فارس من| مطالبه حذف شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی/ ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت به طرح نمایندگان

فارس من| مطالبه حذف شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی/ ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت به طرح نمایندگان

در حالی که مخاطبان فارس خواستار برچیده شدن بساط شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی شدند، اما به گفته معاون سازمان استخدامی، طرح نمایندگان برای تعیین تکلیف نیروهای شرکتی بعد از تصویب در مجلس، با ایراد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «لزوم برچیده شدن بساط شرکت‌های پیمانکار نیروی انسانی» خواستار پیگیری این مسيله و پاسخ مسيولان شدند.

مخاطبان در این پویش نوشتند: «سالیان متمادی می باشد که بساط نامبارک شرکت‌های پیمانکاری تامین نیرو در کشور پهن گردیده، به طوری که این معضل حتی در وزراتخانه‌ها و ارگانهای امنیتی ریشه دوانده است.
شرکتهایی که بعضا توسط خود همین ارگان‌ها و شرکت‌ها به صورت واسطه‌ای تاسیس شده است تا به راحتی بتوانند حق نیرو را پایمال و قراردادهای با مدت همکاری معین با کارگران و .... به امضاء برسانند.
ما به عنوان نیروهای کار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواستار برچیده شدن بساط شرکتهای مذکور می‌باشیم.».

خبرنگار فارس این مسيله را از سازمان اداری و استخدامی پیگیری کرد که یکی از معاونان این سازمان اعلام کرد، قرار شد هر طرحی از مجلس و دولت ارايه می‌شود، یک پیوست عدالت داشته باشد. نمایندگان مجلس در مورد ساماندهی نیروهای شرکتی هم، طرحی تهیه کردند و بعد از تصویب در مجلس، آن را به شورای نگهبان فرستاند، اما شورای نگهبان ایراداتی به این طرح وارد کرد، از جمله اینکه بار مالی این طرح در نظر گرفته نشده و خلاف اصل 75 قانون اساسی است و از طرفی ابهاماتی در مورد خود طرح وجود دارد، از جمله این که نیروی شرکتی به چه کسانی و با چه سابقه‌ای گفته می‌شود.

وی افزود: بعد از اینکه نمایندگان بر مصوبه خود تاکید کردند، طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد و در آنجا هم دو نوع مغایریت با سیاست‌های کلی بر طرح گرفته شد و بنابراین طرح ساماندهی نیروهای نمایندگان هنوز تصویب نشده است.

به گفته این معاون سازمان برنامه و بودجه در طرح نمایندگان مجلس آمده است که هر کسی به مدت دو سال و به هر نحوی به صورت پاره وقت با یک سازمان دولتی همکاری داشته است، باید به استخدام درآید و این صفت پاره وقتی هیچ حدی ندارد. یعنی اگر کسی به مدت چند ساعت هم مثلا برای تهیه غذا در یک سمینار با یک دستگاهی همکاری کرده، شامل این طرح می‌شود، از طرفی چرا زمان 2 سال مطرح شد.

معاون سازمان اداری و استخدامی با بیان رعایت عدالت در طرح‌ها عنوان کرد: در طرح مجلس مشخص نیست که از چه مکانیزمی افراد نیروهای شرکتی استخدام شوند و اینکه چه سهمی در بهره‌وری دستگاه خواهند داشت. ما در حال حاضر اطلاعیه استخدام 100 هزار نفر در دولت را ارايه کردیم که قرار است 28 هزار نفر از طریق وزارت بهداشت، 25 هزار نفر در بخش آموزش ابتدایی و 25 هزار نفر به عنوان دبیر استخدام شوند.

وی افزود: طرح نمایندگان مجلس برای ساماندهی نیروهای شرکتی اکنون در مرحله عودت از شورای نگهبان به مجلس است. همچنین مجمع تشخیص مصلحت نیز دو مغایرت با سیاست‌های کلی در نظر گرفته است.

معاون سازمان اداری و استخدامی در مورد بار مالی طرح نمایندگان مجلس اظهار داشت: برآورد مالی از سوی سازمان برنامه و بودجه 120 هزار میلیارد تومان در سال است از طرفی عدالت و بهره‌وری نیروی کار را زیر سوال می‌برد.

وی گفت: برخی از کارهای حجمی دستگاه‌های دولتی براساس ماده 17 قانون مدیریت خدمات کشوری را می‌تواند از طریق مناقصه عمومی به شرکت‌های خصوصی واگذار کند، اما ماده 47 قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گوید یک دستگاه اجرایی نمی‌تواند برخی و یا تمام وظایف محوله خود را به دستگاه‌های دیگر بسپارد.

به گفته معاون سازمان اداری و استخدامی در برخی از دستگاه‌های اجرایی رویه نادرستی اجرا شده است که افرادی در قالب کار حجمی و شرکتی وارد شدند، اما به عنوان مثال در مشاغل دیگر مانند مسيول دفتری کار می‌کنند که این خلاف مقررات ماده 47 است و اگر قرار باشد، نیروهای شرکتی تعیین تکلیف شوند، باید عدالت در برخورداری از امکانات دولتی برای همگان فراهم شود و بار مالی طرح نیز مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: از طرفی نمی‌توانیم از دولت انتظار داشته با شیم که حجم دولت کوچک شود، اما از طرف دیگر با طرحی بخواهیم تعداد زیادی نیرو به دستگاه‌های دولتی تحمیل کنیم که هزینه متمادی در سالهای استخدام برای دولت ایجاد می‌شود.

پایان پیام/

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند