سه عامل بهبود فروش فولاد در بورس کالا

سه عامل بهبود فروش فولاد در بورس کالا

کاهش قیمت‌های پایه در بورس کالا به رونق حجم معاملات منتهی شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، افت قیمت پایه شمش و محصولات فولادی که تقریبا از روزهای ابتدایی بهمن ماه آغاز شد توانست به مرور رونق را به معاملات این بخش بازگرداند. همزمانی کاهشی شدن نرخ ارز نیمایی در عین افت بهای شمش و محصولات فولادی کشورهای CIS، در حالی که به روزهای پایانی سال که زمان خروج بازار مقاطع طویل فولادی از رکود سنتی به‌شمار می‌رود نزدیک می‌شویم مهم‌ترین پارامترهایی بودند که توانستند این بازار را از رکود خارج کنند.

 اگرچه سیگنال‌های جهانی از استمرار قیمت‌های فعلی شمش در بازارها حداقل تا دو هفته آتی حکایت دارد، اما تکانه‌های افزایشی نرخ ارز در بازار داخل دیده می‌شود که این موضوع می‌تواند پارامتری در جهت رشد بهای پایه شمش و محصولات فولادی باشد. اما بازگشت این بازار به دوران رکود یا حفظ دوران رونق بیش از قیمت پایه از انتظارات تورمی اثر می‌پذیرد که در حال حاضر سیگنال‌هایی هرچند ضعیف از افزایشی شدن انتظارات تورمی در بازار به چشم می‌خورد که البته بخشی از این افزایشی شدن انتظارات با توجه به نزدیکی به روزهای پایانی سال محتمل است.

 بهمن پررونق فولادی‌ها

بازار فیزیکی بورس کالا هفته گذشته میزبان عرضه 145 هزار تن شمش فولادی با قیمت پایه عرضه 10 هزار و 100 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این نرخ پایه کمترین قیمت عرضه در 7 هفته اخیر یعنی پس از هفته منتهی به 12 دی ماه بود. روند کاهشی بهای پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا از 3 هفته قبل آغاز شده و این کاهش بها توانسته مجددا رونق را به این بازار بازگرداند، به‌گونه‌ای که خریداران شمش فولادی در روز دوشنبه 20 بهمن ماه تقاضایی برابر 201 هزار تن را در این بازار به ثبت رساندند که این تقاضا بیشترین تقاضای به ثبت رسیده در این بازار پس از هفته منتهی به 12 دی ماه بود. بررسی روند معاملات شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا بیانگر آن است که ظرف ماه‌های اخیر، قیمت پایه مهم‌ترین پارامتر رونق یا عدم رونق در این بازار به‌شمار می‌رود.

 همراستایی پارامترهای تعیین‌کننده قیمت پایه

ظرف هفته‌های اخیر شاهد آغاز تکانه‌های کاهشی در بهای آزاد ارز در کشور بودیم که این موضوع سیگنالی کاهشی برای فعالان بسیاری از بازارها به‌شمار می‌رفت و حتی باعث شد بخش پایین‌دست زنجیره فولاد به امید کاهش قیمت مواد اولیه (شمش فولاد) خریدهای خود را به تعویق بیندازد.

قیمت شمش فولاد CIS پارامتر دیگر اثرگذار در تعیین بهای پایه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای کشور است. بهای شمش و محصولات فولادی CIS از ابتدای دسامبر 2020 مسیری افزایشی را طی کرده‌اند که به رشد بهای پایه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا حتی در دوران افت نرخ ارز نیمایی (آذر ماه) نیز منجر شده است. روند رو به رشد بهای شمش CIS تا نیمه ژانویه 2020 ادامه یافت و این محصول تحویل دریای سیاه به رکورد قیمتی 607 دلار به ازای هر تن در 12 ژانویه رسید؛ اما در ادامه بهای این محصول در این بازار وارد مسیر کاهشی با سرعتی قابل ملاحظه شد، به گونه‌ای که بهای هر تن بیلت صادراتی CIS تحویل دریای سیاه در تاریخ 10 فوریه با افتی 6/ 12 درصدی نسبت به قیمت اوج به 530 دلار به ازای هر تن رسید.

افت محسوس تقاضا برای بیلت صادراتی CIS مهم‌ترین عامل کاهش بهای بیلت از نیمه ژانویه بود؛ البته فولادسازان نیز در برابر این افت قیمتی مقاومت کردند اما در ادامه کاهشی شدن بهای قراضه ترکیه به کمک این بازار آمد و اجازه افت بیشتر نرخ را به بازار داد؛ به گونه‌ای که بهای معامله هر تن بیلت صادراتی CIS به 530 دلار که کمترین قیمت برای این محصول پس از هفته اول دسامبر 2020 بود، رسید.

استمرار روند کاهشی بهای بیلت CIS با ورود مجدد این نرخ به روند افزایشی تا حد قابل توجهی به بازگشایی بازارهای چین پس از تعطیلات سال نوی این کشور و میزان تقاضای داخلی چین بستگی دارد. آخرین اطلاعات از افزایشی شدن تقاضای این کشور در آخرین هفته پیش از شروع تعطیلات چین حکایت دارد که این موضوع می‌تواند به مفهوم پیش‌بینی فعالان بازار این کشور بر رشد تقاضای بازار داخل چین پس از تعطیلات عید شکوفه‌ها باشد. بنابراین اگر اتفاق جدیدی همچون موج جدیدی از همه‌گیری بیماری کووید-19 در کشورهای اروپایی رخ ندهد، نمی‌توان انتظار افت قابل توجهی در بهای شمش و محصولات فولادی داشت.  در مجموع کاهشی شدن همزمان نرخ ارز نیمایی در کشور و افت بهای شمش فولاد CIS در نهایت به کمک بازار در رکود فرورفته فولادی کشور آمد و همراستا شدن این دو پارامتر ظرف 3 هفته اخیر توانست این بازار را از رکود خارج کند.

 خوش‌بینی به روزهای پایانی سال در بازار مقاطع طویل فولادی

در معاملات روز دوشنبه 20 بهمن ماه در نهایت 111 هزار تن انواع شمش فولادی با میانگین قیمت 10 هزار و 160 تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شد؛ که با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد بهای شمش فولادی خریداری شده در این بازار به 11 هزار و 600 تومان به ازای هر کیلوگرم می‌رسد. بنابراین با توجه به هزینه حمل و تبدیل و سود معقول نورد کار انتظار می‌رود که میلگرد تولیدی با این شمش، قیمتی در حدود 12 هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم داشته باشد. البته با توجه به هزینه مالیات ارزش افزوده مجدد و کارمزد و هزینه حمل این محصول به بازار خرده‌فروشی و سود معقول تاجر، محصول تولیدی با این شمش، قیمتی بیش از 14 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد داشت.

این در حالی است که همچنان میلگرد در بازار آزاد تهران در کانال 12 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رسد؛ به گونه‌‎ای که در آخرین روز معاملات هفته قبل یعنی سه‌شنبه 21 بهمن ماه هر کیلوگرم میلگرد در این بازار به نرخ 12 هزار و 400 تومان معامله شد. رینگ معاملاتی مقاطع طویل فولادی در روز سه‌شنبه 21 بهمن ماه میزبان عرضه قطعی 68 هزار تن انواع میلگرد بود؛ این کالا با قیمت پایه 10 هزار و 760 تومان به ازای هر کیلوگرم در این بازار عرضه شد؛ قیمت پایه میلگرد عرضه شده در این بازار نسبت به عرضه هفته قبل کاهشی 300 تومانی به ازای هر کیلوگرم داشت که این موضوع منجر شد خریداران بیشتری به این بازار ورود کنند، به‌گونه‌ای که تقاضایی برابر 116 هزار تن در این بازار به ثبت رسید که در نهایت به معامله 54 هزار تن انواع میلگرد از این بازار با قیمت پایه منجر شد.

با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده و کارمزد، بهای میلگرد معامله شده از این بازار در این روز به 11 هزار و 700 تومان به ازای هر کیلوگرم می‌رسد و با توجه به هزینه حمل و سود معقول تاجر میلگرد در بازاره خرده‌فروشی تهران قیمتی در حدود 12 هزار و 500 تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد داشت که متناسب با قیمت فعلی این کالا در بازار آزاد به‌شمار می‌رود. در بورس کالا تفاوت قیمت پایه عرضه شمش فولاد و مقاطع طویل فولادی در هفته گذشته تنها 600 تومان به ازای هر کیلوگرم بوده که این تفاوت با توجه به هزینه‌های تولید قابل توجیه نیست؛ در این شرایط استمرار فعالیت خطوط تولید یا صادرات می‌تواند تولیدکننده بخش پایین‌دست را به خرید شمش از رینگ معاملاتی بورس کالا سوق دهد.

البته نزدیکی به روزهای پایانی سال و اتمام فصل سرد که زمان سنتی رکود مصرفی در بازار به شمار می‌رود نیز می‌تواند عاملی در جهت ترغیب نوردکاران برای خرید مواد اولیه خطوط تولید باشد. عموما در هفته‌های پایانی سال افزایش تقاضا و رشد قیمت در بازار مقاطع فولادی کشور نیز اتفاق می‌افتد؛ هرچند که تجربه رشد مجدد قیمتی در شرایطی که مقاطع طویل فولادی از ابتدای امسال تا روز 21 بهمن رشدی 106 درصدی داشته‌اند به راحتی قابل رخ دادن نیست؛ اما انتظار می‌رود که نزدیکی به روزهای پایانی سال رونقی مجدد در این بازار به وجود آورد.

local_offerبرچسب‌ها:
ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ریزش دلار با بورس کالا چه می‌کند؟ / دلار به زیر 24 هزار تومان می‌رسد؟

ريیس جمهور در جریان سخنرانی امروز خود اعلام کرد قیمت دلار واقعی نیست و باید کاهش یابد، از طرفی نیز سیگنال‌هایی مبنی بر آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران توسط کره‌جنوبی به گوش می‌رسد که ریزش قیمت ...

TejaratNews.com/
رنج معاملات مثبت در فولاد/ فولاد با سبزپوشی به استقبال فردا می‌رود

رنج معاملات مثبت در فولاد/ فولاد با سبزپوشی به استقبال فردا می‌رود

فولاد امروز با افت دو درصدی قیمت 11,730را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از 90میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا برقرار خواهد شد

ثبات در بازار فولاد با عرضه زنجیره تولید در بورس کالا برقرار خواهد شد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: راهکار ایجاد آرامش و ثبات منطقی در بازار فولاد، رشد عرضه‌ها و حضور بدون دغدغه فعالان بازار در بورس کالاست تا قیمت‌ها براساس...

EghtesadOnline.com/
ویژه سهامداران فولاد مبارکه/ رستگاری فولاد در دقایق پایانی معاملات

ویژه سهامداران فولاد مبارکه/ رستگاری فولاد در دقایق پایانی معاملات

درحالی که سهامداران «فولاد» از دقایق ابتدایی معاملات امروز بر صف فروش نشستند، در دقایق پایانی بازار فولاد با 0.1درصد رشد، قیمت آخرین معامله 11,610ریال را ثبت کرد.

EghtesadOnline.com/
ثبت نخستین معامله مناقصه‌گذار در بورس کالا

ثبت نخستین معامله مناقصه‌گذار در بورس کالا

نخستین معامله مناقصه در بورس کالای ایران توسط کارگزاری فارابی، دوم اسفندماه سال جاری از سوی یکی از شرکت‌های توزیع نیروی برق منطقه‌ای انجام شد.

EghtesadOnline.com/
پاشنه آشیل بورس و صنعت فولاد، سیاست زدگی است

پاشنه آشیل بورس و صنعت فولاد، سیاست زدگی است

در دومین روز از یازدهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران میزگردی تخصصی درخصوص بررسی مهم‌ترین مسايل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته تشکیل شد که در آن به...

EghtesadOnline.com/
بررسی معاملات هفته گذشته بورس کالا

بررسی معاملات هفته گذشته بورس کالا

هفته گذشته دادوستد ابزارهای مالی به گونه‌ای رقم خورد که سکه طلا همچون گذشته بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد و محصول زعفران مورد معامله با ابزارهای مالی...

EghtesadOnline.com/
ثبت افت دو درصدی برای فولاد در اولین روز هفته/ حمایت 58درصدی حقوقی‌ها از فولاد

ثبت افت دو درصدی برای فولاد در اولین روز هفته/ حمایت 58درصدی حقوقی‌ها از فولاد

فولاد امروز با افت دو درصدی قیمت 11,600را ثبت کرد. همچنین حجم معاملات امروز این سهم از 70میلیون برگه سهم عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
ظرفیت‌های ابزارهای مالی بورس کالا برای صنایع و به طور خاص صنعت فولاد

ظرفیت‌های ابزارهای مالی بورس کالا برای صنایع و به طور خاص صنعت فولاد

رضا محتشمی‌پور، قايم مقام بورس کالای ایران در میزگرد تخصصی "ارتباط دو سویه بازار سرمایه و ارکان چرخه فولاد، فرصت‌ها و تهدیدها" در یازدهمین همایش چشم انداز صنعت...

EghtesadOnline.com/
کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان

کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان

کاهش عرضه میلگرد و شمش فولادی این شرکت منجر به کاهش ارزش معاملات شرکت شده است.

BourseNews.ir/
نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا

نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا

در این هفته شاهد عرضه 20.000 تن شمش فولاد شرکت بوده‌ایم، این عرضه با تقاضای 23.000 تنی مواجه شد و قیمت میانگین هر تن از آن 103 میلیون تن رسیده است.

BourseNews.ir/

افزایش نرخ ورق رنگی و قلع اندود "فولاد"

1.5میلیون تن سنگ آهن روی تابلو بورس کالا می‌رود

1.5میلیون تن سنگ آهن روی تابلو بورس کالا می‌رود

سید جواد جهرمی در میزگرد تخصصی بررسی مهم ترین مسايل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته در دومین روز از همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران به تحلیل شرایط معاملات...

EghtesadOnline.com/
بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

بیش از 55 هزار تن مواد پلیمری مهمان امروز بورس کالا

تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالا امروز میزبان عرضه 55هزار و 905 تن مواد پلیمری است.

BourseNews.ir/
30 راهکار برای افزایش صادرات فولاد/ بورس کالا یکی از مسیرهای توسعه صادرات

30 راهکار برای افزایش صادرات فولاد/ بورس کالا یکی از مسیرهای توسعه صادرات

طی سال 92، ظرفیت فولاد 22.5 میلیون تن و میزان تولید16.1 بوده است. میزان ظرفیت و تولید به ترتیب طی سال 93، 22.5 و 17.5 میلیون تن، سال94، 23.7 و 16.7 میلیون تن، سال 95، 29.8 و 18.5 میلیون تن بوده است.

Sena.ir/
تداوم افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو افت قیمت مرغ در بازار برای مطالبات‌مان از عراق، کالا نمی‌گیریم توثیق مکانیزه سهام برای دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی همگانی شد ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم جزییات بازنگری حدنصاب سرمایه گذاری صندوق ها مهمترین سیگنال سفر همتی به آلمان / آیا گشایشی در راه است؟ دلار 15هزار تومانی در چه صورت محقق می‌شود الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال وجود ندارد تسهیلات 75 هزارمیلیارد تومانی نظام بانکی به آسیب دیدگان از کرونا کف های حمایتی وبملت کجاست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 11 اسفند ماه پشت‌پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز آینده روشن در انتظار سهامداران بانک پارسیان فروش گوشت قسطی با چک کارمندی؟! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 اسفند / حباب سکه 630 هزار تومان شد مصوبه مجلس گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ 40 میلیون دلار کالای ورود ممنوع ترخیص می‌شود پیش‌بینی بورس فردا 12 اسفند / بازار از 20 اسفند متعادل می‌شود سهام عدالت افت 1.6 درصدی داشت خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 کدام نمادها در صف افزایش سرمایه هستند؟ مجمع "ساربیل" 141 تومان تقسیم کرد "زمگسا" در فکر تغییر هیات مدیره سود 600 ریالی "سنوین" نصیب سهامداران "شصفها" گرد هم می‌آیند جلسه دستمزد 1400 فردا برگزار خواهد شد مصوبه جدید مجلس کدام گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست حلب مورد نیاز کارخانه‌های روغن تامین شد جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت سهام عدالت دولتی می‌شود؟ بیشترین خرید حقوقی بورس امروز در وتجارت رقم خورد انتخابات غیرقانونی "وبرق" از سهامداران دعوت کرد کدال‌نگر 11 اسفند1399/ زیان 10میلیاردی بانک پارسیان در 9ماه ‌گذشته افت 3 هزار واحدی شاخص کل معامله 10هزار کنتور برق بر تابلوی مناقصه بورس کالا "اتکای" یکساله 752ریال سود برای هرسهم ساخت افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی اگر سهام شبندر دارید بخوانید (11اسفند)/ سبزپوشی پالایش نفت بندرعباس در سرخی بازار رنج معاملات مثبت در فولاد/ فولاد با سبزپوشی به استقبال فردا می‌رود فروش گوشت قسطی با چک کارمندی / احتمال کمبود گوشت برای شب عید ثبت ارزش معاملات 290میلیارد تومانی برای شستا چرا دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، وثیقه نیاز ندارد؟ قیمت دلار به 24797 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 چراغ بورس قرمز ماند افت شاخص بورس در بازار امروز

در حال بارگیری...