اگر خانواده جهانگیری به اروپا می‌رفتند برای مردم...

اگر خانواده جهانگیری به اروپا می‌رفتند برای مردم...

یک فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: فاطمی امین در حوزه تجارت و اصناف و در مورد قواعد و قوانینی که در وزارت بازرگانی سابق...

جنجال #سیسمونی_گیت در حالی با بیشترین میزان حواشی ادامه دارد که ريیس مجلس به عنوان موضوع و محور اصلی این اتفاق تاکنون هیچ واکنشی نسبت به آن نشان نداده است، با این حال هر دم از این باغ بری می رسد و تقریبا هرروز ابعاد جدیدی از سفر لاکچری خانواده آقای ريیس مجلس حاشیه ساز می شود. از پخش فایل صوتی گرفته تا اظهارات پسر قالیباف و دلایلی که مشاوران ريیس مجلس به زبان می آورند. اما این جنجال رسانه ای نهایتا منجر به تصمیم سازی جدیدی برای سفرهای لاکچری مسيولین یا خانواده آنها می شود؟ یا مثل هزاران موضوع دیگر تاریخ انقضای آن سر می رسد؟ برای بررسی ابعاد بیشتری از این موضوع محمدجواد کوشکی فعال سیاسی اصولگرا با گسترش نیوز گفتگو کرده که در ادامه می خوانید. با ما همراه باشید.

مردم از قالیباف توقع دارند چون او رزمنده است

کوشکی در مورد میزان اهمیت موضوع سفر دختر ريیس مجلس برای خرید سیسمونی و ایجاد حساسیت در مردم گفت: گاهی اهمیت هر حادثه‌ای بسته به واکنش هایی که نسبت به آن حادثه ارايه می‌شود مهم است. ما سالانه با کمال تاسف تا بیش از یک میلیون ایرانی داریم که به ترکیه سفر می‌کنند و یا به عنوان شهروند به ترکیه می‌روند. ما برخی سال‌ها در حدود یک میلیون و و ششصد هزار ایرانی داریم که از ایران به ترکیه می‌روند و اگر هر کدام تنها 1000 دلار هزینه کرده باشند رقمی که از کشور خارج شده بسیار سنگین خواهد بود. این مسيله برای اقتصاد کشوری مثل ما بسیار مهم است که ما نفت بفروشیم و بخشی از مردم ما پول نفت را ببرند و در ترکیه خرج کنند.  گاهی موضوعی که در ظاهر شخصی به نظر می‌رسد مثل سفر خانواده ريیس مجلس به ترکیه در بین مردم بازتاب پیدا می‌کند.

وی افزود: سفر این خانواده ذاتا چیز مهمی نیست ولی اهمیت این مسيله در اهمیتی است که مردم به این سفر می‌دهند. این سفر مهم است چون مردم ناراحت شده‌اند. چون این اعضای خانواده یک مسيول و یک سیاستمدار هستند باز اهمیت سفر بیشتر می‌شود. چون خانواده مسيولی هستند که سابقه رزمندگی و سابقه جهادی دارد باز اهمیت موضوع بیشتر می‌شود. مردم از چنین کسی توقع دارند که بیش از همه ضوابط را رعایت کند و سطح زندگی او مثل مردم باشد. مثلا اگر خانواده اسحاق جهانگیری به اروپا می‌رفتند شاید مردم این همه واکنش نشان نمی‌دادند. شاید مردم به چنین سفری در مورد مسيولان و وزرای کابینه روحانی واکنشی نشان ندهند چون می‌گویند آن افراد ادعایی نداشتند و سابقه‌ای نداشتند اما توقع مردم این نبود که خانواده قالیباف حرکتی را انجام بدهند که به نوعی بی‌اعتنایی به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم قلمداد شود.

مشکلات اقتصادی ما میراث گذشته است

این چهره سیاسی اصولگرا تاکید کرد: بخش بزرگی از معضلات اقتصادی ما میراث گذشته است و تنها میراث حسن روحانی نیست میراث دولت‌های قبل است از این رو کسانی که این وضعیت را می‌فهمند اگر مسيول یا مقصر تعیین کنند شاید تنها ده تا بیست درصد دولت ابراهیم ريیسی را مقصر بدانند و 80 تا 90 درصد وضعیت فعلی ناشی از عملکرد دولت‌های روحانی و احمدی نژاد و خاتمی و رفسنجانی و... است. اما این توقع که مشکلات دو سه ساله حل شود توقعی غلط است. صنعت خودروسازی ما از سال 1345 یا 1346 راه افتاده و از ابتدای تاسیس تا امروز بیمار بود اینکه کسی بگوید من یک ساله این بیماری را برطرف می‌کنم حرفی بی‌جا است و درست نیست. بحث وابستگی ما به اقتصاد نفتی و بحث یارانه‌های پنهان و پیدا از پول نفت یک بیماری طولانی است.

وی ادامه داد: شاید دولت سیزدهم تا امروز تنها ده تا بیست درصد مقصر باشد که آن هم بیشتر به حرف‌های وزرای اقتصادی و تیم اقتصادی آقای ریسی بر می‌گردد که نشان داد آنها اصلا متوجه مسايل نیستند و نمی‌فهمند چه می‌گویند. مثل وعده‌های وزیر صمت در مورد خودرو که نشان می‌داد ایشان ظاهرا تا امروز در فضا زندگی می‌کرده و هیچ آشنایی با وضعیت صنعت و معدن و تجارت در ایران ندارد. من مطمين هستم اگر امروز از وظایف ایشان به عنوان وزیر بپرسیم شاید حتی وظایف خود را به عنوان یک وزیر به درستی نداند.

فاطمی امین به مشکلات اقتصادی فانتزی نگاه می کند

کوشکی در پایان گفت: شاید فاطمی امین در حوزه تجارت و اصناف و در مورد قواعد و قوانینی که در وزارت بازرگانی سابق و وزارت صمت فعلی وجود دارد هیچ چیزی نداند و از وزارت صنعت و معدن و تجارت تنها ایران خودرو و سایپا را می‌شناسد. ایشان متوجه نبود که از فولاد گرفته تا خرده فروشی را مورد نظارت و مدیریت خود قرار بدهد. 10 تا 20 درصد تقصیر اینجا است و اگر ادامه پیدا کند شاید چهار سال دیگر بگوییم آقای فاطمی مقصر 60% از مشکلات اقتصادی صنعت و معدن و تجارت است، دلیل این است که ایشان پستی را قبول کرده که نسبت به آن توجیه نبوده است. شاید ایشان به مرور تجربه کند و یاد بگیرد ولی این خیلی غلط است که یک وزیر در داخل وزارت خانه و در پست وزارت یاد بگیرد که چه باید بکند. این مسيله در مورد بقیه مدیران و مسيولان دولت ایشان دیده می‌شود که عموما فاقد تجربه لازم در این زمینه هستند و نگاه آنها به اقتصاد یا نظری بود یا بسیار فانتزی. این 10 تا 20 درصد سهم دولت سیزدهم در مشکلات فعلی است وگرنه مشکلت اقتصادی امروز کشور را آقای ريیسی به وجود نیاورده است این‌ها بیماری‌های طولانی مدتی است و اقتصاد ما چندین دهه است که به این امراض مبتلا است.

 

خبر مهم درباره یارانه‌ها/ مجردها و زوج‌های جوان برای جداسازی یارانه از سرپرست خانواده کجا ثبت‌نام کن... آمریکا محموله نفتی ایران را ضبط کرد قیمت روز گوشت قرمز در بازار (1401/03/05) تجهیز چک های تضمین شده به شناسه صیادی 16 رقمی باد شدید و گردوخاک در برخی شهرها/ آسمان پایتخت صاف می‌شود توضیح وزیر اقتصاد درباره تصمیم دولت درباره افزایش قیمت بنزین جنس مشتریان لوازم خانگی تغییر کرد / کف قیمت یخچال و ماشین لباسشویی اعلام شد عاشقان خودروهای آمریکایی بخوانند / ماشینی که مات... مذاکره ایران و روسیه در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی فروش کیلویی نان از کجا پیدا شد؟ قیمت طلا، دلار و سکه در بازار (1401/03/05) قیمت انواع مرغ در بازار (1401/03/05) عرضه گوشت قرمز در فروردین ماه 1401 به بیش از 46 هزارتن رسید بهره مندی بیش از 6350 کارفرما از معافیت بیمه ای اشد مجازات برای صدور گواهینامه مهارت خلاف 19.5 میلیون نفر در بافت های ناکارآمد زندگی میکنند ثبت مجوزهای کسب و کار صادر شده از بانک مرکزی روی درگاه ملی اطلاعیه مهم وزارت صنعت/ افزایش قیمت شوینده‌ها غیرقانونی... تفاوت بودجه امسال با سال های گذشته از نظر رییسی سود این سهامداران عدالت بزودی واریز می‌شود! یونان خلاف قواعد بین‌المللی نفت ایران را به آمریکا می‌فرستد قیمت انواع ماهی در بازار (1401/03/05) رفع عوارض صادراتی برخی از محصولات دامی نرخ رسمی 11 ارز کاهشی شد جولان 4 روزه فروشندگان در بورس محرومیت‌زدایی از بافت‌های ناکارآمد نیازمند اجرای 13 هزار پروژه عیالوارها بخوانند/ تاثیر درآمد فرزند مجرد در حذف یارانه... عوارض صادراتی مرغ، تخم‌مرغ، شیرخشک، خامه و چربی برداشته شد افزایش 108 درصدی تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان در سال 1400 هند جهان را غافلگیر کرد/ شکر نایاب می‌شود؟ معافیت پرداخت بدهی روسیه پایان یافت سهام جهانی روی خط قرمز چهار کالای مهم لوازم خانگی کنوود با همکاری پاکشوما تولید می‌شود خروج نقدینگی از بورس قوت گرفت زندگی درجهان متاورس چگونه است؟ "شفا" صورت وضعیت پورتفوی یک ماهه منتشر کرد گزارش فغالیت ماهانه "البرز" منتشر شد "نطرین" گزارش ماه گذشته را منتشر کرد تصمیمات مجمع عمومی "زشریف" به ثبت رسید تصمیمات مجمع "سخزر" ثبت شد قیمت طلا و انواع سکه در بازار توافق اقتصادی تهران با مسکو حذف سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد تامین نهاده خریداری شده مرغداران تا 21 اردیبهشت با ارز ترجیحی قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.05/ طلا کانال عوض کرد یارانه ای برای افزایش نقدینگی و تورم! ‌هراز و کندوان 6 خرداد‌ یک‌طرفه می‌شود ارزان‌ترین خانه در تهران متری چند؟ از ماه آینده کالاهای اساسی را با نرخ قبل بخرید! ... قیمت طلا ریخت