از ورود سیمان تا ری کشیدن برنج در بورس ‌کالا

از ورود سیمان تا ری کشیدن برنج در بورس ‌کالا

حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌و‌گویی، موضوعات روز بورس کالای ایران، ورود کالاهای جدید و رشد متغیرهای معاملاتی سال جاری را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر، بورس کالا به آرامی در حال به دست آوردن جایگاه خود در اقتصاد کشور است و نقش آن در اقتصاد کشور در حال پر رنگ‌تر شدن نسبت به گذشته است و بررسی روند معاملات صورت گرفته در تالار این بازار، بیان کننده این موضوع است.

بر اساس آمارها از ابتدای سال 99 تا 10 بهمن ماه سال جاری در بازار فیزیکی بورس کالا که شامل محصولات صنعتی و معدنی، کشاورزی، پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی، بازار فرعی اموال غیرمنقول و طلا می‌شود، 27 میلیون و 978هزار تن کالا به ارزش حدود 240هزار میلیارد تومان معامله شده است که از نظر حجم نسبت به سال گذشته 26 درصد و از نظر ارزش 113 درصد رشد داشته است.

در همین راستا، در مصاحبه‌ای با حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران گفت‌وگویی انجام شده که در سه بخش به محضر شما خوانندگان عزیز، خواهد رسید.

جایگاه بورس کالا در بازار سرمایه کجاست و چه آتیه‌ای برای این بازار متصور هستید؟

 اگر نگاه قانونی به ‌جایگاه بورس کالا داشته باشیم، بورس کالا بازاری متشکل برای اتصال بنگاه‌ها به یکدیگر است. در قانون، "بورس کالا محلی بر مبنای عرضه و تقاضا که در آنجا کشف قیمت صورت می‌گیرد"، تعریف‌شده است. قوانینی هم پشتوانه بورس کالا هستند؛ غیر از قانون سال 84، قوانین دیگری مانند ماده 18 قانون توسعه ابزارها در مورد این بازار تعریف‌شده که اعلام کرده "دولت مکلف است کالای پذیرفته‌شده در بورس را از نظام قیمت‌گذاری خارج کند".

پذیرش و عرضه هر کالایی در بورس کالا مشروط به موافقت و تايید هیات پذیرش بورس کالا است. قانون احکام دايمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور می‌گوید کالاهایی که در بورس‌های کالایی معامله می‌شوند، بر مبنای سازوکار همان بورس‌ها معامله می‌شود. تفاوت بازار متشکل با بازار غیر متشکل هم در این است که در بازار متشکل، آداب ‌و رسومی برای ورود و فعالیت در این بازار وجود دارد.

در تعریف دیگری هم از بورس کالا می‌توان گفت "بورس کالا مرز بین رانت و گران‌فروشی" است؛ در بورس کالا، باید به قیمتی برسیم که نه گران باشد و نه رانتی نصیب خریداران کند، اما اینکه در این مرز چه مقدار جابه‌جا شویم و به کدام سمت حرکت کنیم، بستگی به مولفه‌های عرضه و تقاضا دارد؛ کاهش تقاضا، قیمت کالاها را هم به سمت کاهش سوق خواهد داد و بالعکس. برای اجتناب از گران‌فروشی می‌بایست عرضه و تقاضا در بستر بورس کالا واقعی و متعادل باشد. روند این بازار همیشه باثبات نیست و برخی مولفه‌های اقتصادی مانند نرخ ارز، عرضه و تقاضا و تغییرات فصلی و روش فروش کالا می‌تواند این مرز را جابجا کند.

در حال حاضر، جایگاه بورس کالا در اقتصاد ملی ما به‌شدت تقویت‌ شده و دلیل این اتفاق مثبت هم این است که هرچه می‌گذرد، بنگاه‌های تولیدی تمایل بیشتری به پذیرش کالاهای خود در بورس کالا دارند. در گذشته، محصولات فولادی و پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شد، اما هم‌اکنون صاحبان بسیاری از صنایع مثل سیمان و محصولات کشاورزی، متقاضی پذیرش محصول خود در بورس کالا هستند.

البته برخی از محصولات ممکن است در بورس کالا پذیرش نشوند، یا پذیرش‌شده و مدتی شاهد معامله آن کالا هم در بورس کالا باشیم؛ ولی بعد از مدتی شرایطی ایجاد شود که آن کالا ماهیت بورسی خود را از دست‌ داده و از بورس کالا خارج می‌شود. برای مثال سال 96 شاهد معامله 2 میلیون و 500 هزار تن گندم در بورس کالا بودیم که این حجم از عرضه گندم در بورس کالا، بی‌سابقه بود و دوباره تکرار نشد. به‌طورکلی، کالایی که مشمول قیمت‌گذاری دستوری باشد، قابل معامله در بورس کالا نخواهد بود.

در سال‌های قبل بارها تاکید کردم که کالا باید در نظام قیمت‌گذاری باشد یا در نظام عرضه و تقاضا؛ اما توجه چندانی به این مهم نمی‌شد تا اینکه بازار سرمایه ما توسعه یافت و مردم سهامدار بازار سرمایه شدند و حالا سهامداران شرکت‌های فولادی یا پتروشیمی با شناختی که از صورت‌های مالی شرکت‌ها پیدا کرده‌اند، دلیل تاکید بر این نکته را درک می‌کنند. این درک و شناخت، رویداد جدیدی در بازار سرمایه ما است و با ورود مردم به بازار سرمایه، ذینفعان بیشتری در حوزه بورس کالا داریم و به همین سبب هم این روزها، همه نسبت به بحث قیمت‌گذاری دستوری حساس هستند.

امکان عرضه کالاهای جدید در بورس وجود ندارد؟

در همه جای دنیا، بورس‌های کالایی محلی B2B هستند و کالاها که بین کسب‌وکارهای مختلف، معامله می‌شوند. در بورس کالا در مرحله اول یک بازار مستمر و شفاف در حوزه بازار نقد برای کالاها ایجاد می‌شود و در مراحل بعدی، ابزارهایی مثل فیوچرز و سلف و ... ایجاد خواهد شد که پوشش ریسک باشد و در بورس‌های کالای جهانی هم همین وضعیت مصداق دارد.

مذاکراتی با شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران برای عرضه گندم در بورس در دست انجام بوده، ضمن آنکه تمام زیرساخت‌های ورود برنج به بورس کالا آماده‌ است.

ویژگی دیگر بورس‌های کالایی این است که باید کالاهای همگن در آن معامله شوند؛ در بورس اوراق بهادار و سهام، هر شرکتی که عرضه می‌شود، باید به واحدهای برابر تقسیم شود و تمام واحدهای یک شرکت (تمام سهم‌های یک شرکت) با یکدیگر برابر هستند و اگر دو شخص متفاوت سهامدار یک شرکت واحد باشند، هیچ تفاوتی بین سهامشان وجود ندارد؛ بنابراین در بورس کالا تلاش می‌شود حتی کالاهای غیر همگن هم به‌صورت همگن عرضه شوند و کالاهای غیراستاندارد، به‌راحتی قابلیت معامله در بورس کالا را ندارند.

چرا در سایر کشورها بعضی کالاهای غیر همگن هم در بورس‌های کالایی عرضه می‌شوند؟ مثلا چطور در هلند، بورس گل وجود دارد؟

در هلند نیز که روش کشت برای گل از ابتدا تعریف کرده‌اند و از زمان تولید تا برداشت و عرضه، طوری طراحی‌شده که واحدهای یکسانی از کالا را داشته باشند؛ بنابراین استانداردسازی صورت گرفته و همه آنجا را به‌عنوان جایی که واحدهای همگنی را تولید می‌کند، می‌شناسند.

بورس‌های کالایی نقش دیگری هم دارند که وقتی همگن‌سازی را به وجود می‌آورند زیرساختی را فراهم می‌کنند تا معاملات در سطح جهانی هم‌شکل بگیرد و اگر بتوانند کالای همگنی را به دنیا معرفی کنند و بازاریابی خوبی نیز صورت بگیرد، می‌توانند مرجع جهانی برای بعضی از کالاها باشند. کاری که در بورس کالای ایران قصد اجرای آن را داریم و در نظر داریم در مورد قیر چنین فرصتی فراهم گردد. در این زمینه اقداماتی انجام‌شده و باید تلاش شود تا معاملات آتی قیر هم راه‌اندازی شود تا شاید این هدف ما محقق گردد.

در صحبت‌های خود به رشد بورس کالا هم اشاره کردید. لطفا با اشاره به آمارها در این مورد هم توضیح دهید.

بورس کالا از جهت آماری هم‌روند رو به رشدی داشته به گونه‌ای که در سال گذشته، 22 میلیون تن کالا در بورس کالا معامله‌شده، اما از ابتدای سال جاری تاکنون نزدیک به 28 میلیون تن کالا در حوزه پتروشیمی و فولاد و... مورد معامله قرارگرفته است.

ما هر دوره‌های بعد از التهاب بازارها، یک رکود نسبی را تجربه می‌کنیم و با تکیه‌ بر تجربیات قبلی، تلاش شده به سراغ محصولات کشاورزی هم برویم و در سال‌های اخیر محصولات کشاورزی که حساسیت کمتری نسبت به قیمت آن‌ها وجود داشت، از جمله زعفران و زیره و... وارد بورس کالا شد؛ معتقدم زمان تمرکز بر عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا است و مذاکراتی با شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران (GTC) برای عرضه گندم در بورس در دست انجام است. تمام زیرساخت‌های ورود برنج به بورس کالا آماده ‌شده و منتظر تايید هستیم. پسته و خرما را هم که قبلا ورود کرده‌ایم؛ بنابراین بورس کالا جهت عرضه محصولات جدید هم وارد عمل شده است.

در مورد عرضه محصولاتی مثل مسکن چطور؟ برنامه‌ای دارید؟

برای عرضه مسکن در بورس کالا، زیرساخت مقرراتی نداشتیم که مقررات لازم تصویب و اجرا شده و الان هم این مورد روند مناسبی دارد. متقاضیان خوبی هم وجود دارند که به‌صورت فیزیکی اقدام به عرضه مسکن در بورس کالا کنند.

اما راه‌اندازی بورس مسکن بستگی به تقاضای بازار و نظر سیاست‌گذار دارد و در دوره‌ای تصور همگان بر این بود که برای خیلی از کالاها می‌توان بورس مجزا تاسیس کرد تا اهمیت آن کالا را در بازار سرمایه هم پررنگ کنیم؛ برای مثال اگر فرابورس نبود امکان تمرکز بر شرکت‌های sme نبود یا بدون بورس انرژی، شاید تمرکزی بر معامله برق از طریق بازار وجود نداشت و بورس انرژی در حوزه برق و صادرات انرژی موفق هم بود. معتقدم بورس‌ها نباید از رقابت بترسند و هرچه تعداد بورس‌ها افزایش یابد، رقابت در حوزه بورس هم بیشتر خواهد شد.

زمین رقابت موجب شده شرکت بورس تلاش کند که شرکت‌هایش از این بازار اخراج نشوند و به فرابورس بروند و فرابورس هم سعی می‌کند که شرایطی را فراهم کند که شرکت‌هایش در همان بازار بمانند.

در بورس کالا سعی می‌کنیم با افزایش کالاهای پذیرش‌شده از بورس انرژی بزرگ‌تر شویم و ... این رقابت، خوب و سازنده است. اگر بورس مسکن هم‌شکل بگیرد، بورس کالا هم به حرکت می‌آید تا در راه‌اندازی بورس مسکن نقش داشته باشد.

نباید از رقابت ترسید؛ اگر قصد فراهم کردن زیرساخت‌های رقابت راداریم، نباید از رقابت بترسیم. شخصا از تاسیس بورس‌های تخصصی نگرانی و دغدغه‌ای ندارم و معتقدم هرچه بیشتر بورس‌های تخصصی تشکیل شوند، بازار سرمایه هم توسعه بیشتری خواهد یافت و رقابت هم در بورس‌ها افزایش پیدا می‌کند.

حالا اگر کالاهای مورد معامله در هر بورس طوری نباشد که در بورس دیگر معامله شوند، در ارايه زیرساخت‌ها باهم رقابت می‌کنند و ارزش معاملات، حجم معاملات و ... بازارها باهم مقایسه خواهد شد. افزایش رقابت بازارها اتفاق خوبی است؛ اما تعدد بازارها هم باید منطقی پیش برود. کما اینکه در حوزه بانک هم، بانک‌هایی هستند که به کسب‌وکارهای بزرگ خدمات می‌دهند و وارد حوزه خدمات خرد نمی‌شوند. اما بانک‌هایی هم هستند که فقط به حوزه خرد خدمات می‌دهند.

رشد 19هزار واحدی شاخص کل بورس

رشد 19هزار واحدی شاخص کل بورس

امروزشاخص کل بورس با رشد 19 هزار واحدی روی پله یک میلیون و 195 هزار واحدی قرار گرفت.

Bartarinha.ir/

رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت

شاخص‌سازان حمایت شدند / یک مسکن موقت برای بورس!

پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99

پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99

در پایان معاملات دیروز بازار سهام شاخص کل بورس بعد از چند روز منفی، رشدی 0٫5 درصدی را تجربه کرد. امروز برای بازار سهام چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

TejaratNews.com/

حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت

نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ بهبود نسبی شرایط در پایان نیمه اول

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است، گفت: چنانچه سود شرکت‌های دارای سهام عدالت تجمیع نشود، بخشی از آن در سال آینده واریز خواهد شد.

TejaratNews.com/
نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد!

نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد!

با وجود اینکه بازار سهام دوران فرسایشی را طی می‌کند، برخی از نمادها بازدهی مثبتی را ثبت کرده‌اند. نماد گدنا که از عرضه‌های اولیه چند ماه گذشته است، در دوران افت شاخص حدود پنج برابر رشد کرده است.

TejaratNews.com/
معاونت حقوقی دادگستری استان تهران به سازمان بورس تذکر داد!

معاونت حقوقی دادگستری استان تهران به سازمان بورس تذکر داد!

سازمان بورس نسبت به مدیریت مشارکتی و بهره‌مندی از ظرفیت کانال‌های بورسی اقدام نتیجه‌بخشی انجام نداده است و ظرف 6 ماه برنامه عملیاتی و اجرایی خود را به انجام رساند.

EghtesadOnline.com/
عرضه 72 هزار تن انواع ورق در بورس کالا

عرضه 72 هزار تن انواع ورق در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه 18 اسفند ماه میزبان عرضه 55 هزار و 600 تن ورق گرم، 14 هزار و 800 تن ورق گالوانیزه، 2 هزار و 500 تن ورق سرد در گروه فولاد است.

Sena.ir/
عرضه 122 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه 122 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز دوشنبه 18 اسفند ماه کالاهای آیزوریسایکل پالایش نفت بندرعباس، برش سبک و برش سنگین شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران، برش سنگین، برش سی7سی9، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سن...

Sena.ir/
عطر برنج طارم در بورس کالا

عطر برنج طارم در بورس کالا

نماد معاملاتی برنج طارم مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران درج شد تا به زودی با گشایش نخستین انبار، معاملات این نماد آغاز شود.

Sena.ir/
بوی خوش برنج طارم در بورس کالا به مشام می‌رسد

بوی خوش برنج طارم در بورس کالا به مشام می‌رسد

نماد معاملاتی برنج طارم مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران درج شد تا به زودی با گشایش نخستین انبار، معاملات این نماد آغاز شود.

EghtesadOnline.com/
سهامداران بورس در کدام سهم‌ها بمانند؟

سهامداران بورس در کدام سهم‌ها بمانند؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد که بورس از هفته دوم یا سوم فروردین ماه وارد فاز صعودی شود و دیگر نتوان به راحتی به سهام ارزنده و بنیادی بازار دست یافت، بنابراین بهتر است س...

Irna.ir/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات/ سبزپوشی پالایشی‌ها در دقایق ابتدایی بازار

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات/ سبزپوشی پالایشی‌ها در دقایق ابتدایی بازار

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.5درصد رشد داشت و شاخص کل هم‌وزن با افزایش 0.1درصدی مواجه شد.

EghtesadOnline.com/
خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 پدیده‌ای به نام خرید دانه‌ای میوه کنترل ویروس کرونا در فولادمبارکه افت نسبی قیمت دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نمای پایانی بورس امروز/ صعود قدرتمند شاخص کل با وجود سرخ‌پوشی اغلب نمادها رشد 24 هزار واحدی شاخص در پایان بازار زمان توزیع میوه‌های ذخیره‌شده معاونت حقوقی دادگستری استان تهران به سازمان بورس تذکر داد! قیمت دلار افزایش و یورو کاهش یافت / دومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 افزایش قابل توجه حقوق سربازان در سال آینده افزایش قیمت طلا و سکه در بازار / قیمت طلا و سکه امروز 18 اسفند 99 قیمت روز خودرو در 18 اسفند توزیع کالا‌های اساسی تنظیم بازاری در تهران عمده نمادهای گروه سیمان منفی است نرخ ارز افزایشی شد عرضه اولیه جدید در راه فرابورس جدیدترین قیمت کالاهای تنظیم بازاری رشد 19هزار واحدی شاخص کل بورس قیمت دلار امروز 18 اسفند 99/ اسکناس امریکایی در مرز کانال جدید قیمت محدوده مناسب برای ورود شستا کجاست؟ + فیلم مروری بر عملکرد یک ساله "سشمال" نرخ رسمی 30 ارز کاهش یافت قیمت انواع خودرو 18 اسفند 99 + جدول عرضه 72 هزار تن انواع ورق در بورس کالا عرضه 122 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی به دنبال ایجاد ارتباط موثر بین حوزه تولید و بازارسرمایه هستیم عطر برنج طارم در بورس کالا عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی (میهن4) پرداخت سود در نماد معاملاتی (سخند1) بازگشایی نماد معاملاتی (پلوله1) عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی (خفناور4) دامنه نامتقارن پس از یک ماه بازنگری می‌شود قیمت نفت برنت از 70 دلار گذشت قیمت دلار و یورو امروز 18 اسفند 99 تحلیل وتجارت، روند صعودی کی آغاز خواهد شد؟ + فیلم نمای بورس امروز در پایان نیمه اول معاملات/ بهبود نسبی شرایط در پایان نیمه اول

در حال بارگیری...