قرارداد بلندمدت، اوراق سلف ارزی و قرارداد آتی فولاد، 3 اقدام توسعه ای بورس کالا

قرارداد بلندمدت، اوراق سلف ارزی و قرارداد آتی فولاد، 3 اقدام توسعه ای بورس کالا

مدیرعامل بورس کالای ایران در نخستین همایش تاب آوری در صنعت فولاد گفت: رونق قراردادهای بلندمدت برای تسهیل تامین مواد اولیه تولید، راه اندازی اوراق سلف ارزی با همکاری صندوق توسعه ملی برای تامین مالی صنایع و راه اندازی قراردادهای آتی فولاد همچون بورس های کالایی دنیا از جمله اقدامات توسعه ای بورس کالا به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) و به نقل از کالاخبر، سید جواد جهرمی در ابتدای این همایش گفت: از سال 82 که بورس فلزات راه اندازی شد تا به امروز، بورس فلزات و سپس بورس کالا با صنعت فولاد عجین شده و تاب آوری این صنعت در مورد بورس کالا در برخی موارد هم صدق می‌کند.

وی افزود: در سال 94 تعداد عرضه کنندگان فولادی 15 شرکت بود ولی سال گذشته 200 شرکت فولادی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند و سهم فولاد از لحاظ حجمی 34 درصد از معاملات بورس کالا را به خود اختصاص داد و رشدهای خوبی در سالهای گذشته انجام شد. بخشی از این رشدها به دلیل تنوع محصولات و برخی به دلیل تنوع عرضه کنندگان بود.

وی با بیان اینکه در 20 سال اخیر در کنار خود صنایع گام به گام یاد گرفتیم که برای مدیریت بازار چه کارهایی باید انجام دهیم،تصریح کرد: سال 97، خاطرات تلخی را در شیوه تنظیم بازارها تجربه کردیم و از آن به بعد این تجربه بدست آمد که برای حکمرانی مناسب باید قانون مناسب داشته باشیم، به قانون پایبند باشیم و استقلال بورس کالا در عمل به قانون را هم بپذیریم.

وی ادامه داد: سال گذشته با وجود التهابات زیاد سعی کردیم این خط استقلال را حفظ کنیم و براساس تجربه و تصمیمات کارشناسی عمل کنیم.

وی ادامه داد: دومین تجربه این بود که از دو سال گذشته تاکنون نرخ ارز در هیچ کدام از محصولات شمش فولاد و میلگرد تاثیری ندارد و برآیند عرضه و تقاضا را می‌توانیم روی تابلوی معاملات مشاهده کنیم و از این مسیر سیگنال صحیح به سرمایه گذار و سیاست‌گذار بدهیم.

وی ادامه داد:برخی محصولات زنجیره فولاد از قدیم در بورس کالا معامله می‌شوند و به بلوغ خوبی رسیده اند و برخی دیگر مانند آهن اسفنجی به تازگی وارد بورس شده اند که برای این کالاها باید متناسب با فعالیت محصولات، رگولاتوری و دستورالعمل‌هایی وضع کنیم تا کل زنجیره محصولات در بورس کالا در حالت تعادلی قرار بگیرد.

جهرمی عنوان کرد: در حوزه تاب آوری بحث تامین مواد اولیه مطرح است که برای تامین مواد اولیه نیازمند قراردادهای بلند مدت هستیم که یکی از مواردی که باید در اولویت قرار داده و توسعه دهیم، قرارداد کشف پریمیوم است که این قرارداد کاملا قابلیت سرمایه‌گذاری دارد و برای تامین مواد اولیه شرکت‌ها کمک کننده است.

وی عنوان کرد: نکته بعدی تامین مالی شرکت‌هاست که در این خصوص اقداماتی در حوزه سلف ارزی در حال انجام است زیرا این حوزه مغفول مانده در این راستا اقداماتی با صندوق توسعه ملی صورت می‌گیرد تا برای تامین مالی شرکتها موثر باشیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر قرار داد آتی حوزه فولاد در بورس کالا وجود ندارد در حالیکه در بورس‌های بزرگ دنیا قراردادهای آتی میلگرد در صدر قراردادهای مهم بوده و محصولات فولادی از رتبه اول برخوردارند ولی ما در این خصوص بسیار عقب هستیم لذا باید در کالاهایی که به بلوغ رسیدند این بخش را توسعه دهیم و در میلگرد و سایر محصولات بتوانیم این قرارداد را راه اندازی کنیم.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد