کاهش 40درصدی خرید کولر و لوازم سرمایشی/ اجرای طرح تعویض کولرهای فرسوده

کاهش 40درصدی خرید کولر و لوازم سرمایشی/ اجرای طرح تعویض کولرهای فرسوده

با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل تابستان بازار انواع کولر داغ می‌شود اما فروشندگان امین‌حضور ادعا می‌کنند امسال خبری از خریداران کولر نیست و بازار سوت و کور است.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی فروشندگان لوازم خانگی ادعا می‌کنند امسال قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده است.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی به تجارت‌نیوز می‌گوید: اگر نسبت خرید مردم در سال‌های پیش را 10 در نظر بگیریم امسال مردم به اندازه یک دهم سال‌های پیش خرید می‌کنند.

فروشنده دیگری که در سه راه امین حضور تهران مغازه دارد، از روی آوردن مردم به تعمیر کولرها و نه تعویض‌ آنها می‌گوید و توضیح می‌دهد که امسال بسیاری از فروشندگان از خرید اجناس جدید خودداری کردند زیرا تقاضای چندانی برای خرید انواع کولر در بازار وجود ندارد.

برخی فروشندگان هم از افزایش تقاضای پنکه می‌گویند.

اکبر پازوکی، ريیس اتحادیه لوازم خانگی تهران هم در این زمینه به تجارت‌نیوز می‌گوید: میزان فروش کولر گازی کاهش پیدا کرده است و اگرچه نمی‌توانیم آماری دقیق دهیم اما میزان خرید کولر کاهش حداقل 40 درصدی داشته است.

او همچنین توضیح می‌دهد: در شرایطی که سال‌های گذشته تقاضای کولر گازی به کولر آبی غالب بود اما امسال به دلیل جهش قیمت آن، فروش کولر آبی بیشتر شده است و البته مردم بیشتر از خرید، به تعمیر کولرهای آبی روی آورده‌اند.

به گفته فروشندگان لوازم خانگی، پنکه‌ در بازار از قیمت 1 میلیون تومان تا 2 میلیون تومان است، کولر گازی با گارانتی از 32 میلیون تومان تا 46 میلیون تومان است و کولر گازی بدون گارانتی در بازار از 8 میلیون تا 15 میلیون فروخته می‌شود. قیمت کولرهای آبی هم بین 2 تا 7 میلیون تومان است.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق هم درباره تفاوت میزان مصرف برق در انواع کولر به تجار‌نیوز توضیح می‌دهد: کولر گازی حدود 2 هزار وات در هر ساعت و کولرهای آبی استاندارد حدود 300 تا 350 وات مصرف برق دارند.

او ادامه می‌دهد: در منطقه گرمسیر کشور الگوی مصرف ما حدود 3 هزار کیلووات و در مناطقی مانند تهران، مشهد و تبریز که مشترکان می‌توانند نیاز خود را با کولر آبی هم برطرف کنند حدود 300 کیلووات در ماه است. بنابراین اگر مشترکان با توجه به آب و هوای مناطق از کولر مناسب منطقه خود استفاده کنند، مصرف آنان طبق الگوی مصرف حساب می‌‎شود و شامل طرح پلکانی نمی‌شوند. اگر از کولر گازی در مناطق آبی کشور استفاده شود، باید تعداد ساعات استفاده کوتاه‌تر شود تا در مرز الگوی مصرف قرار بگیرند.

از طرفی، مدیرعامل توانیر در فروردین 1400 گفته بود طرح جایگزینی حدود 4 میلیون کولر گازی فرسوده هدف‌گذاری شده است. رجبی مشهدی در این باره خاطرنشان می‌کند: این طرح برای حمایت تولیدات داخلی در کمیته تخصصی شورای اقتصاد مطرح شد و خوشبختانه به تصویب رسید. در صورتی که طرح در شورای اقتصاد هم به تصویب برسد، مناقصه برای تعویض یک میلیون دستگاه کولر گازی فرسوده با کولر نو شروع می‌شود و به متقاضیان ساکن در مناطق گرمسیر، کولرهای نو، اهدا می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «جزيیات تعویض کولرگازی فرسوده» را از سایت تجارت‌نیوز بخوانید.

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مزارع رمزارز خارجی عامل قطع برق هستند؟

مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین گفته بود که به جز چین کشورهای هند، ترکیه و لهستان هم در ایران رمزارز استخراج می‌کنند. در عین اینکه دلیل خاموشی‌های اخیر، استخراج رمزارز نمی‌تواند باشد.

TejaratNews.com/
ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

ببینید چه کسی برق رو قطع کرد!

استخراج بی‌رویه از مزرعه های رمز ارز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل خاموشی های اخیر در کشور معرفی می‌شود، سوژه کارتونی از محمدرضا ثقفی در صفحه طنز شهرونگ شد.

Bartarinha.ir/
تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

تعرفه برق در ساعات اوج مصرف دو برابر می‌شود

مدیر کل روابط بین الملل توانیر گفت: ساعت اوج مصرف برق از ساعت 13 تا 17 است که در این ساعات نحوه محاسبه برق بیش از 2 برابر است.

Bartarinha.ir/

زمان‌بندی قطع برق در مناطق مختلف تهران از ساعت 13 تا 15

قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باشند

قطع برق در 22 استان صحت ندارد/ دستگاه‌های اجرایی منتظر قطع برق باش...

شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در واکنش به انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر اعمال خاموشی در 22 استان کشور این ادعا را تکذیب کرد. در عین حال، سخنگوی صنعت برق کشور هشدارداد: بر...

TejaratNews.com/
آیا امروز قطعی برق داریم؟

آیا امروز قطعی برق داریم؟

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شود مصرف برق از مرز 50 هزار مگاوات گذر کند، ولی خوشبختانه قطعی برق نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف

مدیرعامل توانیر از افزایش 33 درصدی قیمت برق برای مشترکان پرمصرف که تا اردیبهشت مصرف خود را کاهش ندهند، خبر داد.

TejaratNews.com/
تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت 7 درصد گران می‌شود

وزیر نیرو گفت: بر اساس مصوبه 3 سال قبل دولت، از ابتدای اردیبهشت هر سال، تعرفه آب و برق 7 درصد افزایش می یابد.

TejaratNews.com/
برق کی قطع می‌شود؟ / انتشار جدول‌ها پس از تعطیلات

برق کی قطع می‌شود؟ / انتشار جدول‌ها پس از تعطیلات

طی دو روز گذشته در تهران و برخی از استان ها جداول خاموشی های احتمالی منتشر نشده که طبق گفته مسوولان صنعت برق این جدولها پس از تعطیلات منتشر خواهد شد و قطعا اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

TejaratNews.com/
رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

رکورد مصرف برق تابستان، در بهار شکسته شد

روز گذشته، چهارشنبه پیک نیاز مصرف برق یا اوج بار به 58هزار و650 مگاوات رسید و رکورد تابستان سال گذشته را شکست.

TejaratNews.com/
نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

نصب اپلیکیشن «برق من» برای اطلاع از خاموشی

مشترکین برق می‌توانند با نصب اپلیکیشن «برق من»، از ساعات احتمالی خاموشی در برخی محدوده‌ها مطلع شوند.

Bartarinha.ir/
رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

رشد بی‌سابقه مصرف برق در دو ماه اخیر

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: رشد 20 درصدی مصرف برق در دوماه اخیر بی سابقه است.

Bartarinha.ir/
برق 25 میلیون ایرانی رایگان شد

برق 25 میلیون ایرانی رایگان شد

مدیرعامل توانیر گفت: شبکه فرسوده بیش از 10 هزار روستا طی امسال بهینه‌سازی و اصلاح خواهد شد که جمعیتی بالغ بر 3 میلیون و 500 هزار نفر را در برخواهد گرفت.

TejaratNews.com/
وسایلی که در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

وسایلی که در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

در این گزارش از وسایلی خواهیم گفت که حتی بعد از خاموش کردن‌شان هم برق مصرف می‌کنند.

TejaratNews.com/
اختلال در شبکه برق نطنز، مشکوک است

اختلال در شبکه برق نطنز، مشکوک است

نماینده تهران: اختلال در شبکه برق سایت نطنز مشکوک به خرابکاری و نفوذ است.

Bartarinha.ir/
تحویل یک میلیون و 286 هزار واحد مسکن مهر در دولت تدبیر و امید قیمت نفت به بالای 72 دلار رسید نقش موثر اوپک در دو رکود جهانی چرخه نفت افزایش صدور پروانه تاسیس و مجوز از ابتدای سال امکان مشاهده پرونده صادراتی در سامانه جامع تجارت فراهم شد سودسازی "کساوه" به 4420 ریال رسید شرایط دریافت وام مسکن ملی چیست؟ + اینفوگرافیک عقب‌نشینی محتاطانه قیمت دلار طبق منویات مقام معظم رهبری با سیاه نمایی‌ها مقابله می‌کنیم آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، از ساعت 12 ظهر امروز افزایش سرمایه یک بانک | وزمین از شمولیت ماده 141 قانون تجارت خارج می‌شود؟ افزایش سرمایه 234 درصدی بانک دی معاملات بورس پس از انتخابات ریاست جمهوری به کدام سو می‌رود؟ نوکیا 110، 4G و 105، 4G معرفی شدند تمدید و آغاز بازارگردانی 2 شرکت بورسی قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد خبر خوب برای سهامداران «شبندر» تحلیل بورس 26 خرداد / دخالت دولت شفافیت در بازار را بر هم می‌زند جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول کیفیت خودروی شاهین فقط آماری نیست شاخص کل با افت 1190 واحدی مواجه است "قلرست" شکر را گران کرد "ساروم" ساختمان دفتر تهران را فروخت سرمایه گذاری خارجی 1,300,000 یورویی در "دروز" "تماوند" به بازار دوم فرابورس رفت تقسیم سود 1005 ریالی در مجمع "لخانه" دولت آینده و اعتماد از دست رفته سهامداران وضعیت قیمت مسکن بعد از انتخابات ممانعت از انحصار در بورس/ سرمایه‌گذاری مردم باید سود بدهد نه هزینه! نرخ رسمی 28 ارز کاهش یافت رانت حرف اول را در بورس نباید بزند! / اصلاح ایرادات بازارثانویه ارايه راه‌حل برای برون رفت از مشکلات بورس/ اهمیت شکل‌گیری "شورای ثبات" با اضلاع بورس، بیمه و بانک بازار اولیه اصالت دارد نه بازار ثانویه! / سوداگری که با غلبه بازارثانویه رواج گرفت آغاز عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش تا کی ادامه دارد؟ شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش خودرو اعلام شد افت 269 واحدی شاخص کل بورس قیمت ارز‌های دیجیتالی در 26 خرداد/ افت 0.4 درصدی قیمت بیت کوین پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اولین خبر از عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش کی آغاز می شود؟ اولین جزییات از شروع بورس امروز 26 خرداد افت 92 درصدی تولید خودرو / هشدار برای گرانی خودرو بازی سیاسی نامزدها در زمین بورس ریشه یابی ناهنجاری های عمده در بورس در دقایق ابتدایی بازار شاخص قرمزپوش است "چکارن" صورت مالی تلفیقی را منتشر کرد کارگران خوزستانی یکسال حقوق نگرفتند!/چالش‌های عجیب آب در اهواز این هم از گزارش فعالیت یک ماهه "سهرمز" بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400 | تابلو بورس تهران امروز چگونه بود؟ مجمع "سپهر" بازار برگزار می شود انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای 9 ماهه صندوق سرمایه گذاری اوج ملت

در حال بارگیری...