورس تهران در خصوص تغییر دامنه نوسان و حجم مبنا

شرکت بورس تهران در مورد تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا اطلاعیه‌ای صادر کرد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت

کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4759 واحد روبرو شد.

FarsNews.ir/

مرز جدید ترس در بورس تهران

سردترین بهار بورس تهران

تکرار غفلت در بورس تهران

جدال امید و تردید در بورس تهران

چرا بورس تهران رشد کرد؟

چرا بورس تهران رشد کرد؟

روز گذشته نماگر اصلی بازار سهام بیش از2 درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز + جدول خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد پیش‌بینی قیمت طلا امروز 3 مرداد + آخرین قیمت طلا و سکه روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟ سهم خوزستان از اقتصاد ایران پیش‌بینی قیمت دلار امروز 3 مرداد + آخرین قیمت سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟ از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟ ريیس بنیاد مسکن بر اثر کرونا درگذشت ريیس بنیاد مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت قیمت‌گذاری دستوری ، عامل نابودی صنعت برق آب خوزستان به کویت صادر می‌شود؟ مصوبه نرخ 6400 تومان برای شیرخام اجرایی شد؟ مناطق ارزان کرج برای اجاره‌نشینی کدامند؟ / اندیشه ارزان‌تر است یا گوهردشت؟ امروز هر کیسه سیمان چند قیمت خورد؟ پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی قیمت سکه طرح قدیم به 10400000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/2 چگونه مالیات عایدی مسکن محاسبه می‌شود؟ احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار در بازار آزاد پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم مرداد بیسکوییت و شکلات هم گران شد آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش‌بینی بورس بعد از تعطیلات / فشار فروش در بازار بعد از تعطیلات موقتی است ظرفیت «دیوار» برای کسب و کار‌های کوچک بازگشت عقلانیت به معاملات در بازار سرمایه رمز ارزی که به ماه پرتاب شد توانمندی فولاد مبارکه برای صادرات اسلب گاز ترش/ بی‌اثر بودن تحریم‌ها نتیجه خودکفایی کشور است تنور داغ معاملات بورس در نخستین ماه تابستان

در حال بارگیری...