افزایش حقوق در دو مرحله / چشم بازنشستگان روشن شد

افزایش حقوق در دو مرحله / چشم بازنشستگان روشن شد

وی در تشریح دستاوردهای سازمان تامین‌اجتماعی در حوزه مستمری‌بگیران، به اجرای طرح متناسب‌ سازی مستمری‌ها در این سازمان...

به مناسبت دهه مبارک فجر و چهل‌وپنجمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، محمدرضا رخشانی مقدم، در تشریح عملکرد سازمان تامین‌اجتماعی در زمینه تعهدات بلندمدت و دستاوردهای این حوزه در دولت سیزدهم، اظهار داشت: براساس آمارهای رسمی تا پایان آبان ماه سال جاری، تعداد پرونده‌های فعال مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی بیش از 4 میلیون و 69 هزار و 609 نفر است و مجموع مبالغ پرداختی ماهانه به این افراد در حال حاضر حدود 37 هزار میلیارد تومان است.

وی اظهار داشت: از تعداد کل پرونده مستمری‌بگیران فعلی سازمان تامین‌اجتماعی، 2 میلیون و 770 هزار و 97 پرونده مربوط به بازنشستگان، 146 هزار و 868 پرونده ازکارافتادگی و 1 میلیون و 152 هزار و 644 پرونده بازماندگان هستند. مستمری‌بگیران مزبور به همراه افراد تحت تکفل آنها که جمعیتی بالغ بر 8 میلیون و 160 هزار و 51 نفر می‌شوند از خدمات درمانی نیز بهره‌مند هستند.

وی در تشریح دستاوردهای سازمان تامین‌اجتماعی در حوزه مستمری‌بگیران، به اجرای طرح متناسب‌ سازی مستمری‌ها در این سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان تامین‌اجتماعی در دو مرحله طرح متناسب‌سازی مستمری‌ها را با مشارکت و همفکری کانون‌های بازنشستگان سراسر کشور و بر مبنای میزان بودجه‌ای که به این موضوع اختصاص داده شد، ضمن رعایت اصول محاسبات بیمه‌ای، براساس دو شاخص مدت پرداخت حق‌بیمه و میزان دستمزد مشمول کسر حق‌ بیمه اجرا کرد.

مدیرکل مستمری‌های سازمان تامین‌اجتماعی افزود: در دوره فعالیت دولت مردمی سیزدهم ، یکی از مهم‌ترین دستاوردها در حوزه مستمری‌ها این است که هرچند با اجرای متناسب‌ سازی مستمری‌ها و نیز افزایش 57.4 درصدی حداقل مستمری و نیز افزایش 38 درصدی به‌ علاوه 515 هزار تومان سایر سطوح در سال 1401 به همراه افزایش 27 درصدی حداقل و افزایش 21 درصد به علاوه 250 هزار تومانی سایر سطوح در سال 1402؛ مبلغ پرداختی ماهانه به مستمری‌بگیران به بیش از 37 هزار میلیارد تومان در هر ماه افزایش یافته؛ اما با تدابیر اتخاذ شده و حمایت دولت مردمی و مجلس انقلابی؛ پرداخت به‌موقع مستمری‌ها استمرار یافته و در سال جاری نیز منابع موردنیاز برای پرداخت مستمری‌های ماهانه، بدون استقراض از نظام بانکی تامین شده است.

نقش دولت در میزان حقوق مستمری بگیران

دولت نقش مهمی در تعیین و پرداخت حقوق مستمری بگیران دارد. در سیستم‌های تامین اجتماعی، دولت معمولا مسيول تنظیم قوانین و مقررات مربوط به حقوق مستمری بگیران است. این قوانین شامل مواردی مانند مبالغ حقوق مستمری، شرایط واجد شدن برای دریافت آن، سن و وضعیت اجتماعی مستمری‌بگیران، و سایر موارد مرتبط است.

دولت معمولا وظیفه تنظیم مبالغ حقوق مستمری را بر اساس شاخص‌های مختلفی مانند آمار تورم، نرخ رشد اقتصادی و هزینه‌های زندگی بر عهده دارد. با توجه به این شاخص‌ها و سیاست‌های مالی دولت، مبالغ حقوق مستمری می‌تواند تعیین و تغییر کند.

همچنین، دولت مسيول پرداخت حقوق مستمری بگیران است. این پرداخت‌ها معمولا از منابع بودجه دولت یا صندوق تامین اجتماعی تامین می‌شود. دولت مسيول استمرار و پایبندی به پرداخت مستمری‌ها است و معمولا تلاش می‌کند تا این پرداخت‌ها را به صورت منظم و به موقع انجام دهد.

بنابراین، نقش دولت در تعیین و پرداخت حقوق مستمری بگیران بسیار حايز اهمیت است و وابسته به سیاست‌ها و قوانین مربوطه در هر کشور می‌باشد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد