چرا وعده ارزانی دلار محقق نشد؟

چرا وعده ارزانی دلار محقق نشد؟

آنطور که گفته‌های این روزهای مردم برمی‌آید، در سال 99 باوجود هشدار کارشناسان و تجربه عدم واکنش بازار ارز به حرف‌درمانی، مسيولان با وعده‌های بی‌نتیجه وبعضا ضدونقیض فقط سرمایه اجتماعی خود برای کنترل انتظارات را از بین بردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سالی که گذشت در بازار ارز بیش از هر زمان دیگری وعده داده شد مسيولان مدام از موقتی بودن شرایط گفتند. یک روز وعده ارز 15 هزار تومانی دادند، روز دیگر مردم را چشم‌انتظار دلار 20 هزارتومانی گذاشتند. یک بار گفتند رسیدن قیمت دلار به نرخ ارز پیشنهادی دولت در بودجه( 11 هزار و 500 تومان) رویا نیست و فردای آن اعلام کردند پول‌های بلوکه آزاد و چنین و چنان خواهد شد….

با این حال تابلوی صرافی‌ها هر روز گواهی می‌دادند که این حرف‌ها قرار است وعده بماند و خبری از عمل نیست. کارشناسان در آن دوران بارها یادآوری کردند که اعتماد عمومی یک سرمایه‌ اجتماعی باارزش برای مسيولان است پس وقتی وعده‌ای می‌دهند باید به این توجه کنند که چنانچه وعده‌ها محقق نشود، اعتماد عمومی آسیب خواهد دید و تبعا کنترل انتظارات دشوارتر می‌شود، با این حال گوش کسی به این هشدارها بدهکار نبود.

در روزهای پایانی سال 99 تجارت‌نیوز در چند گزارش این وعده‌ها و حاصلش را یادآوری کرد و مردم نیز به آن واکنش پرتب‌وتابی نشان دادند. در ادامه تعدادی از نظرات مردم در واکنش‌ به وعده‌های ارزی ريیس جمهور و ريیس کل بانک مرکزی در سال 99 را می‌خوانید:

« با وعده و وعید کشور اداره نمیشه»

« انگارنه انگار که دلار 3500تومن بود. تازه وعده دلار 15هزارتومنی میدن. واسه ملت بیچاره دلار 15 تومنی و 30 تومنی فرقی نمیکنه. دلار دربدترین حالت باید 6 هزارتومن باشه»

« چنان رونق اقتصادی به این جامعه و کشور تحمیل کردن که محتاج یک قرون و دوزار شدیم بابا. تورمی تحمیل کردن به کشور که اون سرش ناپیدا… کی میخواهد درست کنه؟ خدا، عالم، بابا بذارید تموم بشه این چند ماهش بره زودتر. دنبال رونق اقتصادی نباشید. دنبال دولت تدبیر و امید نباشید. همه اش سرکاریه. زیاد به این وعده‌ها دل خوش نکنید قیمتی که رفت بالا هیچ وقت پایین بیا نیست. علی برکت الله»

« باید قانونی وضع شود تا با مسيولانی که وعده‌های بی‌اساس و دروغ می‌دهند و عملیاتی نمی‌شود برخورد بسیار جدی شود تا کسی دیگر با وعده و وعید الکی رای جمع نکند. این وعده‌های دروغین و تا حدودی تخیلی اهانت به شعور مردم است»

« روحانی خودش رو گول میزند نه مردم را. از اول تا آخرريیس جمهوریش فقط وعده داده، هیچ کاری نمیکنه»

« اتفاقا روحانی به وعدش عمل کرده الان به 45هزار تومن اصلا محتاج نیستیم چون با این گرونی چیزی نمیشه باهاش خرید»

« روحانی تو این هشت سال به کدوم وعده عمل کرده که به این عمل کنه و دلار رو بیاره رو 15تومان»

« حسن روحانی خودش بهتر میدونه که وعده‌ها و حرف‌هاش نادرست و توخالیه و هیچ‌وقت امکان نداره دلار بشه 15 هزار تومن. مشکل اصلی اقتصاد ایران افزایش شدید نقدینگی و چاپ پول بدون‌پشتوانه هست. تا فکری اساسی برای متوقف کردن این قطار سریع‌السیر افزایش نقدینگی که داره با سرعت می‌تازونه و به جلو میره، نشود، انتظار کاهش قیمت دلار یک امر واهی و احمقانه هست. همین امسال هم خواهیم دید که چطور برخلاف وعده‌های مسيولین قیمت دلار روند شتابان صعودی خودش رو ادامه میده»

« کدوم وعده‌ی ایشون عملی شده که اینا بشه ؟! قرار بود چنان رونق اقتصادی راه بندازن که مردم به این 45 هزار تومن محتاج نباشن !!!! چی شد پس ؟! قرار بود صد در صد سهام عدالت آزاد بشه و تو پرتفوی خودمون بیاد و پول فروش سهام عدالت مون 10 روزه تصفیه شه !؟ چی شد پس؟!»

« همتی فقط دلش میخواست مدام سخنرانی کنه وتوییت بزنه. خودش میدونست به دستور روحانی مجبوره برای جبران کسری بودجه دلارو تا سی ودو هزار تومان برسونه»

« اقای همتی من یکی اوایل به صحبت‌هات دل بسته بودم ولی الان می‌بینم شما هم فقط حرف میزنید...دلار پایین که نیومد هیچی هر موقع هم که داشت پایین میامد و شما صحبت کردید یا همون جا ایستاد یا دوباره رفت بالا»

« هم وعده الکی میدن هم همش از خودشون و کارهاشون تعریف می‌کنن در حالی که فقر گریبان مردم رو گرفته»

مطالعه بیشتر: 5 وعده برباد رفته روحانی در بازار ارز سال 99 / دلار 15 هزار تومانی چه شد؟
مطالعه بیشتر: 25 وعده ارزی همتی در سال 99 / رویاهایی که مشکل مردم را حل نکرد
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

ادامه روند کاهشی دلار در آخرین روز بازار 99

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی امروز (پنجشنبه) با 85 تومان کاهش در مقایسه با روز گذشته به رقم 23 هزار و 960 تومان رسید.

Bartarinha.ir/
آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/

کاهش نرخ ارز در بازار

قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

نرخ تسعیر ارز اعلام شد

نرخ تسعیر ارز اعلام شد

بانک مرکزی نرخ تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای تهیه صورت‌های مالی پایان سال بانک‌ها را ابلاغ کرد.

TejaratNews.com/
قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین در صرافی ملی روی نرخ 25 هزار و 229 تومان و در بازار آزاد با قیمت 25 هزار و 350 تومان خریدوفروش شده است، این شاخص بازار ارز روز گذشته را با افزایش قیمت همراه شد.

TejaratNews.com/

علت افزایش قیمت دلار چیست؟ / دلار صرافی ملی هم وارد کانال 25 هزار تومان شد

شروع پرقدرت دلار در اولین روزهای کاری امسال / بورس در نوروز چه شد؟

شروع پرقدرت دلار در اولین روزهای کاری امسال / بورس در نوروز چه شد؟

در اولین هفته فعالیت بازارها در سال نو در معامله‌ فلزات طلایی کم‌نوسان طی شد، بازار سرمایه تنها بازاری بود که افت کرد اما دلار رشد قیمت بیش از پنج درصدی را از آن خود کرد.

TejaratNews.com/
غول جدید در بازار بیت‌کوین/ ارز دیجتالی یک کلاس بالا رفت

غول جدید در بازار بیت‌کوین/ ارز دیجتالی یک کلاس بالا رفت

بر اساس گزارش‌های اقتصادی سه ماهه اعضای کمیته بازار آزاد فدرال، پیش‌بینی می‌شود که تولید ناخالص داخلی در سال 2021، 6٫5 درصد افزایش پیدا کند. قرار است یک غول جدید نیز به بازار بیت‌کوین

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

دیروز نیز در ادامه روند کم نوسان و کاهشی، اسکناس آمریکایی 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 24 هزار و 580 تومان رسید.

TejaratNews.com/
برجام باعث سقوط قیمت ارز می‌شود؟/ تاثیر برجام بر وضعیت اقتصادی

برجام باعث سقوط قیمت ارز می‌شود؟/ تاثیر برجام بر وضعیت اقتصادی

با این که مدت‌هاست همه در انتظار تاثیر معجزه‌‎آسای بازگشت به برجام بر بازار ارز هستند، این روزها تعدادی از کارشناسان عنوان می‌کنند که در شرایط فعلی اقتصاد حتی تاثیر بازگشت به برجام هم در بازار ارز داي...

TejaratNews.com/
احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی ابزاری جدید برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری / اوراق اجاره سهام، جذاب‌تر از سپرده بانکی برای صن... روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی نحوه شرکت در در مجامع سرمایه‌گذاری سهام عدالت "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی

در حال بارگیری...