پیچ حساس و تاریخی «شاخص کل» بدست سهامداران

پیچ حساس و تاریخی «شاخص کل» بدست سهامداران

باید با اعتماد به شاخص و فرار از هیجان، این سطح را کف‌سازی شود و جای پای صعود شاخص برای حرکت و پله بعدی یعنی شاخص یک میلیون و 730 هزار واحدی محکم شود، زیرا پس از آن است که می‌توان قله 2 میلیون و 100 هزار واحدی را فتح کرد و جشن صعود و بازپس‌گیری را گرفت.

به گزارش بورس‌نیوز، بورس تهران در معاملات روز دوشنبه با شاخصی اندک و ضعیف توانست به مرز مثبت برسد و در پله یک میلیون و 538 هزار واحدی بایستد.

در طول 10 روز گذشته و به واسطه رسیدن به سطح مقاومتی که شاخص‌کل پیش روی داشت، عرضه‌ها فراتر از موج مقاومتی بود که کارشناسان بخاطر عدم استراحت 500 هزار واحدی شاخص طی چند ماه آن را بعید نمی‌دانستند، ولی با این حال، بخش فراوانی از عرضه‌ها توسط میزان تقاضای موجود در بازارخنثی شد و شاخص هم وزن نیز گواه این موضوع بوده که طی این مدت، سبزپوشی محسوسی را از خود به نمایش گذاشته است.

نوساناتی که شاخص‌کل در مدت 10 روزه بازار از خود نشان داد، حاکی از آن بوده که گروه‌های شاخص ساز مانند کامودیتی‌ها پالایشی‌ها و با ریسک و استرس همراه باشند و نتوانند عنوان لیدری بازار را یدک بکشند اما؛ در روز گذشته بالاخره این پالایشگاهی‌ها بودند که اقبال را در مشت خود دیدند و با وجود عرضه‌های فراوان، قبای لیدری بازار را بر تن کردند و پس از آن در شطرنج بازارسرمایه، دارویی‌ها پیشروی مناسبی را نشان دادند.

شاخص هم وزن نیز 2584 هزار واحد افزایش یافت. امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از 10هزار و 650میلیارد تومان رسید. 

دلار رفت اما؛ برگشت

همانطور که در پیش گشایش روز گذشته به عرض شما خوانندگان محترم رسید، دلار مرز 26 هزارتومان را لمس کرد اما؛ شایعات و حواشی که در خیابان فردوسی گوش به گوش از افغانستان به ایران رسید باعث شد تا باردیگر دلار مرز 27 هزارتومان را به خود ببیند و در آخرین معامله نرخ 27 هزار و 130 تومان نیز نمایش داده شد.

سکه صدقه داد!

حباب خرید و فروش یا بهتر بگوییم بازارگرمی سکه بازان به 200 هزارتومان رسیده و سطح تفاوت را آنقدر بالا بردند که عجب سودی را به ازای هر سکه دلالان به جیب می‌زنند و از این کار، صرافی و طلافروشی‌های سکه بدست نیز منتفع می‌شوند.

سکه بهار آزادی نسبت به روز گذشته 50 هزارتومان کاهش داشت و به 11 میلیون و 450 هزارتومان رسید و سکه امامی با همین میزان کاهش به نرخ 12 میلیون و 50 هزارتومان عقب گرد داشت.

تابلوی طلافروشی‌ها نیز گواه بر کاهش درآمد‌ها داشت اما؛ 2 هزارتومان آنچنان رقمی نیست که روی تابلو‌ها خود نمایی کند و در آخر هر گرم طلا با نرخ 1 میلیون و 166 هزارتومان و هر مثقال طلا با نرخ 5 میلیون و 55 هزارتومان برای مشتریان قیمت گذاری می‌شد.

آرامکو و خیانت به تولیدکنندگان نفت

بازار جهانی نفت حاکی از آن بوده که نفت برنت در حال کاهش بوده و سطح 73 دلاری هفته گذشته را از دست داد و باردیگر بشکه‌های 72 دلاری را شاهد هستیم و سیگنال‌های که عربستان به بازار تزریق می‌کند باعث شوک به تمام تولیدکنندگان می‌شود، زیرا آرامکو در بیانیه‌ای اعلام کرد که از اکتبر قیمت فروش رسمی همه سهمیه خام فروخته شده به آسیا، را حداقل 1 دلار در بشکه کاهش می‌دهد.

از شرق تا غرب

شاخص Nikkei در آخرین سطح معاملات 220 واحد افزایش داشته در سطح 29 هزار و 880 واحدی بوده و شاخص شانگ‌های نیز با 40.13 واحد افزایش به 3622 واحد رسیده است البته نزدک 0.62 درصد رشد داشته، ولی از طرف مقابل داوجونز با منفی 74.71 واحد و S&P نیز با 1.52 واحد منفی خود نمایی کردند.

بازار امروز نوبت کیست

سهامداران عزیز توجه داشته باشید که امروز برای تابلوی بورس کاملا حیاتی بوده و باید هیجان را از شاخص دور کرد، زیرا محدوده فعلی یعنی شاخص یک میلیون و 530 واحدی مانند آن پیچ حساس تاریخی می‌ماند و از اهمیت بسزایی برخوردار است.

باید با اعتماد به شاخص و فرار از هیجان، این سطح را کف‌سازی شود و جای پای صعود شاخص برای حرکت و پله بعدی یعنی شاخص یک میلیون و 730 هزار واحدی محکم شود، زیرا پس از آن است که می‌توان قله 2 میلیون و 100 هزار واحدی را فتح کرد و جشن صعود و بازپس‌گیری را گرفت.

سهامداران گرانقدر توجه داشته باشید که این پیش‌بینی به معنای تحقق یک ماهه این صعود نیست بنابراین در طول مدت زمانی که بازار پیش رو دارد احتمالا در طول یک ماه شاخص در الگوی خود باقی مانده و بین یک میلیون و 530 واحدی تا 590 واحدی در نوسان خواهد بود تا زمینه چینی برای حرکت‌های بعدی انجام شود.

از سوی دیگر برای پرتفوی خود، فاکتور‌هایی مانند نرخ «ارز و تورم»، «قیمت جهانی کامودیتی ها»، «گزارش و البته تولید و فروش شرکت ها» و در پایان سیاست و اقدامات دولت در بخش‌های سیاسی و اقتصادی را حتما دنبال کنید.

local_offerبرچسب‌ها:
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...