نقش خانه‌های بهداشت در حفظ سلامت نیروهای کار

نقش خانه‌های بهداشت در حفظ سلامت نیروهای کار

بر اساس آخرین آمار 4000 خانه بهداشت کارگری در کشور وجود دارد که بیش از یک میلیون نفر از کارگران تحت پوشش خدمات این مراکز قرار دارند.

به گزارش ایسنا، مقوله بهداشت همواره به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی تامین رفاه اجتماعی مطرح بوده و توجه به سلامت نیروهای کار در دستور کار دولت‌ها قرار داشته است.

در قانون کار ایران نیز اهمیت رعایت نکات ایمنی و بهداشت محیط کار مورد تاکید قرار گرفته است؛ به نحوی که بر اساس تبصره یک ماده 96 قانون کار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسيول برنامه ریزی، کنترل، ‌ ارزشیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری بوده و موظف است اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

به موجب ماده 147 قانون کار نیز دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را برای کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده آنها فراهم سازد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سلامت کارگران و بهداشت محیط کار را یکی از اولویتهای اساسی دولت سیزدهم ذکر کرده و می‌گوید: با همکاری کارفرمایان 110 خانه بهداشت کارگری راه اندازی شده و 500 هزار نفر از کارگران تحت خدمات بهداشتی این مراکز قرار دارند.

عبدالملکی با اشاره به عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و ایمنی در برخی واحدها، نقش خانه‌های بهداشت کارگری و متولیان این حوزه را اثربخش توصیف می‌کند.

وی افزایش تعداد خانه‌های بهداشت را مورد تاکید قرار داده و می‌گوید: جمعیت یک میلیون نفری تحت پوشش خدمات خانه‌های بهداشت کارگری باید با برنامه‌ریزی اصولی و مناسب به سه میلیون نفر برسد.

برابر آمارها، تا پایان بهمن ماه سال گذشته 3777 خانه بهداشت کارگری با همکاری و همراهی وزارت کار و وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی راه اندازی شده است اما هادی بهداد ـ مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 31 فروردین ماه امسال از افزایش تعداد خانه‌های بهداشت کارگری خبر داد و گفت: در حال حاضر 4000 خانه بهداشت کارگری در سراسر کشور وجود دارد که یک میلیون کارگر را در حوزه سلامت جسم و روان تحت پوشش قرار داده‌ایم و بر اساس تاکید وزیر کار این تعداد باید حداقل به سه میلیون نفر برسد.

وی با اشاره به پیش بینی 40 اقدام جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه کارگران، گفت: توجه جدی به شبکه خانه‌های بهداشت کارگری در دستور کار قرار دارد تا افزایش پوشش خدمات در آنها صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، امروزه سلامت روان، به عنوان عامل کلیدی در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه کار و تولید به شمار می رود که باید به آن توجه ویژه شود چرا که یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های پایدار جامعه در هر کشوری، نیروی کار ماهر و سالم آن است. کارشناسان معتقدند پیشگیری در حوزه سلامت کارگران نیازمند توجه جدی است و تشکیل و راه اندازی خانه‌های بهداشت کارگری، گام بزرگی در جهت حفظ سلامت نیروهای کار در محیط های کار به شمار می رود.

اثر افزایش نرخ های اخیر بر دو صنعت بورسی قزاق ها خواستار روابط تجاری با ایران شدند شوینده گران نمی شود آشوب بازار پس از انتشار یک خبر / آیفون های 80 میل... کاهش قیمت طلا در معاملات امروز 4 خرداد افزایش سرمایه 66 درصدی این نماد بورسی ترس از بورس پر زد قیمت جدید سکه اعلام شد / 4 خرداد تجار ایران و روسیه ارتباط مستقیم با یکدیگر ندارند رایزنی ایران و عراق در مورد پرداخت بدهی‌ها مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد متاورس بنگاه اقتصادی آینده دنیا است کاهش نرخ 13 ارز/ نرخ 22 ارز افزایش یافت افزایش قیمت نفت با تاثیر از افزایش تقاضا هزینه خرید خانه در منطقه 2 + جدول برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز ارزش معاملات بازار قرارداد‌های آتی حدود 2 همت شد قیمت دلار وارد کانال جدید شد | قیمت دلار در بازار امروز تاسیس دفتر مرکزی توسعه صادرات روسیه در ایران امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد / 4 خرداد هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران روابط جدیدی میان ایران و رسیه وضع می‌شود عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم سیگنال جدید آمریکا به بازار ارز ایران/ دلار کانال عوض می‌کند؟ پرداخت 5473 میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون به مددجویان نهاد‌های حمایتی جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 پرداخت تسهیلات با 3 نرخ مختلف به بنگاه‌های تولیدی دام و طیور ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد زمینه فعالیت سرمایه گذاران روس در ایران را فراهم می‌کنیم افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد تصمیم نهایی دولت برای رتبه بندی معلمان | زمان رتبه بندی معلمان مشخص شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات