قطعی برق چه تاثیری بر بورس دارد؟

قطعی برق چه تاثیری بر بورس دارد؟

بازار سرمایه اکنون با چالش قطعی برق مواجه شده است، تاثیر قطعی برق در صنایع بیش از چند صد میلیارد است و افزایش آن می‌تواند خسارت مالی زیادی داشته باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به‌دنبال قطع برق صنایع، با تصمیم دولت، فعالیت تولیدکننده‌های فولاد به‌طور کامل متوقف شده است و این شرکت‌ها عملا نمی‌توانند تولید کنند. برآورد می‌شود تولیدکننده‌های سیمان برای ادامه فعالیت مجبورند مازوت بسوزانند. برخی اطلاعات نیز نشان می‌دهد برق پتروشیمی تولید‌کننده مواد پلیمری در خط اتیلن غرب نیز قطع شده و فعالیت آنها را متوقف کرده؛ اینها به ریسک‌های تازه‌ای برای بازار سرمایه تبدیل شده است به باور کارشناسان تداوم این روند به افت درآمد شرکت‌ها در صنایع یادشده منجر می‌شود.
به گزارش همشهری، به‌دنبال افزایش خاموشی‌ها و بروز بحران در صنعت برق، دولت دستور داد برق صنایع بزرگ و متوسط ازجمله سیمان، فولاد و پتروشیمی تا حل مشکلات صنعت برق به کمترین حد خود برسد. این موضوع موجب شده درکنار ریسک نتایج مذاکرات هسته‌ای در وین و سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم، یک ریسک تازه هم به بازار سرمایه اضافه شود و آن ریسک قطع برق است که می‌تواند عملکرد شرکت‌های بورس را تحت‌تاثیر قرار دهد. هنوز شرکت‌هایی که قطع برق شامل آنها شده، گزارشی درباره آثار مالی این قطعی منتشر نکرده‌اند اما مدیران این شرکت‌ها در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید کرده‌اند قطع برق به کاهش درآمد آنها منجر خواهد شد.
به‌طور مثال برخی برآورد‌ها نشان می‌دهد در دوره‌ای که قطع برق صنایع اتفاق می‌افتد، میزان تولید شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت بورس می‌تواند تا 60درصد کاهش یابد و این موضوع برای شرکتی که سالانه بیش از 6میلیون تن فولاد تولید می‌کند آثار زیانباری خواهد داشت. خبر‌های تازه نشان می‌دهد فعالیت شرکت‌های تولید‌کننده فولاد به‌طور کامل متوقف شده و حتی تولیدکننده‌هایی که خود نیروگاه دارند نیز باید برق خود را وارد شبکه سراسری کنند.
مشخص نیست قطع برق کارخانه‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. وزارت نیرو می‌گوید روند عرضه و تقاضای برق در مرداد‌ماه به تعادل می‌رسد و خاموشی‌ها کم می‌شود اما برخی تحلیلگران بر این باورند که بحران صنعت برق دست‌کم تا شهریور‌ماه ادامه دارد. با طولانی‌شدن قطع برق، باید شاهد آثار طولانی‌مدت‌تری بر صنایع باشیم که به‌ معنای کاهش بیشتر درآمد آنهاست.
به‌ دلیل مشکلاتی که در تولید و مصرف گاز در زمستان وجود دارد، هر سال برخی از صنایع با قطع گاز هم مواجه می‌شوند و این یعنی در تابستان قطع برق و در زمستان قطع گاز می‌تواند چالش تولید را در صنایع بیشتر کند. برخی برآورد‌ها نشان می‌دهد بحران آب هم چالش دیگری است که ممکن است درصورت به‌نتیجه‌نرسیدن طرح‌های انتقال آب، فعالیت صنایع را با چالش جدی مواجه کند.
امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه در این‌باره می‌گوید: بحران انرژی موضوعی است که سهامداران باید در پیش‌بینی‌های خود آن را مدنظر قرار دهند. او می‌افزاید: با توجه به ذخیره آبی، صنایع با بحران برق و آب مواجه شده‌اند. اکنون این موضوع در بازار به‌عنوان یک ریسک نوظهور به وقوع پیوسته و می‌تواند بخش تولید را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ بنابراین سرمایه‌گذاران باید نگاه ویژه‌ای به سهامی داشته باشند که از این موضوع تاثیر می‌پذیرند.

صنعت فولاد
مهم‌ترین صنعتی که با قطع برق دچار آسیب مالی می‌شود، صنعت فولاد است که بخش مهمی از ارزش بازار سهام را در اختیار دارد. هر نوع نوسان در قیمت سهام این شرکت‌ها می‌تواند خیلی سریع روی شاخص بورس تاثیر‌گذار باشد. مشخص نیست با قطع برق، میزان تولید کارخانه‌های تولید‌کننده فولاد تا چه میزان کاهش پیدا خواهد کرد اما با توجه به آنکه فقط فولاد مبارکه روزانه 100هزار تن فولاد تولید می‌کند، برآورد می‌شود هر روز قطع برق، بیش از چندصدهزار تن از میزان تولید فولاد بکاهد و به زیان این کارخانه منجر شود. تازه‌ترین خبرها نشان می‌دهد فعالیت تولیدکننده‌های فولاد به‌طور کامل متوقف شده، این اطلاعات بیانگر آن است که بعد از ابلاغیه دولت، تمام شرکت‌های تولید‌کننده فولاد فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند، حتی شرکت‌هایی که خود صاحب نیروگاه هستند نیز نمی‌توانند با برق تولیدی خود کار کنند و دولت آنها را وادار کرده برق تولیدی را وارد شبکه سراسری برق کنند. قطع برق همچنین به توقف فعالیت واحدهای احیای مستقیم منجر شده است. این نوع واحدها انرژی مصرفی‌شان گاز است و آهن اسفنجی تولید می‌کنند. علاوه بر این، واحدهای ذوب، ریخته‌گری، نورد، ذوب القایی و قوس الکتریکی و کنسانتره‌سازی نیز به‌طور کامل تعطیل شده‌اند، یعنی شرکت‌های تولید‌کننده فولاد به‌طورکامل تعطیل هستند. همه اینها در حالی است که نگهداری آهن اسفنجی به‌دلیل اکسیداسیون برای فولادسازان دشوار است.
مهرداد اکبریان، ريیس انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه قطع برق تاثیر زیادی بر سهام شرکت‌های تولید‌کننده فولاد در بورس دارد، گفت: بخشی از تولید صنعت فولاد به‌خصوص در کارخانه‌های جدید در طول سال براساس کوره‌های القايی انجام می‌شود، این کوره‌ها به‌صورت مستقیم مصرف‌کننده برق هستند و درصورت قطعی برق دیگر قادر به ادامه فعالیت خود نخواهند بود، به همین دلیل با قطع برق به احتمال زیاد کارخانه‌ها تا 30درصد از تولید خود را از دست می‌دهند.
سیدرضا شهرستانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه قطع برق به‌طور حتم به کاهش سود تولیدکننده‌های فولاد منجر می‌شود، گفت: بخش خصوصی به‌طور حتم در این مدت وارد زیان می‌شود و مسلما این شرایط و موقعیت فعلی معضل و عواقب بسیار بدی را در کشور با خود به همراه خواهد داشت.
او با بیان اینکه میزان تولید در صنعت فولاد به‌صورت ماهانه 2.5میلیون تن است که عددی کمتر از 100هزار تن در روز می‌شود، اضافه کرد: مشکل این است مطابق اعلام دولت قرار است شب‌ها هم برق کارخانه قطع شود؛ درحالی‌که اگر این تصمیم برای فعالیت شبانه گرفته نشده بود، در شبانه‌روز می‌توانستیم 50هزار تن فولاد تولید کنیم و زیان‌ها را کاهش دهیم، اما با این شرایط سودمان قطعا کاهش خواهد یافت.

صنعت سیمان
یکی دیگر از صنایعی که با تشدید بحران در صنعت برق با قطع برق مواجه شده، صنعت سیمان است. برآورد‌ها نشان می‌دهد به‌دلیل حاشیه سود بسیار کم این صنعت تحت‌تاثیر قیمت‌گذاری دستوری، هر نوع کاهش تولید به سرعت می‌تواند بر درآمد این شرکت‌ها تاثیر داشته باشد. دولت در طول سال‌های گذشته قیمت سیمان را سرکوب کرده و همین عامل موجب شده تولیدکننده‌های سیمان با زیان مواجه شوند. به همین دلیل قطع برق احتمالا موجب خواهد شد این شرکت‌ها به مصرف سوخت‌های فسیلی گران‌تر روی بیاورند و این موضوع می‌تواند هزینه تمام‌شده تولید را برای این شرکت‌ها بیشتر کند. رضا جمارانیان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین درباره قطع برق و اثرگذاری آن بر صنعت سیمان گفت: زمستان پارسال هم دقیقا با قطعی برق مواجه شدیم و در آن زمان به ناچار از مازوت استفاده کردیم که باعث زیان شرکت‌ها شد.
حمیدرضا صالحی، ريیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران هم درباره تاثیر قطع برق بر صنعت سیمان و سایر صنایع گفت: متاسفانه طی سال‌های گذشته به‌دنبال تغییر و افزایش مصرف برق در 3بخش خانگی، صنعتی و تجاری، شاهد آن بودیم که بخش صنعت نخستین بخشی بود که مورد خاموشی‌های برق قرار می‌گرفت و همیشه این اقدام باعث ضرر و زیان‌های سنگین به صنایع مختلف کشور شده است.
او اضافه کرد: بسیاری از صنایع حاضر در بورس، مصرف‌کننده انرژی هستند و حتی برخی از صنایع مانند پتروشیمی، سیمان و فولاد که وابستگی شدیدی به برق دارند در بورس حضور دارند؛ بنابراین قطع برق که تولید آنها را مختل می‌کند به‌مراتب در سهام آنها در بورس تاثیرگذار خواهد بود.
صالحی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌هایی که شرکت‌های بورس داشته‌اند و باید به اعداد از پیش تعیین‌شده در سایت کدال می‌رسیدند محقق نمی‌شود، افزود: این موضوع به درآمد و سود شرکت‌ها آسیب زیادی وارد می‌کند و حتی می‌تواند ضمن کاهش سودآوری، آنها را در معرض ضرر و زیان سنگین قرار دهد.
او با تاکید بر اینکه این صنایع خواهان برق مستمر برای فعالیت‌های خود هستند، گفت: باید تصمیمات جدیدی از طریق بورس انرژی و نیروگاه‌های غیردولتی که آماده هستند تا برق را به دور از مداخله دولت در بورس به فروش برسانند، اتخاذ شود تا صنایع از این برق استفاده و بخشی از مشکلات خود را برطرف کنند.

صنعت پتروشیمی
تنها صنعتی که شاید کمترین تاثیر را از قطع برق بپذیرد، صنعت پتروشیمی است. صنایع پتروشیمی با احداث نیروگاه‌های مجزا، تامین برق خود را از شبکه سراسری قطع کرده‌اند و به شبکه برق سراسری نیاز کمتری دارند. با این حال تازه‌ترین خبر‌ها نشان می‌دهد برخی شرکت‌های پتروشیمی در خط اتیلن غرب که به شبکه تامین برق پتروشیمی متصل نبوده‌اند با قطع برق مواجه شده‌اند. این شرکت‌ها البته شرکت‌های غیربورسی هستند.
قايم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه شرکت‌های پتروشیمی خط اتیلن غرب تامین‌کننده بخش عمده‌ای از تولیدات پلیمری مورد نیاز بازارهای داخلی و خارجی هستند، گفت: هرگونه اختلال در تامین برق این شرکت‌ها خسارت‌های غیرقابل جبرانی را به زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی و همچنین صادرات این حوزه وارد می‌کند.
فریبرز کریمایی، با تایید اینکه شرکت‌های پتروشیمی عموما از شبکه برق سراسری استفاده نمی‌کنند، گفت: پتروشیمی‌هایی که عمدتا در دو قطب عسلویه و ماهشهر مستقر هستند برق مورد نیاز خود را از شرکت‌های سرویس‌دهنده(یوتیلیتی) متمرکز تامین می‌کنند.
او اضافه کرد: شرکت فجر انرژی خلیج‌فارس وظیفه تامین برق و سایر سرویس‌های جانبی شرکت‌های پتروشیمی مستقر در هاب ماهشهر را بر عهده دارد و شرکت‌های مبین انرژی خلیج‌فارس و دماوند نیز تامین‌کننده برق شرکت‌های پتروشیمی در هاب عسلویه هستند. به‌گفته او شرکت‌هایی که در خارج از این دو هاب قرار دارند و در داخل خاک کشور مستقر هستند نیز عمدتا واحد یوتیلیتی اختصاصی دارند که برق مورد نیاز مجتمع را تامین می‌کند. قايم‌مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: این موضوع موجب شده قطعی برق به جز در دو یا سه شرکت پتروشیمی که در مسیر خط اتیلن غرب قرار دارند و از شبکه برق سراسری تغذیه می‌شوند، تاثیر چندانی بر بخش عمده‌ای از شرکت‌های پتروشیمی نداشته باشد، ضمن اینکه شرکت‌های پتروشیمی خط اتیلن غرب نیز در بورس حضور ندارند.

برق صنایع چه زمانی وصل می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که اکنون بازار سرمایه با آن مواجه است مدت‌زمان قطع برق صنایع است، زیرا اثر هر روز قطع برق در صنایع بیش از چندصد میلیارد تومان است و افزایش دوره قطع برق می‌تواند به ازای هر روز آثار مالی زیادی داشته باشد. دیروز سخنگوی صنعت برق گفت: کارخانه‌های فولاد و سیمان با پایداری شرایط تامین برق به‌تدریج رفع محدودیت می‌شوند. مصطفی رجبی مشهدی، اما زمان دقیقی برای پایان دوره قطع برق اعلام نکرد و گفت: دامنه طرح مرتبط با همه صنایع بزرگ و متوسط و کوچک فولاد و سیمان است و هر دو بخش دولتی و خصوصی با اجرای این طرح مصرف برق خود را کاهش می‌دهند. او با بیان اینکه از پیش از ورود به دوره اوج بار برنامه‌ریزی شده بود تا صنایع به‌صورت داوطلبانه مصرف خود در بازه زمانی اوج مصرف را کاهش دهند، اضافه کرد: با پایداری شرایط تامین برق به‌تدریج کارخانه‌های فولاد و سیمان رفع محدودیت می‌شوند. به‌گفته سخنگوی صنعت برق، صنایع فولاد و سیمان می‌توانند در بازه زمانی کنونی به‌مدت چندهفته تولید خود را متوقف کرده و به تعمیرات بپردازند، از سوی دیگر با گذر از زمان اوج بار از تسهیلات صنعت برق هم بهره‌مند شوند.

منبع: همشهری آنلاین

مطالعه بیشتر: قطعی برق به بورس رسید
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بازرگانیتهران- ایرنا- دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

هر چند امروز بورس کار خود را با سبزپوشی شاخص ساز‌ها و رشد شاخص کل آغاز کرد، اما رفته رفته فشار فروش بر خرید غلبه کرد و در نهایت شاخص کل تنها با 1690 واحد افزایش به کار خود پایان داد. بورس فردا چگونه خ...

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

امروز 1 تیر 1400 بورس بعد از مدت‌ها یک روز سبز را به خود دید و ارزش معاملات به شکل قابل توجهی رشد کرد و از 7 هزار میلیارد تومان عبور کرد. بورس فردا سبز خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/

پول‌های تازه در راه بورس

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
سهام عدالت نیم میلیونی در نزدیکی 12 میلیون تومانی بورس در هفته دوم مرداد چگونه گذشت؟ / شاخص کل یک پله رشد کرد روی خوش بورس به سهامداران در هفته دوم مردادماه سیمان 40 هزار تومانی کجاست؟ سهام فملی | سیگنال خرید در فملی صادر شد؟ سودسازی مستمر بانک اقتصاد نوین/ تراز 4 ماهه این بانک به هزار میلیارد تومان نزدیک شد "سیستم" آماده پرداخت سود می شود قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/14 از مجمع گشان چه خبر؟ | تصمیم گیری برای افزایش سرمایه در سه ماه آینده تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس سکه چه واکنشی به تحلیف ريیس‌جمهور نشان می‌دهد؟ "قجام" تعداد 700 هزار سهم "قیستو" را فروخت پتروشیمی شیراز و رشد سودسازی بیش از 50درصدی برای هر سهم زمان افزایش سرمایه "درهآور" تا نیمه شهریورماه تمدید شد افزایش نرخ موتور‌های "خموتور" به میزان 32 درصد "دلقما" نرخ 8 قلم دارو را گران کرد برگزاری مزایده "وآتی"برای تسویه مطالبات مسکن ارزان می‌شود؟ چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران اعلام نرخنامه تعمیرکاران خودرو در سال 1400 + جدول "گندله" گران‌ترین محصول "کگهر" در تیرماه کشنده‌های سیبا موتور به بزرگترین شرکت توزیع کننده گاز مایع کشور کلیدسپاری شد "دتماد" پروژه طراحی و اصلاح GMP را افتتاح کرد کاهش نسبی مصرف برنج در دو ماه اخیر پرورش اندام‌ کاران بورس در حوالی تابلو آیا کشاورزان ایران را خشکاندند؟/ چرا شمال ایران هلند نشد؟ آمار واردات قطعات آسانسور به کشور پیش‌بینی قیمت دلار امروز 14 مرداد + آخرین قیمت دلار قیمت خودرو امروز 14 مرداد / افزایش قیمت خودرو دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 100متر به بالا عقب‌نشینی آمازون از امحای کالاهای مرجوعی کف بازار خبری از سیمان 40هزار تومانی نیست مصرف اکسیژن در پیک پنجم کرونا 4 برابر شد کاهش قیمت مسکن در کرج / کدام مناطق بیش‌ترین کاهش قیمت را داشتند؟ سهام عدالت امروز 13 مرداد چقدر شد؟ عرضه اولیه یک نماد تا پایان مرداد | سیمانی هایی که از این عرضه اولیه نفع می برند، کدامند؟ قیمت سکه گرمی به 2200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/13 بیستمین فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از فردا واردات گوشی ممنوع نیست، گران نکنید! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 مرداد / بازار طلا درگیر هیجانات آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند مدعی شفافیت، تو زرد از آب درآمد تحلیل تحولات بازار ایران با تاکید بر کرونا و تحریم پیش‌بینی کارشناسان بورس از بازار تا پایان سال/ بازدهی 50 درصدی بورس امکان پذیر است؟ عرضه خودرو به بازار محدود شد فعالیت مجدد گوگل در عرصه تبلیغات ارزهای دیجیتالی پشت پرده برگزاری مجمع عمومی«چینی مقصود» قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش قیمت دلار در بازار آزاد | خریدار عقب نشینی...

در حال بارگیری...