امسال 40میلیارد دلار تامین ارز انجام شد

امسال 40میلیارد دلار تامین ارز انجام شد

ريیس کل بانک مرکزی گفت: در 9 ماه مسال 40 میلیارد دلار تامین ارز به روش‌های مختلف انجام شد در حالی که در 12 ماه پارسال 36.4 میلیارد دلار تامین ارز داشتیم.

خبرگزاری مهر: ريیس کل بانک مرکزی گفت: در 9 ماه مسال 40 میلیارد دلار تامین ارز به روش های مختلف انجام شد در حالی که در 12 ماه پارسال 36.4 میلیارد دلار تامین ارز داشتیم.

علی صالح آبادی امروز در نشست هم اندیشی با اعضای اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: ایده تشکیل کمیته مشترک بین بانک مرکزی و اتاق بازرگانی برای حل موانع و مشکلات بسیار مهم بوده از این رو این کمیته را تشکیل خواهیم داد و نمایندگانی از گمرک و وزارت صمت نیز در جلسات این کمیته حضور یابند.
 
ريیس کل بانک مرکزی گفت: معتقدم ما جزیره‌های جدا از هم نیستیم بلکه باید در کنار هم مسايل کشور را پیش ببریم، بعضا شاید نظرات متفاوتی وجود داشته باشد اما باید نگاه‌ها به هم نزدیک باشد لذا علاقه مند به تشکیل این کمیته هستیم.
 
وی گفت: قرار است بخشنامه‌ای صادر شود باید نظرات بخش خصوصی را بشنویم این مساله می‌تواند کمک بزرگی به حل مشکلات از طریق بخشنامه‌ها کند.
 
صالح آبادی با اشاره به سخن یکی از اعضای اتاق مبنی بر اینکه دور زدن تحریم‌های خارجی راحت تر از مشکلات داخلی است، گفت: همانطور که یکی از اعضای اتاق گفت: تحریم‌های خارجی را می‌توان پشت سر گذاشت اما مشکلات داخلی جز موضوعات کلیدی است که جز با تعامل حل نمی‌شود. لذا خوشبین هستیم که با همکاری شما به وضعیت مناسبی برسیم. سال آینده بهتر از امسال خواهد شد اگرچه امسال از پارسال در حوزه ارزی وضعیت بهتری داریم.
 
وی افزود: طی 9 ماهه سال جاری 39 میلیارد و 895 میلیون دلار تامین ارز به روش‌های مختلف (ارز نیما، ارز ترجیحی و ارز اشخاص) انجام شده در حالی که در 12 ماه سال گذشته تنها 36 میلیارد و 482 میلیون دلار تامین ارز به روش‌های مختلف داشتیم.
 
بخشی از این موضوع به بهبود بازگشت ارز صادراتی و عرضه مناسب ارز در سامانه نیما بازمی گردد. خوشبختانه پتروشیمی‌ها عدد خوبی به سامانه نیما واریز کرده اند که نشان می‌دهد وضعیت صادرات شان بهبود یافته است
 
وی گفت: بازگشت ارز حاصل از صادرات چه ارز نفتی، چه فرآورده‌های نفتی و چه ارز غیر نفتی جزو اولویت‌های کشور بوده که حتی در صورت لغو تحریم‌ها همچنان دارای اهمیت خواهد بود اما نرخ ارز حاصل از صادرات باید به گونه‌ای باشد که صادرکننده متضرر نشود.
 
صالح آبادی تصریح کرد: کارگروه مشترکی بین بانک مرکزی و وزارت صمت تشکیل شده که تقریبا هر هفته جلسات این کارگروه برگزار خواهد شد؛ تسهیلاتی را در این کارگروه فراهم کردیم که چارچوب‌هایش در حال نهایی شدن است و به زودی ابلاغ خواهد شد.
 
نرخ ارز نیما دستوری تعیین نمی‌شود
 
وی با بیان اینکه توجه به حوزه دانش بنیان نیز جزو اولویت‌های ما بوده و باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم، گفت: وضعیت صادرات، بازگشت ارز صادراتی، ارز ترجیحی و عرضه ارز در سامانه نیما وضعیت خوبی نسبت به پارسال داشته و پیش بینی می‌شود سال بعد بهتر از سال جاری باشد.
 
ريیس کل بانک مرکزی گفت: در بودجه سال آینده موارد خوبی از جمله کاهش تسهیلات تکلیفی نظام بانکی، تعبیه بدهی دولت به بانک‌ها و تقویت سرمایه بانک‌ها دیده شده است.
 
بانک مرکزی را مستقل می‌کنیم
 
وی با اشاره به ثبات اقتصادی و بازار ارز افزود: در سامانه نیما ثبات خوبی داشتیم و نرخ ارز نوسانات زیادی نداشته است. وضعیت در بازار متشکل ارزی نیز به همین صورت بوده است. البته باید توجه داشت که تفاوت نرخ بازار متشکل با سامانه نیما طبیعی است. شما حتی اگر سیب زمینی را به صورت کیلویی یا تنی بخرید نرخ‌هایش با هم متفاوت خواهد بود.
 
صالح آبادی تاکید کرد: در سامانه نیما نرخ ارز به صورت دستوری تعیین نمی‌شود و مبنی بر عرضه و تقاضاست لذا پیش بینی پذیر کردن بازار جزو موارد مهمی است که تمام تلاش ما بر این خواهد بود تا فعالان اقتصادی در فضای آرامش کار کنند.
 
وی با بیان اینکه آمارهای اقتصادی را زمان‌های منظمی منتشر خواهیم کرد، گفت: یکی از ریشه‌های تورم سلطه سیاست‌های مالی بر پولی است. در طول سالیان متمادی اقتصادمان نفتی بوده و سیاست مالی بر پولی غلبه داشته است که یکی از مشکلات اقتصاد ایران همین موضوع است. بودجه دولت‌ها همواره از محل نفت تامین شده در حالی که در دنیا سیاست‌های مالی مستقل از پولی است و ناظر پولی به فکر آرامش اقتصاد کلان و پیش بینی پذیر کردن آن است و دولت از محل‌های دیگری بودجه خود را تامین می‌کند.
 
صالح آبادی افزود: وقتی درآمدها نفتی باشد و بانک مرکزی ارز نفتی بخرد موجب افزایش پایه پولی و در نهایت تورم می‌شود بنابراین سعی می‌کنیم اتکا به درآمدهای نفتی را کم کنیم و بانک مرکزی را به سمت استقلال بیشتر هدایت کنیم.
 
وی گفت: همچنین حل مشکل ناترازی بانک‌ها در دستور کار است که البته همکاری بانک‌ها را می‌طلبد.
 
صالح آبادی گفت: در بحث ذینفع واحد، حمایت از تولید، افزایش تسهیلات در بخش تولیدی و دستورالعمل زنجیره تامین برنامه‌هایی داریم.
 
وی گفت: دستورالعمل زنجیره تامین به صورت آزمایشی قرار است اجرا شود و هنوز نهایی نشده است که در این رابطه با چند بانک، وزارت صمت و وزارت اقتصاد بحث‌هایی صورت گرفته تا به صورت پایلوت اجرا شود و پس از اخذ نظر بخش خصوصی به اجرای نهایی برسد. این دستورالعمل بسیار مهم بوده زیرا در حال حاضر نیاز به نقدینگی از سیستم بانکی بالاست در حالی که اگر این زنجیره اجرایی شود تولیدکننده مواد اولیه را می خرد و با ضمانت بانک اوراقی را صادر می‌کند و آن را در اختیار حلقه‌های بعدی قرار می‌دهد؛ این موضوع نیاز به نقدینگی را در واحدهای تولیدی کاهش می‌دهد.
 
ريیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: استفاده از ابزارهای اعتباری به جای پول در شاخص‌های کلان اقتصاد اثر مثبتی می‌گذارد. باید خلق نقدینگی قاعده مند شود لذا استفاده بیشتر از ابزارهای اعتباری مثل LC داخلی می‌تواند نیاز به نقدینگی را کم کند.
 
local_offerبرچسب‌ها:
خبر مهم درباره آزادسازی واردات خودرو پایان خوش بورس در این هفته / زور فملی به پالایشی‌ها نرسید نخستین قسط واریزی به صندوق تثبیت بازار؛ امروز سوخت توزیعی کشور در 4 مرحله مجزا کنترل می‌شود قیمت دلار در بازار آزاد (29 دی) بیش از 21 هزار تن قیر در تالار صادراتی بورس کالا دادوستد شد آغاز بازارگردانی "ومهان" از نخستین روز هفته آینده پارامترهای بازارگردانی "واحیا" تغییر می کند نرخ مالیات خانه‌ها و خودرو‌های لاکچری اعلام شد خبر مهم برای صاحبان این خودروها جدیدترین قیمت سکه در بازار (29 دی) شگرد بانک‌ها برای ندادن وام بدون ضامن تامین مالی زنجیره ای، گامی در راستای حمایت از تولید پس‌رفت در تصویب قوانین مالیاتی بخش مسکن تنش روسیه و اروپا قیمت گاز را افزایش می‌دهد؟ سلطه بیت کوین تمام می شود؟ پیش بینی مهم از آینده قیمت سکه شاخص در کانال یک میلیون و 279 هزار واحد نفت در سال آینده 105 دلاری می شود بازارگردانی "مفاخر" در بازار اول فرابورس صادرات نفت عراق به ترکیه متوقف شد آلمان فقط برای 17 روز گاز دارد/دست آلمانی‌ها در حنای لهستان وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه‌گذار می‌داند فوری / مالیات خودرو‌های سواری تعیین شد جدیدترین قیمت طلا در بازار (29 دی) سکه‌بازان به بازار دلار هجوم بردند کیفیت حلقه گمشده تولید داخل/ استانداردهای تعلیق شده خودرو کدامند؟ 14.7 میلیون نفر امسال با قطار سفر کردند وعده جدید دولت به سهامداران/ بورس از سقوط نجات پیدا... بنزین موجود در تمامی جایگاه‌ها استاندارد است این کارمندان منتظر افزایش حقوق نباشند نصف این یارانه ناگهان ناپدید می‌شود! ایران و روسیه تصمیم‌های خوبی در زمینه تجارت گاز گرفتند قیمت یخچال دوقلو در بازار / جدول آغاز پیش‌فروش سایپا لیست خانه‌های خالی منتشر شد | اعلام زمان پرداخت مالیات کیفیت بنزین در کشور استاندارد است؟ با ارز دیجیتال وام مسکن کم بهره بگیرید! افزایش سرمایه 3 شرکت بورسی + جزيیات اگر قرار بود در جلسه مجلس یک خواسته را مطرح کنید، چه بود؟ سقوط بیت‌کوین حتمی است؟ افزایش سرمایه 2 شرکت بورسی / سرمایه جدید آریان چقدر شد؟ عیدی کارگران را شب تحویل سال ندهید! تورم در انگلیس رکورد 30 ساله را شکست سنگ آهن پرچم‌دار افزایش قیمت فلزات صنعتی بورس کالا؛ راه ابریشم تجار بین‌المللی و شاهراه حذف قیمت گذاری دستوری موافقت کمیسیون تلفیق با واردات 50 هزار خودرو راه 700 روستا مسدود است/ ریزش بهمن خارج از محدوده آزادراه تهران- شمال باعث فوت یک کارگر شد انتقادی تند به تعرفه مشاوران املاک در کشور جدیدترین قیمت دلار و یورو در صرافی‌ ملی | 29 دی 1400