بانک مرکزی ایران، بیت کوین را دست کم نگیرد

بانک مرکزی ایران، بیت کوین را دست کم نگیرد

شاید هیچ کس پیش بینی متحول شدن دنیا و به هم ریختن تعادل صاحبان سرمایه به واسطه همین بیت کوین را ندشته باشد، اما این موضوع در حال وقوع است. میلیاردر‌های جدید و ناشناخته، ارز‌هایی که همین الان و دور ار چشم دولت‌ها دارند برای معاملات با کارمزد بسیار اندک استفاده می‌شوند، بازار‌های شفاف (البته پر از سوء استفاده) و فکر کنم آخرین نفر بانک‌های مرکزی باشند که پی ببرند بایستی دستگاه خود را همانند مینی‌بوس‌های قدیمی برچینند. در این میان جامعه‌ای برنده است که پیشگام و ریز بین و ریسک پذیر باشد. قبل از دیگران حساسیت را درک کرده و به آن واکنش نشان دهد.

انتخاب: شاید در قرن‌های دوازدهم و سیزدهم میلادی با کشف دریاها، صاحبان سرمایه آن زمان یعنی فيودال‌ها و کشیش‌ها فکرش را هم نمی‌کردند که گروهی با سرمایه‌های جدید و هنگفت پیدا بشوند که هم قدرت اقتصادی و هم قدرت سیاسی را از آن‌ها بگیرند.

ماجرا به اینجا ختم نشد و بنا بر تعبیری یکی از دلایل اصلی انقلاب رنسانس و سپس انقلاب‌های صنعتی را میتوان به همین پدیده جدید در آن زمان نسبت داد.

این گروه که همان تاجران یا بازرگانان بین‌المللی بودند، در آن زمان نه زمین‌های کشاورزی داشتند، نه صاحبان تولید بودند و نه شوالیه و سرداران جنگ. از همینجا بود که بر حسب نیاز، صرافی‌ها و سپس بانک‌ها، صنایع و تولیدات انبوه، بسترهای حمل و نقل و مسافرخانه‌ها و هتل‌ها و الی آخر به وجود آمدند.

درست است تعادل و توازنی که قرن‌ها در میان طبقه صاحب قدرت و طبقات پایین‌تر به وجود آمده بود، با به وجود آمدن یک قدرت جدید به هم ریخته بود و دنیا به سمت تعادل جدید می‌رفت.

شاید دوازده سال پیش، اگر از یک اقتصاددان می‌پرسیدی که ایا زمانی خواهد رسید که کسی حاضر باشد به یک رمز مجازی، 50 هزار دلار بدهد، آن فرد را به چرند گویی متهم می‌کرد.

به تعبیری می‌توان تاریخچه پول را در سه رویکرد در نظر گرفت: در رویکرد اول پول به چیزی اتلاق می‌شد که در خود ارزشی داشته باشد مانند طلا و نقره.

رویکرد دوم که پول توسط دولت‌ها منتشر و پشتیبانی می‌شود. و رویکرد سوم که مشهور به رویکرد اقتصاد نيوکلاسیک بوده و غالبا بیشتر مورد تایید اقتصاددانان و متون اقتصاد می‌باشد، به پول نقشی واسطه‌ای و یا روان‌کننده مبادلات می‌دهند.

اما بیت کوین هیچ کدام از خصوصیات مدنظر را از اول نداشته و در حال حاضر همه نقش‌های فوق را به صورت اکتسابی بدست آورده است. برخی از مطالعات در حال حاضر موضوع بیت کوین و یا به صورت کلی رمز ارزها را در چارچوب اقتصاد کوانتوم بررسی می‌کنند. هنوز کسی از منبع بیت کوین اطلاعی ندارد که از‌ کجا آمده و به هر حال موضوع یادداشت ما نیز نیست.

برگردیم به موضوع اصلی، شاید هیچ کس پیش بینی متحول شدن دنیا و به هم ریختن تعادل صاحبان سرمایه به واسطه همین‌ بیت کوین را ندشته باشد، اما این موضوع در حال وقوع است. میلیاردرهای جدید و ناشناخته، ارزهایی که همین الان و دور ار چشم دولت‌ها دارند برای معاملات با کارمزد بسیار اندک استفاده می‌شوند، بازارهای شفاف (البته پر از سوء استفاده) و فکر کنم آخرین نفر بانک‌های مرکزی باشند که پی ببرند بایستی دستگاه خود را همانند مینی‌بوس‌های قدیمی برچینند.

در این میان جامعه‌ای برنده است که پیشگام و ریز بین و ریسک پذیر باشد. قبل از دیگران حساسیت را درک‌ کرده و به آن واکنش نشان دهد.

و اما هدف اصلی این یادداشت توصیه‌های به تصمیم‌گیران اقتصادی کشور در سطوح عالی می‌باشد. بیت کوین را دست کم نگیرید.

بحث بنده استخراج بیت‌کوین با برق یارانه‌ای برای دور زدن تحریم‌ها نمی‌باشد. بلکه هدف بنده دگرگونی در سیاست‌های پولی کشور با توجه به تحولات جدید می‌باشد. یک سیاست پولی منعطف و هوشمند که بسیاری از کم‌کاری‌ها و عقب‌افتادگی‌های تاریخی ما و همچنین آثار مخرب تحریم‌ها را جبران کند.

شاید اینجا یک فرصت تاریخی باشد. پس در ابتدا نیاز به مطالعات عمیق و سریعی در این مورد می‌باشد. چند روز پیش یک کار مطالعاتی خوبی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس انجام شده بود، اما هم کافی نبوده و نقاط ضعف زیادی داشت. بایستی کارهای عمیق‌تر و با رویکرد پیش‌بینی به منظور تدوین سیاست‌ها انجام‌گیرد. قطعا دنیای 50 سال بعد با وجود بیت کوین، دیگر دنیای امروزی نمی‌باشد.

بانک مرکزی ایران که دارایی مورد قبول بین المللی آن بیشتر طلا و نقره است، می‌تواند بیت‌کوین را با مدنظر قرار دادن ملاحظاتی به آن بیفزاید. امیدوارم اگر برای یک بار هم که شده در برخی از کارها پیشتاز باشیم. البته که بدون ملاحظات و مطالعات دقیق این مسیر نیز راهی جز ناکجا آباد ندارد.

local_offerبرچسب‌ها:
قرمزپوشی طلای زرد و سیاه حرکت بازار سرمایه بعد از دانه پاشی قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی انتشار صورت مالی حسابرسی نشده شرکت صندوق سرمایه گذاری ارزش آفرین گلرنگ صورت مالی میاندوره ای شرکت ثبات ویستا منتشر شد تصمیمات مجمع " کساوه " ثبت شد تصمیمات " خاور " ثبت شد آخرین مهلت ثبت‌نام در قرعه‌کشی سایپا مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توازن کوروش در نیمه آبان مجمع صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا برگزار می شود بیت‌کوین صعود کرد نوید بهبود بازار با وجود معاملات منفی برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک امین آوید به زودی " ثهام " صورت مالی 9 ماهه منتشر کرد " رکیش " صورت مالی 6 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد رشد 72 درصدی سود خالص شرکت‌ها در نیمه نخست سال پایان گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت بنزین انتشار صورت مالی میاندوره ای " دسانکو" افزایش قیمت دلار اوج گرفت سهمیه تهران از طرح جهش مسکن نابودی برخی نخلستان‌ها به دلیل آبیاری با آب شور حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی آفت بلاتکلیفی در سهام عدالت، دامنگیر تمام بورس می‌شود پشت پرده اصرار به پرداخت غیرسجامی سود سهامداران گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران پیش‌بینی بورس امروز 4 آبان الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد کاهش حباب سکه عامل منفی در بازار / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 4 آبان امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ طلا گران شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/3 ثبت سفارش برنج آزاد شد