فارس من| ایران منابع مالی‌ برای‌ توسعه‌ میدان‌ آرش در‌ شرکت ملی نفت مصوب کرد

فارس من| ایران منابع مالی‌ برای‌ توسعه‌ میدان‌ آرش در‌ شرکت ملی نفت مصوب کرد

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: آمادگی کامل داریم که عملیات حفاری میدان آرش را آغاز کنیم و منابع مالی قابل توجهی را برای طرح توسعه این میدان در هیيت مدیره شرکت ملی نفت مصوب کردیم و به محض آماده شدن شرایط کار را آغاز خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جمعی از مخاطبان‌ خبرگزاری در سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «وضعیت میدان گازی آرش به کجا رسید؟» خواستار پیگیری آخرین وضعیت ایران در توسعه این میدان مشترک با عربستان و کویت شدند.

در این سوژه آورده شده است: فروردین ماه امسال خبری در رسانه ها مخابره شد که عربستان و کویت ایران را از میدان گازی آرش (الدورا) کنار گذاشته و به‌زودی عملیات برداشت از آن را آغاز می کنند. بلافاصله بعد از آن وزارت نفت اعلام کرد که کار مطالعاتی این میدان تمام شده و به‌زودی کار نصف سکوها آغاز می شود. ولی از آن زمان تاکنون هیچ خبری تا کنون در رسانه ها دیده نشده. لطفا پیگیری بفرمایید.

طبق آخرین توضیحات وزارت نفت، در خصوص میدان آرش، با وجود حساسیت‌‏ها و مناقشات مرزی، شرکت ملی نفت ایران به جد موضوع توسعه میدان را دنبال کرده و آمادگی خود را در این خصوص به مراجع ذی‌ربط بالادستی اعلام کرده است. بر این اساس، امکانات لازم جهت شروع عملیات ژيوفیزیک و ژيوتکنیک و متعاقب آن استقرار دکل حفاری به منظور شروع عملیات توسعه پیش‌‏بینی شده است اما تصمیم‌گیری در این باره بر عهده نهادهای بالادستی است.

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت پیش‌تر در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود: آمادگی کامل داریم که عملیات حفاری میدان آرش را آغاز کنیم و منابع مالی قابل توجهی را برای طرح توسعه این میدان در هیيت مدیره شرکت ملی نفت مصوب کردیم و به محض آماده شدن شرایط کار را آغاز خواهیم کرد.

اما با وجود آمادگی شرکت ملی نفت، به نظر می‌رسد اولویت ایران این است که ذیل سیاست همسایه‌محوری دولت سیزدهم، توسعه این میدان نفتی و گازی را به صورت مشترک با عربستان و کویت پیگیری کند و مذاکرات در این باره آغاز شده است.

‌«عبدالعزیز بن سلمان» وزیر انرژی عربستان سعودی در بیست و نهمین کنفرانس نفت و گاز خاورمیانه در بحرین، از آمادگی ریاض و کویت برای گفت‌وگو با ایران درباره میدان گازی آرش/الدره گفته بود.

به گفته وی «کویت و عربستان خواهان گفت‌وگو با ایران درباره میدان گازی الدره (آرش) هستند چرا که منابع موجود در آن جزء منافع مشترک دو کشور است».

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت میدان مشترک آرش تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای بهره‌برداری از میدان مشترک گازی آرش/الدره محفوظ می‌دارد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد