رانت 16میلیارد تومانی در بسته‌بندی تخم مرغ

رانت 16میلیارد تومانی در بسته‌بندی تخم مرغ

قیمت تخم مرغ نیز به مانند سایر کالاهای ضروری به دلیل نوسان نرخ ارز و البته دخالت‌های دولت افزایش پیدا کرده هر چند در هفته‌هایی شدت بالا رفتن قیمت‌ها، در برخی ماه‌ها به شانه‌ای 50 هزارتومان رسیده بود.هر چند با تدابیری کاهش پیدا کرد.

روزنامه اعتماد: قیمت تخم مرغ نیز به مانند سایر کالاهای ضروری به دلیل نوسان نرخ ارز و البته دخالت‌های دولت افزایش پیدا کرده هر چند در هفته‌هایی شدت بالا رفتن قیمت‌ها، در برخی ماه‌ها به شانه‌ای 50 هزارتومان رسیده بود.هر چند با تدابیری کاهش پیدا کرد.

اما به باور کارشناسان همچنان بالاتر از قدرت خرید اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه است. گشتی در بازار خرده‌فروشی تهران نشان می‌دهد که قیمت هر شانه تخم‌مرغ 43 و 44 هزار تومان است. البته این قیمت‌ها برای هر شانه تخم‌مرغ باز و بدون بسته‌بندی کارخانه‌ای در بازار و میادین میوه و تره‌بار ثبت شده و به نظر می‌رسد که این نرخ‌ها فعلا کاهش نخواهند یافت. چرا که مرغداران قیمت‌های اعلامی توسط وزارت جهاد کشاورزی را عادلانه نمی‌دانند و معتقدند قیمت هر عدد تخم مرغ باید به جای 1100 تومان، 1200 تومان باشد. افزایش قیمت تخم‌مرغ و دخالت دولت در قیمت‌گذاری‌ها در حالی است که ایران سالانه بیش از یک میلیون تن تخم‌مرغ تولید می‌کند و به کشورهای دیگر نیز صادرات دارد.اما گره کار کجاست؟

هدایت اصغری مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار اخیرا در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ گفته؛ اگر تخم‌مرغ بسته‌بندی نشود، می‌تواند به جای شانه‌ای 43 هزار تومان، 32 هزار تومان به دست مردم برسد چرا دولت می‌خواهد تخم‌مرغ گرانتر به دست مصرف کننده برسد؟ با بسته‌بندی تخم مرغ، رانتی به اندازه 16 میلیارد تومان در روز به دست برخی افراد می‌رسد که موافق افزایش قیمت تخم‌مرغ هستند. با این واکنش مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار به نظر می‌رسد مشکل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ نه کمبود یا عدم واردات دان بلکه بسته‌بندی است که باعث شده قیمت‌ها تا این اندازه بالا برود.

تخم مرغ تنظیم بازاری را چندین برابر قیمت می‌فروشند

ناصر نبی‌پور، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران معتقد است؛ رانتی که در بخش تخم‌مرغ وجود دارد متاسفانه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شده و امروز مدعی هم شده است، اما جوابگوی این موضوع نیستند.نبی‌پور ادامه داد: این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی موافق این رانت و گرانی‌ها نیست و وزارت صمت مسبب این قضیه است. وضعیت به گونه‌ای شده که تخم مرغ تنظیم بازار 14 هزار تومانی را آقایان بسته‌بندی می‌کنند و مشخص نیست با چه قیمتی روانه بازار می‌کنند. مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار با بیان اینکه بسته‌بندی تخم‌مرغ در همه جای دنیا انجام می‌شود، افزود: در پروسه بسته‌بندی تخم مرغ در کشور نباید در حق مرغدار و مصرف‌کننده ظلم شود، دلیل نمی‌شود بسته بندی معمولی و بسته‌بندی شکیل‌تر باعث شود تا قیمت محصول نهایی افزایش پیدا کند زیرا این موضوع که در کیفیت تخم مرغ تغییری ایجاد نمی‌کند. در مورد تخم مرغ، هیچ اقدامی به غیر از مهر کردن تاریخ تولید و انقضا و قرار گرفتن آن در بسته‌بندی انجام نمی‌گیرد و قیمت بسته‌بندی نیز مشخص است و شرکت‌ها به ازای بسته‌بندی نباید تا این میزان نرخ را افزایش دهند.

وزارت صمت پاسخگو نیست

نبی‌پور اظهار داشت: بسته‌بندی هزینه‌ای ندارد و باید وزارت صنعت، معدن و تجارت که مجوز رانت را داده پاسخگو باشد اما متاسفانه با کوچک‌ترین افزایش قیمت تخم مرغ با مرغداران برخورد می‌شود و جریمه‌های میلیونی برای‌شان در نظر گرفته می‌شود. او ادامه داد: روزهایی که مرغداران متضرر می‌شوند و قیمت تخم مرغ‌ها را 2 تا 3 هزار تومان زیر قیمت تمام شده به بازار عرضه می‌کنند هیچ نهاد حمایتی از مرغدار حمایت نمی‌کند. مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه چرا زمانی که قیمت مرغ و تخم مرغ افزایش پیدا می‌کند برای این صنعت متولی پیدا می‌شود اما زمانی که نرخ‌ها کاهش پیدا می‌کند متولی برای آنها نیست و هر جایی هم مراجعه کنند کسی پاسخگوی آنها نیست.نپی‌پور ادامه داد: در حال حاضر در برخی از استان‌ها به قدری فشارها زیاد شده که حتی سهمیه نهاده‌های دامی دولتی‌شان را هم حذف می‌کنند مثل تهران که گفتند باید 100 درصد تخم مرغ‌ها را تحویل دهید چرا باید به مرغدار این فشار بیاید.

مرغداران رغبتی برای سرمایه‌گذاری ندارند

او افزود: همین عوامل باعث شده که مرغداران دیگر رغبتی به سرمایه‌گذاری در این بخش نداشته باشند و استان‌های بزرگ زیر ظرفیت مشغول فعالیت باشند. مدیرعامل سابق اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار تصریح کرد: مرغداری‌ها در برخی از استان‌ها با 30 درصد نیرو مشغول فعالیت هستند و میانگین فعالیت در همه استان‌ها در مجموع به 60 درصد ظرفیت هم نمی‌رسد .چرا آقایان پاسخگو نیستند که چرا جوجه یک روزه از 4 هزار و 500 تومان به 7هزار تومان و امروز به 15 هزار تومان رسیده است؟ که همه این عوامل باعث تعدیل نیرو در بسیاری از مرغداری‌ها شد.

تعداد محدود مرغداری‌ها در تهران

او ادامه داد: در تهران حدود 5 میلیون مرغ تولید می‌شود به جای تولید 16 میلیون مرغ و اغلب مرغداری‌ها به دلیل قوانین سختگیرانه دولت تعطیل هستند.نبی‌پور گفت: در عرض 3 سال گذشته دولت چندین بار قیمت تخم‌مرغ را تغییر داده است و بخشی از نهاده‌ها را با ارز آزاد اعلام کردند که اصلا قیمت مشخصی هم ندارد و حتی در بخش ذرت و سویا شاهد آن بودیم که سه بار قیمت این محصولات در طول یک سال افزایش پیدا کرد.قیمت ذرت از 1350 به 1500 و پس از آن به 1700 تومان رسید و سویا هم همین طور از 2350 به 2700 تومان و بعد از آن به 3220 تومان رسید و در این مدت قیمت مکمل‌ها هم تا 6 برابر رشد کرد. او با بیان اینکه در همه جای دنیا به بخش کشاورزی سوبسید تعلق می‌گیرد، گفت: کشورهای اروپایی و امریکا به فعالین بخش کشاورزی خود سوبسید می‌دهند. اما در ایران روز به روز اوضاع سخت‌تر می‌شود.نبی‌پور تصریح کرد: سال گذشته پرورش یک مرغ تا زمان تخم‌گذاری بین 35 تا 36 هزار تومان نرخ‌گذاری می‌شد اما در حال حاضر قیمت مرغ تخمگذار به 80 هزار تومان رسیده اما هنوز مرغداران یک سیستم تحلیل اقتصادی برای این موضوع ندارند ضمن آنکه مردم هم قدرت خریدشان پایین آمده است.

local_offerبرچسب‌ها:
تخم مرغ گران نمی‌شود

تخم مرغ گران نمی‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران با تاکید بر اینکه قیمت مرغ افزایشی نخواهد داشت گفت: باید تولید استان‌های شمالی با مدیریت وزارت جهاد کشاورزی به سمت بازار تهران هدایت شود تا شاهد رسیدن مرغ به...

TejaratNews.com/
«تخم مرغ» گران نمی‌شود

«تخم مرغ» گران نمی‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران با تاکید بر اینکه قیمت مرغ افزایشی نخواهد داشت گفت: باید تولید استانهای شمالی با مدیریت وزارت جهاد کشاورزی به سمت بازار تهران هدایت شود تا شاهد رسیدن مرغ به ...

Bartarinha.ir/
کلاف سردرگم درج قیمت بر روی تخم مرغ!

کلاف سردرگم درج قیمت بر روی تخم مرغ!

طرح درج قیمت بر روی هر عدد تخم مرغ و بسته بندی آن که حدود یک هفته گذشته بنابر اعلام معاون وزیر جهاد کشاورزی به منظور ساماندهی بازار تخم مرغ و جلوگیری از گرانفروشی آن آغاز شده بود و مرغداری ها موظف به ...

Bartarinha.ir/
حداقل قیمت هر تخم مرغ 1200 تومان است

حداقل قیمت هر تخم مرغ 1200 تومان است

هفته گذشته معاون وزیر جهادکشاورزی قیمت 1100 تومان را برای هر عدد تخم مرغ اعلام کرد، اما مرغداران نسبت به این قیمت معترض هستند و حداقل قیمت هر عدد تخم مرغ را 1200 تومان می‌دانند.

TejaratNews.com/
چرا طرح بسته‌بندی تخم مرغ لغو شد؟

چرا طرح بسته‌بندی تخم مرغ لغو شد؟

اختلاف قیمت بالای بین تخم مرغ بسته بندی و فله باعث ایجاد یک واکنش منفی در بین مردم شد و این موضوع علت اصلی لغو این طرح بود.

TejaratNews.com/
عرضه تخم مرغ با قیمت شانه‌ای 34هزار تومان

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه‌ای 34هزار تومان

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن از آغاز عرضه تخم مرغ شانه‌ای با قیمت 33 تا 34 هزار تومان و بسته بندی شده با نرخ 36 هزار تومان در مجاری توزیع خبر داد.

Bartarinha.ir/

الزام عرضه تخم مرغ بسته‌بندی لغو شد

کاهش قیمت تخم مرغ در عمده‌فروشی

کاهش قیمت تخم مرغ در عمده‌فروشی

دبیرکل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار گفت: در حالی که قیمت تخم مرغ درب مرغداری از 18 تا 20 هزار تومان به 16 هزار تومان کاهش یافته اما مغازه‌داران حاضر به کاهش قیمت این محصول در...

TejaratNews.com/
قاچاق تخم مرغ ایران به افغانستان و عراق

قاچاق تخم مرغ ایران به افغانستان و عراق

مدیرعامل این اتحادیه با بیان اینکه براساس اخبار رسیده تخم مرغ ایران به کشورهای افغانستان و عراق قاچاق می شود، گفت: جو روانی ایجاد شده ناشی از قاچاق، بازار تخم مرغ را در داخل کشور بهم ریخته و لازم است ...

Bartarinha.ir/
افت 3 هزار تومانی قیمت هر شانه تخم مرغ

افت 3 هزار تومانی قیمت هر شانه تخم مرغ

معاون نظارت و حمایت از حقوق مصرف کنندگان گفت: امروز نسبت به هفته گذشته قیمت هر شانه تخم مرغ به طور متوسط، 3 هزار تومان کاهش داشته است.

TejaratNews.com/

درج قیمت 1100 تومانی روی هر تخم مرغ الزامی شد

حداکثر قیمت هر کیلو تخم مرغ اعلام شد / سقف صادرات تخم مرغ چقدر است؟

عرضه روزانه 100تن تخم مرغ در میادین تهران

عرضه روزانه 100تن تخم مرغ در میادین تهران

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن از عرضه 70 تا 100 تنی تخم مرغ در 200 واحد فروشگاهی در میادین خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده در این فروشگاه‌ها 17 هزار تومان تعیین شده است.

Bartarinha.ir/

تولید تخم مرغ 25 درصد کاهش یافت / تخم مرغ شانه‌ای 40 هزار تومان

صدور پیام سیاسی برای نزول دلار تجربه بانکداری خصوصی و یک خطای راهبردی قیمت دولتی موز چقدر شد؟ زمان واریز یارانه معیشتی اسفند اعلام شد بازار ارز یک بازار تخصصی است / اعلام سیاست‌های ارزی را به بانک مرکزی واگذار کنند سقوط قیمت طلا در بازارهای جهانی همتی: بدون ما سرنوشت نرخ ارز و تورم معلوم نبود خانه‌ای که با وام مسکن می‌توانیم بخریم! تکرار سیگنال‌های متناقض در بازار ارز / دلار در هفته آینده گران می‌شود یا ارزان؟ واکنش تلویحی بانک مرکزی به گفته‌های واعظی ارز خریداری ندارد فروش طلای نو با اجرت پایین / طلا در شب عید حراج شد! لوگوی جدید پژو رونمایی شد نگفتم دولت ارز را گران کرده است اعلام جزيیات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره وعده سال 1400 برای کاهش قیمت گوشت دو میلیاردر کره‌ای نیمی از ثروت خود را می‌بخشند سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟ نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست تخم مرغ گران نمی‌شود طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط

در حال بارگیری...