اتوبوس برقی ایران‌خودرو دیزل استاندارد 85 گانه دریافت کرد

اتوبوس برقی ایران‌خودرو دیزل استاندارد 85 گانه دریافت کرد

اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل، نخستین خودرو برقی ساخت داخل دارای استانداردهای 85 گانه شد.

به گزارش بورس نیوز، این خودروی برقی به نام E Atros دارای باتری 350 کیلووات ساعت و موتور الکتریکی با قدرت 350 کیلووات و 3500 نیوتن متر گشتاور است.

پلتفرم این محصول بر پایه پلتفرم اتوبوس آتروس به صورت صفر تا صد بازطراحی و توسعه و تولید شده و به راحتی می‌تواند شیب‌های 20 درصد و بالاتر را پیمایش کند. حداکثر سرعت پیمایش این خودرو 130 کیلومتر بوده که به 90 کیلومتر محدود شده است.

ظرفیت مسافر اتوبوس برقی ایران خودرو دیزل 35 نفر نشسته و 35 نفر ایستاده است که مجوز آن بر اساس استاندارد‌های تعریف شده اخذ شده است.

این محصول بر اساس استاندارد‌های ایران خودرو دیزل و منطبق با استاندارد‌های بین‌المللی، در سه سطح و بالغ بر 10 هزار کیلومتر تست پیمایش شده است و بر این اساس، E Atros می‌تواند دست کم 250 کیلومتر با کولر روشن در سطح شهر پیمایش کند.

هم چنین این محصول که برای تولید آن از بهترین قوای محرکه موجود استفاده شده، دارای هشت سال گارانتی باتری و پنج سال گارانتی موتور است.

در این اتوبوس برقی از دو کولر به صورت هم زمان استفاده شده است؛ این دو کولر علاوه بر قابلیت خنک کنندگی کابین مسافر، وظیفه خنک کنندگی باتری‌های به کار رفته در خودرو را نیز بر عهده دارند. با این اقدام ریسک گرم شدن باتری به دلیل خرابی کولر به حداقل رسیده و در صورت خرابی هریک از کولرها، کولر دوم به صورت پشتیبان عمل کرده و باتری‌های خودروی را خنک می‌کند.

در این محصول جدید، موتور دیزل و گیربکس حذف و موتور برقی جایگزین شده است، به همین دلیل قسمت عقب شاسی خودرو نسبت به اتوبوس آتروس دیزل متفاوت بوده و بر اساس توان و دانش داخلی بازطراحی و تولید شده است.

در اتوبوس برقی E Atros از 10 بسته باتری شامل شش بسته در سقف و چهار بسته در قسمت عقب خودرو استفاده شده و به همین دلیل سقف خودرو به منظور تحمل وزن باتری‌های به کار رفته، تقویت شده است.
گفتنی است، استاندارد‌های این محصول بر اساس استاندارد‌های 85 گانه گروه M 3 کلاس یک (اتوبوس‌هایی که می‌توانند مسافر ایستاده داشته باشند) بوده و تمامی استاندارد‌های 85 گانه‌ای که شامل این خودرو می‌شود، پاس شده است.

هم چنین این اتوبوس موفق شده است آزمون R 100 که مختص خودرو‌های برقی است را به خوبی پشت سر گذاشته و در ارتباط با موضوع نشتی الکتریکی و برق گرفتگی، به مراتب به عدد بالاتری از استاندارد تعیین شده دست یابد. از سوی دیگر این محصول موفق به عبور از آزمون پایداری 28 درجه شده که از سایر آزمون‌های قابل توجه در این محصول به شمار می‌رود.

آزمون‌هایی مانند ترمز، آزمون سرعت، محدود کننده سرعت و سایر مواردی که مربوط به این گروه خودرویی بوده نیز توسط این اتوبوس برقی انجام و تایید نوع آن توسط سازمان استاندارد صادر شده است.

شایان ذکر است، برای نخستین بار تمامی چراغ‌های به کار رفته در این محصول، ال‌ای دی با طراحی داخلی بوده و هم چنین سیستم اتوماتیک اعلام و اطفای حریق در E Atros به کار رفته است.

از دیگر ویژگی‌های این اتوبوس برقی، می‌توان به برخورداری از فناوری خودروی متصل اشاره کرد که در همکاری با شرکت ایرانسل اجرا شده است و در زمان تولید انبوه، تمامی محصولات مجهز به این سیستم خواهند بود.

هم چنین در همکاری با شرکت مپنا، دو مدل شارژر برای این اتوبوس برقی در نظر گرفته شده است که در زمان تحویل و با توجه به انتخاب مشتری تحویل داده خواهد شد؛ شارژر 120 کیلووات این خودرو قابلیت شارژ کامل سه ساعته و شارژر 240 کیلووات قابلیت شارژ یک و نیم ساعته را دارد. در زمان تولید انبوه، به ازای هر دو اتوبوس، یک شارژر با دو گان شارژر عرضه خواهد شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد