سکوت اوپک در برابر تعجیل اروپا برای تحریم نفت روسیه

سکوت اوپک در برابر تعجیل اروپا برای تحریم نفت روسیه

اوپک در دیدار اخیر وزیران این گروه و متحدانش، بدون این که به موضوع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بپردازد، افزایش اندک تولید برای ماه میلادی آینده را تصویب کرد.

به گزارش ایسنا، اوپک و متحدانش شامل روسیه پنج شنبه هفته گذشته تصمیم گرفتند تولیدشان را در ماه ژوين بیشتر از توافق قبلی، افزایش ندهند. این تصمیم اوپک پلاس در واقع، سیلی به صورت اتحادیه اروپا بود زیرا به معنای آن بود که نفت بیشتری برای جایگزینی با نفت تحریمی روسیه، به اروپا نخواهد رفت. کمیسیون اروپا هفته گذشته تحریم نفت و فرآورده های نفتی روسیه را در راستای ششمین بسته تحریم‌ها پیشنهاد کرد. اورزولا فون در لاین، ريیس کمیسیون اروپا گفت: تحریم نفت روسیه ظرف مدت شش ماه و تحریم فرآورده‌های نفتی تا پایان سال میلادی جاری اجرا خواهد شد.

اتحادیه اروپا حدود 3.5 میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده‌های نفتی از روسیه وارد می کند که حدود نیمی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه و حدود یک چهارم واردات نفت این بلوک است. دوره شش ماهه‌ای پیشنهاد شده است تا اعضای اتحادیه اروپا تامین کنندگان دیگری را پیدا کنند. با این حال در این فاصله زمانی، شمار تولیدکنندگان محدود است و تولیدکنندگان برنامه‌ای برای افزایش تولید به منظور کمک به اتحادیه اروپا ندارند.

طبق گزارش رویترز به نقل از منابع آگاه، نمایندگان اوپک کاملا از بحث درباره تحریمها علیه روسیه اجتناب کردند و مذاکراتشان را ظرف مدت 15 دقیقه به پایان بردند.

کالوم مک فرسون، مدیر تحقیقات کالای شرکت اینوستک گفت: اوپک پلاس این مسيله را مشکلی می داند که خود غرب ایجاد کرده است و ارتباطی به عوامل بنیادین ندارد که این گروه بخواهد واکنش نشان دهد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در مارس هشدار داد: هیچ ظرفیت مازادی در دنیا برای جبران تاثیر تحریم کامل صادرات نفت روسیه که به حدود هفت میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده‌های نفتی بالغ می‌شود، وجود ندارد.

بارکیندو در کنفرانس انرژی سراویک در مارس گفته بود: مسيله این است که چطور این بحران را پشت سر بگذاریم. در حال حاضر هیچ ظرفیتی که بتواند جای هفت میلیون بشکه در روز صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی را بگیرد، وجود ندارد. وی این اظهارات را هفته گذشته پیش از نشست وزیران اوپک پلاس تکرار کرد.

با این حال در داخل خود اوپک، ظرفیت کافی برای گرفتن جای نفت روسیه در اتحادیه اروپا وجود دارد. شرکت ریستاد انرژی برآورد کرده است که عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و عراق به اتفاق حدود چهار میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید دارند.

به گفته لوییس دیکسون، تحلیلگر این شرکت مشاوره نروژی، اکثر این کشورها، ظرفیت ذخیره‌سازی وسیعی دارند که می‌توانند از آن استفاده کنند و چند میلیون بشکه نفت را حداقل در مدت چند هفته برای صادرات اختصاص دهند.

این خبر خوبی برای اتحادیه اروپا درخصوص تامین نفت خواهد بود اما درباره قیمتها، وضعیت کاملا فرق می کند. زیرا اتحادیه اروپا باید بداند که قرار نیست منابع نفتی دیگر را با قیمت نسبتا ارزان تامین کند.

با این حال در این وضعیت، کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و عراق هیچ انگیزه‌ای برای دادن تخفیف ندارند. برعکس، تمایل دارند در مقطع فعلی به سیاستی که اجرا می کنند، ادامه دهند و تولید را به صورت تدریجی افزایش داده و از صعود قیمتهای نفت بهره‌مند شوند و می گویند درمان قیمتهای بالای نفت، قیمتهای بالای نفت است.

اگرچه تولیدکنندگان اوپک حاضر نیستند درباره این موضوع صحبت کنند، اما تحریمهایی که اتحادیه اروپا قصد دارد علیه نفت روسیه اعمال کند، به نفع این تولیدکنندگان بوده و اثر فوق العاده‌ای روی قیمتهای نفت و گاز داشته است به خصوص که بسیاری از تولیدکنندگان اوپک از نظر فنی قادر به افزایش تولید نیستند و این موضوع از قیمتهای نفت پشتیبانی کرده و سود تولیدکنندگان را تقویت کرده است.

با در نظر گرفتن واکنشهایی که اوپک به درخواستهای انگلیس و آمریکا برای تولید بیشتر پیش از جنگ در اوکراین داشت، جای شک است که اوضاع در شش ماه آینده با فرض رای اتحادیه اروپا به تحریم نفت روسیه، تغییر کند. احتمال این که آمریکا بتواند شکاف ایجاد شده در تامین نفت اروپا را پر کند هم بعید است.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت در این کشور، امسال به میزان 800 هزار بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد. شاید آمریکا بتواند از ذخایر خودش برای ارسال مقداری نفت به متحدان اروپایی خود استفاده کند اما واشنگتن پیش از این، برداشت 180 میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک برای پایین بردن قیمتهای داخلی سوخت را اعلام کرده بود.

گزارشها حاکی از آن است که آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک در سال گذشته نتوانست حمایت رای دهندگان از دولت فدرال را جلب کند. از همین رو، ممکن است این بار دولت آمریکا محتاطانه‌تر رفتار کند و در واقع محتاط هم بوده است. کاخ سفید اعلام کرده که قصد دارد 60 میلیون بشکه نفت برای پر کردن ذخایر استراتژیک در چند سال آینده خریداری کند.

اتحادیه اروپا می خواهد به خود شش ماه مهلت دهد تا پیش از توقف کامل واردات از روسیه، منابع نفتی دیگری را پیدا کند. روسیه می تواند از این مهلت شش ماه برای تغییر مسیر صادرات نفت خود به شرق استفاده کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بدون همراهی اوپک، اتحادیه اروپا ممکن است مجبور شود به شهروندانش این خبر بد را بدهد که قیمت بنزین، دیزل و هر چه که با خودروهای دارای موتور احتراق داخلی حمل می شود، برای مدت طولانی گران خواهد شد.

صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین | گاز پرمصرف‌ها غیریارانه‌ای می‌شود | شیوه وصول درآمدهای نفتی معاون وزیر صمت: مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد تاکید ريیس‌جمهور بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن فروش کیسه آرد یارانه‌ای تا یک میلیون تومان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برکنار شد فردا، آخرین فرصت اصلاح اطلاعات جاماندگان سود سال 99 سهام عدالت در سامانه سجام اقدام بانک مسکن خلاف دستور وزیر راه و شهرسازی "تنوین" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد صورت مالی میاندوره ای "آ س پ" منتشر شد مجمع "سابیک" تا 20 روز آینده برگزار می‌شود/ سود 156 تومانی به ازای هر سهم "سابیک" متقاضیان دریافت یارانه جدید بخوانند گهرزمین، فاتح قله‌های امداد و نجات و کمک‌های اولیه کشور دریافت تندیس و جایزه روابط رسانه‌ای و تقدیرنامه تحلیل محتوا توسط فولاد هرمزگان صورت مالی 12 ماهه "فرآور" روی کدال آمد انتشار صورت مالی حسابرسی نشده "خعمرا" 2 مقام ارشد قره باغ دور میز مذاکره با وزیر راه/ وام 700 میلیونی؟ نفتی‌ترین ایام سال در نمایشگاه بین‌المللی نفت/ نمایش توانمندی‌ها در دل تحریم‌ها 320 مگاوات به تولید برق کشور اضافه شد خاموشی های برق برای دولت قبلی دردسر ساز می شود؟ اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک ها کسری تجاری ژاپن افزایش یافت خبر جدید درباره توزیع روغن خوراکی اجاره خانه ها چند درصد گران می شود؟ مدیرعامل جدید شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منصوب شد پیشنهاد ريیس کانون صرافان برای حذف دلالان از بازار ارز امسال یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می‌شود روسیه از خریداران نفت پول بیشتری خواهد گرفت تصمیم نهایی دولت برای حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان واریز شد ؟ جاماندگان چطور یارانه 300 و 400هزار تومانی بگیرند؟ | مراحل 8 گانه ثبت نام حمایت از واحدهای تولیدی بعد از آزادسازی قیمت ها بیش از 80 درصد درآمدهای نفتی بصورت ارزی وصول می‌شود ترافیک در جاده چالوس/ کندوان و هراز فردا یک‌طرفه می‌شود ترخیص و بارگیری 500 هزار تن ذرت دامی از بندر امام به داخل کشور جزيیات برنامه‌های دولت برای مدیریت تولید و بازار بعد از حذف ارز/ هشدار درباره شیوع تب کریمه کنگو شناسایی 93 شهرستان درگیر با زمین خواری نرخ جدید مواد شوینده بزودی اعلام می‌شود/ تکذیب افزایش 80 درصدی قیمت‌ها اعتراض کارگران به افزایش حقوق 10 درصدی پیشنهاد ورود فارغ التحصیلان به حوزه فرش و صنایع دستی افزایش نرخ لبنیات "غالبر" با تاثیر نرخ شیرخام فروش دو پروژه گرگان و ونک "ثبهساز" از طریق مزایده "قاروم" در جریان افزایش نرخ قرار گرفت تاثیر افزایش قیمت روغن نباتی بر تولید "غمینو" "وکبهمن" افزایش سرمایه را ثبت کرد نهنگ‌ها نزول دوباره بیت‌کوین را در سر دارند