برای حل مشکل افزایش نرخ سود بین بانکی تصمیم می‌گیریم/ خبرهای خوبی برای بانک‌های قرض الحسنه داریم

برای حل مشکل افزایش نرخ سود بین بانکی تصمیم می‌گیریم/ خبرهای خوبی برای بانک‌های قرض الحسنه داریم

ایلنا: وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش نرخ سود بین بانکی که از 20 درصد به 21 درصد رسیده اظهار داشت: سیاست تیم اقتصاد دولت در این باره تغییر نکرده است و اتفاقا برای حل...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سید احسان خاندوزی در بازدید از یکی از بانک‌ها قرض الحسنه اظهار داشت: غرض از بازدید از این شعبه بانک قرض الحسنه مهر ایران اعلام حمایت دولت از بانک‌های قرض الحسنه است و اعلام اینکه یکی از برنامه‌های جدی دولت سیزدهم حمایت از بانک‌های قرض الحسنه برای کمک به رفع نیاز مردم از طریق پرداخت انواع تسهیلات است.

وی ادامه داد: وزارت اقتصاد با همکاری بانک‌های دولتی به افزایش سرمایه بانک‌های قرض الحسنه با هدف افزایش قدرت وام دهی این بانک‌ها به مردم کمک کرده است.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که بانک‌ها نسبت به پرداخت وام‌های خرد و وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه اقدام نمی کنند اظهارداشت: اخباری هم که به وزارت اقتصاد رسیده موید این است که بانک‌ها برای  کنترل افزایش نقدینگی، با محدودیت‌های بیشتری نسبت به پرداخت تسهیلات مواجه شده‌اند و به ویژه این محدودیت ها در پرداخت وام های قرض الحسنه و خرد بوده که می دانید همین بانک‌ها می توانند بسیاری از نیاز مردم را تامین کنند. از سوی دیگر با توجه به تکالیف قانون بانک‌ها برای پرداخت تسهیلاتی از جمله ازدواج و مسکن و... بانک‌ها برای پرداخت این تسهیلات دچار تنگناهایی شدند از این رو این روند باعث نارضایتی بخش زیادی مراجعه کنندگان شده است.

وی افزود: بانک‌ها یا قادر به پرداخت این وام نیستند یا با موضوعاتی مانند درخواست ضامن‌های چندگانه از متقاضیان مواجه شده‌اند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که دسترسی آسان مردم به وام های خرد یکی از برنامه های مورد تاکید رییس جمهوری بوده است و راهکاری که می توان از طریق آن به افزایش قدرت وام دهی بانک های کمک کنید این است که منابع بیشتری را به بانک‌های قرض الحسنه اختصاص دهیم و حتی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی باید گردش های مالی خود را از طریق بانکهای قرض الحسنه انجام دهند تا مردم بتوانند از مزایای افزایش گردش های مالی در بانک‌های قرض الحسنه استفاده کنند.

خاندوزی گفت: با همکاری بانک مرکزی برنامه ویژه ای برای بانک‌های قرض الحسنه داریم و سال 1401 خبرهای خوبی برای بانکداری قرض الحسنه کشور خواهیم داشت.

وزیر اقتصاد با اشاره به افزایش نرخ سود بین بانکی که از 20 درصد به 21 درصد رسیده اظهار داشت: سیاست تیم اقتصاد دولت در این باره تغییر نکرده است و اتفاقا برای حل این مساله در جلسه شورای پول و اعتباری تصمیم می گیریم.

وی با اشاره به تسهیلات تبصره 18 اظهار داشت: قانونگذار از پنج سال گذشته تمام تسهیلات بودجه‌ای را که به اشتغال و تولید کمک کند را تجمیع و در قالب تبصره 18 قانون بودجه در نظر گرفت. از این رو در سال 1400 این تبصره با شبکه بانکی تلفیق شد تا به صورت اهرمی کار کند و قرار بر این است که به اندازه عددی که در بودجه ثبت شده و یا دو برابر آن برای تسهیلات تولید و اشتغال، اعتبار در نظر گرفته شود.

وی گفت: بنابراین از این پس دستگاه‌های اجرایی پس از اینکه تمام طرح های اشتغال خود را تایید کردند و به شبکه بانکی ابلاغ کردند می‌تواند برای تسهیلات این طرح‌ها از نرخ سود ترجیحی بین 9 تا 12 درصد استفاده کنند.

خاندوزی گفت: 10 درصد این تسهیلات متعلق به طرح‌های دانش‌بنیان و 50 درصد آن متعلق به تولیدات صادرات محور خواهد بود و مابقی سهمیه استان‌ها براساس اولویت و شاخص محرومیت خواهد بود.

جاری شدن سیل در کره جنوبی سورپرایز اپل لو رفت / زمان رونمایی و قیمت آیفون 14 مشخص شد قیمت خودروهای فردا مشخص شد + جدول قیمت خودرو در بازار آزاد در 17 مرداد 1401 خریداران ملک بخوانند | قیمت آپارتمان در تهران 17 مرداد 1401 زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1401 اعلام شد آخرین قیمت خودروهای اقتصادی بازار + جدول رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!